Czas się zmierzyć z montażem widłowym...

Postcrashtest_r | 18 Lip 2021, 19:25

Ostrożności nigdy za wiele.
Pozdrawiam.
 
Posty: 122
Rejestracja: 09 Sie 2016, 11:33

 

PostJaLe | 18 Lip 2021, 20:03

Vroobel napisał(a):Niestety, w Chinach, ale za to naprawdę tanio.

https://www.ebay.co.uk/itm/GEN-L-V2-1-M ... 635-2958-0

Weź pod uwagę, że ta płyta ma 5 gniazd sterowników. Oprócz Ra i Dec, z tego, co pobieżnie wyczytałem na forum, można obsłużyć focuser. Może i dałoby się kopułę obserwatorium wysterować, bo Az i Alt też obsługuje.

Dla taniości można użyć driverów TMC2130, ale na coś tam trzeba zwrócić uwagę, jest to niby opisane w dokumentacji, ale jakoś zawile. Ja wykorzystałem fakt, że Nema 23 potrzebuje więcej prądu i choć drożej, to kupiłem prostsze w obsłudze drivery TMC5160. Można też użyć tanich LV8729 lub bezczelnie tanich DRV8825/A4988. Zaletą TMC5160 jest, że nie mają potencjometru do regulacji prądu silników, ustawia się to właśnie w pliku config.h. :D

Edit.
Głupoty piszę...

https://rc-planeta.pl/pl/plytki-steruja ... ki-3d.html

Nie idź w wersje niższe niż v2.1.


Nie, ale to nie chodzi o drukarkę, tylko o: PCB for STM32 Blue Pill OnStep Telescope Controller

z tej strony: https://baheyeldin.com/astronomy/onstep ... w2O7r7YTMo
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostVroobel | 18 Lip 2021, 20:18

No, fajne, 4.5x szybciej śmiga. Poza tym, wszystko to samo. MKS to jednak nadal Arduino, tyle że rezonator ma lepszy. Najlepszy ponoć.

Mnie tam na szybkości nie zależy, ma działać. :D

Następnym razem sprecyzuj bardziej, żebym się niepotrzebnie nie rozpisywał... :mrgreen:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 22 Lip 2021, 15:41

Hej.

Korzystając z wypracowanego doświadczenia Kolegi JSW wykonałem pierwszy krok ku stabilizacji klina na podstawie. Ze względu na nieco inną konstrukcje, w moim klinie wykorzystam cztery punkty stabilizujące, zamiast dwóch. Klin wykonany jest z płyty stalowej o grubości 6mm. Jest to dość dużo, żeby próbować zgiąć taki arkusz, ale wieszając na klinie obciążenie ok 50kg (przekładnia falowa, widły, silniki, OTA i akcesoria) może okazać się, że 6mm to za mało.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210722_141602__01.jpg

Na zdjęciu powyzej widoczne są fasolki, w których pracować będą przyspawane do podstawy pionowe szpilki M8. Przednie, dłuższe fasolki (całe strączki raczej...) będą pełnić funkcję wyłącznie stabilizującą klin w położeniu Az. Tylne natomiast mają za zadanie zapobiegać unoszeniu się tylnych rogów płyty klina, szczególnie w przypadku niedoważenia. Pomiędzy nimi znajduje się otwór 16mm pod oś klina. Wykorzystam dwa łożyska oporowe, jedno znajdzie się pod plytą, a drugie nad nią, na koniec przyjdzie nakrętka z motylkiem. Oś ta nie ma mieć za zadanie utrzymywanie tyłu klina na podstawie, będzie służyć jedynie umożliwieniu obrotu klina w osi Az.

Regulacja w osi Az możliwa będzie w zakresie. 12*,.czyli trochę więcej, niż mają montaże SW.

Edit:
Mogłem wszak użyć arkusz 10mm, to nie problem. Problemem byloby jednak przenoszenie tego. 600x400x6mm waży, o ile pamiętam, około 10.5kg, więc 10mm ważyłoby ponad 17kg. A gdzie reszta? Choć wiązało się to z pewnym nakładem pracy, korzystniej było zrobić te nadmiarowe fasolki w lżejszej płycie.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 24 Lip 2021, 00:50

mazbi7925 napisał(a):Naukę spawania zacznij od "złomu" grubości 2-3 mm. Montaż to nie czołg.
Kilka próbnych podejść powinno wystarczyć aby przejść do właściwej konstrukcji.
Powodzenia.


Hej.

Są co najmniej dwa tematy, w których raczej się nie odnajduję: taniec i spawanie. Z całą resztą jestem gotów się zmierzyć. :lol:
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210723_223018__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210723_223106__01.jpg

Używając nomenklatury branżowej posmarkałem ten klin, ale od środka, więc nie widać. :D A tak całkiem serio, jest pospawane bezpiecznie, choć niezbyt pięknie.

To, co widać na poniższych zdjęciach, waży około 65kg. Klin waży w tej chwili 36.1kg, a nie jest jeszcze skończony. Jak widać, bez najmniejszego problemu utrzymuje widły (też niekompletne), pod którymi jest przekładnia, jeszcze jedna płyta stalowa 400x200x6 i silnik. OTA bym jeszcze na tym nie wieszał, bo już mogłoby przeważyć.

Plan jest taki, żeby teraz oszacować środek masy. Tymczasowo jako podstawy użyję listew drewnianych 50x50, bo one prawie nic nie wnoszą w rozkład masy. Ale odpowiednio wystawione ku przodowi długie listwy zapobiegną przechylowi klina z OTA na widłach. No, a później to już projektowanie podstawy. I tak powoli zbliżam się do końca.

Nowy teleskop ma swoje pierwsze światło. A co ma nowy montaż? Pierwszy impuls na silniku? :mrgreen:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 25 Lip 2021, 02:13

Hej.

Dziś odbyło się wyznaczenie środka masy. Można to zrobić podkładając wagę pod przód i tył układu i rozwiązując skomplikowane wzory. Można też zrobić to prościej, wystarczy pod widoczne na zdjęciu długie listwy położyć w poprzek kawałek profilu alu i przesuwając go obserwować, w którym położeniu całość się przechyli.

Przy minimalnym nachyleniu klina i jednocześnie z najdalej wysuniętą osią Dec wyszło mi, że długość podstawy powinna wynosić 115cm, co przy szerokości w najszerszym miejscu równej 80cm daje 117cm. Generalnie klin chyba nigdy nie będzie pracował w tym położeniu, więc może zrobię z tego 110cm dla zaoszczędzenia sobie ciężaru do dźwigania.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210724_210832__01.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmazbi7925 | 25 Lip 2021, 06:45

Lepszą równowagę całości zapewni rozchylenie na boki dłuższych elementów podstawy od przodu teleskopu.
Można zastosować jakieś zawiasy umożliwiające zwężenie podstawy na czas transportu lub przechowywania montażu
w ciasnym miejscu. Taka litera V.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 25 Lip 2021, 10:12

To będzie litera A z płaskim szczytem. 3 punkty podparcia na szpilkach M12. To właśnie przednia część podstawy będzie miała szerokość 80cm, tylna nieco mniej, niż 40cm.

Zawiasy nie wchodzą w grę. To musi być spawane na stałe, na tych poprzeczkach w A opierać się będzie punkt klina, gdzie umocowany jest podnośnik. Inaczej ta 6mm płyta zaczęłaby się uginać.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmazbi7925 | 25 Lip 2021, 10:52

OK.
Wygląda interesująco :wink:
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 26 Lip 2021, 01:35

Hej.

Podjąłem decyzję, ramiona podstawy będą krótsze, dużo krósze. Jeszcze to przemyslę, ale sądzę, że 85cm wystarczy. Trzy punkty podparcia utworzą niemalże trójkąt równoboczny, a środek masy, który - jak widać na zdjęciu - jest nieco wstecz od przednich zacisków stolarskich, będzie blisko środka (ciężkości) tego trójąta. Uważam, że moje wcześniejsze rozważania na temat rozmiaru podstawy były błędne, ale jeśli teraz się mylę, niech mnie ktoś poprawi. Myslę, że źle zrozumiałem sugestię Kolegi JSW, który prawidłowo napisał: "niech rzut pionowy środka masy całości będzie blisko środka ciężkości trójkąta wyznaczonego przez punkty podparcia". Zapomniałem że to środek ciężkości trójkąta, a nie środek długości od rzutu osi Dec wideł do tylnego punktu podparcia.

Jak widać, drewniane listwy wiszą od przodu w powietrzu. Wczoraj, kiedy to testowałem, próbowałem nacisnąć na OTA, żeby przeważyć i podnieść klin. Wydaje się, że powinienem powiesić tam dodatkowe kilka kilogramów i nie jest to tylko moje zdanie. Zatem, nawet, gdyby ramiona miały zaledwie 60-65cm, tak jak sam klin, to już ciężar klina razem z podstawą sprawiłby, że aby to przeważyć, musiałbym na widłach powiesić co najmniej dwukrotny ciężar OTA. A ja tymczasem chcę odsunąć tą "krawędź" od klina i środka masy jeszcze o około 20cm. A dodatkowo, masa takiego stalowego "trójkąta" umieszczonego pod klinem przesuwa środek masy w tył całej konstrukcji.

Zredukowanie ramion ze 115-117cm do 85cm to poważne odciążenie i ułatwienie logistyczne. Muszę sprawdzić, ale chyba weszłaby mi ta podstawa do bagażnika. Razem z klinem. A nawet jeśli nie, to na bagażnik dachowy. A te kilka kilogramów mniej (2 x 30cm profilu staowego 50x50x5mm) będzie znacznym ułatwieniem.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 26 Lip 2021, 15:29

Hej.

Kolejny stresujący moment i to podwójnie.

Rozważania teoretyczne nad podstawą montażu to mały pikuś w porównaniu z przeniesieniem tego na papier z wymiarami, a potem właściwym cięciem profili. Odrobina trygonometrii podparta metodą prób i błędów musi zastąpić braki w oprogramowaniu CAD i zwykłe lenistwo.

Ciągle też nie wiedziałem, jak moja ukośnica poradzi sobie ze stalą. Otóż poradziła sobie nie gorzej, niż z aluminum. Jestem w szoku. :shock:

Stanęło na tym, że ramiona podstawy mają 90cm długości. Rozstaw szpilek na ich końcach będzie wynosił 75cm.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210726_113321__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210726_123815.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210726_124723__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210726_125528__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210726_131520.jpg

O ile odważyłem się "spawać" klin, bo to moje "dzieło" jest ukryte wewnątrz klina, o tyle podstawę oddam w ręce spawacza. :wink:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 29 Lip 2021, 15:36

Hej.

Pierdółki, pierdółki, ale cały czas do przodu. Niebawem spawanie, tylko wcześniej wszystkie możliwe otwory trzeba wywiercić. Choć konstrukcja podstawy pozwala na wiercenie pionowych otworow już po spawaniu, to jednak łatwiej operować małymi elementami. Jest też klika takich otworów, które po prostu muszę wywiercić dopiero po pospawaniu podstawy. Ale o tym później...
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210729_142240__01.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 30 Lip 2021, 20:43

Hej.

Jednak zdecydowałem się spawać podstawę osobiście.

Spytałem kolesi z zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego, którzy mają dużego Tig'a, czy dobrze spawają, estetycznie znaczy. Powiedzieli, że jakoś tam dają radę, ale na tłumik czy podlużnicę raczej nikt nie patrzy, ma być dobrze i solidnie. Koszt: 60-80£ za jedno podejście, a byłyby podejścia dwa, drugie tylko takie duperelki. Kamera ASI 120 MM mini kosztuje 145£, więc wnioski były proste i szybkie. :mrgreen:

Kupiłem nowe elektrody i od razu lepiej się spawa. Mogłem od tego zacząć. Zdjęcia będą, jak skończę.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 31 Lip 2021, 19:44

Hej.

Od wczoraj spawanie, wiercenie, szlifowanie i od nowa. Widać postęp.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210731_145904__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210731_150018__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210731_163724.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210731_163832.jpg

Górna powierzchnia podstawy musiała być wyszlifowana na płasko, żeby bawić się dalej płytą klina, pozostałe spawy będą szlifowane w jakiś deszczowy dzień. Szkoda pogody na duperele.

Wcześniej Kolega JSW wspomniał, że płaskowniki, po których przesuwa się jego klin, są z brązu. Ja tymczasowo kupiłem aluminium, bo taniej, a nie byłem do końca pewien mojego pomysłu. Teraz widzę, że na osi z łożyskiem oporowym i na płaskownikach ta płyta klina raz popchnięta palcem sama leci dalej z rozpędu, tak więc tarcie będzie dużo mniejsze, niż na samej stali. Na brąz lub mosiądz przyjdzie jeszcze czas.

W międzyczasie drukują się gałki. Będzie ich w sumie 10, zgadnijcie dlaczego?

Najprawdopodobniej jutro podstawa będzie skończona na tyle, że będzie można posadzić na niej całość.

Tymczasem moja nowa kamerka ASI 120MM mini do guidera jest już w drodze. Nawet nie tyle chodzi o guiding, co o ustawianie klina na biegun. :)

Edit.
Gałek może w sumie będzie nawet 14, to się jednak okaże w praniu.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 01 Sie 2021, 22:08

Hej.

Dzisiaj na stole mechanizm adjustacji Az. Jest prawie skończony, z obu stron. Trzeba tylko oszlifować spawy przed przyspawaniem do podstawy. Tymczasowo złapane zaciskiem, ale już teraz widać, jak cholernie precyzyjne to będzie. Obliczyłem, że 1 obrót gałki na pręcie M10 powoduje przesunięcie klina o około 6.25 minuty łuku (link do filmu poniżej). Ciekawe czym mogą się pochwalić fabryczne konstrukcje, jak np. EQ5.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210801_171925.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210801_171917.jpg

https://youtube.com/shorts/rTmxX9UUz3I?feature=share

Ostatnim elementem przed testami są płaskowniki aluminiowe ułatwiające poślizg, ale to już nie dziś...

Edit.
Zapomniałem o kilku drobiazgach: muszę jeszcze przyspawać osiem krótkich śrub/szpilek M8 na płycie czołowej klina, które będą trzymać widły wraz z przekładnią oraz cztery dłuższe szpilki M8 do blokowania OTA w siodełkach, bo narazie to wciąż prowizorka.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 02 Sie 2021, 22:59

Hej.

Myślałem, że dzisiaj skończę. Zawsze miałem trudności w określeniu czasu, jaki potrzebuje do skończenia zadania. To pewnie dlatego, że nieustannie dopieszczam to, nad czym pracuję. :mrgreen:

Przyspawane krótkie śruby do osadzania wideł z przekładnią. Silnik wchodzi w ten duży otwór do wnętrza klina.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210802_150324.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210802_150429.jpg

Przykręcona stopka szukacza. Pomoże mi to ustawić wstępnie klin na biegun. Może z czasem nie będzie potrzebna.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210802_210525__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210802_210538__01.jpg

Przyspawane "supporty" z nakrętkami do szpilek adjustacji w osi Az oraz przycięte i nawiercone aluminiowe ślizgi.

Pozostaje tylko zrobić małe otworki i przykręcić ślizgi do podstawy.

To, co widać na podstawie na dwóch ostatnich zdjęciach, to jakieś 36.5kg (doszły profile, na które napierają kopułkowe nakrętki), więc w sumie będzie tego ok 80kg (bez podstawy!). Obecnie ten klin można przesuwać kręcąc dosłownie jednym palcem umieszczonym w wycięciu gałki, więc spodziewam się drobnego oporu przy kreceniu, kiedy powieszę resztę. Większy opór już teraz da się odczuć przy podnoszeniu klina. Ciekawi mnie, jak łatwo/ciężko będzie się operować tymi 80kg w osi Alt.

Edit.
Jeszcze taki wniosek odnośnie spawania. Nadal uważam, że spawanie to nie jest moja mocna strona. Spodziewałem się, że chociaż przy ostatnich spawach popiszę się jakoś, ale jednak nie. To, z czego nie byłem zadowolony, poprawiłem, a nadmiar spawu usunąłem kątówką. Myslę, że musiałbym powiesić na tym pół tony, żeby te spawy uległy uszkodzeniu, a może jeszcze więcej. A co do kosztu spawania, wyceniono mi pospawanie samej ramy podstawy na 60-80£, ale to nie byłby koniec. Spędziłem ze spawarką 3 dni, na przemian mierząc, wiercąc, przymierzając i spawając. Spawacz, który miałby mi to wykonać, musiałby być jakimś moim przyjacielem, albo ja musiałbym mieć dużo więcej pieniędzy. Jest jak jest i z tego sie nie strzela, choć do moździeża temu niewiele brakuje...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 04 Sie 2021, 09:17

Hej.

Wczoraj zrobiłem sobie przerwę w pracy z metalem i wróciłem do drukowania 3D.

Zaprojektowałem sobie trójramienną gałkę, do której wkleję na żywicy epoksydowej nakrętkę M8. Nakrętka ma wystawać z gałki na 2mm. Takich gałek będzie w sumie 14, z czego 4 będą wysokie, gdyż zamiast nakrętek będą łączniki M8 długie na 40mm. Posłużą one do blokowania klina w osi Az. Razem z podobną gałką z łącznikiem M16 na osi (a jednak...) i będą miały za zadanie zapobieganie przechylaniu się klina z widłami i OTA.

Zaprojektowałem także adapter do kamery guidingu 1.25" do szukacza SW 8x50. W przeciwieństwie do gotowca z Thingiverse, niczego nie muszę kleić. Użyłem jednak z tego projektu pierścień z gwintem do tuby szukacza. Wystarczyło precyzyjnie nanieść na siebie dwa projekty w Cura, żeby zaowocowały one jedynym wydrukiem. Nie obyło się jednak bez drobnego obrobienia wydruku pilniczkiem, bo już mi się nie chciało poprawiać projektu i drukować kolejne 5.5h.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210803_125043.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210803_125050.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210804_074509__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210804_073955__01.jpg

Wracając do podstawy montażu, zasugerowano mi, żeby zamiast aluminium, a potem mosiądzu lub brązu wykonać ślizgi pod klinem z teflonu. Zobaczę ceny, może warto, tylko czy teflon dobrze znosi trwały nacisk? Nie spłaszczy się jakoś?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 04 Sie 2021, 21:07

Hej.

Tego szalonego wyścigu z czasem musiał wreszcie nadejść koniec. Teraz mam czas, a za chwilę mogę go nie mieć. Tak więc na finiszu zagrałem jak maratończyk.

Ślizgi zrobione, przykręcone.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210804_125233.jpg
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210804_142500__01.jpg

Poziomowanie też, ale to już wcześniej.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210804_142130__01.jpg

Wymieniłem też wszystkie szpilki, które się dało, na krótkie śruby, nakrętki i podkładki sprężynowe że stali nierdzewnej.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210804_161258__01__01.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 04 Sie 2021, 21:19

Jeszcze tylko fotka tego, jak wygląda przekładnia od strony wideł.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210804_181420.jpg

No i na deser ciastko z wisienką. :mrgreen:
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210804_172857__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210804_173542__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210804_173914__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210804_184537__01.jpg

Jestem miło zaskoczony, że z wycelowanym w zenit teleskopem jego wyciąg jest ciut niżej, niż poziom moich oczu. :D

Teraz trzeba ogarnąć elektronikę, dlatego całość jest w domu w miejscu, gdzie bezpiecznie mogę tym kręcić dookoła. Trzeba kupić jakiś box, bo chcę OTA i elektronikę zabierać do domu. Dlatego też wszystko będzie zgrabnie łączone na porządnych złączach niemożliwych do przypadkowego zamienienia miejscami. Na szczęście u mnie co najmniej do niedzieli ma padać... :lol:

Aha, byłbym zapomniał. Planowalem zrobić montaż na 30+ kg, a wyszło mi lekko 70+. Zaparłem się rękami na szczytach wideł i zrobiłem kilka pompek w powietrzu - ani drgnął! :shock:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof z Bagien | 04 Sie 2021, 21:31

Ja bym pomyślał o jakichś kółkach do tego. A najlepiej to z napędem :)
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostVroobel | 04 Sie 2021, 21:34

A żebyś wiedział! Całość waży 106kg, a OTA jeszcze bez akcesoriów! :D
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostLukacz | 04 Sie 2021, 21:47

Krzysztof z Bagien napisał(a):Ja bym pomyślał o jakichś kółkach do tego. A najlepiej to z napędem :)
Vroobel napisał(a):A żebyś wiedział! Całość waży 106kg , a OTA jeszcze bez akcesoriów! :D

Silniki (napęd) już są w moncie 8)
Trzeba tylko dorobić gąsienice i przekierować moc :mrgreen:
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostVroobel | 04 Sie 2021, 21:52

Od biedy mogę użyć wózek, jaki miałem do poziomowania mojego Dobsona. Spokojnie wchodzi pod podstawę, ale im bardziej wykręcone nóżki (M12), tym bardziej podatne to to na bujanie.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 06 Sie 2021, 17:25

Hej.

Wrzucam pierwszy test GoTo: Polaris -> Deneb -> Polaris wykonany na APT, później opiszę jakie z tym miałem cyrki...

https://youtu.be/5_7WfEr1xA4

Zainwestowałem w takie super drivery TMC5160, podwyższony prąd na zewnętrznych MOSFET'ach, rewelacja! Tylko, że się zawieszają. Niestety, nie wiem dlaczego, choć przekopałem sieć. Zdarza się to ludziom w drukarkach, ale nie wiadomo dlaczego. Silnik (driver) nagle wchodzi w tryb disabled i tyle było z GoTo. Aplikacja sterującą (teleskopom, czy drukarką) dalej pracuje, jak gdyby nigdy nic, a silniki stoją i to wprowadza dużo zamieszania. Możliwe, że to coś, co producent wprowadził jako "senseless end stop", czyli jak silnik natrafi na istotny opór, to driver go zatrzymuje, ale jakoś nikt tego zdecydowanie nie wyjaśnił na forach. Może dokumentacja pomoże, tylko że to gruba lektura...

Ciągle mam zapas różnych driverow: A4988, DRV8825 i LV8729. A4988 oferuje tylko 16 mikrokroków i słaby prąd. Ja potrzebuje na tą dużą przekładnię puścić nawet do 3A, bo jest duży opór i wskazany jest duży moment. DRV8825 z kolei ma 32 mikrokroki i również słaby prąd. A ja potrzebuje co najmniej 64 mikrokroki, może nawet 128. LV8729 daje radę i jest prawie OK, ma 128 mikrokroków, ale 2A to już za dużo i jajka można gotować na radiatorach. A te wspaniale TMC5160 się zawieszają. A takie ładne, amerykańskie!...

No więc przeprosiłem się z przemysłowymi driverami, które wcześniej kupiłem. Ustawiłem system w tryb LV8729 i pospinałem kabelkami. Działa i to całkiem zgrabnie! 3.2A, 64 mikrokroki, a 128 też działa. Zaraz po podłączeniu nie działało. Otóż zawodowo podeszli do tematu i wyposażyli wejścia w transoptory, a ja tylko jedną masę podałem. Problem się szybko rozwiązał.

Wygląda to dziwnie, taka hybryda, ale działa. Prąd maksymalny to 5.6A.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210806_145026__01.jpg


Aha, uruchomiłem focuser. Na najzwyklejszym A4988 w 16 mikrokrokach. W zakresie 0-25000 początek i koniec trasy znajdują się jakieś 4mm od granicy rozwalenia zębatej bieżni z każdej strony.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 06 Sie 2021, 20:25

Na dobrą sprawę to właśnie leży i czeka na swą kolej mój (de)rotator. :shock: OnStep @ MKS Gen-L v2.1 obsługuje Ra(Az), Dec(Alt), rotator i 2 focusery.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat