SCT i sens babrania się z Barlowem na Srebrnym Globie

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postlulu | 13 Kwi 2022, 15:33

Może ktoś podpowie coś mądrego w temacie... Eksperymentuję od pewnego czasu z użyciem Barlowa w towarzystwie teleskopów SCT i jakoś nie widzę aby dawał cokolwiek, poza bezsensownym przycięciem obszaru widocznego na zdjęciu. Stosując 2'' Barlowa ED 2x nie jestem w stanie uzyskać ani pół kraterka więcej niż podczas zdjęć bezpośrednio w ognisku. Próbowałem z moim obecnym Meade LX200 ACF (8'') oraz z uznawanym za bardzo dobry sprzęt planetarno-księżycowy Celestronem C9,25'' i... efekty są mierne.

Oczywiście większa skala zdjęcia daje nieco lepszy stosunek szumu do detali powierzchni, więc można sobie te detale bardziej powiększyć bez obawy o pojawienie się drażniącego ziarna. Ale detalu tam nie będzie więcej niż na zdjęciach z ogniska. Co gorsza Barlow dodaje swoje własne wady, takie jak tendencja do duplikowania krawędzi, czasem dziwny rodzaj zamglenia zmiękczającego obraz itp. Jednym słowem gdy pytają mnie: po co stosować Barlowa, odpowiadam: NIE WIEM!

Dziwi mnie trochę to, że podobny efekt niemożności dotarcia do drobniejszych detali zauważyłem także gdy sięgnąłem po 9,25'' Celestrona, który w porównaniu z moim 8'' Meade powinien przecież pokazać więcej szczegółów. A tak się nie stało - wciąż zatrzymuję się na granicy tego co widać na zdjęciach w ognisku 8'' teleskopu. Widać to na załączonym obrazku. Niezależnie od tego jakim teleskopem, kiedy (dolne zdjęcia wykonałem miesiąc wcześniej), niezależnie czy z Barlowem czy bez - najmniejszy widoczny kraterek jest ten sam i koniec, ani kroku dalej...

Może to kwestia seeingu? Może w mojej podkrakowskiej lokalizacji wyżej już nie podskoczę?
Załączniki
SCT i sens babrania się z Barlowem na Srebrnym Globie: CLAVIUS-porownanie-barlow.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3029
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostVroobel | 13 Kwi 2022, 16:24

A może masz okazję sprawdzić, czy Powermate da coś więcej?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJaLe | 13 Kwi 2022, 16:46

O, dziwo lepsze efekty od Barlowa daje drizzle. Po tym jak to odkryłem pożegnałem się z Barlowem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 13 Kwi 2022, 17:48

Nie ma w tym nic dziwnego...

Żeby telekonwerter miał sens obiektyw musi dawać rozdzielczość obrazu dużo wyższą niż potrafi zarejestrować
przetwornik. Wtedy konwerter powiększa obraz i przetwornik rejestruje detale, które dotychczas były mniejsze
od pojedynczego piksela.
To się udaje w przypadku wyjątkowo dobrych obiektywów i dedykowanych do nich konweterów...

No i jakiś tam ma sens przy wizualu, gdy nie da się przetwornika łatwo wymienić ;)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostVroobel | 13 Kwi 2022, 18:28

No weź, SCT 9.25" nie jest byle jakim sprzętem. Ja się nie spodziewałem takiego newsa, sam mam Revelation x2 2" ED.

No i dzięki JaLe za Twojego newsa. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 13 Kwi 2022, 18:32

Za czasów kiedy zajmowałem się fotografią naziemną miałem do czynienia ze znacznie
lepszym sprzętem (przez analogię). Nigdy telekonwerter nie czynił cudów...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postlulu | 13 Kwi 2022, 23:23

Policzyłem sobie (http://www.wilmslowastro.com/software/f ... D_Sampling) jaka jest optymalna ogniskowa dla mojej średnicy i wielkości piksela (2,4) i wychodzi, że w okolicach 2 m, więc wyjaśnia to dlaczego powiększanie ogniskowej nic nie daje. Zgodnie z tym co napisał fjsdhfosdhfdhsfhsd powoduje to jedynie powiększanie obrazu, który jest już wystarczająco dobrze oddany przez matrycę o takiej a nie innej wielkości piksela podczas fotografowania bez użycia Barlowa - i tyle.

Barlow zatem nic nie wnosi pod względem rozdzielczości - żaden dodatkowy detal nie zostanie dzięki niemu wyłowiony. Jedyne co daje, to możliwość zastosowania większej skali obrazka. A to dzięki temu, że szum po prostu mniej daje się we znaki. Gdyby chcieć powiększyć dwa dolne obrazki do rozmiarów górnego, dostalibyśmy denerwujące ziarno i trochę niezgrabne krawędzie. Więc taki obrazek z Barlowa może być większy i jest może nico bardziej elegancki, ale detalu na nim więcej nie będzie.

Drizzle - próbowałem i mam mieszane uczucia. Sam eksperymentowałem z taką techniką aby po zestackowaniu powiększyć obrazek 2-3 razy, wówczas go (wstępnie, z grubsza) wyostrzać, a potem powrócić do pierwotnego rozmiaru licząc na to, że takie wyostrzanie nie podbije ziarna i szumu tak bardzo jak wyostrzanie oryginału. Był moment że wydawało mi się to skuteczne - ale zarzuciłem to w toku dalszych eksperymentów, bo wyniki nie były jednak jednoznaczne.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3029
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 14 Kwi 2022, 07:15

Jakbyś udostępnił większy plik bez kompresji to chętnie się pobawię w "powiększanie"...
Za czasów foto analogowej i początków cyfrowej różne sztuczki trzeba było stosować :)

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postlulu | 14 Kwi 2022, 16:21

Bardzo proszę. Surówka z AutoStakkert!a - z wyostrzeniem i bez...
Załączniki
SCT i sens babrania się z Barlowem na Srebrnym Globie: 23_28_~2.jpg
SCT i sens babrania się z Barlowem na Srebrnym Globie: 23_28_~1.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3029
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat