Tekturowy teleskop dla każdego :)

Postriklaunim | 26 Maj 2010, 14:41

Za kilkanaście Euro można kupić kartonowy model teleskopu do własnoręcznej konstrukcji. W zestawie wszystko - od optyki po odpowiednią tekturkę:

http://michelswunderland.de/solderiron/telescope.html i tłumaczenie

Firma oferuje też parę innych astro-zestawów ;) Nie jest to może Synta na Dobsonie, ale na pewno wygląda lepiej :)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostIgnisdei | 26 Maj 2010, 14:44

riklaunim napisał(a):Za kilkanaście Euro można kupić kartonowy model teleskopu do własnoręcznej konstrukcji. W zestawie wszystko - od optyki po odpowiednią tekturkę:

http://michelswunderland.de/solderiron/telescope.html i tłumaczenie

Firma oferuje też parę innych astro-zestawów ;) Nie jest to może Synta na Dobsonie, ale na pewno wygląda lepiej :)

Rik...znamy się i z tekturami: tekturowa tuba na montaż, duże lustro na koniec tuby i jazda na testy okularów :lol: :lol:
Ignisdei
 

Postszuu | 26 Maj 2010, 17:04

ale zwróćcie uwagę na marke BAADER na optyce i filtrze!
to prawie poważny teleskop 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

Postgrzesiek3626 | 26 Maj 2010, 17:08

ile dokładnie kosztuje??
Awatar użytkownika
 
Posty: 126
Rejestracja: 09 Maj 2009, 08:40
Miejscowość: Zambrów

 

Postriklaunim | 26 Maj 2010, 18:12

* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postwanderer | 10 Cze 2010, 20:52

Szykuje się konkurencja dla Synty na dobsonie; tani teleskop dla każdego, przez który widoki nieba zapierają dech w piersiach ;)
wanderer
 

Postendriu624 | 10 Cze 2010, 21:35

wanderer napisał(a):Szykuje się konkurencja dla Synty na dobsonie; tani teleskop dla każdego, przez który widoki nieba zapierają dech w piersiach ;)

Za przeproszeniem o jaką konkurencję ci chodzi? Ten teleskop jest tekturowy,nawet nie wiadomo z jaką dokładnością są wykonane lustra? Moim zdaniem jest to model teleskopu,a nie teleskop który może konkurować np. ze Syntą. Właśnie tak się sprzedaje odpady z produkcji nakręcane reklamami. Pozdrowienia
Ostatnio edytowany przez endriu624, 10 Cze 2010, 21:54, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwanderer | 10 Cze 2010, 21:48

endriu624 napisał(a):Za przeproszeniem o jaką konkurencję ci chodzi? Ten teleskop jest tekturowy,nawet nie wiadomo z jaką dokładnością są wykonane lustra? Moim zdaniem jest to model teleskopu,a nie teleskop który może konkurować np. ze Syntą.Pozdrowienia


Moja wypowiedź miała charakter żartobliwy, zaznaczyłem to odpowiednim "emotkiem" na końcu zdania.
wanderer
 

Postendriu624 | 10 Cze 2010, 21:57

wanderer napisał(a):
endriu624 napisał(a):Za przeproszeniem o jaką konkurencję ci chodzi? Ten teleskop jest tekturowy,nawet nie wiadomo z jaką dokładnością są wykonane lustra? Moim zdaniem jest to model teleskopu,a nie teleskop który może konkurować np. ze Syntą.Pozdrowienia


Moja wypowiedź miała charakter żartobliwy, zaznaczyłem to odpowiednim "emotkiem" na końcu zdania.

Wiem o tym że i tak byś za te cudo nie dał złamanego grosza, tak jak i ja bym nie dał .Nie zauważyłem że sobie z tego telpa jaja robisz [Sorry :!: :!: :!: ] Pozdrowienia
Ostatnio edytowany przez endriu624 10 Cze 2010, 22:54, edytowano w sumie 2 razy
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postdanio115 | 10 Cze 2010, 22:08

A ja bym to sobie kupił jako ciekawostke :D Bardzo ciekawe są te kartonowe okulary :wink: :lol:
Synta 8",Orion UltraBlock 2",Super Plossl 10mm,Super Plossl 25mm, TMB Planetary II 6mm i obrotowa mapka nieba,SPC880NC.Blog astro http://astropoland.blogspot.com/view/timeslide
Awatar użytkownika
 
Posty: 869
Rejestracja: 21 Sie 2009, 14:03
Miejscowość: Niedaleko Wrocławia

Postendriu624 | 10 Cze 2010, 22:14

danio115 napisał(a):A ja bym to sobie kupił jako ciekawostke :D Bardzo ciekawe są te kartonowe okulary :wink: :lol:
Wydatek na to cudo może być raczej edukacyjny .tylko w jakim kiosku z gazetami można takie cudo kupić ? Jak pierwszy kupisz ten kartonowy teleskop to daj znać gdzie go kupić, i napisz recenzję co ten teleskop potrafi pokazać na niebie.Może będzie on w końcu jakąś alternatywą dla początkujących.Pozdrowienia
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmirror | 12 Cze 2010, 22:53

Fajnie by wgladał jako ozdoba. ;)
Celestron AZ 102
Lornetka 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 383
Rejestracja: 10 Kwi 2007, 21:37
Miejscowość: Kwidzyn

Postendriu624 | 13 Cze 2010, 15:16

mirror napisał(a):Fajnie by wgladał jako ozdoba. ;)

Dawniej można było w kiosku RUCH kupić wydawnictwo Mały Modelarz.Ot, wycinało się i kleiło modele kartonowe.Niektóre były arcydziełami,szczególnie statki morskie.Jak ktoś ma czas i talent to nie widzę problemów w wykonaniu takiego modelu z kartonu,jak ten w linku.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostŁukaszO | 01 Lut 2021, 22:17

endriu624 napisał(a):
danio115 napisał(a):A ja bym to sobie kupił jako ciekawostke :D Bardzo ciekawe są te kartonowe okulary :wink: :lol:
Wydatek na to cudo może być raczej edukacyjny .tylko w jakim kiosku z gazetami można takie cudo kupić ? Jak pierwszy kupisz ten kartonowy teleskop to daj znać gdzie go kupić, i napisz recenzję co ten teleskop potrafi pokazać na niebie. Może będzie on w końcu jakąś alternatywą dla początkujących.Pozdrowienia


Hejka,
Troszkę stary to temat, ale że kartonowy newton już w Polsce, to śpieszę z odpowiedziami:

Recenzja (ze zdjęciami) --> http://www.astromanie.de/astromania/aus ... omedia.htm

Inna recenzja z angielskojęzycznego forum (https://www.reddit.com/r/telescopes/com ... copes_are/):
"The card-board newtonian is a fun kit, but takes a while. A quick drying glue reduces the build time. I used "Uhu Alleskleber Kraft - Flex+Clean" (Apply, press together, adjust, done)

The main problem is the secondary. They used to bundle lenses to build a 60x magnification eyepiece, but now it's only 15x and 30x or so as the image wasn't great.

But still, it shows quite a bit. I've observed the Andromeda galaxy, the Orion nebula, M13, Jupiter (big dot with small dots->Galilean moons), Saturn (I did not see the rings, they did - depends a bit on their angle), and of course the moon. Venus phases are also possible.

Overall it's educational, fun and actually works.

I have not tried their "Plumber's telescope", but it's more useful for planets and more durable.

Especially in the German community the cardboard telescope was very popular, and a lot of people built nice telescopes out of the kit (e.g. pringles can, Lego, or wood...)

The Astromedia cardboard newtonian is a great set, but outdoor use is limited.
"

Oczywiście jest to model edukacyjny mający bardziej przybliżyć zasadę działania niż zapewnić tanią alternatywę dla 8" Synty na dobsonie.
Ale i z takim zastrzeżeniem wstydu chyba nie ma ;-)

Uwaga reklama:
https://www.sklep-astromedia.pl/TeleskopNewtonaDIY
Koniec reklamy.

Pozdrawiam
Łukasz
 
Posty: 1
Rejestracja: 01 Lut 2021, 21:45

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat