Pożegnanie z Meadziem

Postlulu | 15 Wrz 2022, 01:14

To już chyba jedna z ostatnich, jeżeli nie ostatnia sesja fotograficzna z Meadziem. Przyjdzie mi się z nim rozstać, o czym obaj wiemy już od pewnego czasu, choć udajemy na razie, że wszystko jest po staremu. Kiedy jednak we wtorek w nocy zaproponowałem wspólną sesję księżycową, Meadzio ożywił się jak nigdy. Merdał żwawo kabelkiem od kamery ZWO i było widać, że nie będzie to dla niego kolejna, zwykła sesja astro-fotograficzna. Czułem, że włoży w tą wspólną księżycową podróż całe swoje szklane serce.

Gdy tylko pomogłem mu się nastawić na Księżyc i załączyłem motory, Meadzio kazał mi się odsunąć na bezpieczną odległość. Przyzwyczajony do jego kaprysów udałem, że ta dziwaczna dyrektywa spłynęła po mnie jak po kaczce. Z zaciekawieniem nasłuchiwałem jednak co będzie dalej - cóż też tak niebezpiecznego przyszykował mi mój wierny druh?

- Będzie ostro - rzucił Meadzio jakby nie do mnie, celując swym wielkim, błękitnym okiem wprost w jasną tarczę Księżyca.
- Będzie ostro! Bedę ostry jak skurczybyk! - zadeklarował takim tonem, że mimowolnie odsunąłem się dwa kroki w tył, zahaczając niemal nogą o kabelek od kamery ZWO. Dobrze, że go nie wyrwałem razem z gniazdem, bo z naszej astro-fotograficznej sesji byłaby, jak to mówią, kicha. Widać było, że Meadzio nie przyjąłby tego ze zrozumieniem...

Tymczasem on przystąpił do dzieła. Nastawiał się, ostrzył, zbierając skwapliwie fotony nasyłane na nas przez Księżyc, w nie do końca wiadomym celu. Gromadził je wszystkie w tulei wyprowadzającej, skąd trafiały wprost na matrycę kamery ZWO, wzbudzając w niej istną orgię prądów, natężeń i napięć. Nie zauważyłem nawet kiedy uzbierał z tego ładnych kilka zdjęć. I wiecie co? Było ostro! Tak - było ostro jak skurczybyk...!

Kiedy włożyłem uzyskane przez niego obrazy do Photoshopu, moim oczom ukazało się niezwykłe bogactwo form, faktur, mieniących się grą światłocienia, przyciągających wzrok kontrastami najdrobniejszych detali i wielkich gładzi księżycowych mórz. Ten mały skurczybyk zadbał nawet o drobiazg o którym wiedział, że dla mnie ma jednak zasadnicze znaczenie. Mowa o tym by nie przepalić najjaśniejszych fragmentów zdjęcia, co na Księżycu, obfitującym w ostry światłocień i wielkie różnice albedo, jest zadaniem karkołomnym jeśli nie chce się zawęzić za mocno skali tonalnej pozostałych części tarczy. A jednak podołał. Zobaczcie jak odmalował jednego z najtrudniejszych - Proclusa! Chce się tam do niego włożyć rękę i posmyrać go po kraterowym denku!

Meadziu zakrzyknąłem - czy to możliwe? Gdzie te wszystkie cuda, gdy próbujemy dojrzeć je okiem uzbrojonym w astronomiczny okular?! Ale Meadzio był już bardzo, bardzo zmęczony.

- Seeing - rzucił jeszcze kiwając tubusem. I zakładając pokrywę, jako że resztki rosy zdążyły już ulotnić się z korektora, zanucił:

"The answer, my friend, is blowin' in the wind
The answer is blowin' in the wind
"...

Skąd ten skurczybyk zna takie piosenki? - pomyślałem, odpinając od niego kamerę ZWO, po czym zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się na spoczynek. Tak zastał nas świt.

- Dziękuję ci wierny druhu - pomyślałem, załączając sobie HBO celem łatwiejszego, porannego zaśnięcia. - Dziękuję ci mój ty wierny skurczybyku o szlachetnym, szklanym sercu!



No co? Tak było jak słowo honoru! Na dowód załączam dwa przykładowe obrazki. Bardzo prosimy z Meadziem cofnąć się o dwa kroki w tył - będzie ostro! Tylko uważajcie na kabelek od kamery ZWO...!
Załączniki
Pożegnanie z Meadziem: MARE-CRISIUM-2022-09-13-Meade-LX200-ACF-8-inch-WIDE.jpg
Pożegnanie z Meadziem: PETAVIUS-2022-09-13-Meade-LX200-ACF-8-inch.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 15 Wrz 2022, 04:40

Co dalej? Czym masz zamiar go zastąpić żeby różnica była widoczna na pierwszy rzut oka? :)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postlulu | 15 Wrz 2022, 14:29

Po prostu - zdecydowanie większa średnica. Jestem gotów odpuścić jakość optyki, korekty komy i paraboliczne lustra w zamian za większą, dwucyfrową średnicę. Więc myślę o jakimś dobsonie z goto - bo to się daje stosunkowo łatwo złożyć, rozłożyć i przenieść, a to dla mnie kluczowe. Meadzia mogłem przenieść na montażu nie rozbierając setupu i to jest jego wielka zaleta. Aż tyle nie wymagam - ale żeby się to w ogóle dawało zrobić. Większy dobson miewa np. kółka, więc podstawę się łatwo przewozi, a potem tylko dokłada parę rurek.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 17 Wrz 2022, 01:23

Troszkę inne podejście do koloru. Tym razem starałem się wydobyć i zaakcentować kolorystykę jasnych materiałów wyrzutowych. Wybrałem kilka kadrów z tej naszej sesji, pozostawiając nieco większą skalę:
Załączniki
Pożegnanie z Meadziem: crop80-LACUS-SOMNIORUM-2022-09-13-Meade-LX200-ACF-8-inch.jpg
Pożegnanie z Meadziem: crop80-MARE-CRISIUM1-2022-09-13-Meade-LX200-ACF-8-inch.jpg
Pożegnanie z Meadziem: crop80-MARE-CRISIUM-2022-09-13-Meade-LX200-ACF-8-inch.jpg
Pożegnanie z Meadziem: crop80-MARE-NECTARIS-2022-09-13-Meade-LX200-ACF-8-inch.jpg
Pożegnanie z Meadziem: crop80-PETAVIUS-2022-09-13-Meade-LX200-ACF-8-inch.jpg
Pożegnanie z Meadziem: crop80-POSIDONIUS-2022-09-13-Meade-LX200-ACF-8-inch.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postthom | 13 Lis 2022, 15:29

Jaka żyleta! Asi 178 ...
Na Dobie 8 z Goto się ostro muszę namęczyć, by połowę tej jakości uzyskać. Szybkość kamerki ma znaczenie :(
Do tego niestety po 8 latach przekładnia przeniesienia napędu na ślimacznicę zachowuje się nieładnie.
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 589
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

Postlulu | 13 Lis 2022, 19:16

Ale jaki jest powód tych problemów? Może po prostu kolimacja?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postthom | 14 Lis 2022, 15:00

No właśnie drgania powodowane pracą przekładni, staram się trzymać kolimację.
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 589
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

Postlulu | 14 Lis 2022, 15:07

To dziwne bo podczas stackowania takie drobne drgania, które wynikają przecież także z ruchów tubusa pod wpływem wiatru, czy - po prostu - niestabilności obrazu spowodowanej obecnością atmosfery, sa całkiem sprawnie niwelowane. Jeżeli nie udaje Ci się uzyskać dobrego efektu, może wstępnie ustabilizować obraz przepuszczając go przez PIPP-a? A może to kwestia zbyt długich czasów ekspozycji?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postthom | 14 Lis 2022, 16:17

mam asi120 :(, na niej więcej niż 30 fps nie wyciągnę, a utrudnieniem jest choćby idealne ustawienie ostrości, kiedy jest zapięty barlow a tuba lata od drgań.

A chodzi dokładnie o ten element - przekładnię między silnikiem a ślimacznicą.
Pożegnanie z Meadziem: wormgear.png


poniżej parę ostatnich fotek.
Załączniki
Pożegnanie z Meadziem: moon_5.png
Pożegnanie z Meadziem: moon_4.png
Pożegnanie z Meadziem: moon_2.png
Pożegnanie z Meadziem: moon_1.png
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 589
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

PostVroobel | 14 Lis 2022, 16:40

30fps to bardzo dużo, wystarczająco dużo.

Zawsze polecam i będę polecać motofocuser, nawet w długich tubach i nawet z przekładnią 10:1. Brak konieczności dotykania tuby z powodu ostrzenia to oszczędzone nerwy i czas.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlulu | 14 Lis 2022, 18:44

Mi to bardziej wygląda nieustawioną ostrość. Motofokuser jest rozwiązaniem tam gdzie jest dostatecznie dobrej jakości wyciąg. Ja mam na przykład w swoim njutku zwykły wyciąg zębatkowy i w takim wypadku motofokuser nie tylko nie pomaga, ale wręcz utrudnia kontrolowanie ostrości. Pokrywka od słoika przykręcona do pokrętła tak aby zwiększyć jego średnicę sprawdza się lepiej :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postthom | 15 Lis 2022, 02:32

Po tej sesji zamówiłem silniczek do dreamfocusera. Sterownik mam zakupiony do drugiego njutka.
Ale jeszcze dłubanko z tą przekładnią zostanie.
30 fps na planety czy księżyc to powiedziałbym mała prędkość rejestracji. Asi 174 zapiernicza 4x tyle, jest w stanie wyłapać więcej szczegółów pomimo drgań atmosfery.
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 589
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 110 gości

AstroChat

Wejdź na chat