Satelity na tle Księżyca i Słońca

PostKristoffer | 18 Kwi 2022, 10:07

Witam

Mam taki pomysł: obecnie Księżyc znajduje się optycznie w okolicach orbity geostacjonarnej, w związku z tym, czy jest możliwa obserwacja satelitów geostacjonarnych, "przechodzących" powoli po jego tarczy? Czy istnieje jakiś program astronomiczny w którym dało by się wybadać czy z własnej miejscowości, jakieś tego typu satelity będą znajdować się na tle Księżyca? Niektóre nawet świecą odbijając słońce, więc może dało by się zauważyć takie ich światło na tle tarczy?

https://www.youtube.com/watch?v=MyZnlDlVtCU

W programie Heavens Above, da się zobaczyć momenty przelotu innych zwykłych satelit na tle Księżyca, i przewidywać je do przodu. Czy ktoś może próbował zapolować na nie przy pomocy aparatu, aby uchwycić ich przeloty na tle tarczy Księżyca? Patrząc na ISS przelatującą na tle Księzyca, to ma ona rozmiary optycznie większe niż krater Kopernik, więc jest szansa że na tle księżyca dało by się zauważyć kształty obiektów na orbicie, nawet 10x mniejszych. Co myślicie o takich polowaniach?

Podobnie ze Słońcem, też prawdopodobnie byłaby szansa na złapanie kształtów obiektów na orbicie, na tle jego tarczy przez teleskop i folie słoneczną - tylko i tu, czy istnieje jakiś program dzięki któremu dało by się przewidzieć do przodu przeloty różnych satelitów i rakiet na tle Słońca z własnej miejscowości? I czy istnieje jakaś kamerka z czujnikiem ruchu, która by nagrywała takie obiekty po wykryciu ruchu w kadrze? lub jakiś program komputerowy?
 
Posty: 342
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Postrosomak19 | 08 Maj 2022, 11:13

Szczerze mówiąc , to satelita nie ma dużego rozmiaru , to nie stacja ISS , która jest spora i dużo niżej ,a jak wygląda w teleskopie , to wiadomo. Także jakoś słabo to widzę ,aby takiego satelitę zobaczyć , który jest mały i prawie 100 razy dalej niż ISS . A z ciekawych obiektów , to raz wleciał mi całkiem spory meteor w kadr , wyglądało to bajecznie. A satelity na niskiej orbicie , co raz podczas obserwacji oglądam , ale to tylko mały przesuwający się punkcik .
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

Postszuu | 08 Maj 2022, 11:31

stellarium pokazuje satelity, w tym również geostracjonarne.

ale ja też myślę że są za małe żeby je w ten sposób zaobserwować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 805
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 47 gości

AstroChat

Wejdź na chat