Czas się zmierzyć z montażem widłowym...

PostVroobel | 21 Cze 2021, 14:25

anatol1 napisał(a):
mazbi7925 napisał(a):braku pełnego naprężenia rdzenia śruby po skręceniu, co z kolei zmniejsza siłę tarcia między elementami potrzebną do
unieruchomienia całości.


tzn. że nie można doj...ać śruby do końca bo wciągnie ścianki profilu :D


Zgadzam się z przedmówcą. :lol:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmazbi7925 | 21 Cze 2021, 15:01

Jeśli zdecydujesz się na spawanie proponuję aby w każdym wolnym końcu profilu zastosować zaślepkę z resztek materiału, którą należy wcisnąć /po dopiłowaniu/ na głębokość 3-5 mm i obspawać od wewnątrz kształtki. Operacja taka zmniejszy podatność konstrukcji na skręcanie.
Wydaję mi się, że pozostawienie śrub będzie bardziej korzystne niż ich likwidacja. Siłą rzeczy śruby skrajne uniemożliwiające wetknięcie zaślepek należy usunąć.
Ewentualne zastosowanie nitów aluminiowych i typowej ręcznej nitownicy nie wydaje mi się właściwe bowiem konstrukcja będzie narażona na zmienne naprężenia i miękkie nity zaczną się z czasem "rozchodzić". Wspomniane nitowanie właściwe jest dla konstrukcji statycznych lub podlegających niewielkim obciążeniom.
Przeliczenie projektu też nie będzie takie proste gdyż w budowanym montażu występować będą praktycznie wszelkie możliwe kierunki działania sił.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 21 Cze 2021, 15:53

Prosze o sprecyzowanie: każdy profil powinien być tak zaślepiony, czy tylko te nie stykające się czołowo z płaską powierzchnia? Jestem skłonny zaślepić wszystkie profile, bo zapobiegnie to ściąganiu ścianek do wewnątrz. Tym bardziej, że rozważam też obspawanie tylko ramion i pozostawienie podstawy i stolików "odkręcalnych".

Zamknięcie profili wychodzi dodatkowo naprzeciw potrzebie projektowania i drukowania zaślepek, które miałem zamysł wykonać.

Lubię taką burzę mózgów. Każde doświadczenie/wiedzą jest cenne.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmazbi7925 | 21 Cze 2021, 16:50

Profil stykający się czołowo z powierzchnią płaską nie jest z tą powierzchnią zespolony na stałe. Dopiero wspawanie zaślepki spowoduje, że końcówka z resztą profilu będzie stanowiła monolit.
Teraz widzę, że zamiast szpilek mogłeś zastosować zwykłe krótkie śruby z łbem sześciokątnym lub imbusowym, i podkładki, i za pomocą klucza płaskiego w odpowiedniej kolejności poskręcać ścianki profili stykające się ze sobą bezpośrednio. Takie skręcenie spowoduje sztywne /odpowiednio naprężone/ połączenie obu elementów i dopiero po tej operacji można dokonać wspawania wszystkich zaślepek.
Nie wiem, czy dasz radę wydrukować zaślepki aluminiowe, które spawaniem należy połączyć z aluminiowym profilem. :o
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 22 Cze 2021, 09:03

Hej.

Myślę, że się troszkę nie rozumiemy, więc odniosę się do tego, co piszesz.

Obecnie czoło profilu dotyka powierzchni płaskiej takiej jak podstawa lub stolik, ale po spawaniu będzie stanowić z tą powierzchnią monolit i dlatego wstawianie zaślepki w takiej konfiguracji moim zdaniem mija się z celem i jest marnowaniem czasu. Mam rację? Ale wrócę do tego pod koniec tego postu.

Warto wspomnieć, dlaczego postanowiłem zrobić łączenia na szpilki, zamiast krótkich śrub. Napisałeś wyżej o skręcaniu się profilu i choć ja o skręcaniu jako takim nie myślałem, to myślałem o dowolnych innych odkształceniach, którym podlegać będzie montaż obciążony i obracany. Połączenia na szpilki w naturalny dla mnie sposób nadają tej konstrukcji dodatkowej sztywności, choć jest to cięższe i może powodować odkształcanie samego profilu przy dokręcaniu nakrętek. Dlatego wspawanie zaślepek mi się podoba.

Czy profile będą ulegać nieprzewidzianym odkształceniom podczas obrotu pod obciążeniem, kiedy wymienię szpilki na pary krótkich śrub łączących zaledwie jedną ściankę profilu z jedną ścianką drugiego profilu?

Zdałem sobie sprawę, że stoliczki, do których przykręcone są przekładnie, muszę zostawić nieprzyspawane na wypadek zmian w konstrukcji osi. To nie jest przetestowane rozwiązanie i wolę mieć możliwość dokonania zmian. W ogóle jestem skłonny pospawać jedynie ramiona wideł, jak już wcześniej napisałem. Z tego samego powodu: łatwo będzie odkręcić ramiona i coś jeszcze zmienić lub dorobić. I dlatego też, nawet te końce profili, które stykają się z podstawą lub stoliczkami i są ukryte, powinny mieć wspawane zaślepki.

A pisząc o drukowaniu zaślepek, miałem na myśli drukowanie z tworzywa, nie z aluminium. Chodziło mi jedynie o zamknięcie profili w celach estetycznych.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmazbi7925 | 22 Cze 2021, 10:56

Zgadzam się z tym co piszesz na wstępie, a mianowicie w kwestii zespawania czoła profilu z przylegającą doń podstawą bez dodatkowej zaślepki. Zastosowanie krótkich śrub spowoduje przenoszenie sił przez ścianki profili a to raczej nie będzie powodem "luzowania" połączenia, jak w przypadku zastosowania samych szpilek.
Mam jednak ogólne uwagi do przedstawianych na forach astro tego typu konstrukcji które, moim zdaniem, projektowane są po "partyzancku" i znacznie na wyrost, przez co podnosimy niepotrzebnie koszty całości i narzekamy na bóle kręgosłupa :lol: .
Jako przykład właściwych rozwiązań podam budowę ramy rowerowej, gdzie przy wadze własnej /bez dodatkowego osprzętu/ 3-5 kg, niesie ona ciężar 100 kg. zaś amatorskie montaże widłowe przy wadze 100 kg. podtrzymują 10-cio kilogramowy teleskop. Może troszkę przesadnie, ale tak to wygląda. Stąd jestem zwolennikiem konstrukcji spawanych i raczej stalowych. Zastosowanie aluminium zbytnich korzyści nie daje bowiem przy porównywalnej wytrzymałości materiału musimy zastosowań grubsze kształtki itp, itd. Kwestie estetyczne uważam za drugorzędne . Konstrukcje stalową można elegancko i trwale pomalować. Sedno problemu leży tylko i wyłącznie w jakości projektu.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 23 Cze 2021, 01:18

Zanim wymienię szpilki na krótkie śruby: może warto po obu stronach (od strony łba śruby i od nakrętki) dać po jednej podkładce sprężynującej, takiej gwiazdki? Po przyspawaniu zaślepek już nigdy nie będę miał dostępu do tych śrub, więc lepiej, żeby się nie poluzowały.

A tymczasem zabawa z systemem. Na pierwszy ogień pójdzie Arduino Mega 2560 z AstroEQ + Raspberry Pi z niezbędnym softem. Przymierzałem się do EQMOD, ale nie po to mam RPi 4, żeby postawić na tym KODI.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210622_223556.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210622_223642.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210622_235217.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210622_235321.jpg

Niestety, w domyślej formie AstroEQ nie wychodzi poza 32 mikrokroki, a to ogranicza mnie do 2arcsec. Rozwiązaniem będzie płyta drukarki 3D MKS Gen-L v2.1, która nie ma tego limitu, ale za za to będzie na tym pracować program OnStep. Płyta ta zapewnia stabilniejszą pracę systemu względem Arduino. Zaletą jest też łączność bezprzewodowa.

Zobaczymy, co z tego wyjdzie.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmazbi7925 | 23 Cze 2021, 09:46

Proszę tylko, nie traktuj moich teoretycznych rozważań jak wyroczni. Nie sądzę aby Twój montaż nie działał przy zastosowaniu wspomnianych szpilek.
Interesuję się tematem ponieważ sam lubię wszelkiego rodzaju "dłubaninę", z myślą o poprawie działania konstrukcji oraz przedłużeniu jej żywota.
Co do podkładek, to uważam, że ich sprężystość jest bez znaczenia. Ważne jest aby były one, w tym także śruby - nierdzewne - gdyż w przeciwnym razie na styku aluminium z innym metalem pod wpływem wilgoci będą tworzyły się wżery /taka biaława, zielonkawa, chropowata substancja powstająca na skutek procesu elektrolizy/. Wspomniana sytuacja nie prowadzi jednak do szybkiego zniszczenia połączenia chociaż wewnątrz profilu pozostanie bez kontroli.
Jeśli już mowa o spawaniu, to rozważ pospawanie całości konstrukcji /koszty itp. sprawy/ zaś same śruby niech pozostaną elementami pomocnymi przy unieruchomieniu poszczególnych części.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 23 Cze 2021, 10:37

Jak zawsze, doceniam to, co podpowiadasz, bo widzę wiedzę i doświadczenie, którego mnie brakuje. :!:

To samo dotyczy wszystkich zaangażowanych forumowiczów (nawet tych trzymających kciuki), a duży ukłon należy się także Sebastianowi, który cierpliwie instruuje mnie, jak ogarnąć temat ustawiania na biegun, prowadzenia, guidingu itp. Taki moderator to skarb. :D

Zamysł pospawania wideł towarzyszy mi od samego początku. Niestety, ogół obywateli UK to ludzie nauczeni pracować wykonawczo, nie wkładają żadnego wysiłku intelektualnego w to, co robią. Nie ma szans, żebym przywiózł w torbie elementy, rysunek i pokazał, co i jak pospawać. To przerasta przeciętnego spawacza. Nie żartuję. Dlatego konstrukcja jest złożona w całość za pomocą szpilek. A czy szpilki, czy śruby - to już wybór podparty wiedzą i doświadczeniem (nie moim, niestety...)

Podkladki sprężynujące, jak wspomniałem, mają uniemożliwić rozkręcanie się połączeń śrubowych na skutek trudnych do zdefiniowania naprężeń podczas obrotu wideł pod obciążeniem. Postaram się o nierdzewki.

A spawanie, cóż, chciałbym, aby pospawane było wszystko, ale nie jestem pewien, czy czegoś nie dodam lub nie zmodyfikuje. Nie jestem pewien tych przekładni, mam co do nich mieszane uczucia. Mam w nich luz, o którym nie wiedziałem. Zasugerowałem się tym, że te przekładnie są dedykowane do CNC, więc nawet nie pomyślałem o backlash'u. Może kiedyś to zastąpię czymś innym, dlatego stoliczki muszą pozostać wolne, niepospawane.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmazbi7925 | 23 Cze 2021, 13:57

Prawdopodobnie luz na przekładni odczuwasz podczas obrotu którejś z osi raz w jedną i zaraz potem w drugą stronę. Przy takiej zmianie obrotów, ale na drugiej osi, luz może być niewyczuwalny lub o innym zakresie.
Ja bym się tym luzem zbytnio nie przejmował. Wspomniana przekładnia pracuje na wolnych obrotach w środowisku oleju i "ciągnie" raczej w jedną stronę przez dłuższy czas. Podczas zmiany kierunku obrotów - drobny luzik - i "ciągnie" w stronę przeciwną. Ważne jest by podczas pracy w jednym kierunku nie wykazywała zmian przyśpieszenia, jakiegoś szarpania itp. objawów. Musi też być odpowiednio masywna, stosunkowo do przenoszonych mocy i dynamiki.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 23 Cze 2021, 14:08

Backlash jest na przekładni osi Dec, więc faktycznie nie najbardziej istotny, ale nie nazwałbym tego "luzikiem"... :shock: Rozwiązaniem jest pewne niedoważenie. Problem pojawi się zapewne w prowadzeniu lub GoTo przy przejściu przez "pion", czyli, o ile się nie mylę, wertykał lub koło wierzchołkowe. Właśnie dlatego przewiduję modyfikacje. W najprostrzym przypadku wybebeszę kolejnego ślimaka, po czym kadłubki przekładni z łożyskami i slimacznicą w środku nadal będą służyć za mocowanie osi. Samą oś napędzającą dam wytoczyć i zaopatrzyć w klucze, tyle że będzie dłuższa i osadzę na niej moją własną slimacznicę. A może jeszcze inne rozwiązanie przyjdzie mi do głowy lub ktoś coś zasugeruje.

W osi Ra nie zauważyłem dotąd żadnych niepokojących objawów.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof z Bagien | 24 Cze 2021, 09:25

Vroobel napisał(a):Niestety, w domyślej formie AstroEQ nie wychodzi poza 32 mikrokroki, a to ogranicza mnie do 2arcsec. Rozwiązaniem będzie płyta drukarki 3D MKS Gen-L v2.1, która nie ma tego limitu, ale za za to będzie na tym pracować program OnStep. Płyta ta zapewnia stabilniejszą pracę systemu względem Arduino. Zaletą jest też łączność bezprzewodowa.

Zobaczymy, co z tego wyjdzie.


A widziałeś to?
https://astroproservice.com/index.php/p ... tandard-5/

Wygląda to całkiem ciekawie, ogarnia zarówno tryb paralaktyczny jak i azymutalny i obsługuje pilota SynScan. Tak przynajmniej piszą.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostVroobel | 24 Cze 2021, 09:29

:D

Dzięki za link, nie znałem tego. Płyta, o której wspomniałem, jest już w drodze. I nie będę potrzebował pilota.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 01 Lip 2021, 21:07

Hej.

Śruby M6 z wysokim i smukłym łbem imbusowym, po dwie podkładki sprężynujące, nakrętki - wszystko ze stali nierdzewnej - zamówione. Ale nie mogę wymienić wszystkich szpilek. Część otworów jest zaplanowana zbyt blisko wewnętrznych ścianek właśnie z powodu potrzeby zapobieżenia ugieciu profilu. I nie wszystkie profile mogę zaślepić: te pod stoliczkami muszą pozostać otwarte właśnie z powodu zachowania możliwości odkręcenia stoliczków.

Najpierw zakończę temat skręcania, potem przemyślę co i jak dać pospawać.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 06 Lip 2021, 02:23

Hej.

Widły mają się dobrze, czekam na kasę, żeby finalnie dać to pospawać i zająć się stalowym klinem. Od dłuższego też czasu rozważam różne opcje sterowania montażem. Początkowo planowałem zmodyfikować mój autorski soft wyrzucając moduł transformacji współprzędnych Ra/Dec na Az/Alt. I właściwie byłoby OK, bo zasada działania nie zmieniłaby się, dochodzi tylko klin. Później rozważałem poprawę jakości sterowania i uznałem, że zarządzaniem zajmie się Raspberry Pi 4, a sterowanie silnikami powierzę Arduino, które dostawałoby rozkaz wykonania skoku (GoTo) o ilości X impulsów w Ra i Y w Dec. Opracowałem nawet naprawdę dobrą rampę. Byłoby to właściwie proste i działałoby dobrze. Później Sebastian przekonał mnie do skłonienia się ku AstroEQ, czyli firmware'u dla Arduino Mega 2560, który daje kompatybilność ASCOM/INDI i umożliwia współpracę z EQMOD. Zaczęło robić się ciekawie. Arduino nie grzeszy jednak stabilnością, co można nadrobić guidingiem. Uparcie jednak chcę wycisnąć ile się da bez guidingu... Drugą opcją zasugerowaną przez Sebastiana był firmware OnStep, dający również kompatyilność ASCOM/INDI, ale w oparciu o standard Meade. Wymagało to jednak pewnej inwestycji w płytę główną dla drukarek 3D i sprzętu CNC: MKS Gen-L v2.1 i do tego w jakieś dobre i ciche drivery, np. Trinamic. Skusiłem się, bo wiem, że te drivery są mega-ciche. Mój 10" Newton, pusty w środku, jest jak dzwon: wzmacnia do granic hałasu byle jaką pracę byle jakich driverów. Kupiłem płytę MKS, a w temacie driverów mój wybór padł na TMC5160, które mają na pokładzie 4 zewnętrzne MOSFET'y i mogą podawać na silniki naprawdę spory prąd. Obecnie stosuję silniki Nema 23, a nie 17, więc jest o co grać.

Tak więc dziś, po ciężkiej dwudniowej walce, udało się odpalić GoTo na trasie Syriusz-Polarna-Syriusz z wykorzystaniem programu APT. Poniższy link ukazuje jak to będzie wyglądać. Oczywiście widły bez klina to tylko Alt-Az, ale zasada się nie zmienia.

https://youtu.be/5Sk6fpHcDgA

Dzięki, Sebastian! :) :idea:

P.S.
Przekonałem się do wsadu OnStep i płyty MKS wyłącznie dlatego, że AstroEQ nie oferuje za wiele mikrokroków w śledzeniu, a mnie zależy na precyzji nie gorszej, niż 1arcsec/krok. Ciche drivery mogą wszak pracować z Arduino Mega i AstroEQ.

P.S. 2
Proszę zauważyć, że można usłyszeć klikanie myszki, a silników praktycznie nie... :shock:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSebastian Ś. | 06 Lip 2021, 08:53

Walka była długa ale było warto, świetnie działa! Brawo :)
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 07 Lip 2021, 20:10

Hej.

A tak wygląda płyta drukarki 3D lub urządzenia CNC posadzona na zasilaczu 24V 10A. Widać na zdjęciu 2 drivery TMC5160.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210707_190720__01.jpg

Zasilanie terenowe u mnie oparte jest na akumulatorze samochodowym, ten zaś ma napięcie 12V. Zamierzam zastosować przetwornicę impulsową 12/24V 10A do podbicia napięcia. Do przełączania zasilania i odseparowania przetwornicy przy pracy lokalnej (zasilanie z sieci i widoczny zasilacz 24V) mam w planie przekaźnik na 12V.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 12 Lip 2021, 20:04

Zbyszku (mazbi7925), jestem Ci winien dobry napitek za Twoją radę. Wymieniłem zaledwie 1/4 połączeń, a już poczułem w rękach, co miałeś na myśli.

Pozostałe szpilki skręcone są zaledwie lekko, a zauważyć można ugięcie zewnętrznych ścianek profili (zdjęcie 1). Zamiast każdej szpilki - dwie śruby. Kupiłem śruby z wyższym łbem, co daje pewniejsze spasowanie z kluczem imbusowym. Bolą mnie już nadwyrężone kiedyś nadgarstki od krecenia kluczami. Ale fakt, ściągnięte są teraz te profile prawidłowo (zdjęcie 2). Zasosowalem po dwie podkładki sprężynujące, również nierdzewne. Powinno trzymać nawet i bez spawania, jak sądzę. Teraz można mówić o tarciu między profilami!
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210712_184859__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210712_184913.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210712_185017.jpg


P. S.
Dobry napitek jestem winien już wielu osobom z tego forum... Pamiętam. :wink:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 16 Lip 2021, 23:46

Hej.

Widły czekają na ostatnią dostawę śrub i podkładek, może w przyszłym tygodniu pojadą do spawania.

Wczoraj przyjechały stalowe płyty 600x400x6 i 500x400x6, więc niemalże z nudów zabrałem się za klin. Podchodziłem do tego, jak pies do jeża, bo stal to nie aluminium. Niesłusznie. Miękka stal jest całkiem przyjemna w obróbce, dobrze się w niej wierci, kiedy obroty dobrane są do średnicy wiertła. Niestety, moja wiertarka kolumnowa ma odstęp osi wiertła od kolumny równy zaledwie 125mm, więc naprawdę musiałem się nakombinować. Kilka otworów trzeba było wywiercić elektryczną wkrętarką.

To, co widać na poniższych zdjęciach, waży 25.5kg. Płyta, na której zamocowana będzie przekładnia falowa z silnikiem oraz trójkątne wsporniki po bokach uczynią z tego 36kg, więc jestem blisko 40kg, na które stawiałem.

Szeroko rozstawione zawiasy dają dużą stabilność. Za przykładem Kolegi JSW zastosuję blokowanie kąta klina. Zauważyłem, że już przy tak niewielkiej masie podnośnik bardzo lekko daje się opuścić w dół, więc z widłami i OTA byle szturchnięcie gałki może spowodować opadnięcie całości. Zastosuję też blokady położenia klina w poziomie.

Czeka mnie jeszcze dużo pracy nad klinem, zanim pospawam elementy jego uchylnej części.
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210716_180735.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210716_180814.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210716_211511__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20210716_211258__01.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 17 Lip 2021, 11:47

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: Screenshot_20210717-104405.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: Screenshot_20210717-104413.jpg

Ciekawe ile jeszcze takich nocy mnie ominie, zanim to skończę. Czytam jednak, że powietrze strasznie faluje, więc jak narazie nic straconego. Jet stream idzie w górę, jutro w nocy będzie najgorszy.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJaLe | 17 Lip 2021, 13:23

Z tego co zauważyłem to zrezygnowałeś z przekładni falowej i przeszedłeś na ślimakową.
Dlaczego?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostVroobel | 17 Lip 2021, 13:35

Nic podobnego! Przekładnia falowa będzie odpowiedzialna za oś Ra i będzie osadzona na ściance przyspawanej prostopadle w dół do górnej płyty klina. To właśnie przekładnia falowa pokazała pierwsze GoTo na poprzednim filmie. A przekładnia ślimakowa będzie obsługiwać oś Dec.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJaLe | 17 Lip 2021, 19:13

Vroobel napisał(a):Nic podobnego! Przekładnia falowa będzie odpowiedzialna za oś Ra i będzie osadzona na ściance przyspawanej prostopadle w dół do górnej płyty klina. To właśnie przekładnia falowa pokazała pierwsze GoTo na poprzednim filmie. A przekładnia ślimakowa będzie obsługiwać oś Dec.


To ma sens, chociaż nie zwróciłem na to uwagi.
Czy masz jakieś namiary na takie przekładnie harmoniczne (1:80 lub 1:100)?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostVroobel | 17 Lip 2021, 19:19

Ja miałem niesamowitą okazję, raczej niepowtarzalną. Może zagadaj do Kolegi Kaprala na FA, on wyhaczyl z pracy dwie :lol: Tak samo, jak i moja, nie nadawały się już do pracy w szybkich maszynach pod zapewne dużym obciążeniem.
A tak serio, sporo tego na ebay, ale jakoś tak chyba 40:1 pod 300£ podchodzą, używane oczywiście. Nowe to po 1700£ nawet. Strach pomyśleć, ile takie 100:1 mogą kosztować. Znajoma mówiła, że ta konkretna, którą ja mam, kosztowała 35k zł... :shock: Aż trudno w to uwierzyć...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 17 Lip 2021, 19:25

Żeby nie być gołosłownym...

https://www.ebay.co.uk/itm/FedEx-DHL-Ha ... 635-2958-0

https://www.harmonicdrive.net/products/ ... -50-2uh-lw

Ta wygląda zupełnie jak moja, a ma zaledwie 50:1 (moja ma 101:1) :shock:

Wobec tego ta:

https://www.ebay.co.uk/itm/1Pc-For-Harm ... 635-2958-0

jest jak za pół-darmo...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat