Mam teleskop - co dalej do astrofoto?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostBogusLinda94 | 02 Gru 2022, 13:12

Mój pierwszy post więc cześć wszystkim, miło mi, że mogę dołączyć do społeczności na tym forum :)

No więc po złapaniu zajawki na naprawdę budżetowym teleskopie nabyłem drogą kupna Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750. Klasyczny newton z montażem paralaktycznym. Jeszcze bez napędu, ale na pewno go dokupię - przynajmniej w jednej osi.

Chciałbym pobawić się w astrofoto i zastanawiam się czym rejestrować obraz. Interesuje mnie deep space, budżet to 1000-1500zł na coś używanego. Zastanawiam się między dedykowaną kamerą do astrofotografii a zwykłą lustrzanką. Przy czym skłaniam się raczej ku lustrzance, która pozwoli też się pobawić w klasyczną fotografię. Co wy o tym myślicie? Warto w tym budżecie i sprzęcie iść w kamerę astronomiczną? Jeśli nie to jaka lustrzanka? Wiem, że dominują Nikony i Canony ze względu na ilość akcesoriów, ale czy są jakieś modele, którymi warto się szczególnie zainteresować czy z grubsza wszystko jedno?

Kolejna sprawa - filtry. Spotkałem się z opiniami, że na początku nie warto sobie zawracać nimi głowy, zgadzacie się z tym? Jeśli nie, to które filtry do deep space powinienem kupić? Jakich marek?

Trzy - okulary i barlowy. Te stockowe od sky watchera mają raczej dobre opinie, warto na tym etapie rozglądać się za czymś lepszym? Czy ogólnie jest coś z optyki/elektroniki/mechaniki co powinienem dokupić?

Wszystkie moje pytania dotyczą samego początku przygody, z czasem na pewno jeszcze dokupię dużo sprzętu. Jak widzicie trochę tych wątpliwości mam, w krótkim czasie przeczytałem całą masę informacji i potrzebuję trochę usystematyzować wiedzę :)

Pozdrawiam!

PS Jako bonus dorzucam fotkę Jowisza i jego księżyców - zrobione telefonem przyłożonym do refraktora 60/700mm, bez żadnego statywu itp. "Z ręki". W formie ciekawostki, bo to był moment gdy zdecydowałem, że wchodzę w to i potrzebuję lepszego sprzętu :)
Załączniki
Mam teleskop - co dalej do astrofoto?: indeks.jpeg
 
Posty: 5
Rejestracja: 29 Lis 2022, 12:43

 

PostSebastian Ś. | 05 Gru 2022, 22:38

W tym budżecie to raczej właśnie w strone lustrzanki z modyfikacją. Ogólnie rozeznanie zrobisz tutaj. Patrz głównie na QE i rozmiar piksela, raczej coś z matrycą aps-c.
https://astrophotography.app/EOS.php
https://astrophotography.app/nikon.php

Z tym pikselem to przeczytaj tu https://astronomy.tools/calculators/ccd_suitability

Napęd koniecznie, a tak naprawdę to w 2 osiach bo będziesz musiał z tą tuba dorobić sobie port do guide. Ewentualnie kupić od razu pilot zaawansowany. Bez guide będzie strasznie ciężko focic takim zestawem. Bardzo krótkie czasy. Z tego też powodu odpuść na razie jakiekolwiek filtry. Ewentualnie kiedyś jakiś any-LP typu L-Pro ale najpierw bym się skupił na montażu i teleskopie bo tu będzie potrzeba trochę inwestycji. Tak bez stresu to by się przydał jednak HEQ5.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostBogusLinda94 | 07 Gru 2022, 20:58

Dzięki za odpowiedź i za linki - astronomy.tools znałem, ale te tabelki i info na które parametry zwrócić uwagę bardzo się przydadzą. Guidingiem się na razie nie przejmowałem (nawet nie przetestowałem jeszcze teleskopu - ciągle chmury...), ale zrobię jak mówisz - dwie osie i pilot zaawansowany.

Jeśli chodzi o montaż to jestem świadomy ograniczeń EQ3-2. Kasa mnie jakoś szczególnie nie ogranicza, ale jestem troszkę skąpy, a przede wszystkim chciałbym przejść całą ścieżkę tego hobby, zamiast kupić od razu jakiś wypas z GoTo, wyszukać w apce na telefonie wybrany obiekt i kliknąć "start" :) Pewnie latem będę zmieniać sprzęt.

Piszesz też o teleskopie - chodzi o parametry (średnica, ogniskowa) czy jakieś inne niuanse?
 
Posty: 5
Rejestracja: 29 Lis 2022, 12:43

 

PostSebastian Ś. | 07 Gru 2022, 21:18

Bardziej o tym, że w asteofoto często coś zaczyna przeszkadzać, jak wyciąg ;), wyczernienie, potrzeba wzmocnienia tuby (ugięcia). A i jeszcze korektor bo nic o nim nie piszesz :)

EDIT: Można też do EQ3-2 dorobić AstroEQ/OnStep i mieć goto i guide.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlulu | 16 Gru 2022, 13:01

Po pierwsze zdecyduj się na jaki rodzaj astrofotografii się nastawiasz. Twój zestaw nie jest optymalnym wyborem ani do obiektów głębokiego nieba, bo ten montaż utrudni chyba uzyskanie dłuższych czasów przy sporej już ogniskowej, ani do fotografii planetarnej, bo tutaj średnica jest jeszcze ważniejsza niż w wypadku fotografii DS, gdzie można w pewnym sensie "nadrabiać" brak średnicy ekspozycją. W wypadku walki o rozdzielczość i detal, ograniczeń związanych ze średnicą nie da się w żaden sposób obejść. No i tutaj powiem z własnego doświadczenia, że pokutujące powszechnie powiedzonko "zabawa zaczyna się od 8 cali" sprawdza się wyjątkowo dobrze. Ale sam przez pewien czas fotografowałem Księżyc edkiem 120mm i uzyskałem sporo całkiem fajnych zdjęć.

Co do perspektyw w dziedzinie DS to niech się wypowiadają spece od DS - ja nie mam tu wiele do powiedzenia. Ale paradoksalnie - wydaje mi się, że ten zestaw daje lepsze perspektywy w dziedzinie planetarno-księżycowej. Przy moich wczesniejszych zastrzeżeniach, 150 mm pozwoli już jednak uzyskać naprawdę spektakularne efekty, wykraczające zdecydowanie poza etap "dla początkujących", a ten montaż - nawet z napędem w jednej osi - spokojnie wystarczy do prowadzenia przy takich zdjęciach.

A wszystko to jest ważne w kontekście wyboru kamery. Przy tej średnicy i ogniskowej, zakładając że do planet i Księżyca stosowałbyś 2x Barlowa, potrzebujesz kamerki z pikselem 2.4, takiej jak ASI 178MC (polecam, używałem - jest świetna), ew. coś tańszego o takim pikselu ale np. mniejszym polu widzenia. Lustrzanka ma zwykle wielokrotnie większy piksel, co oznacza że gubisz większość dostępnego dla tej apertury detalu w czeluściach niebytu...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 16 Gru 2022, 13:53

Cześć. Najpierw zdecyduj się na jaki rodzaj astrofotografii się nastawiasz. Twój zestaw nie jest optymalnym wyborem ani do obiektów głębokiego nieba, bo ten montaż utrudni chyba uzyskanie dłuższych czasów przy sporej już ogniskowej, ani do fotografii planetarnej, bo tutaj średnica jest jeszcze ważniejsza niż w wypadku fotografii DS, gdzie można w pewnym sensie "nadrabiać" brak średnicy ekspozycją. W wypadku walki o rozdzielczość i detal, ograniczeń związanych ze średnicą nie da się w żaden sposób obejść. No i tutaj powiem z własnego doświadczenia, że pokutujące powszechnie powiedzonko "zabawa zaczyna się od 8 cali" sprawdza się wyjątkowo dobrze. Ale sam przez pewien czas fotografowałem Księżyc edkiem 120mm i uzyskałem sporo całkiem fajnych zdjęć.

Co do perspektyw w dziedzinie DS to niech się wypowiadają spece od DS - ja nie mam tu wiele do powiedzenia. Ale paradoksalnie - wydaje mi się, że ten zestaw daje lepsze perspektywy w dziedzinie planetarno-księżycowej. Przy moich wcześniejszych zastrzeżeniach, 150 mm pozwoli już jednak uzyskać naprawdę spektakularne efekty, wykraczające zdecydowanie poza etap "dla początkujących", a ten montaż - nawet z napędem w jednej osi - spokojnie wystarczy do prowadzenia przy takich zdjęciach.

A wszystko to jest ważne w kontekście wyboru kamery. Przy tej średnicy i ogniskowej, zakładając że do planet i Księżyca stosowałbyś 2x Barlowa, potrzebujesz kamerki z pikselem 2.4, takiej jak ASI 178MC (polecam, używałem - jest świetna), ew. coś tańszego o takim pikselu ale np. mniejszym polu widzenia. Lustrzanka ma zwykle wielokrotnie większy piksel, co oznacza że gubisz większość dostępnego dla tej apertury detalu w czeluściach niebytu...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostBogusLinda94 | 19 Gru 2022, 00:27

Witam kolegę z branży :)

Jestem świadomy ograniczeń swojego sprzętu, ale z drugiej strony jestem też spokojny o jego możliwości - w internecie można znaleźć z niego takie zdjęcia, że skakałbym pod sufit, gdybym zrobił w połowie tak dobre. Co do "zabawa zaczyna się od 8 cali" - naczytałem się już na forach trochę wpisów ludzi, którzy się tego posłuchali i potem pluli sobie w brodę bo nieporęczność sprzętu odbierała wszelkie chęci na wypady poza miejsce zamieszkania. Ktoś to porównał do kupowania kombajnu, żeby wozić dzieci do szkoły - niby kombajn super, no ale... :) Na ten moment to co mam to raczej absolutne maksimum tego co jestem skłonny targać ze sobą do samochodu. Chociaż montaż pewnie zmienię w ciągu kilku miesięcy.

Aparat nabyłem jeszcze przed Twoją odpowiedzią - Canon 4000D. Zdecydowałem się na lustrzankę bo większość ludzi od tego zaczyna, uznałem, że też pójdę w tą stronę, nawet jeśli koniec końców i tak zamienię go na dedykowaną kamerkę. Ma on rozmiar piksela 4.2-4.3 jeśli dobrze pamiętam - powinien być OK według kalkulatora, do którego link podał Sebastian.

Narazie jest średnio, pogoda nie dopisuje, jak już jest moment czystego nieba to w pośpiechu nie wszystko udaje mi się dobrze przygotować przez co potem mam np. problemy z ostrością zdjęć. Taki standard początkującego, eksperymentuje z ustawieniami aparatu i teleskopu/montażu, obrabiam po kilka razy te same zestawy zdjęć, dużo czytam. No uczę się :)

Dzięki za odpowiedź!
 
Posty: 5
Rejestracja: 29 Lis 2022, 12:43

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat