Ćma na piersi Łabędzia

Postszelka | 04 Paź 2022, 17:24

5h30min materiału
Szczególnie zadowolony jestem z działania fltra IDAS NBZ, który nie zmasakrował "piersi Łabędzia", czyli gwiazdy Sadr 8)
a w większości prac w tym rejonie ta gwiazdka jest traktowana po macoszemu...

Kilka nocek ze słabymi prognozami i polowanie na jakieś okna pogodowe. Głód łapania fotonów był duży.
Czasem pogoda miło zaskakiwała :!:
Załączniki
Ćma na piersi Łabędzia: Ćma (Copy).jpg
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

PostJaLe | 04 Paź 2022, 21:26

W dodatku ta gwiezdna drobizna dodaje niesamowitego uroku. Pięknie!
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSebastian Ś. | 04 Paź 2022, 21:29

Dobra robota! Jak składałes kanały z tego dual banda?

Gdybym miał coś zasugerować to gwiazdki dopalic w RGB albo zmienić na białe, ale to kwestia gustu ;) Też myślę, że mniej odszumiania nadoloby trochę ostrości.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlicho52 | 06 Paź 2022, 14:47

Jedno co trochę się nie zgadza to że Sadr jest czerwonym olbrzymem a tutaj świeci na niebiesko jak Rigel.
 
Posty: 11
Rejestracja: 10 Lis 2020, 18:43

 

Postszelka | 06 Paź 2022, 15:57

Dzięki za miłe słowa :)

Co do składania kanałów.
To co przemieli Pixinsight, czyli zazwyczaj zazieleniony obrazek, rozszczepiam narzędziem ChannelExtraction i mam osobno każdy kanał R,G,B.
Potem linearfit - gdzie referencyjnym obrazem jest zawsze zielony - zawsze jak sprawdzałem inne, to przy zielonym najlepsze wyniki były.
Traktuję tym kanał czerwony i niebieski.
Składam z powrotem do kupy RGB.

Co do gwiazdek, to taki mam gust, że nie przepadam za białymi i fioletowymi. Lubię cukierkowe i intensywne kolory gwiazdek
Tu faktycznie już w Rawtherapee przy kosmetyce stwierdziłem, że za dużo zielonego polotu na mgławicach było i lekko zmniejszyłem zieleń i podbiłem niebieski
chyba całość na giazdki też przeszła.
"Gwiazdki dopalić w RGB" - hmmm to na razie dla mnie czarna magia - akwizycja i samo dołożenie w trakcie obróbki...
Ale na pewno zmienię coś wykorzystując maski.

Odszumiałem naprawdę mało, ale jak piszesz, że jest jeszcze potencjał do ostrości, to z chęcią spróbuję

Sadr to nadolbrzym, na pewno nie czerwony. Wyczytałem, że ma prawie 6000K więc barwa kremowa (kość słoniowa, białożółta). Czyli też nie taka niebieska jak u mnie.
Ale to pewnie pokłosie odzieleniania i "utleniania" :wink: całego obrazka jak pisałem wyżej.
W sumie OIII to taka barwa niebiesko-zielona, więc chyba z tą zielenią niepotrzebnie tak walczyłem.

Nie wiem też, czy nasza atmosfera nie ma jakiegoś znaczenia odnośnie odbioru kolorów. Choć te kolory w astrofotografii to też pojęcie trochę abstrakcyjne.

Jeszcze raz dziękuję za Wasze przemyślenia - z miłą chęcią się pobawię jeszcze z tą ćmą :)
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

Postszelka | 07 Paź 2022, 16:25

Trochę poszperałem o luminancji. Kompletnie nie wiem co to i nie znalazłem jakiś teoretycznych podstaw, po co się to stosuje.
Z chęcią bym poczytał jak ktoś ma jakieś źródła.
Pixinsight, w narzędziu ChannelExtraction jest opcja CIE L*a*b*
mamy gotowy kanał luminancji. Dalej, po obróbce tła i lekkim liniowym odszumianiu można go dołożyć do RGB
Po dołożeniu tej syntetycznej luminancji obraz jakby miał taką większą rozpiętość tonalną - strzelam, że po to się dokłada tą luminancję
Różnica w obrazie była - nie wiem czy to fakt, czy jakaś autosugestia...
Załączniki
Ćma na piersi Łabędzia: Ćma1 (Copy).jpg
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 129 gości

AstroChat

Wejdź na chat