Pytanie o gwint wewnątrz obiektywu Samyang 135mm f: 2.0

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostKristoffer | 07 Gru 2021, 00:25

Czy ktoś może wie co to jest za gwint wewnątrz obiektywu Samyang 135mm f:2.0 - od strony aparatu? Zauważyłem że podobny rozmiarowo jest i gwint w niektórych obiektywach M42, być może ten sam. Do czego on służy? czy tam można wkręcić jakieś filtry lub inne dodatki jak np. reduktory ogniskowej? Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam
Krzysztof
Załączniki
Pytanie o gwint wewnątrz obiektywu Samyang 135mm f: 2.0: gwint.jpg
 
Posty: 342
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostJaLe | 07 Gru 2021, 15:48

Kristoffer napisał(a):Czy ktoś może wie co to jest za gwint wewnątrz obiektywu Samyang 135mm f:2.0 - od strony aparatu? Zauważyłem że podobny rozmiarowo jest i gwint w niektórych obiektywach M42, być może ten sam. Do czego on służy? czy tam można wkręcić jakieś filtry lub inne dodatki jak np. reduktory ogniskowej? Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam
Krzysztof

Ten gwint służy do poprawienia kontrastu i eliminacji odbłysków.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostKristoffer | 07 Gru 2021, 19:05

JaLe napisał(a):
Kristoffer napisał(a):Czy ktoś może wie co to jest za gwint wewnątrz obiektywu Samyang 135mm f:2.0 - od strony aparatu? Zauważyłem że podobny rozmiarowo jest i gwint w niektórych obiektywach M42, być może ten sam. Do czego on służy? czy tam można wkręcić jakieś filtry lub inne dodatki jak np. reduktory ogniskowej? Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam
Krzysztof

Ten gwint służy do poprawienia kontrastu i eliminacji odbłysków.


Czy na pewno nie da się tam czegoś wkręcić? bo znalazłem takie coś - wprawdzie służy podpięciu aparatu pod mikroskop - ale coś analogicznego gdyby istniało i dało się wkręcić do środka obiektywu, z połączonymi dwoma reduktorami ogniskowej w mniejszym otworze, to tym sposobem rozjaśniło by się obiektyw 2x. Mam to przetestowane za pomocą astronomicznego chwytaka, ale gdyby te reduktory udało się wkręcić do obiektywu, to wszystko byłoby dużo poręczniejsze.
Załączniki
Pytanie o gwint wewnątrz obiektywu Samyang 135mm f: 2.0: ss.PNG
 
Posty: 342
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat