Prosty mod lunety ZRT457

Posttomekfsx | 23 Paź 2019, 10:06

Cześć!
Jakiś czas temu stałem się posiadaczem lunety ZRT-457 która była ukochanym sprzętem obserwacyjnym mojego zmarłego Taty. W związku z tym, że luneta ma dla mnie bardzo dużą wartość sentymentalno-emocjonalną postanowiłem dać jej drugie życie (no może raczej mały oddech ;-) )
Chciałem zrobić tylko tyle, żeby dało się używać z nią zwykłych okularów 1,25" bo to co było w oryginale czyli okular o zmiennym powiększeniu był kiepaśny.

Prosty mod lunety ZRT457: _GOD6750.jpg


Zaprojektowałem taki mały dzyngs w 3D z gwintami który nakręciłem na gwint lunety a na niego mogłem już przykręcić tanią, chińską kątówkę

Prosty mod lunety ZRT457: Adnotacja 2019-10-22 110740.jpg


Prosty mod lunety ZRT457: _GOD6752.jpg


Prosty mod lunety ZRT457: _GOD6748.jpg


Testowałem ją z najprostszymi, kitowcami 10mm i 20mm oraz z SW UWA 7mm. Obrazy - rewelacja! Oryginalny focuser łapie ostrość więc nie ma potrzeby wyrzucać go :-)
Do tego wydrukowałem z PET-G mocowanie z dovetailem i gwintem 1/4" i lunetkę mogę teraz zakładać na każdy statyw lub montaż :-)

Na koniec przeprowadziłem test z kamerą T7c (klon ASI120) na Księżycu i moim zdaniem wyszedł znakomicie. Fota stackowana z dwóch paneli (ze względu na pole widzenia):

Prosty mod lunety ZRT457: Moon_ZRT.jpg



Pozdrowienia,
Tomek
SharpStar APO 65Q, Cosina 135/2,8, Synta 8" Dobson, HEQ5 SynScan, QHY5L-II, QHY168C, Nikon D7200
Blog: http://www.astroloty.eu
Awatar użytkownika
 
Posty: 184
Rejestracja: 13 Sty 2014, 18:15
Miejscowość: Częstochowa

PostBenedykt | 23 Paź 2019, 11:40

Gratuluję pomysłu i wykonania! Lunetka ZRT ma całkiem przyzwoity obiektyw. Niestety to mocny, ale w zasadzie jedyny atut ZRT. Kiedyś u śp. Janusza można było zamówić specjalną złączkę, w którą wkładało się pryzmat 45 stopni i można było wtedy używać standardowe okulary 1,25". Luneta ze złączką i pryzmatem 45 stopni dawała obraz prosty. Taki upgrade dawał nową jakość tej lunety. Małym problemem było to, że luneta mogła nie ostrzyć z krótkimi okularami.
Sam kiedyś miałem ZRT zakupioną u śp. Janusza. Bardzo mile ją wspominam. Pożegnałem się z nią, kiedy kupiłem PRONTO na bazie obiektywu lunetki PZO.

Tak na marginesie - osobiście bardzo lubię stare lunetki czy teleskopy. Pewnie dzisiaj optycznie nie należą do czołówki, ale mechaniczne (często wręcz pancerne) wykonanie potrafi wprawić w zachwyt. Jakoś tak szczególnie podoba mi się radziecki czy rosyjski sprzęt. W swoim arsenale mam refraktor TAL100R, a także Newtona TAL Alkor z lustrem 65 mm. :-) Emocje przy oglądaniu nieba takim maleństwem jak Alkor są dla mnie niesamowite. Przymierzam się nawet do regeneracji lustra, żeby poprawić jego zasięg. :-)
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostJOKER | 26 Paź 2019, 16:31

Czy cały układ z katowka wyostrzy z okularem np.4mm ? Pamietam ze przy tak malych ogniskowych danych okularow byl klopot z ostroscia i trzeba bylo podtoczyc kolnierz obejmy okularowej...
Sam pomysl przedni , pamietam ze ZRT dosc dobrze pracowal do 100x ,pozniej AC degradowala obraz ale i tak jest to jedna z lepszych relacji :cena/jakosc.


Pozdr

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postkompas1951 | 23 Lis 2019, 13:19

Też miałem kiedyś taką lunetę , okular 30/60 razy jest w niej nadzwyczaj kiepski. Można jednak zakupić okular odwracający 10 x i zainstalować bezpośrednio w w tym obrotowym wyciągu.
Powiększeni będzie co prawda stałe, 45 x ale obraz o dwa nieba lepszy, w sam raz do obserwacji dziennych bo przede wszystkim do tego celu ta luneta służy. nocą oczywiście też można jej używać.
 
Posty: 36
Rejestracja: 04 Wrz 2018, 18:48

 

Postlasooch | 11 Maj 2020, 22:13

Odgrzeję wątek :D Na wstępie chciałbym się przywitać na forum. Czytuję po cichu już od dawna, ale teraz przyszła wreszcie pora odezwać się i poprosić o pomoc. Do rzeczy:

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem lunety ZRT457 z oryginalnym okularem 30x/60x i nawet w oryginalnej aluminiowej walizce. Służy mi ona przede wszystkim do obserwacji tarczy na strzelnicy, od wielkiego dzwona jakieś ptaszki czy inna przyroda, a jeszcze rzadziej obserwacje księżyca. Egzemplarz (chyba) w fajnym stanie, jak na moje potrzeby w pełni wystarczający. Przede wszystkim ma pokazać dziurkę średnicy 5,5mm w papierowej tarczy z odległości 100, 200, 300m i to zadanie spełnia.

Naczytałem się o modyfikacjach tej konstrukcji, tj. montażu pryzmatu Amiciego i okularów 1,25" w miejsce fabrycznego rozwiązania i dziś właśnie udało mi się upolować kolejną lunetę, ale tym razem już przerobioną. Porównując obraz obu egzemplarzy przy tym samym skutecznym powiększeniu, oczywiście obiektyw 1,25" daje szersze pole widzenia, ale jakość samego obrazu jest dosyć podobna. Nie wiem czy ta "oryginalna" trafiła mi się jakaś wybitnie dobra czy ta "modernizowana" nie domaga, ale wielkiej różnicy nie ma.

Chciałem pozamieniać miejscami okulary by spróbować dojść gdzie jest problem, ale na tym etapie utknąłem. O ile oryginał mogę rozkręcić bez problemu, to za nic nie idzie rozdzielić pryzmatu od regulacji ostrości w lunecie modernizowanej. Nie chcę robić tego na siłę, dlatego pytam Was o poradę. Czy orientujecie się jak jest montowany ten pryzmat? Zwyczajny prawoskrętny gwint? Może praktyką było wklejanie go? Jakieś inne podpowiedzi jak to rozdzielić bez uszczerbku na sprzęcie? :wink: Pozdrawiam!

Image

Image

Image
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 Maj 2020, 20:55

 

Postalt11 | 08 Lip 2020, 09:15

... chyba jedynym rozwiązaniem jakie mi przychodzi, to zamienić obiektywy o ile nie dochodzi jeszcze jego skolimowanie, tak jak w półlornetkach. sam mam zrt457 i dokupiłem do niego kątówkę całą w metalu svbony u chińczyka - obie tuleje w niej są wykręcane i można samemu coś do tego dorabiać
 
Posty: 4
Rejestracja: 10 Lut 2020, 16:41
Miejscowość: Ujkowice

 

Postrzepa10 | 15 Mar 2021, 18:50

Dziękuję Tomkowi za przesłanie plików :)
Na razie po lekkiej zmianie projektu opanowane i wydrukowane w ABS mocowanie.
GWINT trzpień 1/4 na 3/8 cala redukcja - zakupione na allegro za 5zł.

Gwint pod kątówkę będzie drukowany w większej skali bo przy wydruku na 100% okazał się za mały.
Kątówka z Chin zamówiona :)
Załączniki
Prosty mod lunety ZRT457: IMG_20210315_173029.jpg
Prosty mod lunety ZRT457: IMG_20210315_173204.jpg
Prosty mod lunety ZRT457: IMG_20210315_174556.jpg
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 Mar 2021, 00:51

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat