"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów

PostKristoffer | 26 Wrz 2021, 06:18

Zdjęcia robione w formacie APS-C, niektóre powiększone jeszcze cyfrowo. Tu gwiazdy HiHa, z wycinkiem z kadru.
Załączniki
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: 011.PNG
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: 010.JPG
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 26 Wrz 2021, 06:45

A tu jeszcze gromada na wideo (na śląskim niebie i księżycu kilka dni po pełni):

https://youtu.be/a9502OSaa-g

* wyraźniej niż przez noktowizory 1 generacji, stąd jasnościowy bastard i Pentacon, realizują się bardziej w na astro-wideo, niż na astro-foto, choć i tam centrum kadru może dałby ciekawy widok przy astrofotografii.

- tu rejon zachodzącego gwiazdozbioru Łabędzia + przelot NOSS lub YAOGAN:
https://youtu.be/ew4Vrnxnm8Y

* i z tego też względu troche dziwne jest porównywanie jego zdolności ze sprzętem do astrofotografii, bo to tak, jakby nagrania nieba z noktowizorów i zdjęcia noktowizyjne gwiazd, porównywać z normalnymi zdjęciami astro, a przecież wiadomo że noktowizory na takich powiększeniach wypadną jeszcze słabiej, bo to nie jest ich dziedzina. No chyba że ktoś ma noktowizor 3 generacji
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Postriklaunim | 26 Wrz 2021, 12:31

Kristoffer napisał(a): Ciekawi mnie jeszcze czy gdyby tam wymienić reduktory ogniskowej na większe, czyli na 2", to czy obraz byłby jaśniejszy, pole jeszcze szersze a wady na brzegach jeszcze bardziej oddalone od środka kadru?


Wady byłyby te same. Jeżeli ogranicza cię rozmiar reduktora to fotka byłaby większa niż ten okrąg co teraz dostajesz, niemniej przy silnej redukcji nawet z 2" możesz dostać krążek światła mniejszy niż matryca.

To co masz nadaje się do obserwacji (EAA) ale do astrofotografii już nie - niesymetryczne i rozjechane gwiazdy/aberracje od razu rzucą się w oczy (a tym bardziej gdy fotka będzie okrągła a nie prostokątna :D)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostKristoffer | 26 Wrz 2021, 23:17

Czyli chyba nie warto inwestować w dodatki, no chyba że wygram w lotka :) Ok, nie zaprzeczam, astrofotografia jest wyżej, ale też sprzęt do niej w przypadku nagrań wideo, nie osiągnie takiej jasności. Z kolei noktowizyjne nagrania raczej wypadają gorzej jakościowo od tego Pentacona z dwoma reduktorami ogniskowej.
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostVroobel | 27 Wrz 2021, 00:41

Hej.

Tak sobie nieśmiało zerkam na Twoje próby. Jakiś czas temu miałem taki pomysł, żeby zaprosić znajomych i "pokazać im niebo" z użyciem właśnie astro-video. Plany mi się zmieniły, ale to, co pokazujesz, rzuca nowe światło (nomen omen) na ten temat. Miałem pewne plany związane z noktowizorami, Kolega midimariusz na swojej stronie pokazał, co potrafi nakotowizor w połączeniu z teleskopem. Szkoda, że te amerykańskie zabawki objete są zakazem wywożenia ich z USA. :(

Gdybym tak zarzucił reduktor 0.7x do mojego Newtona F/5, to nie uzyskałbym tym sposobem astrografu F/3.5 z górnej półki, ale może byłoby to wystarczająco jasne, żeby przebić się przez jakiś filtr ALP, który nie wprowadza zieleni (co i Tobie polecam). Do tego jakaś kamera CCTV i kablel video do TV. Mam na stanie jednego Boscha z gwintem CS, jak się nie mylę. Teraz miałem i mam nadal pewne koszty, ale za jakiś czas chętnie spróbuję z czystej ciekawości. Baacer MPCC Mark III ogarnia ponoć do F/3.5, więc czemu nie sprawdzić, skoro już do mnie jedzie. To, jakie wady wprowadzi reduktor do generowanego obrazu ma już średnie znaczenie, bo w zasadzie liczyć się będzie środek pola.

Edit.
A może właśnie jakikolwiek filtr ALP, przy czym kamera może pracować w podczerwieni - wszak CCTV tak ma, że może się przełączać w tryb nocny. To może być zupełnie ciekawe doświadczenie! :shock:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof z Bagien | 27 Wrz 2021, 00:50

Vroobel napisał(a):Miałem pewne plany związane z noktowizorami, Kolega midimariusz na swojej stronie pokazał, co potrafi nakotowizor w połączeniu z teleskopem. Szkoda, że te amerykańskie zabawki objete są zakazem wywożenia ich z USA. :( .


Ty w Brytanii siedzisz, nie?

P8079HP to produkt brytyjski właśnie i jest na Wyspach do kupienia za całkiem rozsądne pieniądze. Trzeba przy nim troszkę roboty, żeby dało się go podpiąć do teleskopu, ale jak śledzę twój wątek o montażu, to nie mam wątpliwości, że byś to bez najmniejszego problemu ogarnął. Największą jego wadą jest to, że waży sporo, bo to noktowizor z czołgu (ten co mam, na ten przykład, z obudową, bateriami itp., ponad 1,5kg).
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostKristoffer | 27 Wrz 2021, 02:10

Vroobel, jeśli uda ci się zastosować to co piszesz w praktyce, daj znać, jestem ciekaw wyników :) Choć z drugiej strony na moim Newtonie, reduktor ogniskowej "rozjeżdżał" gwiazdy po bokach centrum w stopniu dość sporym. No ale jestem ciekaw wyników, ulepszeń i testów u innych. Pozdrawiam
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 27 Wrz 2021, 03:33

Przedstawiam kolejne testy "jasnościowego bastarda" w tym przypadku podpiętego pod obiektyw Soligor 300mm f: 5.5, który swoją drogą jest bardzo ostry. Nie do końca rozumiem skąd się pojawiły różnice że na jednym ze zdjęć widać zakrzywiony widok gwiazd poza centrum, w dużym stopniu, a na drugim gdzie są Plejady tej wady prawie nie ma, ale to najwyraźniej coś z obiektywem a nie bastardem, bo jak pokaże w teście kolejnym, bastard w kolejnym sprzęcie daje widok gwiazd ostry na całym polu...
Załączniki
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: DSC04063.JPG
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: DSC04047.JPG
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 27 Wrz 2021, 03:43

Tym kolejnym sprzętem pod który podpiąłem dwa reduktory ogniskowej, jest teleskop dla dzieci Bresser 70/900, który swoją drogą jest dość ciemny (F: 13). Niemniej bastard nie tylko go rozjaśnił, ale pokazał jeszcze mniej wad niż to miało miejsce w obiektywie Pentacon 500mm (f: 5.6), co znaczy że o jakości tego co widać przez dwa reduktory ogniskowej, świadczy nie ich użycie, ale to do jakiego sprzętu były podpięte.
Jeśli komuś się będzie chciało, niech połączy dwa reduktory ogniskowej w swoim sprzęcie astro, i później zamieści tu wyniki. Z pewnością warto poszukać sprzętu który da najlepsze rezultaty.

A więc oto widok gwiazd przez bastarda, w połączeniu z tym Bresserem 70/900, co sugeruje że w jasnych achromatach i apochromatach jeszcze lepszych jakościowo, jest szansa że dwa reduktory ogniskowej, poza rozjaśnieniem, na nagraniach dają jeszcze bardziej punktowe gwiazdy (choć w astrofotografii z prowadzeniem, też warto byłoby je przetestować gdzie są ich granice w różnym sprzęcie)
Załączniki
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: DSC04018.JPG
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: pleja.PNG
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: DSC04020.JPG
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: DSC04027.JPG
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 27 Wrz 2021, 11:33

Jeszcze jeden test, tym razem wideo:

Jasnościowy bastard + teleskop Bresser 70/900: Plejady i Mgławica w Orionie
https://youtu.be/f8IwVEDdFjE

Porównanie obiektywów: Samyang 135mm VS Soligor 500mm VS Soligor 500mm z jasnościowym bastardem:
https://youtu.be/yMoHDIg5akY

* nagrania w trybie APS-C
Soligor 300mm tworzący tu w trybie APS-C ogniskową 450mm, z połączonym jasnościowym bastardem pojaśniał o około połowę na f: 2,7 (APS-C), ale ogniskowa jest większa niż ogniskowa Samyanga 202mm w APS-C, a więc może to być jakieś 240mm z jasnością F: 2.7. Tu też się wyjaśnia ile miał Pentacon 500mm f: 5.6, bo ten w APS-C miał już 800mm, a dzielony na około połowę, dawał realnie ogniskową ok.420mm przy jasności też dzielonej na połowę - czyli jakieś: f:2.7 przy odpowiedniku ogniskowej 420mm (!). Dobrze liczę? W takiej sytuacji gdyby nagrania były wykonane przez Sony A7SII z jakością nagrywania w 4K, to jakość nagrań byłaby wedle wszystkiego jeszcze 2x lepsza - przy tych parametrach.
Załączniki
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: porównniee3.jpg
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Postriklaunim | 27 Wrz 2021, 14:00

Pytanie czy i jak te zdjęcia były obrabiane - czy to przez soft aparatu czy przez ciebie. Jak soft zetnie krzywe żeby lepiej pokazać zarejestrowany obraz to będzie fałszywe poczucie większej jasności. Z tych fotek najlepsza jest pierwsza bo ma największy kontrast między tłem a rejestrowanymi obiektami. Przy ostatniej trzeba by pobawić się z obróbką, ale raczej wszystkie słabo widoczne obiekty byłyby zaświetlone przez tło.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postkk | 27 Wrz 2021, 14:10

Nie wiem jakich reduktorów używasz ale te z którymi miałem do czynienia do poprawnej pracy i nominalnej redukcji wymagają backfocus dyskryminujący ich użytkowanie z jakimkolwiek obiektywem fotograficznym. Twoje wyliczenia są praktyczne czy teoretyczne? Ze spojrzenia na zdjęcia wyglądają raczej jak życzenie.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKristoffer | 27 Wrz 2021, 16:38

riklaunim
to są printscreeny z nagrań wideo - jeśli chodzi o to porównanie, bo tam porównywałem różnice odległości między gwiazdami, by wybadać mniej wiecej ogniskową obiektywu z reduktorami. Czyli z po prostu z okienka odtwarzającego wideo, je powycinałem - oczywiście wielkości okienka nie zmieniałem, jednak tym prostym sposobem dało się uwidocznić jak który obiektyw powiększa, przy jakiej ogniskowej. Zdjęcia zostały zrobione tylko przy naświetlaniu plus minus 1 sekundy, aby mi sie przy tym powiększeniu gwiazdy nie rozjechały, i by ktoś nie powiedział że to z winy bastarda :) Chciałem tylko uwidocznić że przy różnych obiektywach, różnie widać punktowość gwiazd. Zdjęć też nie obrabiałem. Nie mam też prowadzenia GOTO by sprawdzić jakie by wychodziły z niego zdjęcia astro z długim czasem naświetlania, no ale też jak mówie - głównie na nagrania jestem zamierzony, a tu się on sprawdza. Choć w astrofotografii też byłoby fajnie go wypróbować, tak z Pentaconem jak innymi achromatami czy apo - bo wygląda na to że achromaty mają tu potencjał. Ale zresztą każdy też moze sobie coś takiego zmontować i przetestować, bo wystarczą dwa reduktory ogniskowej, tani barlow, przejściówka do aparatu i ewentualnie chwytach aparatu do okularu, gdzie zamiast niego, włoży się obiektyw.

kk
Używam zwykłych reduktorów ogniskowej, jeden kupiłem na Słowacji, drugi w Polsce. Oba podpisane tak samo: GSO 1.25" Focal Reducer
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 30 Wrz 2021, 23:02

Jedno z ostatnich testowych nagrań przed zepsuciem pogody: satelit wlatujący w cień Ziemi.
Odpowiednik ogniskowej ok 420mm f: 2.7:

https://youtu.be/SkARDbOrtLU
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 11 Gru 2021, 16:37

Widok na gromade gwiazd Plejady i test trzech sprzętów: dużego teleskopu, światłoczułego obiektywu i prototypu łączącego obiektyw z reduktorami ogniskowej dla teleskopów...
* w każdym z przypadków osiągnięto graniczną jasność gwiazd przekraczającą +10 magnitudo
: https://youtu.be/Q3trmdkDbI0
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 12 Gru 2021, 20:03

Nowy test (12.12.2021): okazuje się że "jasnościowy bastard" (dwa połączone z sobą reduktory ogniskowej) dobrze spisuje się i z teleskopem zwierciadlanym, lepiej nawet widać dwie słabe gwiazdy o jasności ponad 10 magnitudo. W czasie nagrania przelatuje pod Plejadami obiekt, najprawdopodobniej satelita ale musi być bardzo wysoko. Jego przelot pod tą gromadą gwiazd miał miejsce o 18.35 (12.12.2021), a więc prawie 3 godziny po zachodzie słońca które miało miejsce o godzinie 15.44 (miasto Jastrzębie Zdrój). W programie Stellarium, satelita ten nie jest widoczny, stąd jeśli komuś udało by się go rozszyfrować, a co za tym idzie podać i wysokość na której leciał, byłbym wdzięczny. Przelot wzdłuż głównych gwiazd Plejad, zajął mu około 20 sekund, co może wskazywać że poruszał się optycznie 20x wolniej od przeciętnego satelity: https://youtu.be/wo6A760V5vg
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Postriklaunim | 13 Gru 2021, 01:22

Gwiazdy spłaszczone dość wyraźnie ;) Zasięg gwiazdowy w fotografii nie jest aż taki trudny, zabawa zaczyna się dopiero przy około 20 mag.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostSzary76 | 13 Gru 2021, 11:57

Przeniosłem dyskusje z ogłoszenia na giełdzie.
Autora ogłoszenia proszę o ustalenie poprawnego opisu w ogłoszeniu :arrow: viewtopic.php?f=31&t=65407&start=0
moderator
Kristoffer napisał(a):Jedno z ostatnich testowych nagrań przed zepsuciem pogody: satelit wlatujący w cień Ziemi.
Odpowiednik ogniskowej ok 420mm f: 2.7:



Skąd Ty wziąłeś tą wartość f2.7? Jesli juz przy tej ogniskowej to f4.6. Żeby ten obiektyw miał f2.7 musiałby miec ogniskową 245mm
MEADE CLASSIC SCT 10" EvoStar 72 LX 200
TS 90 Star Adventurer GTi
VIXEN FL80S AZ5
Yamamoto 60
Trochę okularów
ZWO 294 MC
Canon 40D-mod
Maxbright
Canon 18x50 IS AW
Fujinon 10x50
Kowa BD II XD 8x32

Obserwacji w zachwycie.
Pozdrawiam Marcin.
Awatar użytkownika
 
Posty: 393
Rejestracja: 15 Sty 2020, 15:53
Miejscowość: Toruń /okolice

 

PostKristoffer | 13 Gru 2021, 14:45

napisałem tam około f: 2.7 na podstawie testów porównawczych - wartości są zbliżone. Jak matematycznie przeliczyć obiektyw 500mm f:5.5 razem z dwoma reduktorami ogniskowej 0,5x + widok w APS-C? Pytałem o to innych, ale nie uzyskałem odpowiedzi. Optyczne porównywanie pokazało mi na różnych obiektywach, że obraz jest rozjaśniony dwukrotnie, przy wykorzystaniu dwóch reduktorów ogniskowej. Oczywiście jeśli ktoś potrafi to precyzyjnie przeliczyć, chętnie posłucham :)
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Postphacops | 13 Gru 2021, 14:50

Akurat to jaki format na aparat nie ma znaczenia przy ustalaniu jasności układu bo chodzi o obiektyw. Aparat ma znaczenie tylko wtedy jeśli chodzi o widok kątowy
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

PostKristoffer | 13 Gru 2021, 15:28

Szary76: bliski jesteś właściwym wyliczeniom bo 245mm f: 2.7, przy dwóch reduktorach ogniskowej, razy 1,48 przy przechodzeniu z pełnej klatki w APS-C, daje odpowiednik ogniskowej 362, 6mm też przy zachowanym f: 2.7 Ale z tego co pamiętam z testów porównawczych z innymi obiektywami, to jest ponad to, choć nawet i takie parametry są już odpowiednikiem teleskopów za ponad 10.000zł, z nawet mniejszą ogniskową. Oczywiście te reduktory działają podobnie i w połączeniu i z teleskopami, rozjaśniając obraz przy bardzo dobrej jakości w szczegółach, już z samego faktu że budowa teleskopów jest specjalnie zrobiona w kierunku dodatkowych powiększeń.
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 13 Gru 2021, 15:44

Dziękuje za przeniesienie kwestii dotyczących pytań tu.

Riklaunim: zauważyłem że rozjaśnienie dwoma reduktorami ogniskowej, nie tyle sprawi że np. pojawią się gwiazdy których nie widać przez dany teleskop czy obiektyw, ale gwiazdy które widać a które są słabe - staną się lepiej widoczne, a przy nagraniach z mniejszymi szumami.
Innymi słowy średnica lustra/szkła też ma znaczenie - im wieksza tym jasne że wiecej będzie widać gwiazd, tego się nie przeskoczy. Niemniej rozjaśnienie i łapanie światła jest wyraźne, a same gwiazdy nawet bardzo punktowe aż do obrzeża (w zależności od użytego obiektywu/teleskopu). Przykładowo podpinałem dwa reduktory pod teleskop dużo ciemniejszy: Bresser 70/900, i choć było mniej gwiazd widać, to były one punktowe aż po sam brzeg. Nawet na tym powyższym nagraniu powiększyłem już bardzo cyfrowo te dwie gwiazdki pod Plejadami, a które mają jasność 10.63 i 10.69 mag, przy prędkości nagrywania 1/30 i ISO 80.000 a wiec całkiem naturalnym tempem (22 sekunda nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=wo6A760V5vg ). Co więcej powiększenie pokazuje je punktowo nawet gdy osiąga się tam powiększenie cyfrowe około 5x bo jest to wycinek z pełnej klatki, czyli w APS-C (1,48x) plus jeszcze powiększenie cyfrowe 2x-4x. Innymi słowy te dwa reduktory ogniskowej fajnie działają, i dają dobre szczegóły, widok zaś gwiazd na brzegach, zależy od użytego sprzętu. Czy komuś udało się może rozszyfrować co to za satelita na owym nagraniu, przelatuje tak wolno pod Plejadami ?
Załączniki
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: pleee.PNG
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 13 Gru 2021, 15:57

PS. i jeszcze jedna ważna rzecz: reduktory ogniskowej zamontowałem przy matrycy aparatu, wkładając je do chwytaka który ma kształt "tulejki" o długości około 2 cm jeszcze sięgającej poza reduktory, także gdybym miał krótszy chwytak tych reduktorów, i kończyłby się on zaraz za nimi, pole widzenia zrobiło by się prawdopodobnie jeszcze szersze. Jak wspomniałem też już chyba: nagranie jest zrobione w formacie FULL HD (Sony A7S) a więc w przypadku gdyby nagrywać w 4K, obraz byłby prawdopodobnie jeszcze 2x bardziej czysty, lub powiększenie dwukrotne, dawało by jakość jaką teraz widać bez powiększania. A w przyszłości przy aparatach tego typu z jakością nagrań w 8K, dopiero się zrobi ciekawie.
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Postriklaunim | 13 Gru 2021, 20:22

Kristoffer napisał(a): (22 sekunda nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=wo6A760V5vg ). Co więcej powiększenie pokazuje je punktowo nawet gdy osiąga się tam powiększenie cyfrowe około 5x bo jest to wycinek z pełnej klatki, czyli w APS-C (1,48x) plus jeszcze powiększenie cyfrowe 2x-4x. Innymi słowy te dwa reduktory ogniskowej fajnie działają, i dają dobre szczegóły, widok zaś gwiazd na brzegach, zależy od użytego sprzętu. Czy komuś udało się może rozszyfrować co to za satelita na owym nagraniu, przelatuje tak wolno pod Plejadami ?


Pole widzenia jest mniejsze niż matryca aparatu a jak na tym nagraniu pojawia się zoom to widać że gwiazdy nie są "okrągłe". Jeżeli weźmiesz większą matrycę żeby mieć 4K zamiast 1080p to nic nie zmieni bo już na tej masz obraz w postaci okręgu. Jak zmniejszysz piksele dla tej samej przekątnej matrycy to sygnał spadnie... Więc te 4K czy 8K są bezwartościowe. No i refraktor f/12 redukować sobie można niemniej to nadal tylko co jaśniejsze gwiazdki i nic więcej. Temat wisi już chyba jakieś miesiące a na astropolis był jeszcze wcześniej zanim trafił do kosza i jak do tej pory nic z tego nie wyszło. Ani astrofotografia ani obserwacje wspomagane cyfrowo (czegoś innego niż co jaśniejsze gwiazdy czy centrum M42). Te "reduktory" nie mają jak do tej pory żadnej wartości. Nawet poziomów nie kontrolujesz i się cieszysz "bo jaśniej" gdy automatyka aparatu ustawi je inaczej dla danej konstrukcji.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostKristoffer | 13 Gru 2021, 22:09

Na astropolis nie było tematyki dwóch reduktorów, temat ten pierwszy raz pojawił się dopiero tu. Miałem kiedyś Newtona 10" i kamerke astronomiczną, i tam też cyfrowe powiększanie gwiazd robiło z nich "piłeczki" :) Także jest sie z czego cieszyć bo jakość gwiazd tu uzyskana, przy prędkości nagrywania 1/30 i tak lepiej wypada niż przez teleskop bez owych dwóch reduktorów ogniskowej. Tematyke nagrań wideo jak najsłabszych gwiazd, porównywać z astrofotografią, jest jak porównywać astrofotografie z nagraniami gwiazd przez noktowizor. A tu mamy dużo lepszą ich wyrazistość, niż przez noktowizory 1 generacji, a może i drugiej. Także "jasnościowy bastard" bije ich jakościowo na głowe w rozdzielczości gwiazd na dużych powiększeniach cyfrowych. Jeśli ktoś uważa inaczej, poprosze o lepszej jakości nagrania Plejad przy pomocy aparatu i teleskopu o parametrach analogicznych, czyli średnicy lustra 150mm. Poprzeczka wynosi, osiągnięcie gwiazd o jasności minimalnie 11 magnitudo, przy prędkości nagrywania 1/30 - skoro tu zostało osiągnięte około 10.70 mag. Podejmujesz się współzawodnictwa i przedstawienia dowodów w postaci nagrań o lepszych parametrach? Wybór aparatu/kamerki astronomicznej, dowolna. Za jednak bezpodstawną krytyke połączonych reduktorów ogniskowej - bez ich użycia z twojej strony - jeśli się tego podejmiesz.. Sprzęt też nie może przekraczać sumy 3.000zł. Oczywiście inni mogą też się tu włączyć ze swoimi nagraniami - już bez tych ograniczeń poza średnicą 150mm. Co do aparatów, to reduktory rozjaśniają obraz i zmniejszają szumy tak w Sony A7S jak i np. Panasonicu GX80. Także rozjaśnienie działa niezależnie od aparatu, i jest tu podobna zasada jak różnice między np. Samyangiem 135mm f: 2.0 a Carl Zeiss 200mm f: 2.8 = Zeiss choć ma większe powiększenie, łapie te same gwiazdy co Samyang, tyle że też z większymi szumami, a więc choć jest ciemniejszy, jaśniejszy Samyang wcale nie wychwytuje większej ilości gwiazd, a tylko pokazuje te same w lepszej jakości - jak i "bastard" podpięty pod teleskop, w porównaniu z widokiem bez niego.
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat