Pierwsze kroki.

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostMusztard_Sarepski | 03 Cze 2022, 21:52

Dobry wieczór.
Panowie co robię źle?
Gdy oglądam księżyc jest ostry jak brzytwa. A jak zakładam aparat i próbuje zrobić zdjęcie to nie mogę wyostrzyć.
SW 150/750
Załączniki
Pierwsze kroki.: DSC02532.jpg
Ostatnio edytowany przez Musztard_Sarepski, 03 Cze 2022, 22:04, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostMusztard_Sarepski | 03 Cze 2022, 21:56

Nex 5 t2 Barlow x2
Załączniki
Pierwsze kroki.: IMG_20220603_204331.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostVroobel | 03 Cze 2022, 22:35

Zorganizuj sobie tzw. maskę Bahtinova. To sprytne akcesorium pomoże Ci wyostrzyć "na nieskończoność" na jakiejś jasnej gwieździe. Potem tylko skierujesz teleskop na Księżyc.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMusztard_Sarepski | 03 Cze 2022, 22:58

Wydaje mi się że maska niewiele pomoże. To już najostrzejsze zdjęcie jakie udało się wycisnąć.
Używam pilota przy zdjęciach.
Ostatnio edytowany przez Musztard_Sarepski, 03 Cze 2022, 23:03, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostVroobel | 03 Cze 2022, 23:02

Wydaje Ci się, że maska niewiele pomoże?

A może po prostu kończy Ci się zakres ostrzenia?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMusztard_Sarepski | 03 Cze 2022, 23:06

Takie odnoszę wrażenie. Najdelikatniejsze mikro ruchy wyciągiem w jedną lub drugą stronę tylko pogarszają.
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostMusztard_Sarepski | 03 Cze 2022, 23:08

Vroobel napisał(a):
A może po prostu kończy Ci się zakres ostrzenia?


Jest jakiś na to sposób ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostVroobel | 03 Cze 2022, 23:09

Zdaje się, że masz możliwości wycięcia sobie maski Bahtinowa, więc proszę nie zastanawiaj się, tylko ją sobie zrób i sprawdź. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 04 Cze 2022, 07:36

Musztard_Sarepski napisał(a):Panowie co robię źle?
Gdy oglądam księżyc jest ostry jak brzytwa. A jak zakładam aparat i próbuje zrobić zdjęcie to nie mogę wyostrzyć.
SW 150/750


Tak to właśnie wygląda - okiem nawet przez słabszy sprzęt obraz wydaje się
być niezły, a aparat pokazuje wszelkie wady.
Na początek wywal tego barlowa i używaj go tylko do wizuala...

...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostMusztard_Sarepski | 04 Cze 2022, 13:34

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):Na początek wywal tego barlowa i używaj go tylko do wizuala...

...

Spróbuję, jakoś. Ale tylko na barlowie mam gwint t2. Może spróbuje przełożyć.
Dzięki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostPiotr K. | 04 Cze 2022, 17:21

Musztard_Sarepski napisał(a):Dobry wieczór.
Panowie co robię źle?
Gdy oglądam księżyc jest ostry jak brzytwa. A jak zakładam aparat i próbuje zrobić zdjęcie to nie mogę wyostrzyć.
SW 150/750

Wg mnie ten obraz Księżyca jest ostry i bardzo dobry - jak na jedną klatkę. Bez Barlowa prawdopodobnie nie będziesz mógł wyostrzyć wcale, bo nie da rady zejść z matrycą wystarczająco nisko w stronę tubusu. Jeśli z założonym Barlowem jesteś w stanie zrobić tak:

- najpierw masz mocno nieostry obraz, potem kręcąc focuserem dochodzisz do punktu, w którym jest ostro (tak dobrze jak się da uzyskać), a potem kręcąc focuserem nadal w tą samą stroną przechodzisz ponownie do coraz bardziej nieostrego obrazu -

...to wszystko jest OK. Pojedyncze klatki Księżyca i planet zawsze są trochę nieostre, ponieważ przeszkadza falowanie atmosfery, czyli tzw. seeing. Mimo optymalnego ustawienia ostrości w teleskopie każda kolejna klatka będzie trochę nieostra, raz bardziej, raz mniej. Dlatego do foto planetarno-księżycowej stosuje się kamerki planetarne, które zbierają bardzo dużo klatek na sekundę, i potem się te klatki odpowiednio obrabia w programach do foto planetarnej, żeby z każdej klatki wziąć tę część, która w danym momencie była najbardziej ostra. Więc nie przejmuj się tym, że na Twoim zdjęciu Księżyc wydaje się nieostry - tak ma być, i jest to całkowicie normalne. Oczywiście o ile sytuacja jest taka jak opisałem wyżej, czyli że od dużej nieostrości przechodzisz przez najlepszą ostość jaką się da uzyskać, i dalej znowu do nieostrości.

Jeśli natomiast nie jesteś w stanie uzyskać tego punktu o najlepszej możliwej ostrości, i potem przejść poza niego, to faktycznie może być problem z wyostrzeniem - w sensie że matryca aparatu jest zbyt daleko od płaszczyzny ostrości obrazu w teleskopie. Gdzie jest matryca w aparacie (jak głęboko) łatwo sprawdzić, znajdując na body aparatu symbol takiego jakby "Saturna" - kółeczko przekreślone kreseczką. W Canonach jest to 44 mm od przedniej płaszczyzny mocowania obiektywu. Wyobraź sobie, że teleskop tworzy ostry obraz w jakiejś odległości od ścianki tubusa. Żeby uzyskać ostry obraz na matrycy, musisz tę matrycę umieścić właśnie w tym punkcie. A ponieważ w aparacie matryca znajduje się np. 44 mm wgłąb body, a wyciągu nie da się wsunąć w tubus teleskopu głębiej niż ustalona fabryczna wartość, więc może się pojawić problem z wyostrzeniem. Dlatego właśnie stosuje się soczewki Barlowa, które "wyciągają" płaszczyznę ostrości nieco wyżej, dalej od ścianki tubusu, tak, żeby dało się do tej płaszczyzny dotrzeć matrycą. Można też pobawić się w podnoszenie lustra głównego, żeby wyciągnąć płaszczyznę ostrości nieco wyżej, ale to raczej nie jest zabawa na początek przygody z astro ;)

Poza tym sprawdź gwint zaznaczony strzałką - zdaje się, że to też jest T-2, a szyjkę 1,25" powinno dać się odkręcić.
Pierwsze kroki.: t2.jpg
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostVroobel | 04 Cze 2022, 17:58

Generalnie zgadam się, ale trudno mi uwierzyć, że nie da się zrobić ani jednej miarę ostrej klatki. Wcześniej miałem Sony A330 (lustrzanka), potem Nex-6 (bezlusterkowiec) i nawet przy 10" lustrze F/5 udawało się zrobić kilka całkiem przyjemnych pojedynczych klatek. Moim zdaniem coś tu nie gra.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostPiotr K. | 04 Cze 2022, 18:21

Wg mnie to zdjęcie jest ostre. Nie mam żadnej swojej fotki Księżyca z Newtona 150/750, bo wszystkie pokasowałem, traktując je wyłącznie jako testowe przy montowaniu aparatu do teleskopu. Ale wydaje mi się, że wyglądały bardzo podobnie - a robiłem bez Barlowa, który przecież powiększa obraz, więc wyolbrzymia także nieostrość spowodowaną seeingiem. Wystarczy, że gdzieś w okolicy było otwarte okno, z którego leciało w górę ciepłe powietrze, przez którego strumień kolega Musztard robił zdjęcia. Głowy nie dam, bo nie mam wielkiego doświadczenia w fotografowaniu Księżyca, ale napatrzyłem się na Księżyc przez moje GSO 10" z osiedla wystarczająco długo, żeby wiedzieć, jak czasem głupia szpara w niedomkniętym oknie sąsiada, w budynku, nad którym jest Księżyc, potrafi skaszanić obraz.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostMusztard_Sarepski | 05 Cze 2022, 12:28

Piotr K. napisał(a):
- najpierw masz mocno nieostry obraz, potem kręcąc focuserem dochodzisz do punktu, w którym jest ostro (tak dobrze jak się da uzyskać), a potem kręcąc focuserem nadal w tą samą stroną przechodzisz ponownie do coraz bardziej nieostrego obrazu -



Poza tym sprawdź gwint zaznaczony strzałką - zdaje się, że to też jest T-2, a szyjkę 1,25" powinno dać się odkręcić.



Zgadza się, dokładanie tak jest jak opisałeś.
Co do gwintu z tego co pamiętam chyba się da odkręcić , jutro wieczorem będę w chałupce to sprawdzę, dzięki . Ale jeśli się da odkręcić to jak mi to pomoże ? Pytam bo jestem kompletnym laikiem:)
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostVroobel | 05 Cze 2022, 13:09

I tu zarówno Piotr K, jak i ja mamy rację. Jeśli wyostrzysz maską Bahtinova, to będziesz wiedział, że jest ostre w punkt i już nie ma sensu kręcić, nawet, jeśli rzut okiem na zdjęcie podpowiada Ci coś innego.

Nawet dalsza nie wiadomo jaka obróbka nie poprawi Ci ostrości źle naświetlonych kadrów. No, chyba że pracujesz w NCIS. :D
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMusztard_Sarepski | 05 Cze 2022, 16:40

No to nie mam wyjścia :)
Są dostępne w sieci gdzieś wektorowe pliki?
Bym machnął na laserze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostPiotr K. | 05 Cze 2022, 16:44

W moim Newtonie 150/750 (standardowa brązowo-brokatowa tuba SW) ostrość gubi się bardzo szybko z powodu zmian temperatury. Po wystawieniu sprzętu na taras, a przed rozpoczęciem sesji foto ustawiam ostrość maską Bahtinowa na Gwieździe Polarnej, a po ok. 10 minutach już jest potrzebna korekta, i tak przez około 1,5-2h. Specjalnie sobie planer sesji ustawiam w APT tylko na 10 klatek po 60 s, żeby móc korygować ostrość między poszczególnymi seriami. Oczywiście im cieplej na dworze tym mniejszy będzie efekt zmiany ostrości z powodu kurczenia się tuby z zimna - ale tak czy siak warto mieć świadomość, że jednorazowe ustawienie ostrości maską Bahtinova załatwia sprawę tylko na chwilę (zależnie od temperatury otoczenia). Czyli - ustawiamy ostrość maską na gwieździe, przeskok na Ksieżyc, kilka-kilkanaście-kiladziesiąt zdjęć, przeskok na gwiazdę, sprawdzenie ostrości maską i ewentualna korekta, przeskok na Księżyc itd. Trochę roboty ;) Albo korygować ręcznie co jedno-kilka zdjęć, na samym Księżycu, wg metody opisanej powyżej (nieostro->ostro->nieostro i z powrotem do ostrości). Brzmi skomplikowanie, ale da się to ogarnąć, bo to nie jest fizyka kwantowa ;)

A jeśli ten drugi gwint to też jest T-2, to można do niego przykręcić ten adapter, który z jednej strony ma bagnet Canona, a z drugiej gwint T-2, który obecnie używasz do przykręcenia adaptera do Barlowa. Czyli wywalasz Barlowa i „kominek” 1,25”, a aparat z adapterem przykręcasz bezpośrednio do tego płaskiego pierścienia, który siedzi w wyciągu i który blokują te dwie srebrne śrubki po bokach tulei wyciągu. W ten sposób będziesz miał matrycę aparatu bliżej tubusa teleskopu, czyli zapewne da się wyostrzyć obraz bez Barlowa.
Ostatnio edytowany przez Piotr K., 05 Cze 2022, 17:22, edytowano w sumie 1 raz
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostVroobel | 05 Cze 2022, 16:51

Poszukaj maski na Thingiverse, tylko że tam są pliki stl. Stamtąd ściągnąłem małą maskę do guidera.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJaLe | 05 Cze 2022, 18:53

Nie jestem ekspertem, ale maska sprawdza się na Księżycu?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostVroobel | 05 Cze 2022, 18:57

Maska sprawdza się przy ostrzeniu na nieskończoność. Przynajmniej raz na jakiś czas będzie ostro. Czy Księżyc coś zmienia?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMusztard_Sarepski | 05 Cze 2022, 19:34

Dzięki za garść solidnych argumentów. Będę działał :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

PostJaLe | 05 Cze 2022, 19:36

Vroobel napisał(a):Maska sprawdza się przy ostrzeniu na nieskończoność. Przynajmniej raz na jakiś czas będzie ostro. Czy Księżyc coś zmienia?

Ale, oczywiście - to nie ten sam punkt ostrości, który łapiemy na gwiazdach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSebastian Ś. | 05 Cze 2022, 20:14

Do Księżyca możesz też spróbować maski Haartmana, polecam. Mozna zrobić w domu z kartonu w moment.

Tu masz mój projekt na drukarkę 3D viewtopic.php?f=5&t=57389&p=534710&hilit=Hartmanna#p534710
Zasada działania viewtopic.php?f=5&t=26448&start=0&hilit=Hartmanna
 
Posty: 2359
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 05 Cze 2022, 21:55

JaLe napisał(a):
Vroobel napisał(a):Maska sprawdza się przy ostrzeniu na nieskończoność. Przynajmniej raz na jakiś czas będzie ostro. Czy Księżyc coś zmienia?

Ale, oczywiście - to nie ten sam punkt ostrości, który łapiemy na gwiazdach.


Może i nie ten sam, ale będzie lepiej, niż bez maski. Odległość Ziemia-Księżyc to wystarczająca nieskończoność.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMusztard_Sarepski | 07 Cze 2022, 00:13

Piotr K. napisał(a):Poza tym sprawdź gwint zaznaczony strzałką - zdaje się, że to też jest T-2, a szyjkę 1,25" powinno dać się odkręcić.


No i udało się cyknąć na gwincie który zaznaczyłeś strzałką.
Dziękuję, dzięki też wszystkim którzy użyczyli mi swoich rad.
Z podnoszeniem lustra chyba sobie daruję na razie.
Za cienki jeszcze jestem.
Czy jest szansa żeby ominąć podnoszenie lustra? Czy tylko zmiana aparatu?
Załączniki
Pierwsze kroki.: 1 (3).jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 62
Rejestracja: 25 Cze 2021, 22:11
Miejscowość: Nowa Wola

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat