Nasadki dwuoczne WO i Celestron

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

Postzbyszek | 24 Lis 2006, 20:45

Moze zamiast nasadki zrob bino z 2 telepow? Czsem lustra mozna taniutko dostac.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostRobert_Bodzoń | 24 Lis 2006, 20:56

zbyszek napisał(a):Moze zamiast nasadki zrob bino z 2 telepow? Czsem lustra mozna taniutko dostac.


To robota dla "kompletnych" pasjonatów astro i majsterkowania.

Po pierwsze trzeba zdobyć dwa praktycznie identyczne lustra. Po drugie włożyć mnóstwo wysiłku w budowę i wcale nie tak mało pieniędzy. Całość musi być dokładnie ustawiona, musi sporo ważyć i zajmować dużo miejsca.

Powiem w ten sposób. Przypuszczam, że takie bino to dwa razy więcej satysfakcji z obserwacji, ale cztery razy więcej problemu ;)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostDominik Woś | 24 Lis 2006, 21:15

zbyszek napisał(a):Moze zamiast nasadki zrob bino z 2 telepow? Czsem lustra mozna taniutko dostac.


Myślę, że niedługo ktoś nas zaskoczy bardzo ciekawym binem. :D Jeszcze trochę cierpliwości i zobaczycie ... :wink: :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostSebastian_wawa | 24 Lis 2006, 21:26

Wiesz coś czego my nie wiemy :?: :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 24 Lis 2006, 21:30

Sebastian_wawa napisał(a):Wiesz coś czego my nie wiemy :?: :)


Tak. :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostSebastian_wawa | 24 Lis 2006, 21:36

No to czekamy z niecierpliwością :D Ten tajemniczy ktoś musi mieć tylko świadomość, że jak się pochwali to zleci się do niego 667 osób na obserwację (tyle jest aktualnie zarejestrowanych użytkowników) :lol:
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postastrokosmo | 25 Lis 2006, 10:21

Jak już się nacieszę moim c 8" to zrobię bino teleskopy z dwóch C 8"-takie mam plany :D .
Wiadomo drugi C 8" kosztuje ok 3500 zł ( używany sama tuba ), ale nic mnie nie powstrzyma przed zrobieniem tego bino.
8" to jeszcze nie tak duży rozmiar żeby sie martić o wagę i duże rozmiary.
A widoki z niego będą - malina.

To przyszłość a na razie planuję zrobic bino z mniejszego sprzetu np. z MTO-100.
pozdrawiam John :D
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostSebastian_wawa | 25 Lis 2006, 13:02

A myślałeś nad montażem do takiego bino :?: Bo EQ3 tego raczej nie utrzyma ;)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostLesioQ | 25 Lis 2006, 13:50

Witam,

Używam bino zaadaptowane z mikroskopu ... (działa...) i mam takie pytanko - z budowy bino (pryzmaty) wynika tendencja do 'duszków' - rozmytych obrazów jasnych obiektów nie będących w osi optycznej, czyli powiedzmy 1-2 pola widzenia poza kadrem ... czy taki efekt występował w którejkolwiek z nasadek i w jakim stopniu?
Daje się to zauważyć przy obiektach punktowych jak luźna grupa jasnych gwiazd.
Czasem lornetki też to mają - wynika chyba ze zbyt gładkich ścianek bocznych pryzmatów (czyli nie pracujących optycznie przy tworzeniu obrazu podstawowego).

Piotr.K
Awatar użytkownika
 
Posty: 273
Rejestracja: 09 Lis 2005, 11:26
Miejscowość: Kraków

PostSebastian_wawa | 01 Gru 2006, 11:26

Domek - a jak wypada WO przy Soligorze :?: Rozważam zakup bino na gwiazdkę, a właściwie to napisanie takiej prośby do Św. Mikołaja ;) , a na Denkmeier'a mnie nie stać (Mikołaja też nie :lol: ) Z dwóch testowanych przez nas - wiadomo WO, ale przez Soligorka nie patrzyłem :)

Pozdrawiam,
Seba
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 01 Gru 2006, 17:02

Sebastian_wawa napisał(a):Domek - a jak wypada WO przy Soligorze :?: Rozważam zakup bino na gwiazdkę, a właściwie to napisanie takiej prośby do Św. Mikołaja ;) , a na Denkmeier'a mnie nie stać (Mikołaja też nie :lol: ) Z dwóch testowanych przez nas - wiadomo WO, ale przez Soligorka nie patrzyłem :)

Pozdrawiam,
Seba


Myślę, ze pod względem wykonania dałbym przewagę WO a pod względem jakości obrazów chyba lepiej wypadłby Soligor. Soligor jest też cięższy od WO.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postastrokosmo | 01 Gru 2006, 23:47

Domek napisał(a):
Sebastian_wawa napisał(a):Domek - a jak wypada WO przy Soligorze :?: Rozważam zakup bino na gwiazdkę, a właściwie to napisanie takiej prośby do Św. Mikołaja ;) , a na Denkmeier'a mnie nie stać (Mikołaja też nie :lol: ) Z dwóch testowanych przez nas - wiadomo WO, ale przez Soligorka nie patrzyłem :)

Pozdrawiam,
Seba


Myślę, ze pod względem wykonania dałbym przewagę WO a pod względem jakości obrazów chyba lepiej wypadłby Soligor. Soligor jest też cięższy od WO.

Pozdrawiam,
Dominik


No to mikołaj będzie miał problem z wyborem prezentu dla mnie :D , a może by tak dogrywka - Soligor kontra WO 8)
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostDominik Woś | 01 Gru 2006, 23:57

astrokosmo napisał(a):
Domek napisał(a):
Sebastian_wawa napisał(a):Domek - a jak wypada WO przy Soligorze :?: Rozważam zakup bino na gwiazdkę, a właściwie to napisanie takiej prośby do Św. Mikołaja ;) , a na Denkmeier'a mnie nie stać (Mikołaja też nie :lol: ) Z dwóch testowanych przez nas - wiadomo WO, ale przez Soligorka nie patrzyłem :)

Pozdrawiam,
Seba


Myślę, ze pod względem wykonania dałbym przewagę WO a pod względem jakości obrazów chyba lepiej wypadłby Soligor. Soligor jest też cięższy od WO.

Pozdrawiam,
Dominik


No to mikołaj będzie miał problem z wyborem prezentu dla mnie :D , a może by tak dogrywka - Soligor kontra WO 8)


Dobry pomysł :-)

Z perspektywy moich dotychczasowych doświadczeń wygrałby Soligor ale warto byłoby te nasadki porówanć w bezpośrednim starciu :-)

Może będzie kiedyś okazja :-)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostSebastian_wawa | 02 Gru 2006, 11:36

Możemy zrobić finałową rozgryweczkę :D Świetny pomysł :D I w ten oto sposób zostanie wyłoniony zwycięzca ekonomicznych nasadek binokularowych :)

Soligor ma jedną wadę - jest sprzedawany (tak samo jak Celestron) - goły, bez okularów, barlowa ułatwiającego trafienie w ogniskową itp. Trzeba do niego dodać okularki (jakieś szerokokątne i z dużą ogniskową do DS) no i jakieś do przypowerowania na planetkach.Więc konieczność dokupienia 2 kompletów okularków dość znacząco (+1500 pln) wpływa na koszt całej inwestycji :roll:

Zakładam oczywiście że nie wchodzą w grę tanie ploosle po 99 pln / szt, a okularki typu LVW lub SWAN (DS) , i Vixenowskie LV jako okulary planetarne.

Kupując WO mam w komplecie parę 20mm SWAN'ów i do dokupienia zostają LV 5-6 mm do planetek :)

O właśnie :!: Dominik jak jest z obsługą większych ogniskowych niż 20mm w Soligorze (WO miał z tym kłopoty) :?: Pytam teoretycznie, bo i tak okularów 1,25" powyżej 20mm nie będę kupował (bo musiałyby być to TV Panoptic ;) )
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postastrokosmo | 03 Gru 2006, 00:11

mnie osobiście WO spokojnie wystarczy z okularkami dodanymi do zestawu . a do tego jakiegoś apo barlowa i mam do planetek od razu , do ds musi mi wystarczyć 20mm ale jak Dominik sprzedawał będzie swoja nasadkę zgłaszam sie jako pierwszy pierwszy :D
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostJanusz_P. | 03 Gru 2006, 13:00

Sebastian_wawa napisał(a):...
Soligor ma jedną wadę - jest sprzedawany (tak samo jak Celestron) - goły, bez okularów, barlowa ułatwiającego trafienie w ogniskową itp...

Nasadka Soligora w odróżnieniu od konkurencji ma wielką zaletę a nie wadę że jest parafokalna z każdym systemem teleskopu i nie potrzebuje dodatkowych Barlowów ani super długich wyciągów bo ma wbudowany układ optyczny typu Galileusza który zaraz po wejściu światła do nasadki robi z niego wiązkę równoległą w nasadce i przed okularami przywraca zbieżny bieg promieni :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 03 Gru 2006, 13:34

Czy taki układ optyczny typu Galileusza mozna wykorzystac w teleskopie do zmniejszenia lusterka wtornego i tym samym obstrukcji centralnej?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 03 Gru 2006, 14:24

Teoretycznie tak ale Galileusze dobrze pracują przy małych światłosiłach i niewielkich średnicach, z jasnymi Newtonami taki Galileuszowy układ o tak dużej średnicy w okolicy lustra wtórnego (jeden składnik przed a drugi za lustekiem w okolicy wyciągu) wypadł by nadzwyczaj kiepsko jeśli chodzi o korekcję na brzegu pola widzenia i wnoszony chromatyzm własny :?
Tanie by to nie było, conajmniej 4 soczewki z warstwami MC :roll: dobre by to nie było :roll: więc się tego po prostu nie robi tymbardziej do taniego z definicji Newtona 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat