Czas się zmierzyć z montażem widłowym...

Postmazbi7925 | 18 Lut 2022, 22:28

Jeżeli dokonamy sprawdzenia ugięcia w stanie spoczynku, to będziemy mogli wywnioskować , jak mniej więcej zachowa się teleskop po obróceniu wideł o np. 90, 180 stopni itp.
Podejrzewam, że inne ugięcie wystąpi podczas pomiaru czujnikiem przy ustawieniu ramion wideł w płaszczyżnie pionowej a inne ugięcie przy ustawieniu wideł w poziomie.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 18 Lut 2022, 22:44

Tylko dlaczego? Przecież punktem mocowania wideł na klinie jest przekładnia. Wszystko jest w miarę wyważone, dlaczego miałoby być inne ugiecie przy różnym kącie wideł względem poziomu?

I co masz na myśli, pisząc o ugięciu w stanie spoczynku? Względem czego mam to zmierzyć, jak już zdobędę czujnik (może pożyczę). Ugięcie wideł obciążonych względem nieobciążonych?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmazbi7925 | 19 Lut 2022, 00:22

Mierzymy ugięcie tuby teleskopu po stronie pająka, umocowanej w widłach montażu osiowo do osi obrotu wideł i osi klina, czyli wszystko w jednej linii skierowane na Polarną.
Mniej więcej wielkość tego ugięcia zobrazuje nam przyłożenie siły od spodu teleskopu skierowanej w stronę czujnika /takie bujanie góra-dół/.
Da nam to "jako takie" pojęcie o sztywności konstrukcji.

Powyższą sytuację odzwierciedla belka podparta u podstawy w jednym punkcie i "strzelająca"w niebo pod pewnym katem, zależnym od szerokości geograficznej.

W mechanice funkcjonują m in. pojęcia takie jak:

-wskażnik wytrzymałości przekroju na zginanie - gdzie przyjmiemy jako model linijkę , którą łatwo jest
wygiąć na płask, a jest niemożliwym wygięcie jej na tzw. kant.

-moment gnący - zwiększający się wraz ze wzrostem długości ramienia przy działaniu takiej samej siły.

Teraz tak:

-klin stanowi linijkę ułożoną na płasko,
-ramiona wideł ułożone obok siebie / końcówki ramion w osi poziomej/ stanowią linijkę ułożoną na
płasko,
-ramiona wideł usytuowane jedno nad drugim stanowią linijkę ustawioną na kant,
-przyjmujemy, że tubus teleskopu bez względu na obrót wideł zachowuje się w tej sytuacji neutralnie,
-jeżeli obrócimy teleskop w widłach i jego wzdłużna oś obrotu będzie prostopadła do osi obrotu wideł,
to wówczas zmniejszy się nam moment gnący działający na całość konstrukcji.

W zależności od kąta obrotu wideł na klinie konstrukcja montażu raz zachowa się jak linijka na płasko, zaś innym razem będzie wypadkową poszczególnych zachowań.

Z powyższego mogą wynikać różne ugięcia konstrukcji, ale mierzone na wlocie teleskopu skierowanego na północ, ze względu na największe wartości ugięć w tym miejscu.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 19 Lut 2022, 10:27

mazbi7925 napisał(a):Mierzymy ugięcie tuby teleskopu po stronie pająka, umocowanej w widłach montażu osiowo do osi obrotu wideł i osi klina, czyli wszystko w jednej linii skierowane na Polarną.
Mniej więcej wielkość tego ugięcia zobrazuje nam przyłożenie siły od spodu teleskopu skierowanej w stronę czujnika /takie bujanie góra-dół/.
Da nam to "jako takie" pojęcie o sztywności konstrukcji.


OK, to jest jasne.

mazbi7925 napisał(a):Powyższą sytuację odzwierciedla belka podparta u podstawy w jednym punkcie i "strzelająca"w niebo pod pewnym katem, zależnym od szerokości geograficznej.

W mechanice funkcjonują m in. pojęcia takie jak:

-wskażnik wytrzymałości przekroju na zginanie - gdzie przyjmiemy jako model linijkę , którą łatwo jest
wygiąć na płask, a jest niemożliwym wygięcie jej na tzw. kant.

-moment gnący - zwiększający się wraz ze wzrostem długości ramienia przy działaniu takiej samej siły.


Jestem z tym na bieżąco.

mazbi7925 napisał(a):Teraz tak:

-klin stanowi linijkę ułożoną na płasko,
-ramiona wideł ułożone obok siebie / końcówki ramion w osi poziomej/ stanowią linijkę ułożoną na
płasko,
-ramiona wideł usytuowane jedno nad drugim stanowią linijkę ustawioną na kant,

[...]

W zależności od kąta obrotu wideł na klinie konstrukcja montażu raz zachowa się jak linijka na płasko, zaś innym razem będzie wypadkową poszczególnych zachowań.

Z powyższego mogą wynikać różne ugięcia konstrukcji, ale mierzone na wlocie teleskopu skierowanego na północ, ze względu na największe wartości ugięć w tym miejscu.


I tu się trochę nie zgodzę, a wynika to z konstrukcji. Spójrz na moje widły. Ramiona wideł to - prosto ujmując - 2x2 trójkąty, albo precyzyjniej, trapezy. Kiedy widły "leżą" na płask, te trapezy są ułożone w pionie, na sztorc. Ich górna część mocowania do podstawy wideł jest ciągnięta, rozciągana, a dolna - kompresowana. Żeby temu zaradzić, zastosowalem profil kwadratowy 60x60 o dość grubej ściance: 4mm i naprawdę dużo śrub. Profil, jak to profil, raczej się nie zegnie za łatwo, zwłaszcza przy takiej ilości śrub łączących go z podstawą wideł na obu jego końcach. Raczej nie obawiam się ugięcia wideł - jak piszesz - w ich "płaskim" ułożeniu, choć warto to sprawdzić.

Dodatkowo, u szczytu wideł znajduje się taka sama konstrukcja, taki sam profil 60x60x4 i takie samo mocowanie. Więc jeśli nawet całość podlega subtelnym odkształceniom u podstawy wideł to dokładnie to samo odbywa się u ich szczytów. Tak więc OTA przesuwa się wtedy nieznacznie (oby!) równolegle do podstawy wideł, dokładnie tak, jak w przypadku, kiedy ścinając prostokąt uzyskujemy równoległobok. Analogiczne mocowanie u szczytu wideł zmniejsza efekt odkształcenia u podstawy moim zdaniem o około połowę, nieco mniej.

Tutaj dziękuję za sugestię skręcenia pojedynczych scianek profili, a nie całych profili. :oops:

Jest jednakże inny problem, który paradoksalnie przypadkiem zbagatelizowałeś. :) Otóż widły nie są jeszcze pospawane (aluminium, koszty) i właśnie bardziej obawiam się odginania tych 4 trapezów na boki, a co za tym idzie, kiedy widły są obrócone o 90*, ciągnięcia ich w dół przez te około 20kg OTA z akcesoriami. Tymczasem znowu, zestawy są 4, dwa z nich są ciągnięte w dół, rozciągane, a dokładnie wykonywana jest akcja zniekształcająca kwadratowy profil 60x60x4 poprzez jego ciągnięcie (śruby), podczas gdy pozostałe dwa profile zapobiegają temu dość skutecznie, opierając się o podstawę, tudzież dwa pomocnicze profile od spodu płyty podstawy.

Tak to zaprojektowałem, co prawda bez wyliczeń, bo nie miałem do tego narzędzi, czyli na tzw. chlopsko-inżynierski rozum. To są niekiepskie profile, 50x30x3mm, a pracuje ich razem 8 w tych 4 trapezach, myślę, że wytrzymają dużo więcej, niż 20kg. Ale nie mogę wykluczyć subtelnego odkształcenia profilu kwadratowego łączącego to z płytą bazową i dlatego planuję to jednak dać pospawać.


mazbi7925 napisał(a):-przyjmujemy, że tubus teleskopu bez względu na obrót wideł zachowuje się w tej sytuacji neutralnie,


Nie byłbym tego taki pewny. Kiedy wszystko skończę w temacie montażu, to dla ciągłości wrażeń estetycznych zamierzam kupić min. 80mm APO klasy TS, Altair i podobne. A w międzyczasie rozbiorę moje OTA, przerobię celę LG (nie podobają mi się cienie łapek LG na obrazie jasnych gwiazd), wykonam bafle i wyłożę wewnątrz flock. Rozważam też zmianę pająka. Zobaczymy, czy uda mi się z tego zrobić astrograf. OTA jednak lżejsze od tego nie będzie...

mazbi7925 napisał(a):-jeżeli obrócimy teleskop w widłach i jego wzdłużna oś obrotu będzie prostopadła do osi obrotu wideł,
to wówczas zmniejszy się nam moment gnący działający na całość konstrukcji.


No i na koniec coś, z czym się w ogóle nie zgadzam. Jeśli zaufać wyważeniu OTA z akcesoriami - a zadbałem o to - to obrócenie ich w osi Dec nie zmienia rozkładu sił na klinie. To przecież tak, jakbym w osi Dec zawiesił punktową masę 20kg. Albo coś źle zinterpretowałem...

:)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 19 Lut 2022, 12:59

Jest też taka możliwość, że już po ustawieniu na biegun sam klin siada na swoim podnośniku samochodowym. Zabezpieczyłem się na taką ewentualność, biorąc za wzór rozwiązanie kolegi JSW: do bocznych ścianek klina przyspawane są krótkie pręty gwintowane M8, wystarczające żeby pomiędzy nimi, a podobnymi śrubami umieszczonymi docelowo w profilach u podstawy klina umieścić dwa stalowe płaskowniki z podłużnymi szczelinami, dokręcane ręcznie po ustawieniu na biegun.

Zweryfikuję to przy najbliższej okazji.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmazbi7925 | 19 Lut 2022, 22:39

Bez dzielenia "włosa na czworo" odpowiem tak:

-odnoszę się do konstrukcji jako całości, łącznie z teleskopem,
-każda konstrukcja swoje waży, co wpływa na jej zachowanie w różnych warunkach, bez dokładania dodatkowego obciążenia,
-dla ułatwienia posłużyłem się przykładem linijki zamiast kratownicy w odniesieniu do konstrukcji wideł,
-jedynie rura i pręt okrągły zachowuje się pod zadanym obciążeniem tak samo w przypadku obrotu wokół własnej osi wzdłużnej, jeśli idzie o moment gnący,
-chciałem wykazać, że konstrukcja montażu na widłach będzie pokazywała różne strzałki ugięcia w zależności od kąta obrotu wideł,
-nadto chcę dodać, że jeśli montaż wraz z teleskopem umieścimy na równiku i skierujemy na Polarną /horyzont/, wówczas na całość konstrukcji zadziała największy moment zginający, który ustąpi całkowicie w razie umieszczenia urządzenia na biegunie i zostanie zastąpiony siłą ciążenia skierowaną pionowo ku podstawie,
-m.in. z powyższych zależności /różnicy ugięć/ wynikają błędy prowadzenia montażu niwelowane elektroniką.

Tak na szybko i mam nadzieję, że niczego nie pochrzaniłem :wink: .
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 20 Lut 2022, 02:52

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Ja z kolei chciałem tylko wyłożyć, że mój montaż nie jest nieprzemyślany, choć nie posługiwałem się jakimś tam Inventorem, czy podobnym softem. :)

Dodam coś do tematu różnych sił działających na całość przy różnych kątach w osi Ra. Dziś pocisnąłem dużo drobiazgów, jak wymiana tymczasowych kabli na ostateczne i doszlifowanie zasilacza, bo ma on tryb zasilania z akumulatora. Wciągnąłem klin i widły do domu, postawiłem klin na wózeczku i zauważyłem, że cała masa opiera się na łbach śrub trzymających dół podnośnika. Wyszło na to, że ten układ ma tam gdzieś powyżej środek masy, bo jedną ręką można huśtać klinem z widłami, chociaż ważą razem jakieś 55kg. I teraz ciekawostka: kiedy testując kable, obracałem widły, zauważyłem, że w pewnych położeniach wideł klin pochyla się do przodu, a w innych wraca, tak sam z siebie. Wiec ma znaczenie, jak to jest ustawione, tyle że podstawa waży kolejne 18kg i tym razem środek masy całego montażu i OTA nie wychodzi poza trójkąt nóg podstawy, więc nie ma możliwości się huśtać.

No nic, zobaczymy jak to się będzie zachowywać po tym sztormie i jak się rozpogodzi.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 24 Lut 2022, 21:13

Hej.

Taki mały sukces po drodze:

Planowałem uruchomić mikro-stację meteo w moim montażu w oparciu o Bosch'owski sensor BME280: zintegrowany czujnik temperatury, ciśnienia atmosferycznego i wilgotności. Kupiłem jakiś... badziew na eBay, ale nie działał. Skoro rekomendowano produkt Adafruit wraz z ich bibliotekami, to zamówiłem w Stanach oryginał. Dzisiaj przyszedł.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20220224_185735.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20220224_191525__01.jpg

Teraz i ja będę mógł pozwolić mojemu systemowi zrobić autofocus co 1*, a także podłączyć 2 grzałki do płyty kontrolera i zaufać obliczaniu punktu rosy. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 28 Lut 2022, 21:02

Hej.

Tym razem Słoneczko.

65 klatek Canonem 6D,
Bresser Messier 10",
filtr ND 5.0, pełna apertura,
cela Barlowa ED x2 wkręcona wprost w korektor komy Baader (x1.0), w efekcie x1.4,
filtr Baader OIII,
PIPP + Autostakkert!.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: 4_Sun_x1.4_AS_gray.jpg

A tak wyglądał oryginał:

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: 5_Sun_SpaceWeather.jpg


Seeing fatalny, ale próba zaliczona.

https://drive.google.com/file/d/15UDjNX ... sp=sharing

Dodam jeszcze widok w OIII:

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: Sun_1.4_AS.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostDanielkowal | 13 Cze 2022, 17:36

Vroobel napisał(a):Hej.

Myślałem, że dzisiaj skończę. Zawsze miałem trudności w określeniu czasu, jaki potrzebuje do skończenia zadania. To pewnie dlatego, że nieustannie dopieszczam to, nad czym pracuję. :mrgreen:

Przyspawane krótkie śruby do osadzania wideł z przekładnią. Silnik wchodzi w ten duży otwór do wnętrza klina.
IMG_20210802_150324.jpg

IMG_20210802_150429.jpg

Przykręcona stopka szukacza. Pomoże mi to ustawić wstępnie klin na biegun. Może z czasem nie będzie potrzebna.
IMG_20210802_210525__01.jpg

IMG_20210802_210538__01.jpg

Przyspawane "supporty" z nakrętkami do szpilek adjustacji w osi Az oraz przycięte i nawiercone aluminiowe ślizgi.

Pozostaje tylko zrobić małe otworki i przykręcić ślizgi do podstawy.

To, co widać na podstawie na dwóch ostatnich zdjęciach, to jakieś 36.5kg (doszły profile, na które napierają kopułkowe nakrętki), więc w sumie będzie tego ok 80kg (bez podstawy!). Obecnie ten klin można przesuwać kręcąc dosłownie jednym palcem umieszczonym w wycięciu gałki, więc spodziewam się drobnego oporu przy kreceniu, kiedy powieszę resztę. Większy opór już teraz da się odczuć przy podnoszeniu klina. Ciekawi mnie, jak łatwo/ciężko będzie się operować tymi 80kg w osi Alt.

Edit.
Jeszcze taki wniosek odnośnie spawania. Nadal uważam, że spawanie to nie jest moja mocna strona. Spodziewałem się, że chociaż przy ostatnich spawach popiszę się jakoś, ale jednak nie. To, z czego nie byłem zadowolony, poprawiłem, a nadmiar spawu usunąłem kątówką. Myslę, że musiałbym powiesić na tym pół tony, żeby te spawy uległy uszkodzeniu, a może jeszcze więcej. A co do kosztu spawania, wyceniono mi pospawanie samej ramy podstawy na 60-80£, ale to nie byłby koniec. Spędziłem ze spawarką 3 dni, na przemian mierząc, wiercąc, przymierzając i spawając. Spawacz, który miałby mi to wykonać, musiałby być jakimś moim przyjacielem, albo ja musiałbym mieć dużo więcej pieniędzy. Jest jak jest i z tego sie nie strzela, choć do moździeża temu niewiele brakuje...


Szczerze uważam, że każdy może być profesjnalistą. Może warto kupić palnik acetylenowo tlenowy dla ułatwienia pracy? Albo też stół spawalniczy? U mnie jak kupiłem dodatkowy sprzęt, czy to ukośnica, palnik, różne stoły, moja praca szła o wiele lepiej…
https://dobryspawacz.com/najlepszy-paln ... o-tlenowy/ - tutaj jest lista może sobie coś wybierzesz dla siebie
Tutaj podaje ci ukośnice, może któraś ci się spodoba… https://dobryspawacz.com/najlepsza-ukosnica/ ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie bo zajmuje trochę miejsca.
 
Posty: 1
Rejestracja: 14 Maj 2022, 15:34

 

PostVroobel | 13 Cze 2022, 17:51

Taaaak... A jak będę chciał napić się mleka, to kupię sobie krowę.

No, ale w porównaniu z innym spamem, zwłaszcza chińskim, ten przynajmniej ma jakiś sens...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 15 Cze 2022, 18:48

Hej.

Czekając na mające poprawić tracking i guiding chińskie silniki z planetarkami HQ odczuwam potrzebę innych usprawnień. Pogoda nie rozpieszcza, pozostawienie niezłożonego sprzętu po pogodnej nawet nocy grozi zamoknięciem nad ranem, sprawdzałem.

Oto pokrowiec na ogrodową huśtawkę:

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: Screenshot_20220615-175015.jpg


Od teraz mogę śmiało zostawić ustawiony na biegun montaż nawet na kilka dni. Teleskop, kamerę i guider może nie, bo wilgoci nie da się wykluczyć.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20220615_174033.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20220615_174048.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostFrycek | 09 Lip 2022, 15:28

No pełne uznanie za ten projekt, jestem pod wrażeniem.
7x50
200/1000
 
Posty: 118
Rejestracja: 16 Sie 2020, 17:29
Miejscowość: Pruchnik, Podkarpacie

 

PostVroobel | 09 Lip 2022, 16:02

Dzięki, ale pozwól, że go najpierw skończę... :)

BTW, obecnie wygląda to tak:

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20220421_155523__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20220421_160113__01_copy_1900x3490.jpg

Ostatnio zwiększyłem sztywność guidera, bo oryginalna stopka szukacza sztywności nie zapewnia.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20220621_215739.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20220622_190956.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postkk | 09 Lip 2022, 22:59

Do takiego działka to oag powinieneś rozważać moim zdaniem.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostVroobel | 09 Lip 2022, 23:36

Owszem, ale raczej nie z Canonem. Poza tym, jest OK.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 12 Sie 2022, 19:40

No hej.

Po ostrej modyfikacji zarówno mechaniki, jak i elektroniki mojego montażu ATM przystępuję do dalszej walki.

Na tapetę poszła M57 w dwóch podejściach. Dziś nie mam na celu chwalenia się kunsztem obróbki, tylko możliwościami technicznymi montażu.

Ogniskowa 1270mm, apertura 10" przycięta do 9". Canon 6D, ISO1250 (u mnie najlepsze). Teoretyczna dokładność prowadzenia to 0.1", ale w praktyce pewnie około 0.2", bo oprócz guidingu nie mam feadback'u, a najlepsze są ponoć obecnie serwosilniki. Ustawienie na biegun: SharpCap (chyba najlepszy wybór), dodatkowo analiza sensora i Smart Histogram - warto. Stack i obróbka w Affinity Photo. Fotografie pomniejszone do połowy.

96 klatek ze 120 x 60s, filtr Optolong L-eXtreme:

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: M57_L-eXtreme_small.jpg

24 klatki 245s, Barlow ED x2, filtr IDAS LPS-D2:

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: M57_Barlow2x_IDAS_03_small.jpg

Jak widać, L-eXtreme fajny, ale do gwiazd się za bardzo nie nadaje, może warto zastosować dodatowo IDAS'a jako L? :?:

Widzę, że po zrobieniu moda wylazła mi koma, ale to się ponoć zdarza. Muszę popracować nad pierścieniami dystansowymi w moim MPCC.

PS.
Wszystko byłoby bardziej ostre, a gwiazdy punktowe, gdyby nie kiepski seeing.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 13 Sie 2022, 06:10

A tu ciekawostka. W ramach pastwienia się nad PHD2 i eksperymentalnego dobierania algorytmów dla picu postanowiłem zrobić serię M57 bez żadnego filtra. Dodatkowo na koniec z prawie calym Łysym nieco z boku. Zdjęcia zmniejszone do 50%.

1270mm F/5.5, EOS 6D, ISO1250.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: M57_noFilter_rawStack_small.jpg

Tak wygląda Bortle 6-7 w puszcze z modem. Przepych czerwieni. Troszkę mi flat nie wyszedł, ale nie o to chodzi

A tak to samo zdjęcie po zabawie w Affinity Photo. Żadnych ekstra dodatków z PS, czysty program z jego możliwściami: Background Removal, Selective Colors, Sharpen, nic więcej.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: M57_noFilter_small.jpg

Szok? Ja też nadal w szoku. Po co te dwa filtry za 400£ :?: :lol: :lol: :lol:

Wspomniałem, że dziś ma być ostro. Było ostro i sucho, zero rosy. Seeing na poziomie 1.6", a wczoraj i przedwczoraj 2.6-2.8".

A na deser maleńki stack z zaledwie 5 porządnych klatek, jakie zrobiłem, zanim M13 zaczęła chować się za drzewem.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: M13_noFilter.jpg

Dobranoc ;)

Edit.

Podkreślam, że do teraz chodziło mi wyłącznie o wykazanie, że domowej roboty montaż potrafi prezyzyjnie bujać 10" teleskopem o łącznej z akcesoriami wadze około 20kg. Ogniskowa 1270mm to średnio 2.5x więcej, niż typowe rurki, którymi nasi Mistrzowie robią swoje cuda (a biorąc pod uwagę RedCata, nawet 5x...). U mnie, taka sama nierównomierność prowadzenia, jak u Nich, da w efekcie 2.5x dłuższe kreski lub 2.5x większe plamy, a więc poprzeczka jest wysoko. I odwrotnie, kiedy u mnie jest kropka, Ich montaże mogą sobie zrobić dłuższa przerwę w prowadzeniu w ogóle.

Na ładne zdjęcia przyjdzie właściwy moment.
Ostatnio edytowany przez Vroobel 13 Sie 2022, 11:11, edytowano w sumie 5 razy
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 13 Sie 2022, 06:15

JaLe napisał(a):
Vroobel napisał(a):Czekając na pogodę przeleciałem przez wiele tutoriali na YT i znalazłem wskazówkę, że aby wygładzić wykres należy ustawić agresywność w Ra i Dec na 50, co właśnie wczoraj zrobiłem. Domyślnie jest Ra=70 i Dec=100. Potwierdzam, że to również działa.

Pozostają jeszcze historia poprzednich korekt do analizy korekt następnych i MnMo, które zwykle jest 0.17, choć Guiding Assistant sugeruje np. 0.12 i 0.20.

Ciekawe, że nikt praktycznie nie wspomina o pozostałych algorytmach. Jeden youtuber wspomniał, że są inne algorytmy i tyle.


Tak często w tutorialach polecana jest agresywność na poziomie 50 (lub 0.5), ale mój montaż najlepiej guiduje przy 0.75. Dlatego bądź otwarty na inne możliwości.


A o tym, kurde, zapomniałem. :shock: No cóż, następnym razem. Może za miesiąc...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJaLe | 13 Sie 2022, 13:07

Vroobel napisał(a):
M57_noFilter_small.jpg

Szok? Ja też nadal w szoku. Po co te dwa filtry za 400£ :?: :lol: :lol: :lol:

Na ładne zdjęcia przyjdzie właściwy moment.


Jest co raz lepiej, a po co te filtry?
Sam poczujesz potrzebę ich posiadania w odpowiednim czasie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostVroobel | 13 Sie 2022, 16:53

Nie no, spójrz na te gwiazdy, ten Background Removal całkowicie wyprał je z kolorów, M13 cała wygląda na złoto, a tak wcale nie jest. Myślę, że muszę poćwiczyć z IDAS'em D2 tak ogólnie, a L-eXtreme na mgławice. Przestrzeń też powinna być szarawa, a nie czarna. Nawet szumu nie widać... :D I zero spajków, też średnio, to w końcu Newton.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJaLe | 13 Sie 2022, 17:29

Vroobel napisał(a):Nie no, spójrz na te gwiazdy, ten Background Removal całkowicie wyprał je z kolorów, M13 cała wygląda na złoto, a tak wcale nie jest. Myślę, że muszę poćwiczyć z IDAS'em D2 tak ogólnie, a L-eXtreme na mgławice. Przestrzeń też powinna być szarawa, a nie czarna. Nawet szumu nie widać... :D I zero spajków, też średnio, to w końcu Newton.

Z moich obserwacji wynika, że nie jednego dobrego przepisu.
Ważny jest nawet dobór matrycy do teleskopu i warunków.
Dlatego napisałem, że w pewnym momencie poczujesz potrzebę zmian. Hm, ile to ja już ewolucji sprzętowych przeżyłem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostVroobel | 13 Sie 2022, 18:46

:D No, a niektórzy zamierzają kupić sprzęt docelowy... :lol:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 08 Paź 2022, 23:53

Taaaak, zakup filtra 850nm IR Pass to był chyba jeden z najlepszych zakupów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Oto, jak wygląda guiding...

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: PHD2_TotalRMS_0.65arcsec.jpg

Total RMS = 0.65", dobre skupienie poniżej 1", nawet jeśli nie do końca w środku. Dotychczas Total RMS nie shodził mi poniżej 1.4". Jak widać, żadnych cirrusów, czyste pole z drobną, stabilną kaszką. Ekspozycja 2s, gain 80.

A takie dziś warunki:

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: meteoblue.jpg

Edit.
Chmury do pominięcia, bo się niebo rozpogodziło, ale cała reszta jest tak, jak jeszcze nie było w tym roku.

Edit 2.
Trochę ciężko się z tą podczerwienią robiło PA w SharpCap, ale jak widać, warto.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 09 Paź 2022, 00:03

Patrząc na "celownik" wygląda to ciut dziwnie - wszystkie trafienia są na lewo od środka tarczy.
Znaczy to, że albo montaż nie nadążą albo śpieszy, nie sądzisz?
Powinno być tak z grubsza, że błędy symetrycznie rozkładają się wkoło zera...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat