Guider bez regulacji ostrości

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postko20 | 26 Lis 2020, 09:24

Witam,

Zaczynam przygodę z astrofotografią i szukam sensownego guidera. Często się stosuje różne tanie, krótkie achromaty. Ale tanie oznacza niezbyt precyzyjne wyciągi okularowe. Wolałbym uniknąć ciągłej regulacji, a mieć wszystko na sztywno. Raz a dobrze. Czy jeśli guider będzie przeznaczony tylko do guidowania i tylko z jedną kamerką, to można mu dorobić odpowieniej długości pierścienie i połączyć z kamerką na sztywno, bez możliwości regulacji ostrości? Lub inaczej, czy w różnych warunkach, choćiażby temperaturowych, ostrość jest ustawiona w dokładnie tym samym punkcie? Możę to głupie pytanie, ale nigdy się na tym nie zastanwaiłem. Tuby są zazwyczaj aluminiowe, a jest rozszeżalność temperaturowa.

pozdrawiam,
 
Posty: 3
Rejestracja: 04 Lip 2016, 11:21

 

Postkk | 26 Lis 2020, 14:43

ko20 napisał(a):Witam,

Zaczynam przygodę z astrofotografią i szukam sensownego guidera. Często się stosuje różne tanie, krótkie achromaty. Ale tanie oznacza niezbyt precyzyjne wyciągi okularowe. Wolałbym uniknąć ciągłej regulacji, a mieć wszystko na sztywno. Raz a dobrze. Czy jeśli guider będzie przeznaczony tylko do guidowania i tylko z jedną kamerką, to można mu dorobić odpowieniej długości pierścienie i połączyć z kamerką na sztywno, bez możliwości regulacji ostrości? Lub inaczej, czy w różnych warunkach, choćiażby temperaturowych, ostrość jest ustawiona w dokładnie tym samym punkcie? Możę to głupie pytanie, ale nigdy się na tym nie zastanwaiłem. Tuby są zazwyczaj aluminiowe, a jest rozszeżalność temperaturowa.

pozdrawiam,


Do prowadzenia (guidingu) nie musisz mieć dobrze, a tym bardziej bardzo dobrze ustawionej ostrości. Niektórzy nawet praktykuje niewyostrzone gwiazdy - podobno łatwiej programowo wtedy dokładnie wyliczyć środek. Osobiście prowadzenia nie stosuje ale robiłem sobie testy parę lat temu i różnicy nie widziałem między ostrym obrazem a rozostrzonym, phd radziło sobie tak samo dobrze w obydwu przypadkach.
Tak, wraz ze zmianą temperatury zmienia się punkt ostrości. Zmiana podyktowana jest rozszerzalnością termiczną materiałów. Elementy optyki takie jak soczewki czy lustra rozszerzalność mają stosunkowo niską i rzadko wpływają na zmianę ostrości w przypadku skoków temperatury ale tuba która wykonana jest z aluminium czy stali może już znacząco wpłynąć na wspomniany efekt.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości

AstroChat

Wejdź na chat