EEVA w wersji mini?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostVroobel | 30 Paź 2022, 15:12

Drugi już raz znajoma poprosiła mnie o rozeznanie się w temacie teleskopu dla dziecka, które ma pewne ograniczenia. Stanęło na tym, że obserwacja wizualna raczej odpada, najlepiej oglądać obraz na komputerze. Czyli co, EEVA?

Znalazłem świetny film na kanale "Cuiv, The Lazy Geek", który pokazuje, z czym tak naprawdę można się zetknąć. Gorąco polecam zapoznanie się z materiałem, który jak zawsze, jest wysokiej klasy i bez ściemy.

https://youtu.be/0JdtL950RjQ

Co mamy pokazane?
- SW AZ-GTi z trójnogiem w cenie ~1900zł,
- SW Evoguide 50ED jako jasne szkło, co przy EEVA ma znaczenie: ~1100zł,
- kamera ASI178MC z pikselem 2.4um, przy czym ja polecałbym już ASI678MC dla lepszej skali (cena ta sama): ~1600zł,
- Raspberry Pi 4 4GB w zestawie z obudową, kartą microSD itd.: ~550zł,
- Oprogramowanie StallarMate (ze względu na mobilną apkę): 49$, czyli na dzień dzisiejszy ~230zł.

Razem: niewiele mniej, niż 5.5 tys. zł. Jakie wnioski po obejrzeniu filmu?

EEVA w wersji mini?: EEVA 6 - scale2.jpg

Fajne, naprawdę fajny bajer. Mając wszystko "przy okazji", jak np. Evoguide jako guder, kamerkę do planet i Raspberry Pi jako platformę do KODI, to właściwie wystarczy tylko dokupić AZ-GTi. Ale czy ma sens kupować to od zera?

Jakość? Hm... Taka sobie. Jak widać na filmie, tracking kuleje, widoczne ślady gwiazd są może też z powodu rotacji pola. Gdyby z tego zrobić EQ na klinie, to może poprawiłoby się trochę, ale wtedy każdorazowa obsługa nie byłaby taka łatwa, zwłaszcza na balkonie. Nie wiem też, jak to ogarnąłby StellarMate. Co widać? Słabo widać, bo autor ma tam Bortle 9. Może w 6-7, jak u mnie, byłoby lepiej? Trochę mnie kusi kupno używanego AZ-GTi (statyw foto nawet mam), żeby to ocenić.

Jak ja to widzę w codziennym użyciu? Widzę to tak, że pooglądamy sobie (siedząc w domku i pijąc herbatkę) wszystko, co jest do obejrzenia w ciągu roku, później będzie dokładnie to samo i w kółko. Jedyna różnica będzie widoczna daleko poza miastem. Czy taki zestaw rozpali na dłużej u dziecka pasję do astronomii?

A jakby to zredukować finansowo?
- AZ-GTi bym zostawił, bo to jednak dość tania i sprytna głowica. Można poszukać innej, tańszej, ale czy będzie działać tak samo np. ze StellarMate?
- No właśnie, nie musi być wcale StellarMate za 49$, może być prawie IDENTYCZNY serwer Astroberry (wiem, bo mam oba), który jest za darmo. Ale on nie ma apki, konieczny jest laptop i VNC. Słabo to jednak widzę w wykonaniu dziecka.
- Czy musi być w ogóle Raspberry Pi? Możliwe, że nie, SharpCap ma narzędzie Life Stack: "Live stacking to funkcja, która umożliwia przechwytywanie obrazów głębokiego nieba w SharpCap bez tradycyjnych wymagań dotyczących wysokiej dokładności, montażu paralaktycznego i długich ekspozycji poklatkowych. Przechwytywanie większej liczby krótszych ekspozycji i korekcja programowa w SharpCap dla dowolnego dryfu lub rotacji pola widzenia między klatkami sprawia, że astrofotografia głębokiego nieba jest dostępna dla znacznie szerszej publiczności przy znacznie niższych kosztach.". Może więc to nawet lepiej, niż poradził sobie z trackingiem i rotacją StellarMate? Tylko co wtedy będzie kontrolowało AZ-GTi? A może APT dałby radę z jego plate solve?
- Evoguide 50ED też chyba można zamienić na nieco dłuższą, niewiele ciemniejszą, ale tańszą tubkę SW, zapewne nawet z większą średnicą szkła, a kamera wtedy może mieć standardowy piksel, np, ASI224MC, która kosztuje 500zł mniej.

Za ile zatem można już spróbować? Zakładając wyeliminowanie paru "średnio potrzebnych kosztów" i zakup używanych komponentów pewnie można zjechać do 3 tysięcy. Warunek: posiadany już komputer, najlepiej laptop. Wada rozwiązania: zazwyczaj konieczność siedzenia na zewnątrz, bo kamera do laptopa musi być podłączona kablem.

Chętnie poznam wasze opinie na ten łukiem omijany temat. A może ktoś, kto ma wszystko, co potrzeba, ale inne, będzie chętny spróbować i podzielić się wrażeniami?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSebastian Ś. | 30 Paź 2022, 15:53

Jest coś takiego gotowego ale sporo drożej i pewnie gorzej? Ciężko powiedzieć. Dość małe lustro 4.5" do tego imx224 i wszystko gotowe do live stackowania. Podgląd na telefonie.
https://www.firstlightoptics.com/telesc ... quinox.htm

ASIStudio ma też live stacking. Powinno dać się z rotacja pola bez problemu to ogarnąć. Zobacz na kanał AstroLife.

Najtańsze goto (chyba) z 150/750 mamy tutaj, za 2k komplet https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing Tylko ten teleskop jest taki daleki od ideału ale na pewno pokaże więcej niż 50mm.

Co do samej sensowności kupna tego dla dziecka do astronomii to myślę, że jeżeli rodzic nie ma do tego pasji to nic z tego nie wyjdzie, pewnie szybko się każdemu znudzi. Noc, zimno itd.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postkk | 30 Paź 2022, 17:15

Wydaje mi się że dla dziecka nie jest to dobry zestaw. Dzieci są niecierpliwe, a do astrofotografii potrzebna jest cierpliwość i to często nieziemska nawet do takiej uproszczonej formy jak eaa/va. Sam praktykuje tą formę, takie mam doświadczenia.
Więcej, bliżej, teraz - tego oczekują dzieciaki. Nijak to się ma ani do astrofoto ani wizuala :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat