Orszak Trzech Króli Kocim Okiem ; )

Postradio-teleskop.pl | 06 Sty 2023, 21:32

Kochani! Przy okazji dzisiejszego święta postanowiłem zamieścić Trzech Króli w gwiezdnej postaci. Zapewne nie wszyscy wiedzą, że w dawnej ludowej astronomii (także na ziemiach polskich) gwiazdy tworzące asteryzm Pasa Oriona w okresie świąt Bożego Narodzenia symbolizowały Trzech Mędrców podążających za biblijną tajemniczą gwiazdą do Betlejem (w roli Gwiazdy Betlejemskiej występował Syriusz). I tak oto Alnitak, Alnilam i Mintaka - jak na władców przystało - kroczą ubrani w strojne szaty barwnych mgławic emisyjnych i refleksyjnych. Ich ozdobą są klejnoty niezliczonych błękitnych i czerwonawych gwiazd. Całość tworzy orszak godny Króla Wszechświata...

Materiał zbierany przez dwa ostatnie sezony zimowe pod niebem Bortle 4 w zestawie: Nikon D700 + RedCat 51 prowadzone za pomocą AstroTrac 360 Camera Tracker (bez guidingu). Pogoda pozwoliła mi na zarejestrowanie w sumie 5 godzin (100 x 180 s. w kilku sesjach i przy różnych warunkach) nadających się do obróbki w PixInsight. Przy okazji wypróbowałem BlurXTerminator oraz NoiseXTerminator - gorąco polecam! Wielkie brawa dla Russella Cromana za stworzenie prostego, intuicyjnego narzędzia, które za pomocą kilku kliknięć daje pożądane efekty. Skutkiem ubocznym
jest łatwo zauważalne halo na gwiazdach, ale w tym przypadku mi ono nie przeszkadza.

Noworocznych serdeczności i czystego nieba! :)
Załączniki
Orszak Trzech Króli Kocim Okiem ; ): 2021-2022_Orion-Belt_250-mm_web_large_annotated.jpg
Orszak Trzech Króli Kocim Okiem ; ): 2021-2022_Orion-Belt_250-mm_web_large.jpg
 
Posty: 246
Rejestracja: 11 Kwi 2019, 00:14
Miejscowość: Toruń

PostMaPa | 06 Sty 2023, 21:48

Ładna praca, wszystko widać. Dałbym nieco więcej czerwieni po całości ale tylko nieco więcej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postradio-teleskop.pl | 06 Sty 2023, 22:18

Bardzo Ci dziękuję, Marcinie! Uznanie w oczach Mistrza to dla mnie zaszczyt. Oglądając inne prace, czasami wręcz przesycone wodorem, postanowiłem pokazać ten obszar nieba nieco chłodniej, a u mnie histogram i tak wykazuje lekkie przesunięcie "ku czerwieni" ;) Serdeczności :)
 
Posty: 246
Rejestracja: 11 Kwi 2019, 00:14
Miejscowość: Toruń

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 83 gości

AstroChat

Wejdź na chat