Teleskop cyfrowy ZWO Seestar - S50

PostJaLe | 20 Mar 2024, 20:30

lulu napisał(a):Czy nie należałoby założyć osobnego działu poświęconego cyfrowym instrumentom typu all-in-one?

Generalnie od tego jest działa sprzętowy.
Ale po kilkukrotnym zwróceniu uwagi, żeby nie zaśmiecać takimi tematami działu astrofoto przestałem reagować.
Róbta co chceta jak mawiał klasyk, już i tak jest bałagan nie do posprzątania.
Awatar użytkownika

Miejscowość: małopolska

Postkombiii | 20 Mar 2024, 20:33

JaLe napisał(a): nie zaśmiecać takimi tematami działu astrofoto

Zaśmiecać?! :shock:
EDIT: Chwilowo zaniemówiłem. Zaśmiecaniem nazywasz dzielenie się swoją nową pasją z innymi użytkownikami, którzy zresztą ciepło i z zainteresowaniem przyjęli moje relacje?
To już nie wiem naprawdę, do czego służy forum. Czy nie do wymieniania opinii a priori?
Hmm...
ZWO Seestar-S50
Awatar użytkownika

Miejscowość: Bielsko-Biała

PostKoszy89 | 20 Mar 2024, 21:27

Wybranie właciwego działu czasem bywa kłopotliwe ale nikt napewno nie ma złych intencji i jeśli jest nie trafione to zwykle przez brak swiadomosci , w takiej sytuacji potrzebna jest po prostu moderacja, zwróci uwage przeniesie zawartość i po sprawie , moze i faktycznie kreowany tu temat pasuje raczej do sprzętowego bo to taki unboxing bardziej i pierwsze wprawki oraz dyskusje o dzialaniu pracy sprzetu zas do dzialu astrogotografia wrzucać dopiero gotowe prace.

Dzielenie sie nową zajawką napewno jest wartosciowe i tu Jalemu napewno nie chodzi o to bys tego nie robił , a Tobie tez zapewne nie robi różnicy czy ten wątek bedzie kontynuowany w sprzętowym czy tutaj.

Spokojnie
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam

Miejscowość: Szczecin

PostKrzysiek.S | 20 Mar 2024, 21:29

Zaśmiecać... no grubo. Skoro takie sa reakcje szanownych astrofotografow to może faktycznie warto założyć odobny dział "Astrofoto i EAA dla plebsu (sprzętem poniżej 10k pln)" Pasuje?

Postkombiii | 20 Mar 2024, 21:33

Nawiązując do wypowiedzi kolegi Koszy89 - odebrałem to zupełnie inaczej, ale nie jestem małostkowy.
Nie robi mi żadnej różnicy, gdzie mój wątek się znajdzie, będę robił swoje, chyba, że faktycznie niektórych zanudzam. Wiem, że zawsze nowości wywoływały kontrowersje w betonowym środowisku, sam miałem przed laty opory przed zakupem smartfona, lecz nie było moją intencją wywoływanie scysji :D
Ostatnio edytowany przez kombiii, 20 Mar 2024, 21:38, edytowano w sumie 1 raz
ZWO Seestar-S50
Awatar użytkownika

Postkombiii | 20 Mar 2024, 21:37

Krzysiek.S napisał(a):może faktycznie warto założyć osobny dział "Astrofoto i EAA dla plebsu (sprzętem poniżej 10k pln)"

Ja chętnie zostanę prezesem tego działu :)

A tak poważnie, można było zwrócić się do moderatora o przeniesienie wątku a nie podcinać skrzydła, pisząc o zaśmiecaniu tematu.
ZWO Seestar-S50
Awatar użytkownika

Postlulu | 20 Mar 2024, 22:24

Państwo Drodzy! Koleżanki i Koledzy! Po co takie molto emozionato? Propozycję swą motywuję tym, iż:

1. Jest to dziedzina bardzo wąska, niszowa, specyficzna, z którą większość z nas nie miała osobistego styku
2. Jest to dziedzina w pewnym sensie kontrowersyjna, wobec której Koleżanki i Koledzy bardziej ortodoksyjni w technologicznych upodobaniach mogą żywić nie zawsze usprawiedliwione emocje, a to nie przekłada się na merytoryczność dyskusji

Jednym słowem osobna szufladka, w której pasjonaci tej technologii rozwijaliby w niezakłóconym kąśliwymi uwagami Profanów i Ortodoksów trybie swoje zainteresowania, mogłaby się okazać sensownym pomysłem. Na razie jest to technika z pogranicza ciekawostki, ale jak chyba przeczuwamy, może się to zacząć zmieniać, a być może czeka nas kolejna rewolucja, taka jaką było wprowadzenie fotografii cyfrowej do astronomii amatorskiej? To przewróciło całkowicie proporcje między tym co uzyskiwali zawodowcy, a co możemy uzyskać teraz my - amatorzy z małą rurką i jeszcze mniejszą kamerką. Czy cyfryzacja teleskopu będzie kolejnym przewrotem, tym razem podważającym pozycję dzisiejszych Mistrzów Amatorskiej Astrofotografii...?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny

Miejscowość: spod Krakowa

Postkombiii | 20 Mar 2024, 22:42

Cytując klasyka z KMN "i to jest głos rozsądku" :)
ZWO Seestar-S50
Awatar użytkownika

PostMichał Kasperczyk | 21 Mar 2024, 09:06

Fajne urządzenie. Życzę dużo miłej zabawy.
Ciekawe czy da się tam coś więcej z ustawieniami pogrzebać, bo tu widzę, że gość ma sporo lepszą ostrość na zdjęciach:
https://www.bing.com/videos/riverview/r ... ORM=VRDGAR

PostJaLe | 21 Mar 2024, 11:59

kombiii napisał(a):
JaLe napisał(a): nie zaśmiecać takimi tematami działu astrofoto

Zaśmiecać?! :shock:
EDIT: Chwilowo zaniemówiłem. Zaśmiecaniem nazywasz dzielenie się swoją nową pasją z innymi użytkownikami, którzy zresztą ciepło i z zainteresowaniem przyjęli moje relacje?
To już nie wiem naprawdę, do czego służy forum. Czy nie do wymieniania opinii a priori?
Hmm...

Szkoda, że nie zrozumiałeś. Dział astrofoto jest do astrofotografii, a nie od sprzętu. Ciekawe jaka byłaby reakcja gdybyśmy zdjęcia wrzucali do innego działu?
Uważam, że pytania dotyczące jakim sprzętem, recenzje itd powinny znajdować się w stosownym dziale czyli sprzętowym.
Ale pewnie zamysł zarządzających są inne.

ps.po za tym z tym dzieleniem się to też tak średnio, bo pewnie byłyby osoby sięgnąć po surówkę z tego teleskopu, a prośby zostały pominięte milczeniem

Temat jest bardo ciekawy, ale powinien być w innym dziale. Będą gotowe zdjęcia - zapraszamy serdecznie do działu astrofotografia :D
Ostatnio edytowany przez JaLe, 21 Mar 2024, 12:25, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika

PostJaLe | 21 Mar 2024, 12:04

lulu napisał(a):Państwo Drodzy! Koleżanki i Koledzy! Po co takie molto emozionato? Propozycję swą motywuję tym, iż:

1. Jest to dziedzina bardzo wąska, niszowa, specyficzna, z którą większość z nas nie miała osobistego styku
2. Jest to dziedzina w pewnym sensie kontrowersyjna, wobec której Koleżanki i Koledzy bardziej ortodoksyjni w technologicznych upodobaniach mogą żywić nie zawsze usprawiedliwione emocje, a to nie przekłada się na merytoryczność dyskusji

Jednym słowem osobna szufladka, w której pasjonaci tej technologii rozwijaliby w niezakłóconym kąśliwymi uwagami Profanów i Ortodoksów trybie swoje zainteresowania, mogłaby się okazać sensownym pomysłem. Na razie jest to technika z pogranicza ciekawostki, ale jak chyba przeczuwamy, może się to zacząć zmieniać, a być może czeka nas kolejna rewolucja, taka jaką było wprowadzenie fotografii cyfrowej do astronomii amatorskiej? To przewróciło całkowicie proporcje między tym co uzyskiwali zawodowcy, a co możemy uzyskać teraz my - amatorzy z małą rurką i jeszcze mniejszą kamerką. Czy cyfryzacja teleskopu będzie kolejnym przewrotem, tym razem podważającym pozycję dzisiejszych Mistrzów Amatorskiej Astrofotografii...?

Jeszcze raz powtórzę, sprzęt do działu sprzętowego. Jest bardzo dużo takich wątków, które wnoszą dużo wiedzy, ale zamiast w dziale sprzętowym są w innym.
Awatar użytkownika

Postlulu | 21 Mar 2024, 15:36

Pytanie czy ta dyskusja jest bardziej o sprzęcie, czy o astrofotografii. Wiadomo że najbardziej frapujące jest właśnie wykorzystanie takich instrumentów w astrofotografii - pytanie na ile pozwoliłyby ominąć rafy i trudności związane z 'tradycyjną' technologią opartą na zewnętrznej kamerze będzie tym bardziej nurtujące im większe postępy będzie robić ta technologia. A że będzie robić - to pewne. I równie pewne jest to, że to właśnie astrofotografia będzie głównym tematem wpisów związanych z takim sprzętem.
pozdrowienia Łukasz
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny

Postkombiii | 21 Mar 2024, 16:50

Michał Kasperczyk napisał(a):Fajne urządzenie. Życzę dużo miłej zabawy.
Ciekawe czy da się tam coś więcej z ustawieniami pogrzebać, bo tu widzę, że gość ma sporo lepszą ostrość na zdjęciach:

Rzeczywiście, sporo jeszcze pracy przede mną. Zdjęcia robiłem w wielkich emocjach, w niekorzystnych warunkach (Księżyc w pełni) nie bacząc na przykład na włączenie grzałki czy focus.
Dzisiejsze zdjęcie Słońca, choć na zamglonym niebie, wydaje się być bardziej ostre.
Teleskop cyfrowy ZWO Seestar - S50: zwo7.jpg
ZWO Seestar-S50
Awatar użytkownika

PostJaLe | 21 Mar 2024, 18:40

lulu napisał(a):Pytanie czy ta dyskusja jest bardziej o sprzęcie, czy o astrofotografii. Wiadomo że najbardziej frapujące jest właśnie wykorzystanie takich instrumentów w astrofotografii - pytanie na ile pozwoliłyby ominąć rafy i trudności związane z 'tradycyjną' technologią opartą na zewnętrznej kamerze będzie tym bardziej nurtujące im większe postępy będzie robić ta technologia. A że będzie robić - to pewne. I równie pewne jest to, że to właśnie astrofotografia będzie głównym tematem wpisów związanych z takim sprzętem.

To czemu ma służyć dział sprzętowy? Wszystkiemu co nie związane z astrofotografią? Czy też jak ktoś ma problemy ze sprzętem?
Chyba nie będę osamotniony w tym poglądzie, ale astrofotografia powinna służyć zdjęciom, obróbce, a nie testom, opisom i recenzji sprzętu.
Chyba, że róbta co chceta :D i zaraz pojawią się tematy typu "jak załatwić wycinkę drzewa, które przeszkadza w astrofoto" - oczywiście temat całkowicie zmyślony, ale w celu uzasadnienia meritum.
Ale po co wtedy jakieś działy?

Powiem tak, wcześniej to na maniaku było to jakoś bardziej uporządkowane w tej chwili w astrofotografii jest co raz więcej spraw sprzętowych. Przyrost jest widoczny.
Awatar użytkownika

Postkombiii | 21 Mar 2024, 20:22

JaLe napisał(a):Chyba nie będę osamotniony w tym poglądzie

Wydaje się jednak, że jesteś. Wygląda mi to na zwykłe bicie piany.
Nie traktuj tej zabawki, jaką jest Seestar jako zagrożenie dla Twojego niewątpliwie ogromnego dorobku w astrofotografii, ja nie wchodzę w Twoją strefę komfortu i wymagam tego samego.
ZWO Seestar-S50
Awatar użytkownika

PostJaLe | 21 Mar 2024, 20:53

kombiii napisał(a):
JaLe napisał(a):Chyba nie będę osamotniony w tym poglądzie

Wydaje się jednak, że jesteś. Wygląda mi to na zwykłe bicie piany.
Nie traktuj tej zabawki, jaką jest Seestar jako zagrożenie dla Twojego niewątpliwie ogromnego dorobku w astrofotografii, ja nie wchodzę w Twoją strefę komfortu i wymagam tego samego.

Serio tak myślisz, że moim zamiarem były jakieś zaczepki?
Nie wiem, ja jestem jednak bardzo zasadniczy. I jeżeli coś porządkujemy, a temu służą działy to zróbmy to dobrze.

Temat w Seestarem jest super ciekawy. Jako pierwszy wyraziłem przecież aprobatę dla niego.
Ale po kolei.
Wątek z działami zacząłem po propozycji lulu odnośnie stworzenia działu. I co niech sobie tworzy - tylko niech dba o porządek. I co niby w czym naruszyłem Twoja strefę komfortu? Nie krytykuję Cię, grzecznie pytam o surówki, Ty grzecznie ich nie udostępniasz, a teraz zaczynasz personalne wycieczki.
Przy czym ja się nie obrażam, a jedynie pragnę coś wyjaśnić i to nawet nie z Tobą tylko z lulu :D Włącznie z wywaleniem (niechcianych) postów. Żeby było jasne i żebym znowu kogoś nie uraił to moich postów.
Więc niech lulu zrobi co uważa, tylko po co zadaje pytanie skoro nie wolno wyrazić opinii o przynależności do działów?
Sorry, ale chyba prościej się nie da :D
Mam nadzieję, że rozwiałem wszystkie wątpliwości

ps. żadnego sprzetu astro nie traktuje jako zabawki - nawet zdjęcia wykonane komórką uważam za cenne, więc niech kompleksy nie przemawiają przez Ciebie
Awatar użytkownika

Postkombiii | 21 Mar 2024, 21:15

JaLe napisał(a):więc niech kompleksy nie przemawiają przez Ciebie

I Ty piszesz o wycieczkach personalnych? :D
Cóż, chyba pozostawię ocenę innym użytkowników, kto ma "kompleks astrografa", gdzie nowym produktem wtargnąłem na Twoje poletko, zresztą całkiem niewinnie. Wybacz mi, ale nie będę kontynuował tego niepotrzebnego sporu, bo naprawdę niczego nie wnosi do mojego tematu, co więcej, sprowadza go do zupełnie jałowej dyskusji.
ZWO Seestar-S50
Awatar użytkownika

Postlulu | 22 Mar 2024, 02:02

Jarek, mnie się po prostu wydaje, że większość tematów związanych z tymi instrumentami będzie dotyczyła właśnie prób użycia ich w astrofotografii. Zauważ, że w dziale astrofoto jest pod-dział poświęcony technikaliom, no bo one przecież też są nieodłączną częścią dyskusji o astrofotografii. Więc tak naprawdę gdybyśmy chcieli być bardzo konsekwentni, powinniśmy zrobić dział poświęcony cyfrakom i w dziale sprzętowym i w obserwacyjnym i w astrofotograficznym. A że na mojego nosa gros wpisów będzie dotyczyć właśnie astrofoto, zaproponowałem aby idąc za głosem rozsądku ograniczyć się do jednego działu, celując w ten, który ma szanse skupić większe zainteresowanie.

Możemy poczekać i poobserwować jaki charakter będą miały wpisy poświęcone cyfrze - i potem poporządkować je przenosząc w odpowiednie miejsca. Ważne żeby nie sekować takich wpisów dowodząc dla zasady, że nie nadają się do działu astrofoto w sytuacji, gdy zawierają np. próbki możliwości fotograficznych.
pozdrowienia Łukasz
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny

PostJaLe | 22 Mar 2024, 07:47

lulu napisał(a):Jarek, mnie się po prostu wydaje, że większość tematów związanych z tymi instrumentami będzie dotyczyła właśnie prób użycia ich w astrofotografii. Zauważ, że w dziale astrofoto jest pod-dział poświęcony technikaliom, no bo one przecież też są nieodłączną częścią dyskusji o astrofotografii. Więc tak naprawdę gdybyśmy chcieli być bardzo konsekwentni, powinniśmy zrobić dział poświęcony cyfrakom i w dziale sprzętowym i w obserwacyjnym i w astrofotograficznym. A że na mojego nosa gros wpisów będzie dotyczyć właśnie astrofoto, zaproponowałem aby idąc za głosem rozsądku ograniczyć się do jednego działu, celując w ten, który ma szanse skupić większe zainteresowanie.

Możemy poczekać i poobserwować jaki charakter będą miały wpisy poświęcone cyfrze - i potem poporządkować je przenosząc w odpowiednie miejsca. Ważne żeby nie sekować takich wpisów dowodząc dla zasady, że nie nadają się do działu astrofoto w sytuacji, gdy zawierają np. próbki możliwości fotograficznych.

To może faktycznie zastanówmy się nad rozbudową działu astrofotografia. Ale bez przesady, bo to też może być niekorzystne.
Jeżeli mogę coś zaproponować, to może dodajmy faktycznie dział recenzji, a technikalia przemianujmy na dział związany z zapytaniami?
Uważa, że taka dyskusja jest dobra, bo dodanie ewentualnych działów pozwoli sprawnie poruszać się użytkownikom w wybranych tematach. Lulu chyba rozumiesz o co chodzi,. Podam przykład, mam zamiar kupić komórkę (nie żartuję) pod astrofoto i co mam faktycznie tutaj śmiecić takim tematem?
Awatar użytkownika

Postkombiii | 22 Mar 2024, 08:48

Dla tych, którzy podjęli decyzję o zakupie, lub są posiadaczami Seestar, mam radę. Jak wiadomo, przed każdym użyciem teleskop należy wypoziomować (im lepiej to zrobimy, tym dokładniej będzie działać GoTo).
Przyznam, że to dość kłopotliwe po ćmoku, grzebać przy ustawieniach długości nóg statywu.
Ktoś wpadł na pomysł, by posiłkować się platformą poziomującą do aparatu fotograficznego.
Teleskop cyfrowy ZWO Seestar - S50: poziom.jpg

Montuje się to między teleskopem a statywem, platformę znalazłem w Aliexpress, za 80 zł wraz z przesyłką.
Ostatnio edytowany przez kombiii, 22 Mar 2024, 19:51, edytowano w sumie 1 raz
ZWO Seestar-S50
Awatar użytkownika

Postlulu | 22 Mar 2024, 14:00

Jak już pokazał ten wątek, trudno oddzielić dyskusje o technikaliach od wpisów prezentujących zdjęcia. Trudno też oczekiwać, że ludzie będą pieczołowicie roztrząsać, w którym miejscu powinien znaleźć się ich wpis jeśli działy poświęcone cyfrze znajdą się i na forum sprzętowym i astrofotograficznym.

Akurat z komórką nie ma takiego problemu - mimo rozwoju tej technologii nie stanie się ona zapewne alternatywą urządzeń dedykowanych astrofotografii, a dyskusje z nią związane nie wyemancypują się nigdy w osobną kategorię zasługująca na ujęcie w osobny dział. Z cyfrowymi "smartami" jest inaczej, a to, że mogą one budzić napięcia emocjonalne widzimy już w tym wątku. To zrozumiałe - jeśli ja od wtorku nie mogę poradzić sobie z obróbką zdjęć Księżyca, komputer mi się gotuje, zawiesza, zawalam przez to zawodową pracę i mam z tym 1000 problemów mimo wielu lat wysiłków nad wypracowaniem sobie odpowiedniego "work flow", a ktoś potem przychodzi, naciska guzik i ma zdjęcie - to może frustrować. Z drugiej strony nawet jeśli nie frustruje, to właściciele cyfrówek mogą obawiać się takich reakcji, podejrzewać je, niesłusznie oskarżać o nie itd. Więc dla higieny osobistej wskazane byłoby chyba znaleźć jakąś osobną szufladkę.

Na Cloudynights to jest umieszczone w dziale Astrofoto i szkice: https://www.cloudynights.com/forum/147- ... elescopes/ - wiadomo że każdy klucz podziału tematycznego jest tylko jednym z wielu możliwych, czasem równie dobrych. Więc zawsze jest to jakiś kompromis - oby rozsądny, a nie zgniły :-)
pozdrowienia Łukasz
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny

PostJaLe | 22 Mar 2024, 16:25

lulu napisał(a):Jak już pokazał ten wątek, trudno oddzielić dyskusje o technikaliach od wpisów prezentujących zdjęcia.

Wręcz przeciwnie, bardzo łatwo to zrobić o ile oczywiście się chce - patrz Astropolis:
https://astropolis.pl/forum/274-galeria/

Tadam :D
Szachmat :D
Awatar użytkownika

Postlulu | 22 Mar 2024, 19:55

No chwila, ale gdzie tam dyskusje o cyfrach?
pozdrowienia Łukasz
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny

PostJaLe | 22 Mar 2024, 20:08

lulu napisał(a):No chwila, ale gdzie tam dyskusje o cyfrach?

Przyznam się, że teraz to nie rozumiem tego co piszesz o cyfrach?
Dla mnie cyfry są od 0-9, więc sadziłem, że masz na myśli liczbę działów.

ps. bo jeżeli masz na myśli rozmowy o sprzęcie to są ... zgadnij gdzie?
W dziale sprzętowym :D
https://astropolis.pl/topic/90646-zwo-seestar-s50/
Awatar użytkownika

Postkombiii | 22 Mar 2024, 20:40

Dzisiaj i chyba przez cały weekend, nie mam co liczyć na zrobienie użytku z Seestara.
Pogoda odmówiła współpracy. :?
Ale za to możemy pogadać o tym, gdzie w Astropolis są rozmowy o sprzęcie :wink:
ZWO Seestar-S50
Awatar użytkownika

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

AstroChat

GIEŁDOWY ŚWIT

Więcej ofert na Giełdzie