Nowo napylone lustro(dielektrycznie)

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostJOKER | 26 Lis 2019, 10:20

zbyszek napisał(a):Najostrzejsze obrazy miałem w telepie, co lustro było napylone samym aluminium, bez utwardzenia . Patrząc od tylu dużo przebijającego światła było widać . Nsp. napylenia w/g mnie za grube były i takiej ostrości już nie uzyskałem . Zobacz czy obraz zadowala i tyle .


To bardzo interesujące...
czyżby znaczyło to,ze im grubsza warstwa łącznie z utwardzeniem powoduje deformacje figury ?
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postredpawel | 26 Lis 2019, 10:39

JOKER napisał(a):
zbyszek napisał(a):Najostrzejsze obrazy miałem w telepie, co lustro było napylone samym aluminium, bez utwardzenia . Patrząc od tylu dużo przebijającego światła było widać . Nsp. napylenia w/g mnie za grube były i takiej ostrości już nie uzyskałem . Zobacz czy obraz zadowala i tyle .


To bardzo interesujące...
czyżby znaczyło to,ze im grubsza warstwa łącznie z utwardzeniem powoduje deformacje figury ?


Procesu napylania nie da się tak dobrze kontrolować jak płaskości szkła. No chyba że już po napyleniu, co pociąga dodatkowe koszty. Lustra często tracą na jakości powierzchni po procesie aluminizacji.
 
Posty: 85
Rejestracja: 27 Lis 2011, 22:59

 

Postendriu624 | 26 Lis 2019, 10:43

Gruba warstwa AL powoduje pogorszenie wsp. dokładności lambda, co jest tu oczywiste, za cienka warstwa AL obniża współczynnik odbicia. Idealna grubość warstwy AL bez dodatkowego pokrycia daje wsp. odbicia 92%. Natomiast wszelakie warstwy zabezpieczające pokrycie AL powodują wzrost światła rozproszenia. Dlatego Newton na pokryciu luster samym AL bez zabezpieczeń daje najbardziej kontrastowe obrazy.
Pewnie to miał na myśli Kolega Zbyszek.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostOrzech | 26 Lis 2019, 10:55

Nie chodzą. Jakby schodziły to bym reklamował :wink:
Nie mam żadnych śladów od trzymaka.
W załącznikach lustro po i przed napyleniem
Załączniki
Nowo napylone lustro(dielektrycznie): IMG_20171114_204534.jpg
Nowo napylone lustro(dielektrycznie): IMG_20171210_212511.jpg
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostJOKER | 26 Lis 2019, 13:29

to ciekawe bo jak dzwoniłem to firma P mówiła mi ze będą zęby po trzymaku a u Ciebie ich niema...
a może napylili Ci z grzałki a nie z działa ?

może to rzeczywiście wyjątkowy przypadek z tym dielektrykiem...

wynika z tego ze lepiej brać tańsze napylenie i bez zabezpieczeń ale za to częściej będziemy napylać...
ciekawe czy jest możliwy taki efekt ,ze komuś kto miał utwardzone warstwy ,które po czasie zeszły z powodu użytkowanie- poprawił się nagle obraz pod względem kontrastu :lol:






J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postlulu | 27 Lis 2019, 11:16

Szczerze mówiąc zaczyna wyglądać na to, że w wypadku przeciętnego oglądacza, który zainteresowany jest oglądaniem, a nie doktoryzowaniem się z technik napylania i kontroli jakości, taka zabawa to jakaś totalna loteria. Co ma zrobić ktoś kto nie dysponuje możliwością skontrolowania sprawności nowo napylonego lustra, jego geometrii itd.? Czy to nie powinno leżeć w zakresie oczywistych obowiązków wykonawcy?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostOrzech | 27 Lis 2019, 14:39

No i tak oczywiście jest. Ja mam mieć 92% odbicia i dość dobra figurę, bo lustro pochodzi z Wrocławia a Pan Stefan raczej robi dobre rzeczy ale ile jest po ponownym napyleniu? Jadę 100 km, studzę, siadam i wyłapuje paskudy pod 14 mag. Planety nisko więc nawet sobie nimi jakoś bardzo głowy nie zawracam, choć ze 2 razy w tym roku na Saturnie było naprawdę dobrze :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2019, 18:31

Cześć Koledzy. :D

Myślę że często musimy polegać na słowie wykonawcy.
Jeżeli pojawią się wątpliwości czy zastrzeżenia to zawsze można reklamować , powtórzyć proces , itp.
Zawsze można się polubownie dogadać i pozytywnie załatwić sprawę.
Jeżeli wykonujemy naparowanie u znanego nam od lat dobrego wykonawcy to raczej technikę naparowania ma opracowaną jak należy i nie przesadzał bym tu zbytnio z tym iż po nowym naparowaniu i usunięciu starych warstw lustra tracą na jakości.
To bzdura , stare warstwy usuwa się chemicznie i środek do ich usuwania nie reaguje w ogóle za szkłem.
Jeżeli nie podobają nam się jakoś nowe warstwy to reklamujemy i wznawiamy proces.
Czasem tak jest że dopiero po wnikliwym oglądaniu doszukamy się jakichś nie pasujących nam spraw.
Ktoś działając w dobrej wierze i rutynowo też może przeoczyć pewne niedociągnięcia czy też odstępstwa od reguły.
Jeżeli wykonawca jest sprawdzony i pewny to powtórzy nam proces , bez obaw.Nikt raczej nie chce tracić klientów i dba o własną renomę i ogólne poszanowanie.
To nie jest tak że "Sprzedał i Szybko Uciekł" , to nie są zakupy na Aukcyjnym Portalu czy nie wiem gdzie z nieznanego nam do końca żródła.W naszym środowisku wszyscy się raczej znają i takie sprawy pozytywnie nawet jak czasem coś nie wyjdzie to załatwiają. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 27 Lis 2019, 20:25

Tak powinno być. Ale... jeśli czyta się takie zeznania ja te w tym wątku, a potem trafia się np. na ogłoszenie w stylu "sprzedam mojego super-hiper wypasionego SCT w którym właśnie napyliłem świeżutko lustro" to człowiek zaczyna łączyć fakty i zastanawiać się po co ktoś wykonuje taką operację mają w perspektywie sprzedaż - i czy nie jest tak, że nie udało mu się po prostu zareklamować spapranej przez kogoś roboty...?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2019, 20:43

Cześć.

Nie sądzę , to chyba jakieś bardzo rzadkie przypadki.Raczej odosobnione.Ja też poprawiałem sporo sprzętu i napylam cały czas jakieś lustra.Jak coś jest nie tak i są wątpliwości to powtórka procesu i po sprawie.Wszystko można przecież dogadać.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 27 Lis 2019, 21:03

Jeżeli lustro jest napylone samym AL bez warstw zabezpieczających , to zmycie starej powłoki chemicznie nie stanowi problemu , bo chemikalia nie reagują jeszcze ze szkłem bo nie są one agresywne dla szkła. Natomiast problem jest z lustrem gdzie powłoki mają zabezpieczenie z tlenków lub dwutlenku krzemu ( inaczej mówiąc kwarcem ) , gdzie do umycia takiej kwarcowej warstwy nie wystarczy już tradycyjna metoda np, KOH , NaOH która rozpuszcza tylko AL, lecz trzeba użyć środków na bazie kwasu fluorowodorowego które trawią kwarc i przy okazji nasze szkło na lustrze, ja osobiście twierdzę że po takim myciu lustro musi być ponownie polerowane i figuryzowane,
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2019, 21:06

Ja tak myślę że osoba która przeprowadza takie procesy ma na tyle wiedzy że daruję sobie Forumowe wywody.Zresztą przepylałem tyle LW , badałem sam sprawdzianami jak i lustra były badane potem cieniowo , więc specjalnie nie widzę tematu.Nie miałem przypadku aby było gorzej , wręcz przeciwnie , tak samo jak LG czy LW.Chyba że ktoś trzyma lustra w odczynnikach miesiącami a wystarczy tylko znać odpowiedni czas. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostAndrzej.Ch63 | 27 Lis 2019, 21:35

Krzysztof_P napisał(a):Ja tak myślę że osoba która przeprowadza takie procesy ma na tyle wiedzy że daruję sobie Forumowe wywody.Zresztą przepylałem tyle LW , badałem sam sprawdzianami jak i lustra były badane potem cieniowo , więc specjalnie nie widzę tematu.Nie miałem przypadku aby było gorzej , wręcz przeciwnie , tak samo jak LG czy LW.Chyba że ktoś trzyma lustra w odczynnikach miesiącami a wystarczy tylko znać odpowiedni czas. :D :wink:


Nie pozostaje nic tylko się cieszyć że jest gdzieś fachowiec który zadba w całości o cały proces technologiczny napylania
zwierciadeł teleskopów .
Bo już się zdawało że wszystkie 10-cio letnie teleskopy nadają się tylko na złom .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2019, 21:50

Nie jest wcale pod tym względem tak żle , najgorzej jak ktoś sieje zamęt a sam nie zna dobrze się na rzeczy.Takie operacje przeprowadza się na wszelakiej optyce , co innego warstwy na obiektywach , je trzeba spolerowywać , chemia niestety tu nie działa tak skutecznie , też pomagałem w takich sprawach.Kolega kupił tanio Lornetę Miyauchi na eBay , miała strasznie porysowane powłoki na obydwu obiektywach. Wszystko dało się załatwić , sporo kosztowało , ale przy tak niskiej cenie zakupu Lornety i po tym zabiegu i tak w sumie zakup wyszedł stosunkowo tanio.Lorneta służy do dziś i daje piękne obrazy.Była warta dołożenia do niej za ten zabieg.Ma nowe warstwy na obiektywach i wygląda jak gdyby nigdy nic. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 28 Lis 2019, 09:30

endriu624 napisał(a):Jeżeli lustro jest napylone samym AL bez warstw zabezpieczających , to zmycie starej powłoki chemicznie nie stanowi problemu , bo chemikalia nie reagują jeszcze ze szkłem bo nie są one agresywne dla szkła. Natomiast problem jest z lustrem gdzie powłoki mają zabezpieczenie z tlenków lub dwutlenku krzemu ( inaczej mówiąc kwarcem ) , gdzie do umycia takiej kwarcowej warstwy nie wystarczy już tradycyjna metoda np, KOH , NaOH która rozpuszcza tylko AL, lecz trzeba użyć środków na bazie kwasu fluorowodorowego które trawią kwarc i przy okazji nasze szkło na lustrze, ja osobiście twierdzę że po takim myciu lustro musi być ponownie polerowane i figuryzowane,


zgadzam sie w 100%

HF(aq) - trawi szkło a wiec z pewnością gryzie nasza figurę ;)



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postwfifiak | 28 Lis 2019, 10:11

Hej!!!
To prawda. HF(aq) musi naruszyć figurę zwierciadła. Pytanie tylko w jakim stopniu. Każde lustro po trawieniu warstw zabezpieczających powinno być sprawdzane na jakość powierzchni. Nawet jeśli ogólny kształt zwierciadła się nie zmienia, to mogą powstawać mikrowżery, które będą potem powodować dodatkowe rozpraszanie światła. W rezultacie nawet jeśli nie trzeba figuryzować zwierciadła, to pewnie będzie wymagać polerowania.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 28 Lis 2019, 15:05

Cześć. :D

Wszystko zależy jakiego środka użyjemy i czy mamy pojęcie ile czasu można czy powinno się poddać dane lustro procesowi.
To stwierdza kompetentna osoba która zajmuje się napylaniem i widzi jak środek reaguje na warstwy.
Za chwilę się okaże że wszystkie Telepy które miały regenerowane LG i LW są do kosza :D no i co zrobią szerokie rzesze miłośników? :D Warstwy zabezpieczające są na wszystkich lustrach wtórnych włącznie z głównymi lustrami , Chińskie czy Taiwańskie bardzo silnie zabezpieczone , wiem i wymagają dość pracochłonnego tego procesu. :D Przepraszam ale nie mogę , po prostu jak to zwykle tu na Forum bywa. :D Jedni panikują w domach jak to czytają , ci którzy mają regenerowaną optykę w swoich sprzętach a drudzy mają kupę śmiechu na łamach Forum.Ciekaw jestem co jeszcze ktoś wymyśli zakładając z góry że tak na pewno jest i że tak będzie. :D
Wszystkie stwierdzenia i opinie są na pewno mile widziane , ja osobiście lubię te takie , ekstra wymyślone teorie i przekonania , że tak na pewno jest i będzie.Owszem pewne środki reagują również ze szkłem , ale nie podważajcie czasem kompetencji wykonawców , którzy siedzą w tych sprawach od lat i są wysoko wykwalifikowanymi specjalistami w tej dziedzinie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 28 Lis 2019, 15:17

No to kto napylał i gdzie już synte?
siedzą u nas dobre 15 lat ... może ktoś powie czy jest lepiej czy gorzej po napylaniu ?




J

ps
czy jest możliwość ,ze przy niedokładnym zdjęciu warstwy ochronnej z powodu np.zbyt słabego odczynnika
czy możemy położyć aluminium i kolejna warstwę na taką pow. tak ,ze na oko jest ok. ?
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postszot | 28 Lis 2019, 16:21

Krzysztof_P napisał(a):Wszystko zależy jakiego środka użyjemy i czy mamy pojęcie ile czasu można czy powinno się poddać dane lustro procesowi.
To stwierdza kompetentna osoba która zajmuje się napylaniem i widzi jak środek reaguje na warstwy.

I tutaj w pełni zgadzam się z Krzysztofem.
Z wykształcenia i zawodu jestem chemikiem z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem zawodowym i wiem, że żadna reakcja nie przebiega ze stu procentową wydajnością, że szybkość każdej reakcji zależy od bardzo wielu czynników. Tutaj właśnie jest miejsce na DOŚWIADCZENIE i WIEDZĘ osoby przeprowadzającej reakcję.
Ktoś, kto od kilku lat trawił szkło, wie o tym procesie dużo więcej niż można wyczytać z internetów. Wie, czym trawić, jak długo i w jakich warunkach.
Dyskusja zmierza w kierunku, jak mówił Jan Tadeusz Stanisławski, dyskusji o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy.

Kochani, chyba nie w tym rzecz, aby dyskutować w tym temacie o sposobie usuwania powłok luster i ewentualnych wadach nowych powłok?
Czy gdy oddajecie lustro do regeneracji, interesuje Was sposób w jaki zrobi to fachowiec, czy ważny jest WYNIK jego pracy?

Może warto byłoby obmyślić metodę, która pozwoliłaby ocenić jakość lustra czy soczewki po napyleniu?

Pozdrawiam :)
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 28 Lis 2019, 16:24

Cześć Grzegorzu. :D

W końcu doczekałem się normalnego mądrego i dobrego wpisu.
Dziękuje :D , zacząłem już tracić nadzieję. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszot | 28 Lis 2019, 16:33

Krzysztof_P napisał(a):W końcu doczekałem się normalnego mądrego i dobrego wpisu.

Krzysztofie,
nie masz za co dziękować. Gdybym zobaczył to co pokazał na zdjęciach Sebson, miałbym spore wątpliwości co do jakości powłok. Ale... nie znam się na tym, i w pierwszej kolejności spróbowałbym ZMIERZYĆ współczynniki odbicia luster :).
Przyznasz, że na zdjęciach nie wygląda to dobrze. Prawda?

Pozdrawiam :).
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

Postlulu | 28 Lis 2019, 16:35

szot napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Może warto byłoby obmyślić metodę, która pozwoliłaby ocenić jakość lustra czy soczewki po napyleniu?


Czy to znaczy że wykonawcy nie mają takiej metody i nie zadają sobie na dziś trudu sprawdzenia efektów własnej pracy??
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 28 Lis 2019, 16:39

szot napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):W końcu doczekałem się normalnego mądrego i dobrego wpisu.

Krzysztofie,
nie masz za co dziękować. Gdybym zobaczył to co pokazał na zdjęciach Sebson, miałbym spore wątpliwości co do jakości powłok. Ale... nie znam się na tym, i w pierwszej kolejności spróbowałbym ZMIERZYĆ współczynniki odbicia luster :).
Przyznasz, że na zdjęciach nie wygląda to dobrze. Prawda?

Pozdrawiam :).
Grzesiek


Grzegorzu jak tylko będzie taka możliwość to jestem jak najbardziej za takim pomiarem.Ponadto myślę że widoczne na fotkach czy naocznie wspomniane "PP" to pomijalna sprawa.Wojtek wspominał mi też o tym iż powłoka prześwituje pod światło.Jestem z Kolegami w kontakcie.Jak jest tylko taka możliwość to czekam na wynik z pomiaru. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszot | 28 Lis 2019, 16:50

lulu napisał(a):Czy to znaczy że wykonawcy nie mają takiej metody i nie zadają sobie na dziś trudu sprawdzenia efektów własnej pracy??

Tego, Kolego, nie wiem. Zapytaj wykonawców :).
Pozdrawiam :).
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

Postszot | 28 Lis 2019, 17:26

Krzysztof_P napisał(a):Grzegorzu jak tylko będzie taka możliwość to jestem jak najbardziej za takim pomiarem.

Sądzę, że byłoby to niegłupie. Można byłoby reklamować każdą spieprzoną usługę.
Nie będę wypowiadał się co do jakości napylenia luster Sebsona, gdyż nie znam się (jeszcze) na tym więc pomińmy tę kwestię (na razie) :).
Teraz apel do Astromaniaków !!!
Jeśli są chętni do wymyślenia prostego miernika, dostępnego do zbudowania przez KAŻDEGO, niekoniecznie za ciężkie pieniądze, umożliwiającego pomiar współczynników odbicia i transmisji z dokładnością, myślę, 1% to zapraszam na priv :).
Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat