Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9

Postanatol1 | 06 Mar 2020, 11:42

bolid25 napisał(a):
anatol1 napisał(a):I kolejne pytanie - tuby będą wisieć na dobsonie - gdzie/do czego będą zamocowane koła osi poziomej?

Tuba będzie wisieć na paralaktyku z napędem, to nie będą teleskopy Dobsona, dlatego kładziemy bardzo duży nacisk na wagę nie przekraczając 10 kg.

W takim razie jak będą założone obejmy do tuby ? Jeśli nie ma gładkiego, równego tubusa to do czego obejmy będą przylegać ? Chyba, że macie jakiś inny patent na możliwość przesuwu i obrotu tuby żeby wyciąg był w wygodnym miejscu do obserwacji.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostDominik Woś | 06 Mar 2020, 11:53

anatol1 napisał(a):
bolid25 napisał(a):
anatol1 napisał(a):I kolejne pytanie - tuby będą wisieć na dobsonie - gdzie/do czego będą zamocowane koła osi poziomej?

Tuba będzie wisieć na paralaktyku z napędem, to nie będą teleskopy Dobsona, dlatego kładziemy bardzo duży nacisk na wagę nie przekraczając 10 kg.

W takim razie jak będą założone obejmy do tuby ? Jeśli nie ma gładkiego, równego tubusa to do czego obejmy będą przylegać ? Chyba, że macie jakiś inny patent na możliwość przesuwu i obrotu tuby żeby wyciąg był w wygodnym miejscu do obserwacji.


Chłopaki mają wszystko przemyślane :wink: trzeba dać im czas na zaprezentowanie końcowych efektów. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMateusz F | 06 Mar 2020, 13:09

Ta konstrukcja nie jest typowa, oczywiście problemy mogą się pokazać, jak przy każdym prototypie. Staramy się zrobić to jak najlepiej i jesteśmy otwarci na konstruktywne i merytoryczne uwagi.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postwaldi1 | 06 Mar 2020, 13:28

Dominik Woś napisał(a):
anatol1 napisał(a):
bolid25 napisał(a):
anatol1 napisał(a):I kolejne pytanie - tuby będą wisieć na dobsonie - gdzie/do czego będą zamocowane koła osi poziomej?

Tuba będzie wisieć na paralaktyku z napędem, to nie będą teleskopy Dobsona, dlatego kładziemy bardzo duży nacisk na wagę nie przekraczając 10 kg.

W takim razie jak będą założone obejmy do tuby ? Jeśli nie ma gładkiego, równego tubusa to do czego obejmy będą przylegać ? Chyba, że macie jakiś inny patent na możliwość przesuwu i obrotu tuby żeby wyciąg był w wygodnym miejscu do obserwacji.


Chłopaki mają wszystko przemyślane :wink: trzeba dać im czas na zaprezentowanie końcowych efektów. :D

Pozdrawiam,
Dominik

I obserwując ich dotychczasowe konstrukcje jestem pewien że będzie udana i telep będzie dawał idealne obrazy
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

PostDominik Woś | 06 Mar 2020, 13:40

waldi1 napisał(a):I obserwując ich dotychczasowe konstrukcje jestem pewien że będzie udana i telep będzie dawał idealne obrazy


:D Coś mi takie stwierdzenie przypomina. :lol:

Dał bym sobie rękę uciąć

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postmcmaker | 06 Mar 2020, 13:48

Dalej dyskredytuj użytkowników, niedługo sam na sam z własnymi grabkami zostaniesz w tej piaskownicy ;)
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

Postwaldi1 | 06 Mar 2020, 13:56

Dominik Woś napisał(a):
waldi1 napisał(a):I obserwując ich dotychczasowe konstrukcje jestem pewien że będzie udana i telep będzie dawał idealne obrazy


:D Coś mi takie stwierdzenie przypomina. :lol:

Dał bym sobie rękę uciąć

Pozdrawiam,
Dominik

Prosimy o szczegóły.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Postwaldi1 | 06 Mar 2020, 13:59

mcmaker napisał(a):Dalej dyskredytuj użytkowników, niedługo sam na sam z własnymi grabkami zostaniesz w tej piaskownicy ;)

Właśnie dlatego dałem sobie spokój z opisem budowy mojego planetarnego Newtona 200/2300 obserwując co pomalu zaczyna się dziać z tym forum.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

PostDominik Woś | 06 Mar 2020, 14:28

mcmaker napisał(a):Dalej dyskredytuj użytkowników, niedługo sam na sam z własnymi grabkami zostaniesz w tej piaskownicy ;)


Jeśli ta piaskownica Ci nie odpowiada to zapraszam do innych piaskownic. Jeśli nie masz nic sensownego do powiedzenia w kwestiach ATM to może warto się zastanowić czy Twój, nic nie wnoszący do dyskusji post jest na miejscu. :D

Jestem pewny, w zasadzie to DAŁBYM SOBIE RĘKĘ UCIĄĆ, :D że św.p. Janusz miałby uwagi co do konstrukcji tego planetarnego Newtona, która robią tutaj koledzy, czy też koncepcji powieszenia go na paralaktyku. Sam mam pewne doświadczenie i słucham ludzi, którzy mają coś do powiedzenia (Ty tutaj kolego mcmacer nic do powiedzenia niestety nie miałeś :wink: ). Pamiętam jak około 15 lat temu korespondowałem z Mirkiem Dymkiem od Taurusów, czy podjąłby się zrobienia kratownicowego Newtona do astrofotografii, który można byłoby powiesić na montażu paralaktycznym. Napisał mi, że problemem będzie mocowanie do montażu ale głównym będzie konstrukcja mocowania lustra głównego, która dla teleskopu, który obraca się w różnych osiach musi być bardziej solidna i inna niż dla tych wieszanych na Dobsonie.

I daruj sobie mcmakerze ta uszczypliwe komentarze o forum. Jak widzisz działa świetnie, jest możliwość wypowiadania się na różne tematy, zgłoszenia uwag krytycznych, pozytywnych, pochwał i ... miejsce na trochę humorystycznego podejścia w dyskusjach.

Jeśli miałbyś coś jeszcze do powiedzenia w kwestii "piaskownicy" to zapraszam do Wolnych tematów astronomicznych. :lol: Jest tam specjalny wątek do tego, poszukaj. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 06 Mar 2020, 14:34

waldi1 napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):
waldi1 napisał(a):I obserwując ich dotychczasowe konstrukcje jestem pewien że będzie udana i telep będzie dawał idealne obrazy


:D Coś mi takie stwierdzenie przypomina. :lol:

Dał bym sobie rękę uciąć

Pozdrawiam,
Dominik

Prosimy o szczegóły.


Czyli Waldi1, jak wygrałbyś w Lotto raz lub dwa razy to już umiesz wygrywać? Wygrasz na pewno kolejny raz, kwestia tylko kiedy. :wink: Niestety problemy konstrukcyjne powodują, że projekty zakończone z sukcesem nie gwarantują sukcesu przy kolejnym projekcie, mogą co najwyżej zwiększać jego szanse powodzenia. Czyli wiesz już co oznacza "jestem pewien, że będzie udana". Napisz ewentualnie kolegom co zrobisz aby Twój teleskop, który jak wspomniałeś robisz był o udanej konstrukcji, coś im podpowiesz, zaproponujesz, doradzisz. Nie sądzę, żeby się obrazili, że masz dobre intencje pomocy. :wink: Jeśli oczywiście masz. :roll:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postanatol1 | 06 Mar 2020, 14:38

Dajcie spokój, zadawanie pytań nie jest żadnym dyskredytowaniem.
Ja wychodzę z założenia, że każdy kto przedstawia swoje prace na forum automatycznie MUSI się przygotować na krytykę (byle konstruktywną). Nie bądźmy jak jurorzy wszelkiej maści konkursów telewizyjnych typu tańce z (nomen omen) gwiazdami, którzy prześcigają się we włażeniu uczestnikom w ... wiadomo co.
Prawdziwa cnota krytyki się nie boi a dobra robota sama się obroni. Zresztą sami zainteresowani konstruktorzy odpowiadają rzeczowo i spokojnie na pytania i na pewno niepotrzebni im są samozwańczy rzecznicy.
Argument, że poprzednie konstrukcje były ok, więc się nie czepiajcie, bo ta konstrukcja też będzie na poziomie jest trochę niepoważny. Każdy może się mylić, popełnić błąd, nawet ktoś z dużym doświadczeniem, a nieomylni są tylko ci którzy nic nie robią.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postmcmaker | 06 Mar 2020, 14:45

Dominiku, w tematach ATM do powiedzenia mam dużo, ale ja już od dłuższego czasu nie udzielam się aktywnie na Astromaniaku widząc jak się odnosisz do użytkowników i jaką atmosferę tworzysz.

I proszę Cię, nie wycieraj sobie twarzy św. pamięci Januszem porównując swoją marna krytykę do niego, bo niestety nie dorastasz mu do pięt ani w kwestii technicznej, ani w elokwencji :roll:
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

Postwaldi1 | 06 Mar 2020, 15:01

Dominik Woś napisał(a):
waldi1 napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):
waldi1 napisał(a):I obserwując ich dotychczasowe konstrukcje jestem pewien że będzie udana i telep będzie dawał idealne obrazy


:D Coś mi takie stwierdzenie przypomina. :lol:

Dał bym sobie rękę uciąć

Pozdrawiam,
Dominik

Prosimy o szczegóły.


Czyli Waldi1, jak wygrałbyś w Lotto raz lub dwa razy to już umiesz wygrywać? Wygrasz na pewno kolejny raz, kwestia tylko kiedy. :wink: Niestety problemy konstrukcyjne powodują, że projekty zakończone z sukcesem nie gwarantują sukcesu przy kolejnym projekcie, mogą co najwyżej zwiększać jego szanse powodzenia. Czyli wiesz już co oznacza "jestem pewien, że będzie udana". Napisz ewentualnie kolegom co zrobisz aby Twój teleskop, który jak wspomniałeś robisz był o udanej konstrukcji, coś im podpowiesz, zaproponujesz, doradzisz. Nie sądzę, żeby się obrazili, że masz dobre intencje pomocy. :wink: Jeśli oczywiście masz. :roll:

Pozdrawiam,
Dominik

Trochę dziwne porównanie,bo wygrywać w totka nie da się wyuczyć,ale zaś budowy teleskopów już tak.Chłopakom z Andrychowa nie trzeba niczego doradzać bo znają się na tym bardzo dobrze i mają dużo lepszy osprzęt do konstrukcji niż ja.Maja dostęp do CNC i specjalnych progrsmiw.Mój będzie zbudowany na podstawowych prymitywnych zasadach(o ile zdolam dokończyć lustro z zadowalającym efektem końcowym)konstrukcji teleskopu
.Dla mnie jest to zabawa,czy dam radę zbudować teleskop w 100%,bo kratownice16" na lustrach pana Stefana zbudowałem bez problemu.Ja mam zasadę że ma działać nie wyglądać bo nie mam warunków do budowy estetycznych wyglądowo teleskopów.Jeśli wszystko się uda to dam znać czy dałem radę i jaki daje obraz.
 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

PostDominik Woś | 06 Mar 2020, 15:37

mcmaker napisał(a):Dominiku, w tematach ATM do powiedzenia mam dużo, ale ja już od dłuższego czasu nie udzielam się aktywnie na Astromaniaku widząc jak się odnosisz do użytkowników i jaką atmosferę tworzysz.

I proszę Cię, nie wycieraj sobie twarzy św. pamięci Januszem porównując swoją marna krytykę do niego, bo niestety nie dorastasz mu do pięt ani w kwestii technicznej, ani w elokwencji :roll:


Czyli atmosfera forum Ci nie odpowiada, ja też. :roll: No to po jaką cho.... tutaj jeszcze zaglądasz? Humor sobie i dobry nastrój psuć. Dla forum to tylko kolejny post z brakiem jakiejkolwiek merytoryki w temacie (dzięki za uświadomienie, dlaczego celowo nie piszesz merytorycznie i na temat), sfrustrowanego człowieka.

Gdyby Ci umknęło to św.p. Janusz, zaprosił mnie do udziału w projekcie utworzenia Astromaniaka jak jeszcze forum nie istniało. :D Szkoda mi, że nie ma go z nami, jak pewnie wielu użytkownikom forum.

Zdaję sobie sprawę, że nie dorastam do pięt św.p. Januszowi w kwestiach optycznych i technicznych, pewnie w elokwencji też, podobnie jak tobie w kwestii zwykłego chamstwa. :D

Pozdrawiam,
Dominik

PS. Poza merytoryczne posty wydzielimy do innego tematu.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postbolid25 | 07 Mar 2020, 11:42

Spokojnie nikt nas nie zniechęci do pracy nad teleskopami, robimy dalej swoje i idziemy do przodu,oczywiscie po to jest temat by wymieniać uwagi i dyskutować nad konstrukcją.
Poniżej fotografia podobnego konstrukcyjnie teleskopu znaleziona w sieci
Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: received_1088127321519383.jpeg
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postoptyk | 07 Mar 2020, 14:00

Dominik Woś napisał(a):Problemem będzie nie waga ale długość tubusa i związana z nią siła skrętna na głowicę montażu. :roll:

No właśnie! Chłopaki Bolid i Meteusz odnieście się do tego problemu, bo też mi się wydaje, że tuba 174cm długości to same problemy dla paralaktyka. Długie wektory sił itd. Co gdy zawieje nieco mocniej? :roll:

A co wy się tak uczepiliście tego EQ? Nie lepiej jakiś Dobson na platformie EQ śledzący planetki w dużych powerach?

P.S.
Akurat zasług za dobre obrazy z ich telepów nie przypisywałbym chłopakom, bo luster sami nie robili. Obrazy to sumaryczne jakości luster. A stabilność utrzymania dobrych obrazów, ewentualnie wygoda użytkowania to stelaż tej optyki czyli konstrukcja tuby plus dobry montaż.
Na temat ich projektów można dyskutować, bo każdy lubi co innego. Najważniejsze chyba, że twórcy ATM są zadowoleni sami z siebie. :idea:
 
Posty: 95
Rejestracja: 28 Gru 2019, 12:50

Postbolid25 | 07 Mar 2020, 14:21

Mam w swoim zestawie planetarnego Newtona 150 w pełnej tubie o długości prawie 1400 mm i wadze około 10kg i z powodzeniem wieszam go na Eq5. Teleskop zachowuje się na tym montażu dobrze, nie występują uporczywe drgania, komfort obserwacji według mnie jest optymalny.
Przy większych planetarnych Newtonach dodajemy niecałe 200mm na stronę czyli nie wiele się zmieni pod tym względem. Teoria teorią, praktyka nie raz pokazuje co innego.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostDominik Woś | 07 Mar 2020, 14:30

Image

Przecież to nie może być prawda, to jakiś żart z tymi odciągami linkowymi. :lol: Podajcie może link do strony tego ATM-owca, zobaczymy co on jeszcze ciekawego wymyślił. :wink:

A ustawianie montażu paralaktycznego na biegun (Polarną), na tym przyziemnym mini statywie to chyba w pozycji leżącej, stwierdziłbym nawet, że trzeba będzie zrobić lekki podkop. :lol: Chłopaki, nie idźcie tą drogą, nie lepiej zrobić klasyczną kratownicę tylko dzieloną z dwóch części? Albo może coś takiego:

8", F8:
Image

Lub coś o takiej konstrukcji:

Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: FIN200_Assembly.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postbolid25 | 07 Mar 2020, 14:32

Tu fotografia wykonanego ponad 13 lat temu planetarnego Newtona 150 o długości 1360 mm i wadze 10,5 kg powieszonego na montażu bresser Eq5.
Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: post-15421-124654179475.jpg
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 07 Mar 2020, 15:03

Dominik Woś napisał(a):Image

Przecież to nie może być prawda, to jakiś żart z tymi odciągami linkowymi. :lol: Podajcie może link do strony tego ATM-owca, zobaczymy co on jeszcze ciekawego wymyślił. :wink:

A ustawianie montażu paralaktycznego na biegun (Polarną), na tym przyziemnym mini statywie to chyba w pozycji leżącej, stwierdziłbym nawet, że trzeba będzie zrobić lekki podkop. :lol: Chłopaki, nie idźcie tą drogą, nie lepiej zrobić klasyczną kratownicę tylko dzieloną z dwóch części? Albo może coś takiego:

8", F8:
Image

Lub coś o takiej konstrukcji:

FIN200_Assembly.jpg


Pozdrawiam,
Dominik


Cześć Dominiku.

Koledzy Mateusz i Bracia "Bolidy" Krzysztof i Grzegorz to moi dobrzy Astro przyjaciele od lat , Świetnie że działają w ATM i tworzą coraz to lepsze i doskonalsze Teleskopy.Na pewno każda dobra porada i uwaga jest jak najbardziej w tym temacie wskazana.Wszyscy uczymy się cały czas. :D Ten środkowy sprzęt z Twoich wstawionych przykładowych Fotek na czarnym montażu EQ6 ORION ATLAS bardzo mi się podoba , takie coś na optyce od naszego Speca Pana Stefana bym sobie sam zbudował. :D Brak pełnej tuby a zastąpienie jej kratownicą to bardzo dobra sprawa , mniejsza waga , możliwość demontażu na mniejsze do przewozu gabaryty dużego sprzętu i co ważne a nikt jakoś o tym jeszcze nie napisał , taki Teleskop lepiej działa w praktyce , gdyż nie mamy wewnętrznego efektu termicznego "komina" jak w pełnej zamkniętej tubie i przez to też obrazy np. Planet czy Księżyca przy większym Powerze są stabilniejsze o ten właśnie fakt. :D

Pozdrawiam Wszystkich Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 07 Mar 2020, 15:31, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 07 Mar 2020, 15:13

Krzysztof_P napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Image

Przecież to nie może być prawda, to jakiś żart z tymi odciągami linkowymi. :lol: Podajcie może link do strony tego ATM-owca, zobaczymy co on jeszcze ciekawego wymyślił. :wink:

A ustawianie montażu paralaktycznego na biegun (Polarną), na tym przyziemnym mini statywie to chyba w pozycji leżącej, stwierdziłbym nawet, że trzeba będzie zrobić lekki podkop. :lol: Chłopaki, nie idźcie tą drogą, nie lepiej zrobić klasyczną kratownicę tylko dzieloną z dwóch części? Albo może coś takiego:

8", F8:
Image

Lub coś o takiej konstrukcji:

FIN200_Assembly.jpg


Pozdrawiam,
Dominik


Cześć Dominiku.

Koledzy Mateusz i Bracia "Bolidy" Krzysztof i Grzegorz to moi dobrzy Astro przyjaciele od lat , Świetnie że działają w ATM i tworzą coraz to lepsze i doskonalsze Teleskopy.Na pewno każda dobra porada i uwaga jest jak najbardziej w tym temacie wskazana.Wszyscy uczymy się cały czas. :D Ten środkowy sprzęt z Twoich wstawionych przykładowych Fotek na czarnym montażu EQ6 ORION ATLAS bardzo mi się podoba , takie coś na optyce od naszego Speca Pana Stefana bym sobie sam zbudował. :D Brak pełnej tuby a zastąpienie jej kratownicą to bardzo dobry temat , mniejsza waga i co ważne a nikt jakoś o tym jeszcze nie napisał , taki Teleskop lepiej działa w praktyce , gdyż nie mamy wewnętrznego efektu termicznego "komina" i przez to też obrazy np. Planet czy Księżyca przy większym Powerze są stabilniejsze o ten właśnie fakt. :idea: :D

Pozdrawiam Wszystkich Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postoptyk | 09 Mar 2020, 03:34

Też jestem zdania, że 200/1000 na EQ5 średnio pracuje.
ale EQ6 nawet z tubą 10" już wyrabia.

Na wiatr wasz projekt będzie ażurowany bez wkładu polipropylenowego?

Jeszcze raz powrócę do pytanka: Dlaczego nie platforma paralaktyczna pod Dobsona do waszej nowej tuby?
Bawiliście się kiedyś dłużej taką platformą? Może warto samemu zbudować jeśli macie odpowiednie możliwości zaplecza.
 
Posty: 95
Rejestracja: 28 Gru 2019, 12:50

PostKrzysztof_P | 09 Mar 2020, 04:26

Cześć.

Myślę że zamiast Platformy może jak już Dobson z odpowiednio wyższymi bocznymi ścianami to z GO-TO np. SW i mamy wtedy już i lepszą stabilność , dokładniejsze prowadzenie wraz z wyszukiwaniem obiektów migiem. :D Kwestia tylko wypoziomowania i oglądamy. :D Opcji jest tyle ilu proponujących , pole ATM jest zawsze bardzo szerokie do działania , pełne różnych byle dobrze przemyślanych projektów czy koncepcji. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 09 Mar 2020, 14:43

Części powoli schodzą z produkcji , na zdjęciu mocowanie LG , łapki do pająka i mocowanie wyciągu (surowe bez obróbki )
Załączniki
Budowa planetarnych teleskopów Newtona 205mm f/9: 20200309_122044.jpg
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postbolid25 | 09 Mar 2020, 20:17

Mateusz do tygodnia będziemy mieć wszystkie elementy układanki, następnie obróbka, docinanie rurek i szpilek a później to już zostanie składanie i wykańczanie.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat