Czas się zmierzyć z montażem widłowym...

PostMateusz F | 06 Sie 2021, 22:02

Obserwuję temat od dłuższego czasu, trzymam kciuki , ekstra że powstaje coś indywidualnego i nietuzinkowego.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostVroobel | 06 Sie 2021, 22:26

Dzięki za miłe słowa. Każdy trzymany kciuk i każdy komentarz jest ważny, nawet krytyczny, bo może znacząco wpłynąć na kształt projektu. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 10 Sie 2021, 19:47

Hej.

Teleskop od kilku dni stoi sobie w kącie salonu, a ja go męczę i siebie także. Początkowo obsługiwałem go z aplikacji APT, potem przesiadłem się na Astroberry i dalej trwam przy tym męczeniu z poziomu Ekos-KStars. Dużo muszę się nauczyć, zwłaszcza jeśli nigdy nie miałem kontaktu z prawdziwą astrofotografią. Problem polega jednak na tym, że nie wszystko działa mi prawidłowo, a ja nie wiem, czy nadal czegoś nie rozumiem i mam coś źle poustawiane w systemie, czy też to kontroler OnStep powoduje problemy.

Jest mnóstwo tutoriali w necie, ale żaden nie zapuszcza się w kwestie sprzetowo-firmware'owe, zakłada się, że odbiorca posiada jakiś fabryczny setup. Szukanie odpowiedzi na nieistniejące pytania też wymaga dużego samozaparcia.

Czy ktoś posiada setup obsługiwany przez Astroberry / Ekos-KStars i byłby skłonny rozwiać moje wątpliwości?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 11 Sie 2021, 00:25

No i problem się rozwiązał.

Od samego początku pracy z Astroberry borykałem się z wywalaniem się aplikacji przy każdym użyciu polecenia Park lub Unpark. Jak miałem szczęście, to teleskop dojechał do właściwej pozycji. No i nie wiedziałem, czego to wina, za dużo zmiennych, za mało wiedzy i doświadczenia. A nawet ich brak.

Po kilku dniach szukania trafiłem na krótki wątek, w którym ktoś poprostu wspomniał, że Ekos-KStars w wersji 3.4.3 ma konflikt z driverem INDI dla OnStep i opisał dokładnie ten sam problem. Problem leżał po stronie Ekos, a nie OnStep, jak przypuszczałem. Wątek ten został założony rok temu, 27 lipca 2020, a ja pobrałem obraz Astroberry jakiś miesiąc temu, mniej więcej, więc do tego czasu stabilna wersja nie była zaktualizowana. Problem rozwiązałem kompleksowo, wykonując polecenia update i full-upgrade. Montaż parkuje i uruchamia się dobrze, nic się nie wywala. Narazie.

Link do wątku opisującego problem:
https://onstep.groups.io/g/main/topic/7 ... 0,75830899
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 11 Sie 2021, 19:55

Hej.

Wszystkie puzzle poskładane i czekam na pogodę. Zastanawiam się, gdzie umieścić całą elektronikę z wyjątkiem zasilacza impulsowego, bo zasilacz będzie najmniej mobilny. Są trzy opcje: na barana, na widłach i na klinie. Każda opcja pociąga za sobą dużo kabli i to dosłownie. Muszę zobaczyć to w akcji w czasie jakiejś długiej sesji, bo naprawdę ciężko to wyczuć. Docelowo kable będą chyba skręcone w sprężynkę, bo bardzo łatwo jest zahaczyć jakimś kablem od kamery o gałkę poziomowania. Tymczasowo umieściłem Malinę, sterownik i dwa drivery na widłach.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210811_172205__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210811_185205__01__01.jpg


Edit.

Rozwiązałem problem kabli zwisających bezpośrednio z OTA (kamery, grzałki, etc): wystarczy umocować je zarówno na tubie, jak i na widłach blisko osi obrotu Dec z pewnym rozsądnym nadmiarem. W tym miejscu przemieszczanie się kabli jest bardzo przewidywalne, odbywa się po najkrótszym łuku i nie ma mowy o żadnych elementach konstrukcji, o które kable mogą zahaczyć.

Podobne rozwiązanie zastosuję przy łączeniu stacjonarnie umiejscowionego silnika osi Ra i zasilania. Mam w planie zastosowanie wielopinowych gniazd i wtyków, jakie stosuje się np. w mikrofonach radiostacji. Są one intuicyjnie proste w podłączaniu, posiadają gwintowany pierścień uniemożliwiający przypadkowe odłączenie i stosując różne ilości pinów uniknę niewłaściwych połączeń, nawet bez konieczności patrzenia co i gdzie podłączam. Chciałbym umieścić gniazda w aluminiowych profilach wideł tak, aby składanie całości było ekstremalnie proste i szybkie.

Najpierw jednak testy...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 12 Sie 2021, 11:42

Hej.

Kolejne galeczki... Jest ich już łącznie 28, a będzie jeszcze jadna na oś Az, nakretka M16. Dzięki drukarce 3D pewne elementy wyglądają, jak fabryczne. :D
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210812_103002__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210812_103104__01.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 13 Sie 2021, 16:00

Hej.

Wczoraj, niespodziewanie, mój teleskop miał swoje pierwsze światło na nowym wierzchowcu.

Jestem bardzo zadowolony z precyzji ustawiania na biegun, jaką uzyskalem: zarówno poziomowanie i mechanika klina, jak i chałupniczo wykonany z szukacza SW i kamery ASI 120 MM mini guider spisały się wprost znakomicie.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210812_220655__01__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210812_220951__01__01.jpg

Wynik regulacji subtelnie pływa, więc dokręcenie w Az ma sens. Jednakże jest to tak niesamowicie czule, że dokręcenie tych dwóch nakrętek z przodu klina powoduje zwiększenie błędu w osi Alt. Natomiast jak narazie nie dostrzegam potrzeby blokowania klina w osi Alt. Ciężar tego wszystkiego robi pewnie swoją robotę. Wczoraj błąd sumaryczny ani razu nie przekroczył 9".

Mniej zadowolony jestem z prowadzenia w Ra. Coś wprowadza jeszcze jakiś błąd i muszę to zweryfikować. Narazie nie mogę się jeszcze pochwalić.

Po pierwszym użyciu mam pewną wizję co do modułowości, prowadzenia kabli i ergonomii składania i rozkładania montażu. Znowu nieznaczne zakupy i czas oczekiwania na dostawę.

Edit.
Uczciwie biję się w pierś, że z lunetką biegunową w życiu nie uzyskałbym takiej precyzji. :mrgreen:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 17 Sie 2021, 10:00

Hej.

Kolejny dzień niepogody i kolejny dzień dłubania przy udogodnieniach. Plan: zero kabli haczących o cokolwiek.

Od jakiegoś czasu główkuję, jak umocować gniazdo i wtyk z tyłu za silnikiem osi Ra, żeby dało się całość przełożyć to przez otwór w klinie i żeby zmieściło się to między silnikiem, a podnośnikiem klina. Silnik osi Ra jest dużo dłuższy, niż ten w osi Dec. Dotychczas musiałem położyć widły obok podstawy z klinem, przełożyć kabel przez otówr i wciągnąć go, ile sie da, a następnie podnieść widły i tak nimi operować, żeby kabel w całości sam wsunął się w otwór i dopiero wtedy mogłem osadzić widły na klinie. Operowanie 30 kilogramami, nie wykluczone, że po ciemku, jest dość kłopotliwe, jednakże teraz ten problem mam już za sobą.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210816_123726.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210816_200619__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210816_203319.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210816_203415__01__01__01.jpg

Widoczna na zdjęciu spiralna osłona kabli ma 24mm średnicy i sprawia, że kable nie haczą o drobne elementy kontrukcji. Wykonałem kilka testów GoTo po 180* w lewo i w prawo i za każdym razem kable wracały na swoja pozycję. Jest to tanie rozwiązanie i wystarczająco dobre, w przyszości chciałbym jednak spróbować użyć kabli fabrycznie zwiniętych w sprężynę, które naturalnie kurczą się do kilkudziesięciu cm, zamiast wisieć z tyłu klina, gdzie jest przewidziane miejsce na zasilanie.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 18 Sie 2021, 00:24

Hej.

Wczoraj gniazdo silnika osi Ra, dzisiaj kolejna zabawka, która rano przyjechała. Przetwornica 12V/24V 10A, czyli 240W. Od teraz mogę myśleć o zasilaniu z akumulatora. A pogody nadal nie ma i nie mogę sprawdzić, czy to wszystko w ogóle ma sens... :shock:
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210817_102827__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210817_102822__01__01.jpg

Tak przy okazji sprawdziłem, ile czasu zajmuje GoTo przy prawie pełnym obrocie w Ra: około 4 minuty... Wynik nie powala, ale to nie zawody. Może jak rozkminię, dlaczego drivery TMC5160 nie działają, to wtedy będzie szybciej. Zawsze też mogę wymienić sterownik MKS na jakiś 32-bitowy, a to powinno przyspieszyć GoTo jakieś 4.5x.

Sprawdziem też, czy mój montaż jest mądry, czy też nie. I wyszło mi, że jest w połowie mądry, bo niby nie pozwala ani w trybie ręcznym, ani w GoTo przekręcić wideł bardziej, niż o kilka stopni powyżej 180 w obie strony, ale za to w osi Dec pozwala w trybie ręcznym na zajrzenie teleskopem w przekładnię wideł. Mam nadzieję, że programowe ograniczenia sterownika do -10 stopni pod horyzont zadziałają.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 24 Sie 2021, 16:31

Hej.

Pora na jakieś efekty mojej 5-miesięcznej pracy.

Wczoraj pogoda nieco dopisała, mogłem slupić się na dłuższej próbie montażu bez rozglądania się za chmurami. Montaż ustawiem w trochę kiepskim miejscu, bo tuje zaczęły mi zasłaniać M57 i potraktowałem ją po macoszemu przyglądając się dłużej M31, co było dużym błędem. Z M31 nie wyszło praktycznie nic, za to z zaledwie 4 klatek M57 po 120s, z użyciem IDAS LPS-D2 wyszło coś, co już zaczyna mieć sens. Klatek kalibracyjnych za to mam 4x20! :lol:
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: M57_1a.jpg

Gwiazdy nie są jeszcze punktami, muszę nauczyć się pracy z guiderem i liczę na sugestie z uwzględnieneim tego, że mieszkam w dużym zaświetlonym mieście.

Generalnie uważam, że 120 sekund z nieokiełznanym guidingiem to nie najgorszy efekt, jak na montaż ATM dla 10" Newtona F5 (1270mm). Zamierzam teraz przygotować półkę, którą powieszę na widłach zamiast Newtona, a na półce lustrzankę z obiektywem. Mam do dyspozycji zoom Sigma 18-300, co dla APS-C Sony (crop 1.5) da 27-450. Myślę, że guide spisze się relatywnie lepiej.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 27 Sie 2021, 14:19

Hej.

Drodzy Astromaniacy płci obojga, mam problem i nie wiem, jak go wyeliminować. Nie wiem, czy mój problem wynika z natury ATM, czy z mojej niewiedzy, więc proszę nie zostawiać tego pytania bez odpowiedzi, jak zazwyczaj, kiedy o coś pytam. Proszę...

Nie potrafię ogarnąć guidingu. Kolejna stracona noc i żadnych efektów, jedynie zmarznięty i wkurzony pakuję graty i idę spać nad ranem. 10*C to już nie jest przyjemność letniej nocy.

Korzystam obecnie z PHD2 na platformie Astroberry, a więc Linux na RPi 4. Sprzęt jest wydajny, platforma pisana przez profesjonalistów i szeroko używana w świecie, nie ma wątpliwości. Wcześniej korzystałem z wbudowanego w Ekos oprogramowania guidera z takim samym rezultatem, tyle że PHD2 ma ładniejszą oprawę graficzną wykresu. Może też jest lepszy, ale nie mogę tego obecnie zweryfikować.

Gwiazda referencyjna pływa w każdą stronę nawet o 1-2" od centrum. Guider ma ogniskową 180mm, o ile się nie mylę (szukacz SW 8x50 lub 9x50, zdania są podzielone, kamera ASI 120 MM mini). Jestem w stanie zrozumieć pływanie wokol osi Ra i tłumaczyć to nierównomiernością pracy sterownika, ale jak tłumaczyć pływanie w osi Dec? Paralaktyczny montaż widłowy w czasie prowadzenia nie powinien w ogóle pracować w osi Dec, jeśli ustawienie na biegun jest dobre. A jest dobre.

Początkowo ustawiałem na biegun za pomocą SharpCap Pro, ale przepinanie kamery z laptopa do RPi przekonało mnie do "polar alignment'u" oferowanego przez Ekos. Jest równie intuicyjne i eleganckie. W obu przypadkach uzyskuje precyzję max kilka sekund kąta w osiach Az i Alt. Wiem, że wielu z Was nie uzyskuje takiej precyzji, bo ustawianie montażu przy niewielkich gabarytach powiedzmy EQ5, czy EQ6 nie może się równać z ramieniem 60cm mojego klina w Az i około 30cm w Alt, a jednak guiding Wam działa.

Klin jest sztywny i nie ulega ugieciu, nie przy niecałych 20kg OTA z całą resztą. Wieszałem się na nim, więc mogę coś o tym powiedzieć. I nawet jeśli, to nie pływałby tak sobie w osi Dec. Mógłbym brać pod uwagę brak sztywności ramy wideł z powodu nie pospawania ich jeszcze, ale to objawiłoby się dopiero przy obrocie w Ra o 90* i raczej nie szłoby w górę, tylko w dół, tak jakby elewacja się zmieniała, czyli Alt ustawienia na baiegun. Jednakże to się dzieje przy kątach nawet kilkunastu stopni od południka.

Rozważam problem sterownika, który może generować sam z siebie jakieś głupoty. Mam w planie odłączenie silnika Dec po rozpoczęciu prowadzenia poprzez wprowadzenie go w stan Disabled, nie wiem jednak kiedy to zrealizuję.

Czy w dobrze (idealnie) ustawionym na biegun montażu guiding musi operować w osi Dec? Wydaje się, że nie, skoro oprogramowanie umożliwia wyłączenie tegoż. I kiedy to wyłączę, gwiazda regularnie ucieka w jedną stronę. A więc jest w takim razie to idealne (Excellent) ustawienie na biegun, czy nie?

Szukam rozwiązania i tracę wzrok gapiąc się w ekran po nocach, ale wszystkie odpowiedzi dotyczą pytań zadanych w kontekście fabrycznych montaży. To nie jest zabawne. Łatwo robić filmy o fabrycznych montażach i ich guidingu, to praktycznie żadna filozofia, tylko klepanie tematu swoimi słowami.

Tej nocy zredukowałem 128 mikrokroków silników do 64 (redukcja precyzji prowadzenia z 0.5 arcsec do 1 arcsec) i sterowanie silnikami zmieniłem z Pulse na Square, co poprawia wiarygodność impulsów przy dłuższych przewodach, co u mnie ma miejsce. Zaznacza się jednak, że sterownik oparty na MKS Gen-L to nadal Arduino Mega 2560, więc przy jego małej wydajności ten problem praktycznie się nie pojawia. Ja jednak zrobiłem i to.

Mogę spróbować jeszcze podłączyć sterownik MKS do laptopa zamiast do RPi i zainstalować PHD2 na Windows.

Jak wspominałem, chcę zrobić półkę i powiesić ją zamiast OTA. Ciężar półki z dobrej sklejki to będzie kilogram lub dwa, na niej powieszę guider, bo mam jedną stopkę luzem. Wyeliminuje tym samym wpływ ciężaru OTA i ewentualne ugięcia wideł.

Korzystałem z Guiding Assistant i zastosowałem się do wytycznych. Zmieniałem też algorytmy guidingu. Jako że Guiding Assistant pokazuje głupoty w sprawie ustawienia na biegun (ludzie w sieci to potwierdzają), spróbowałem nawet Polar Drift Alignment Tool, ale tylko pogorszyłem ustawienie, co później zweryfikowałem. To jest dobre, jak się nie widzi bieguna.

Jakie są Wasze doświadczenia z pływaniem gwiazdy referencyjnej? Czy PHD2 w domyślnych ustawieniach powinien działać? Jak wpłynęło na komfort użytkowania użycie Guiding Assistant'a?

Każda uwaga zawężająca mój krąg poszukiwań rozwiązania będzie cenna. Powoli tracę przyjemność z ATM.

PS. Poziomowanie jest idealne przy pełnym obciążeniu, ale może poziomiczka mnie oszukuje?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postkk | 27 Sie 2021, 14:31

Przyznam bez bicia że drugą połowę przeczytałem bardzo pobieżnie. Korekty w dec nie są niczym nadzwyczajnym, pamiętaj że oś optyczna może być pod kątem do osi montażu, nie koniecznie musi być równoległa/prostopadła. Ponadto nie podałeś parametrów jakie stosujesz przy prowadzeniu/guidingu - chodzi mi po głowie częsty problem a mianowicie stosowanie bardzo krótkich ekspozycji guidera co powoduje że zaczynasz guidować seeing.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostSebastian Ś. | 27 Sie 2021, 14:34

Co mogę jeszcze dodać to na pewno nie rób tak że guider masz sztywno do montażu a tuba osobno, guider ma guideowac tube a nie montaż.

Co do tego dryfu to nie ma czegoś takiego jak perfekcyjne ustawienie na polarna, zawsze będzie jakiś błąd chociażby przez seeing. Jak to duży błąd i dryf? Pokaż jakieś screenshoty PHD.

Jeżeli masz backslash w DEC możesz zrobić taki myk ze specjalnie minimalnie ustawiasz źle na polarna, i potem guide robisz w DEC tylko w jedną stronę a nie na Auto. Podobny patent jak z przewazeniem RA w jedną stronę.
 
Posty: 2361
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 27 Sie 2021, 14:45

Ekspozycję mam ustawioną na 3s, czytałem na FA, że pomaga to nie guidować seeing.

Guider jest na stopce OTA obok jej wlotu.

KK, nie rozumiem tego z rownolegloscią osi.

Moja wiedza jest taka, że oś przekładni Ra ma być idealnie lub najbardziej idealnie, jak się da ustawiona na biegun. Widły są po to, żeby odchylać OTA od tej osi. Odejście od osi w wyniku wycelowania w obiekt już z natury powoduje nierównoległość, więc gdzie tu nieprawidłowość? Czy masz na myśli, że OTA jest odchylone w lewo lub w prawo względem osi wideł w ich płaszczyźnie?

W idealnym układzie guider byłby niepotrzebny, więc szukam co wprowadza ten błąd w Dec. Powtarzam: rozumiem Ra, nie rozumiem Dec. Może jestem zmęczony, może nie ogarniam jakiejś prostej rzeczy. :shock:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postarturromarr | 27 Sie 2021, 14:54

Chcę wyrazić uznanie dla Twojego projektu. Kawał dobrej roboty.
Projektowanie i budowa pewnie dała ci wiele satysfakcji.
Cieszę się, że tak dokładnie opisujesz swoje prace. Jest to bardzo pouczające i może stać się dla kogoś inspiracją.

Jeszcze raz gratuluję świetnej pracy.
Trzyma kciuki i śledzę dalej temat.

PS:
Miło widzieć, że też jak ja używasz FreeCAD-a.

Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 09 Paź 2019, 13:08

 

PostVroobel | 27 Sie 2021, 15:01

Dziękuję za te miłe słowa. :)

To fakt, ten projekt dał mi dużo satysfakcji w trakcie budowy. Dotarłem jednak do momentu, w którym trochę mi ręce opadają. Warto jednak się nie poddawać. Nie w połowie.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 27 Sie 2021, 15:19

Niestety, nie mam zrzutów ekranu z wykresu i ustawień, ale mam zdjęcie wyniku analizy Guiding Assistant'a, może ekspertom coś to powie.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210827_003727__01.jpg

Wiem, że mam dramatyczny backlash w Dec, jednakże - o ile mnie intuicja nie myli - tak długo, jak jest pewne niedoważenie w tej osi, to powinno być w miarę OK.

I tu mam teraz cień podejrzeń. Jak duże powinno być to niedoważenie? Jeśli będzie równowaga, to nie będzie kontrakcji, bo ślimak trafi w pustkę i będzie tak przez pewien czas. Jeśli jest niedoważenie, do cofnięcie ślimaka na mój gust powinno spowodować opadnięcie OTA. Tak jednak nie będzie, kiedy OTA "leży na boku", czyli widły "równolegle" do południka. Krótko mówiąc, OTA idealnie opadnie, jeśli śledzi obiekt blisko południka.

Całe to zamieszanie dałoby się sprowadzić do problemów z Dec, gdyby nie Ra. Tam też pływa w podobnej skali. A przecież przekładnia falowa daje gwarancję ideału. I nawet, jeśli mi OTA odchodzi od osi wideł, to ma to przy konkretnym obiekcie statyczny charakter i nie powinno szaleć w obie strony.

Obstawiam, że coś nie tak robię w kierunku guidingu i nie wiem tylko na jakim etapie.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 27 Sie 2021, 15:25

Teraz zauważyłem, że nie zastosowałem się wskazówki, żeby włączyć guide w Dec tylko w południowym kierunku... :shock:
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210827_003727__01__01.jpg

Mam tymczasem zdjęcie wykresu backlash'u, jeśli komuś to coś podpowie...
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210827_003805__01.jpg

Dziś zweryfikuję tą sugestię.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postkk | 27 Sie 2021, 15:36

Vroobel napisał(a):KK, nie rozumiem tego z rownolegloscią osi.
:

Poszukaj „błąd stożka”/cone error, rozjaśni ci temat.
Ponadto masz jeszcze ugięcia i refrakcję atmosferyczną które też powodują że konieczne są korekty w dec.
Skoro masz 3s to nic nie zaszkodzi abyś zrobił 6s i sprawdził różnicę i w ten sposób potencjalnie wyeliminował seeing.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostVroobel | 27 Sie 2021, 16:13

Dziękuję za podpowiedź. Szukając w sieci znalazłem problem MateuszaW, który precyzyjnie wskazał wyeliminowanie problemu, ale nie przez jego rozwiazenie. Potwierdza to też Dominik Woś ciut niżej.

viewtopic.php?p=397425#p397425

Najbardziej identyfikuje się w moim setupie z tokiem rozumowania MateuszaW, choć wszystkie inne argumenty mają również sens.

Cały czas mam jednak świadomość, że u MateuszaW (I nie tylko u Niego) to jednostajny dryf, a nie glupiejący guiding.

Spróbuję dłuższe czasy, jak sugeruje Kolega kk.

Edit.
Cofam to, co napisałem powyżej: ja mam głupiejący guiding, ale bez guidingu gwiazda ucieka w mniej więcej stałym kierunku. To jednak nie zmienia sytuacji, że guiding powen być spokojniejszy.

Edit 2:
Własnie czytam na FA:

Ale nawet przy doskonałej jakości optyce i kamerce monochromatycznej trzeba zastosować przynajmniej filtr UV/IR albo IR cut, żeby odciąć promieniowanie podczerwone, które będzie nam rozmywało obraz gwiazd.

https://www.forumastronomiczne.pl/index ... -guidingu/

Nie mam filtrów w rozmiarze 1.25" oprócz polaryzacyjnego i Baader UHC-S, ale ten drugi podczerwień usuwa znkomicie. Może być? Spróbuję.
Przyjrzę się temu uważniej dzisiaj i porobię zrzuty ekranu.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 27 Sie 2021, 23:03

Standard. Sprzęt gotowy do odpalenia, tyle że właśnie chmury zakryły niebo.

No to korzystając z okienka niepogody wrzucam ciekawostkę. Poziomiczka przymocowana naprawdę płasko na dolnej płycie klina. Wczoraj sprawdzałem płaskość tej płyty - jest płaska.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210827_212756__01.jpg

Zdjąłem identyczną poziomiczka z Dobsona i położyłem na ramieniu podstawy montażu...
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210827_212808__01.jpg

Okej... Po wypoziomaniu za pomocą tej drugiej...
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210827_213132__01.jpg

...ta pierwsza odjechała już całkiem... :shock:
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210827_213138.jpg


Kamerka dostała filtr UHC-S 1.25", który i tak się nudził. Czekam na czyste niebo.

Dzięki sugesti o stożku błędu znalazłem kapitalny wątek na AM, który w dużej mierze uzupełnia moją znikomą wiedzę o guidingu i PHD2. Dodatkowo dowiedziałem się, kto używa Ekos na RPi/INDI i w dodatku odnosi sukcesy.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 28 Sie 2021, 22:55

No dobra, co mi wyszło po trzech zarwanych bezowocnie nocach?
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: PHD2_1.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: PHD2_2.jpg

Jak widać, wariactwo. Byłem prawie pewny, że prawidłowe wypoziomowanie rozwiąże problem. Niestety, tak się nie stało. Widać wyraźnie, że podczas śledzenia Andromedy, która o 4 nad ranem znajdowała się na wschodnim niebie dość wysoko, montaż ucieka mi na pólnocny zachód. Na drugim zrzucie ekranu skupienie jest wręcz zastanawiające. Na wykresach daje się zauważyć zbieżność między nagłymi skokami w obu osiach: albo w tym samym czasie, albo jedno zaraz po drugim w odstępnie kolejnej ekspozycji lub dwóch. Czy ktoś widzi tu jakiś sens?

Co w międzyczasie robiłem na przestrzeni trzech nocy?
- poziomowanie,
- zmiana algorytmów,
- zmiana agresji w rozsądnych wartościach wokół domyślnych,
- binning 1 oraz 2 i odpowiednie operowanie MiMo (domyślnie MiMo=0.2 dla 1, więc rozumiem, że będzie 0.1 dla 2, choć może się mylę); Guiding Assistant sugeruje wartości MiMo na podstawie aktualnej analizy,
- ostrzenie guidera maską bahtinova (idealnie) na Wedze,
- próby z filtrem UHC-S (nieudane, moim zdaniem wycina za dużo światła, może UV/IR cut byłby lepszy),
- Guiding Assisntant,
- ustawianie na biegun metodą dryfu (kiepskie doświadczenie),
- analiza backlash'u w Dec i próby wykorzystania tego,
- guidowanie z kalibracją i bez,
- guidowanie na jedną gwiazdę i na wiele,
- ręczny wybór gwiazd(y) i automatyczny,
- no i oczywiście różne ekspozycje: od 0.5s do 6s.

Nie zrobiłem jeszcze półki, więc nie sprawdziłem, czy sam guider na półce pokaże cokolwiek innego, bo OTA waży 17kg. Jutrzejsza noc (z niedzieli na poniedziałek) ma być bezchmurna, może zdążę coś na szybko zrobić. Warunki nie są tragiczne, choć idealnego seeingu też nie ma (meteoblue).

Guiding wariuje zwykle w granicach (-2,+2) arcsec, a jak widać czasami nawet dobrze ponad ten zakres. Tego się kompletnie nie spodziewałem. Już nawet nie zakładam aparatu na wyciągu, bo nie warto.

Guider zrobiony z szukacza SW 50mm jest zamocowany na stopce i wiem, ze powinien być w dwóch obejmach na szynie, Ale to waży prawie nic, po prostu nie wierzę, że on aż tak drga na tubie. Z jakiego niby powodu? Tych mikroruchów przekładni? Wiatru praktycznie nie ma w nocy od długiego czasu, obserwuję liście na drzewach. Mam backlash w Dec, ale tuba jest przyzwoicie niedoważona i ciągnie w dół. Śledzenie moim zdaniem nie wpływa na wahnięcia tuby przez ten luz, co innego GoTo. Na obiektywie szukacza jest grzałka, czy to może być wywołane turbulencją powietrza? Nie zdejmowałem grzałki w ciągu tych trzech nocy co prawda, ale za zupełnie pierwszym podejściem nie miałem grzałki wcale. Fakt, że montaż był wtedy źle wypoziomowany.

Czy ktoś z Was miał takie doświadczenia z guidingiem? Czy macie jakieś pomysły, które mogę wypróbować?

P.S.
Proszę nie sugerować rozwiązania w formie zakupu OAG. Nie mam kasy. W planie jest co najmniej body Canon.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 29 Sie 2021, 15:50

W mordę jeża, w moim gospodarstwie domowym nie ma dwóch poziomic, które pokazałyby na montażu to samo! :shock: Mam wiele tego, kilka ogólnobudowlanych metrowych i wiele małych, w tym te dwie g...ne plastikowe.

Zmusiło mnie to do szalonej decyzji poszukiwania profesjonalnej okrągłej poziomicy. Jest tego sporo w średniej cenie w środowisku audiofilskim, ale co tam, jak szaleć, to szaleć. 80mm czynnej średnicy. Widać nawet takie coś, jak poziomica podnosi koszt prządnych fabrycznych montaży.

https://caterpillar-red.com/very-large- ... ace-level/
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 29 Sie 2021, 18:51

Hej.

Oby dziś była sucha noc, bo nie mam grzałki na obiektyw aparatu. Nie chodzi mi jednak najbardziej o zdjęcia, tylko o guiding z obciążeniem niewielkim sprzętem. Jak się uda, to taką półkę, tyle że aluminiową, przygotuje pod mniejsze rurki i aparat. Jak wspomniałem wcześniej, noszę się z zamiarem wymiany Sony na Canona.

BTW, co polecacie na początek z bezlusterkowców Canona? Najlepiej używane i nie za stare. Oczywiście musi współpracować z aplikacjami z ASCOM i INDI.

Edit.
A może właśnie lustro?

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210829_171921__01__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210829_171929__01__01.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 30 Sie 2021, 11:46

Hej.

Sebastian Ś. napisał(a):Jeżeli masz backslash w DEC możesz zrobić taki myk ze specjalnie minimalnie ustawiasz źle na polarna, i potem guide robisz w DEC tylko w jedną stronę a nie na Auto. Podobny patent jak z przewazeniem RA w jedną stronę.


Chciałem się nad tym pochylić minionej nocy, niestety prognoza się nie popisała. Robiłem drzemki po pół godziny, żeby sprawdzać, czy chmury się rozeszły. W końcu przed 4 rano poszedłem spać.

Sebastian, jak to powinno być zaplanowane? W którą stronę powinienem celowo odejść od ideału i jak bardzo? Ma w ogóle znaczenie, w którym kierunku minimalnie skierowany jest montaż, skoro i tak oberwie się obu osiom Ra i Dec?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat