stackowanie rawów PRZED demozaikowaniem

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostSempoo | 14 Wrz 2022, 12:13

Witam społeczność!

Mam niesłychanie trudne pytanie:
- czy znacie jakieś metody / software, który potrafi stackować rawy PRZED ich demozaikowaniem?

Chodzi mi o to, że gdyby to było możliwe, to taki raw byłby "na sterydach" pod kątem szumów. I co ciekawe nie mam tutaj na myśli tylko fot astro, ale także zwykłe - np. z ręki przy świetle księżyca, robione serią, np. 16 klatek i potem zestackowane to do 1 rawa i wrzucone do DxO - który ma najlepsze odszumianie na rynku [pomijam dedykowane odszumiacze do astro].
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Wrz 2022, 11:59

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 14 Wrz 2022, 15:35

Sempoo napisał(a):Chodzi mi o to, że gdyby to było możliwe, to taki raw byłby "na sterydach" pod kątem szumów.


Hmm, niby dlaczego?
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostSempoo | 15 Wrz 2022, 06:36

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):
Sempoo napisał(a):Chodzi mi o to, że gdyby to było możliwe, to taki raw byłby "na sterydach" pod kątem szumów.


Hmm, niby dlaczego?


Dlatego że stacking wielu zaszumionych klatek zmniejsza szumy.
Natomiast silnik odszumiający DeepPrime w DxO działa tylko na natywnych rawach [np. cr2 z Canona] - DNG już nie ogarnie, nie mówiąc o TIFF czy JPG.

Znalazłem darmowy program Kandao Raw+, który jest w stanie zestackować max 15 rawów - ale tylko do DNG, więc mój workflow nie zadziała - stąd moje pytanie.
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Wrz 2022, 11:59

 

Postszuu | 15 Wrz 2022, 23:52

byłoby dziwne gdyby coś takiego istniało bo raw w sensie dosłownym to zarejestrowane jasności subpikseli w kolorach czerwonym zielonym i niebieskim. można dodać te wartości z wielu klatek ale tylko przy idealnym zgraniu kadrów bo już jak się przesuniesz o 1 piksel to na przykład wartość z jakiegoś piksela zielonego musiałaby się dodać do wartości czerwonej lub niebieskiej a raw takiej informacji przechować nie może. a co dopiero przy zdjęciach z ręki gdzie muszą być one do siebie dopasowane przez odpowiednią transormację i interpolację. można wytworzyć jakąś reprezentację danych dla takiego zbioru przetransformowanych rawów (jeżeli to z jakiegoś powodu byłoby to korzystne przy dalszym przetwarzaniu) ale taka reprezentacja nigdy nie będzie rawem z aparatu.

jeżeli jakiś algorytm odszumiający miałby wykorzystywać niezdemozaikowane dane z wielu rawów (przedstawiających tę samą scenę) to musi przyjmować te rawy w postaci oryginalnej a nie zestackowanej (tzn. stackowanie jako element składowy odszumiania).

albo można zmienić definicję rawa i przyjąć że raw zdemozaikowany to też raw.
i już można z łatwością stackować rawy :D choć w kwestii deep prime nic to nie zmienia :P
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostSempoo | 16 Wrz 2022, 08:53

szuu napisał(a):byłoby dziwne gdyby coś takiego istniało bo raw w sensie dosłownym to zarejestrowane jasności subpikseli w kolorach czerwonym zielonym i niebieskim. można dodać te wartości z wielu klatek ale tylko przy idealnym zgraniu kadrów bo już jak się przesuniesz o 1 piksel to na przykład wartość z jakiegoś piksela zielonego musiałaby się dodać do wartości czerwonej lub niebieskiej a raw takiej informacji przechować nie może. a co dopiero przy zdjęciach z ręki gdzie muszą być one do siebie dopasowane przez odpowiednią transormację i interpolację. można wytworzyć jakąś reprezentację danych dla takiego zbioru przetransformowanych rawów (jeżeli to z jakiegoś powodu byłoby to korzystne przy dalszym przetwarzaniu) ale taka reprezentacja nigdy nie będzie rawem z aparatu.

jeżeli jakiś algorytm odszumiający miałby wykorzystywać niezdemozaikowane dane z wielu rawów (przedstawiających tę samą scenę) to musi przyjmować te rawy w postaci oryginalnej a nie zestackowanej (tzn. stackowanie jako element składowy odszumiania).

albo można zmienić definicję rawa i przyjąć że raw zdemozaikowany to też raw.
i już można z łatwością stackować rawy :D choć w kwestii deep prime nic to nie zmienia :P


Dobry trop - ale alignment niezdemozaikowanych pikseli można osiągnąć algosami - np. soft "wirtualnie zdemozaikuje" 16 rawów a następnie je wyrówna i informacje o konkretnym przesunięciu pojedyńczych pikseli z każdej photocell zastosuje do ogólnego algorytmu stackującego, to kwestia matematyki.
Zresztą ten Kandao Raw+ to robi - https://prd.kandaovr.com/2018/07/14/int ... e-quality/
Ale niestety nie wypluwa natywnego rawa a jedynie dng i w tym problem, bo Deep Prime łyka tylko natywne rawy.
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Wrz 2022, 11:59

 

Postszuu | 16 Wrz 2022, 10:58

połączenie takich rawów (takich które nie są od początku idealnie zalignowane) wiąże się z jakąś formą ich demozaikowania (nie da się uciec przed tym groźnym słowem dopisując mu przymiotnik "wirtualne") i gdyby ktoś chciał z tego później wtórnie wytwarzać raw zde-de-mozaikowany to usuwa informacje a więc pogarsza jakość.

(zresztą tak samo jak w procesie robienie zdjęcia przez aparat: realny świat jest "zdemozaikowany" a matryca "de-demozaikuje" czyli usuwa część informacji filtrując poszczególne piksele. te usunięte informacje algorytm demozaikujący próbuje potem odgadnąć ale odgadnięte nigdy nie jest tak dobre jak to co bezpowrotnie usunięto)

podsumowując, pomysł zmniejszenia szumu poprzez zwiększenie szumu (usunięcie informacji) nie ma sensu.
i może dlatego ten soft o którym mówisz zapisuje "rawa" jako DNG bo w DNG można zapisać obraz już zdemozaikowany.
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

Użytkownicy przeglądający to forum: tzar884 oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat