Budowa newtona 265/1350

PostMateusz F | 05 Lut 2021, 17:31

Powoli działam dalej przykleiłem separator szklany LW i zamontowałem regulator oporu obrotnicy. Niestety bez takiego ustrojstwa obrotnica chodzi zbyt lekko i teleskop przy lekkim wiaterku bądź minimalnych nierównościach terenu nam "ucieka".

To rozwiązanie już stosowałem w innym moim sprzęcie i sprawdziło się wyśmienicie ;)
Załączniki
Budowa newtona 265/1350: Screenshot_20210205-162454_Gallery.jpg
Budowa newtona 265/1350: Screenshot_20210205-162439_Gallery.jpg
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostMateusz F | 08 Lut 2021, 22:44

Serce teleskopu wstawione na swoje miejsce.
Załączniki
Budowa newtona 265/1350: Screenshot_20210208-214042_Gallery.jpg
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostMateusz F | 01 Mar 2021, 18:30

Kolejny etap : "dopieszczanie" detali :lol:
Załączniki
Budowa newtona 265/1350: Screenshot_20210301-172923_Gallery.jpg
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 03 Mar 2021, 12:08

Cześć Mateuszu.
Brawo , tabliczka też Klasa.Na tabliczce może warto dodać: "Stefan P.-Optics.". :D
Optyka spod ręki Pana Stefana zacna i powinna być moim zdaniem tak wyszczególniona.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLucas39 | 03 Mar 2021, 13:27

tjaaaaaa!!!!!!!!!!!!!
i teraz sie zastanawiam czy brac udzial w zlocie na kudlaczach 2021
byla okazja popatrzec przez poprzedni produkcik na zlocie w 2020 co spowodowalo burze w glowie, co wiec bedzie po tym jesli Mateusz zabierze go na zlot 2021?
Moderator czata
 
Posty: 246
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

PostMateusz F | 28 Lip 2021, 22:15

Trochę zaniedbałem ten wątek i zostawiłem bez podsumowania. Tytułem zakończenia, teleskop jest gotowy , służy mi dzielnie jako lekki sprzęt podróżny i daje wyśmienite obrazy. Jest pakowny i łatwy w przewożeniu i montażu.

Wrzucam kilka zdjęć z sesji DS z przed kilku tygodni.
Załączniki
Budowa newtona 265/1350: Screenshot_20210728-221137_Gallery.jpg
Budowa newtona 265/1350: Screenshot_20210728-221149_Gallery.jpg
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostQSO | 28 Lip 2021, 23:03

Ooo, chyba pierwszy raz prezentacja twoich teleskopów w komplecie z "całunem" :wink:
A widać, że nie łatwo to powlec tkaniną i trzeba sie nakombinować przy takim wymyślnym ażurze. To wcięcie tu, to tam ...sznureczki, gumeczki itd. :)
Ważne, że się udało.

A jak sprawa włażenia w światło lustra? Jest duży zapas bezpieczeństwa w przypadku wiatru?
Tu jest właśnie problem, bo jest dużo skarg na ażury np. na Taurusy, że konstrukcyjnie zbyt zwięzłe i tkanina często się zapada na rurach kratownicy zwłaszcza 6-cio sztukowej. Trzeba przerabiać, wstawiać wymyślne wręgi ....i już Taurus nie taki doskonały się staje. :? Możliwe, że współcześnie coś udoskonalili pod tym względem. Ale Synty rozsuwane podobny problem posiadają.

i tu kolejne pytanko do bardziej doświadczonych speców, praktyków. Ile powinna być tkanina (w sumie to zewnętrzna powierzchnia rur napinająca materiał) oddalona od toru optycznego by nie właziła przy byle wietrze?
z 5cm wystarczy czy lepiej ze 7 dać? 6rur kratownicy to leci po planie trójkąta, więc krańce bardzo mają tendencję do włażenia w tor. :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

Postanatol1 | 28 Lip 2021, 23:21

QSO napisał(a):Ooo, chyba pierwszy raz prezentacja twoich teleskopów w komplecie z "całunem" :wink:
A widać, że nie łatwo to powlec tkaniną i trzeba sie nakombinować przy takim wymyślnym ażurze. To wcięcie tu, to tam ...sznureczki, gumeczki itd. :)
Ważne, że się udało.

A jak sprawa włażenia w światło lustra? Jest duży zapas bezpieczeństwa w przypadku wiatru?
Tu jest właśnie problem, bo jest dużo skarg na ażury np. na Taurusy, że konstrukcyjnie zbyt zwięzłe i tkanina często się zapada na rurach kratownicy zwłaszcza 6-cio sztukowej. Trzeba przerabiać, wstawiać wymyślne wręgi ....i już Taurus nie taki doskonały się staje. :? Możliwe, że współcześnie coś udoskonalili pod tym względem. Ale Synty rozsuwane podobny problem posiadają.

i tu kolejne pytanko do bardziej doświadczonych speców, praktyków. Ile powinna być tkanina (w sumie to zewnętrzna powierzchnia rur napinająca materiał) oddalona od toru optycznego by nie właziła przy byle wietrze?
z 5cm wystarczy czy lepiej ze 7 dać? 6rur kratownicy to leci po planie trójkąta, więc krańce bardzo mają tendencję do włażenia w tor. :roll:


Dlatego też osobiście jestem zwolennikiem pełnych tub, oczywiście tak do 12" bo dalej się nie da. Cały czas kombinuję jak odchudzić jeszcze bardziej newtona 10" i po tygodniach przemyśleń i szkiców raczej odpuszczę kratownicę na rzecz nowej tuby zwijanej z cienkiej blachy. No właśnie, przy okazji pytanie - z jakiej grubości blachy są tuby w newtonach 10-12" SW i GSO? Wie ktoś może?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostMateusz F | 29 Lip 2021, 11:26

System rurek mocowanych w 3 punktach mam w 14" i faktycznie z osłoną jest problem , zapada się i trzeba ją dobrze naciągać. W kolejnych projektach stosuje inny system który eliminuje problem.

Z pełnymi tubami jest kilka problemów , rury PCV niby są dostępne ale dla większych średnic robią się ciężkie.
Zwijanie z blachy też nie jest takie proste bo wykonawcy z którymi rozmawiałem nie gwarantują że nie wyjdzie minimalna "beczka" lub " stożek" .
Gotowe rury z aluminium mają grube ścianki i nie występują większe średnice niż około 180mm.

Niemniej pełna rura ma same zalety i jest prosta w wykonaniu ( może poza adapterem mocowania wyciągu jak stopka i rura maja inna średnice , ale od czegoś są drukarki 3D :lol: )
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postastrofan | 29 Lip 2021, 16:54

anatol1 napisał(a):
QSO napisał(a):Ooo, chyba pierwszy raz prezentacja twoich teleskopów w komplecie z "całunem" :wink:
A widać, że nie łatwo to powlec tkaniną i trzeba sie nakombinować przy takim wymyślnym ażurze. To wcięcie tu, to tam ...sznureczki, gumeczki itd. :)
Ważne, że się udało.

A jak sprawa włażenia w światło lustra? Jest duży zapas bezpieczeństwa w przypadku wiatru?
Tu jest właśnie problem, bo jest dużo skarg na ażury np. na Taurusy, że konstrukcyjnie zbyt zwięzłe i tkanina często się zapada na rurach kratownicy zwłaszcza 6-cio sztukowej. Trzeba przerabiać, wstawiać wymyślne wręgi ....i już Taurus nie taki doskonały się staje. :? Możliwe, że współcześnie coś udoskonalili pod tym względem. Ale Synty rozsuwane podobny problem posiadają.

i tu kolejne pytanko do bardziej doświadczonych speców, praktyków. Ile powinna być tkanina (w sumie to zewnętrzna powierzchnia rur napinająca materiał) oddalona od toru optycznego by nie właziła przy byle wietrze?
z 5cm wystarczy czy lepiej ze 7 dać? 6rur kratownicy to leci po planie trójkąta, więc krańce bardzo mają tendencję do włażenia w tor. :roll:


Dlatego też osobiście jestem zwolennikiem pełnych tub, oczywiście tak do 12" bo dalej się nie da. Cały czas kombinuję jak odchudzić jeszcze bardziej newtona 10" i po tygodniach przemyśleń i szkiców raczej odpuszczę kratownicę na rzecz nowej tuby zwijanej z cienkiej blachy. No właśnie, przy okazji pytanie - z jakiej grubości blachy są tuby w newtonach 10-12" SW i GSO? Wie ktoś może?


Mam 12" gso. Nie ściągałem kołnierza z tuby ale po zagięciu blachy wydaje się na 0,5-0,7mm.
Ja do swojego projektu dałem zwinąć z 1,5mm Alu. Całość schodzi się ładnie. Będę niestety musiał sam znitować bo nie zwijali na zakład jak to w seryjnych tubach. Tubę wiozłem małą fabią i nie było problemów. To będzie małe działko. :D
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKarol | 29 Lip 2021, 16:55

Mateusz F napisał(a):Zwijanie z blachy też nie jest takie proste bo wykonawcy z którymi rozmawiałem nie gwarantują że nie wyjdzie minimalna "beczka" lub " stożek"


Wystarczy, że blacha jest prostokątem, z grubsza zwalcowanym bo i tak nadajesz kształt tuby na wręgach.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postanatol1 | 30 Lip 2021, 08:25

astrofan napisał(a):
anatol1 napisał(a):
QSO napisał(a):Ooo, chyba pierwszy raz prezentacja twoich teleskopów w komplecie z "całunem" :wink:
A widać, że nie łatwo to powlec tkaniną i trzeba sie nakombinować przy takim wymyślnym ażurze. To wcięcie tu, to tam ...sznureczki, gumeczki itd. :)
Ważne, że się udało.

A jak sprawa włażenia w światło lustra? Jest duży zapas bezpieczeństwa w przypadku wiatru?
Tu jest właśnie problem, bo jest dużo skarg na ażury np. na Taurusy, że konstrukcyjnie zbyt zwięzłe i tkanina często się zapada na rurach kratownicy zwłaszcza 6-cio sztukowej. Trzeba przerabiać, wstawiać wymyślne wręgi ....i już Taurus nie taki doskonały się staje. :? Możliwe, że współcześnie coś udoskonalili pod tym względem. Ale Synty rozsuwane podobny problem posiadają.

i tu kolejne pytanko do bardziej doświadczonych speców, praktyków. Ile powinna być tkanina (w sumie to zewnętrzna powierzchnia rur napinająca materiał) oddalona od toru optycznego by nie właziła przy byle wietrze?
z 5cm wystarczy czy lepiej ze 7 dać? 6rur kratownicy to leci po planie trójkąta, więc krańce bardzo mają tendencję do włażenia w tor. :roll:


Dlatego też osobiście jestem zwolennikiem pełnych tub, oczywiście tak do 12" bo dalej się nie da. Cały czas kombinuję jak odchudzić jeszcze bardziej newtona 10" i po tygodniach przemyśleń i szkiców raczej odpuszczę kratownicę na rzecz nowej tuby zwijanej z cienkiej blachy. No właśnie, przy okazji pytanie - z jakiej grubości blachy są tuby w newtonach 10-12" SW i GSO? Wie ktoś może?


Mam 12" gso. Nie ściągałem kołnierza z tuby ale po zagięciu blachy wydaje się na 0,5-0,7mm.
Ja do swojego projektu dałem zwinąć z 1,5mm Alu. Całość schodzi się ładnie. Będę niestety musiał sam znitować bo nie zwijali na zakład jak to w seryjnych tubach. Tubę wiozłem małą fabią i nie było problemów. To będzie małe działko. :D


Do jakiego lustra robisz tubę ? Jakie wymiary ma rura i ile waży ?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostQSO | 16 Sie 2021, 12:30

Mateusz F napisał(a):System rurek mocowanych w 3 punktach mam w 14" i faktycznie z osłoną jest problem , zapada się i trzeba ją dobrze naciągać. W kolejnych projektach stosuje inny system który eliminuje problem.

A coś bliżej na temat tego systemu? Tam masz coś wszyte w środkowej części tkaniny? Gdzieś, kiedyś, ktoś pisał z czego zrobić pierścieniowe wstawki usztywniające.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat