Mak jako „Galaxy Hunter” :)

PostAfur | 02 Maj 2023, 18:06

Witam

sezon na galaktyki w pełni dlatego postanowiłem odłożyć WO 81 apo na półkę i przerobić wykorzystywanego dotychczas do wizuala maka Meade MC 150/1800 na sprzęt do fotografowania galaktyk.

Modyfikacje dotknęły przede wszystkim mocowania dovetail. Założyłem obejmy od SW i dokręciłem dwa dovtetaile. Na jednym z nich umieściłem dość ciężki guider z kamerą. Musiałem to zrobić gdyż oryginalnie szukacz był montowany jakby z boku tuby co uniemożliwiało wyważenie go.

Kupiłem również reduktor Andares x 0,63 przeznaczony do SCT.
Tutaj mam małe problemy.
Narazie nie mogę ustawić odpowiedniej odległości kamery od reduktora. Według danych powinno być 105mm ale jakoś u mnie to nie działa. Nie miałem za dużo pogody aby to dokładnie ustawić, i gwiazdy ciągną do środka. Wyglada na to, że jestem za blisko ale według suwmiarki to nawet za daleko.

Pojawiła się winietowanie ale flaty dają sobie z tym radę.

Ogólnie jestem zadowolony, gdyż myślałem że nic z tego nie będzie, nasłuchałem się, że Maki się nie nadają itd. Potraktowałem to jako ciekawostkę i nawet… całkiem całkiem.

Jest jeszcze sporo do zrobienia, dużo nauki, ale jestem dobrej myśli.


W tej chwili gwiazdy to największy problem, teleskop daje fajne obrazy. Jak macie jakieś podpowiedzi jak ogarnąć reduktor będę wdzięczny.

Niestety nie mogę jeszcze dodać zdjęć :( udało mi się zapolować na M101, M57, M97, Igła, ten zestaw ma potencjał tylko te gwizdy…

Znalazłem jeszcze inne reduktor podobno lepszy
Ts ccd47 lub Astro-physics ccd67 koś je może użytkował/użytkuje i mi podpowie co nieco to będzie krok naprzód.

O co mi chodzi w tym projekcie, chciałbym fotografować galaktyki, mgławice planetarne owym Makiem, potrzebuje zredukować światłosiłe, pomyślałem że reduktor będzie dobrym pomysłem.


Montaż heq5 pro belt mod
Kamera Asi 533mc pro
Artesky ultraguide 60
Asi 120mm
AsiAir plus


pozdrawiam
Łukasz
 
Posty: 3
Rejestracja: 02 Maj 2023, 15:37

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 98 gości

AstroChat

Wejdź na chat