"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów

PostKristoffer | 16 Lip 2022, 00:42

Maciek_Cz

Ktoś powiedział kiedyś coś w rodzaju: jeśli czegoś nie ma na youtube, to znaczy że nie istnieje :) Tak półżartem to mówie, ale oczekiwania mam proste: chciałbym zobaczyć lepsze nagrania w normalnym tempie.

Ja osiągi tego systemu sprawdzałem prosto: ustawiłem to samo ISO, i inne parametry, tak by w ciągu dnia aparat łapał mało światła, i wyszło że pirat przy optycznym zoomie około 3x większym od Samyanga 135mm, jest o nieco ciemniejszy od Samyanga ustawionego na F: 2.8, ale już o więcej jaśniejszy niż Samyang ustawiony na F: 3.4 - stąd oceniłem że jasność pirata to jakieś F 3, a że ogniskowa wychodzi mniej wiecej na 375mm, to też jest dobry osiąg bo sprzęt dostępny o zbliżonych parametrach, to obiektyw za około 64 tysiące złotych.

Jak zmontujesz teleskop o jasności F:2.8 daj, znać, porównamy który system będzie mieć mniej wad i szersze pole widzenia :) Zgadzam sie z tobą że ten system trzeba doszlifować i od początku o tym też mówie, ale już teraz umożliwia nagrywanie w parametrach, jakie do niedawna były dostępne za dziesiątki tysięcy złotych.

Gdyby udało się podpiąc Sony A7SII do okularów Oculus Quest 2, to już choćby z Samyangiem 135mm, widok mógłby być niesamowity. Na pewno nie dało by się go porównać z "martwym" widokiem który nie byłby przekazem na żywo. Przekaz na żywo to przekaz na żywo i wiedzą to i ci co mają noktowizory III generacji i też patrzą w "ekranik" obserwując niebo - tyle że w okularach takich widok byłby w odpowiedniku ekranu kinowego. Do tego prosta sprawa: aparat na małym statywie, kabelek, i okulary, i tylko łatwe sterowanie statywem, a widok na gwiazdy przebijający ciężkie lornetki astronomiczne. Te okulary mnie kuszą, więc jeśli ktoś nie ukradnie tego pomysłu, może będe pierwszym który wypróbuje tego rodzaju obserwacje
Ostatnio edytowany przez Kristoffer, 16 Lip 2022, 00:51, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Postszuu | 16 Lip 2022, 00:47

Kristoffer napisał(a):a gdyby nagranie było w 4K Sony A7SII, to możnaby pewnie zrobić i cyfrowy zoom 2x, bez jakiejś widocznej straty jakości

pomogę ci rozwiązać twój chwilowy problem braku A7SII - zoom 2x to wykorzystanie już tylko 1/4 powierzchni matrycy a więc wystarczy aparat 4/3 który będzie pewnie tańszy niż pełna klatka.

jeżeli pomyślisz że walcząc o jaśniejszy obraz trochę bez sensu rezygnować z pełnej klatki to masz racje, trochę to głupie, ale to twój pomysł :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostKristoffer | 16 Lip 2022, 00:55

Szuu

Mam Panasonica GX80, 4/3 - jest bardzo ciemny, ledwo widzi najjaśniejsze gwiazdy w nocy, i ani rozjaśnianie zbytnio mu nie pomoże, stąd jedynie pełna klatka Sony A7S lub A7SII, choć zastanawiałem sie czy ktoś może potrafiłby połączyć obrazy z dwóch Sony A7S z dwoma takimi rozjaśnionymi obiektywami, aby powstał jeden obraz, podwójnie oczyszczony z szumów i podwójne czuły na światło. Wtedy teoretycznie nagrania kosmosu na żywo, wyglądałyby 2x lepiej bo zamiast jednej takiej matrycy, byłyby dwie... Ale tylko strzelam bo nie wiem czy takie coś jest możliwe
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 16 Lip 2022, 01:04

phacops

A jaką jasność mają te obiektywy które wymieniłeś? bo szukałem takiego 600mm f: 4, ale cena była masakryczna jak znalazłem. Gdybym miał taki 600mm albo większy o jasności co najmniej F:5 to jasne że efekt byłby lepszy :) Jeśli ktoś z was potrafi doradzić jakim aparatem byłoby lepiej łapać najsłabsze gwiazdy i DS na nagraniach z prędkością 1/25-1/30 to też chętnie się zamienię w słuch, i przysłużycie się i innym dziedzinom badań niż astronomia... ;)
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 16 Lip 2022, 01:09

Apo Geminar widze że ma F:9, to niestety chyba wiele z piratem nie rozjaśni, może do f: 5, czyli gwiazdy będzie widać chyba tak jak na tym nagraniu powyżej, gdzie pokazałem porównanie z Pentaconem bez rozjaśnień. Aby łapać więcej gwiazd, chyba jedynie refraktor 120/600 albo 150/750 (lub takie okolice ogniskowej i jasności f:5) byłyby sensowne do nagrań nieba.

Szkoda że nie istnieje refraktor 150/600 f:4, czyli o parametrach takich jak GSO 150/600 f:4 - wtedy dopiero mogłoby być ciekawie.

A tak przy okazji zapytam: czy ktoś wie co to za teleobiektyw?? szukałem odpowiedzi i nie znalazłem, a fotke zrobiłem z programu o ucieczkach na Zachód w latach 80-tych...
Załączniki
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: hh.JPG
Ostatnio edytowany przez Kristoffer, 16 Lip 2022, 01:22, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Postszuu | 16 Lip 2022, 01:16

Kristoffer napisał(a):czy ktoś może potrafiłby połączyć obrazy z dwóch Sony A7S

dwa grabbery hdmi i można próbować ale to mi wygląda na podwojenie problemów bez podwojenia wyników 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostKristoffer | 16 Lip 2022, 01:24

Szuu:

Grabery byłyby w stanie nałożyć dwa obrazy na jeden? Nie mówie juz tu o tym Pentaconie, ale czy np, 2 Sony A7S + 2 GSO "10 dałyby jakimś sposobem jeden obraz o podwójnej jasności i szczegółach?
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Postkk | 16 Lip 2022, 01:30

Kristoffer napisał(a):kk - tę tubę (GSO 150/600) da sie rozjaśnić jeszcze bardziej i sensownie

No nie da się :)
Z pustego nie nalejesz.

Ładny tasiemiec tak w ogóle.

Że tak zapytam - kolega to popełnił chociaż jedno zdjęcie ds że się tak porywa na milisekundowe ujęcia w dążeniu do „f0” z takim zapałem i pewnością?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postszuu | 16 Lip 2022, 01:32

grabbery pozwoliłyby pobierać obrazy z obu aparatów na komputer i tam odpowiedni program by to łączył.
szczegółowości to pewnie nie poprawi, chyba że te szczegóły ktory giną w szumie a przy podwójnym sygnale już mniej giną. ale to tylko podwojenie ilości materiału więc nie taka duża różnica.
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostKristoffer | 16 Lip 2022, 01:35

kk

Kiedyś pstryknąłem pare astrofotografii, ale najprostszymi sposobami, czyli naświetlanie po max 20 sekund na prostych prowadzeniach.
Ide za chwile przetestować tego podwójnego pirata na SW 120/1000, bedzie ciemniej, ale powiększenie też wychwyci słabsze gwiazdy, więc sam jestem ciekaw jaki będzie efekt. Spróbuje też zrobić nim przez niego jakieś astrofoto, ale cudów się nie spodziewam, bo soczewki z szukaczy nie do tego były zrobione :)
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 16 Lip 2022, 01:40

Szuu

Najnowsza astronomia najwyraźniej właśnie coś takiego robi, łącząc matryce w jedno:

https://fotoblogia.pl/13126,najwiekszy- ... 189-matryc

Tylko ciekawe czy normalnym ludziom są udostępnione takie programy, bądź ktoś kto przerabia aparaty, czy potrafiłby połączyć z sobą większą ilość matryc.
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Postkk | 16 Lip 2022, 01:56

Nie „najnowsza astronomia” tylko „jest to standard w astronomii” i to już od długiego czasu. Mowa o stackowaniu tak?
Nie wiem jak z 120/1000 ale swego czasu redukowałem ed100 (f9) dosłownie o połowę. Efekt był tak żenujący że nawet nie miałem ochoty sprawdzać dlaczego i mam tu na myśli zasięg gwiazdowy przy czasach poniżej 1min. a nie foto ds. Podejrzewam że ten sam problem co z gso6” f4 albo kosmiczna krzywizna pola.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postszuu | 16 Lip 2022, 02:35

nie, to jest układanie matryc jedna obok drugiej żeby łapać duży obraz z dużego teleskopu, a układać trzeba bo nie ma pojedynczej tak dużej matrycy

a przecież mogli zastosować "dziesięciokrotnego pirata jasnościowego" i wtedy wystarczyłaby im jedna matryca :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostKristoffer | 16 Lip 2022, 02:46

Przedstawiam pierwsze astrofoto z SW 120/1000 rozjaśnionego dwoma soczewkami z szukaczy 6x30. Zaskoczyło mnie że obraz jest o wiele wyraźniejszy i punktowy niż w Pentaconie 500mm. Widać analogiczną ilość gwiazd też, tyle że pole widzenia jest mniejsze.
Takżę SW został rozjaśniony i jeszcze lepiej sie spisuje niż Pentacon, to znaczy że wiecej chyba zależy od sprzętu do którego podepnie się te soczewki niż ich samych.
Jutro zmontuje nagrania, to ujęcia przy różnych ISO i z czasem naświetlania tylko 1 sekunde, było to też bez prowadzenia więc gwiazdy w kształcie odcinków skierowane w jedną strone, chyba ukazują pozorny ruch nieba. Dla mnie mającego na celu szczegóły na nagraniach, to wręcz przerośnięcie oczekiwań co do rozdzielczości i szczegółów, a ciekawe jak to wyjdzie na prowadzenie EQ3-2 lub jak pirat by się zachował w apochromacie?
Załączniki
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: a5.JPG
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: a2.JPG
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: a3.JPG
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: a4.JPG
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 16 Lip 2022, 04:34

Tu zdjęcia przy Księżycu i z kilkusekundowym naświetlaniem na Eq 3-2 (niektóre i w cyfrowym zblizeniu) - gwiazdy całkiem punktowe, a jeszcze chmury były delikatne...
To wskazuje że pirat dopięty do refraktora 120/600 może przynieść bardzo ciekawe owoce... No dla nagrań w Full HD Sony A7S, taka szczegółowość nie wystarczy?
Załączniki
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: aa1.JPG
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: aa.JPG
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: DSC04882.JPG
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Postkk | 16 Lip 2022, 05:22

szuu napisał(a):nie, to jest układanie matryc jedna obok drugiej żeby łapać duży obraz z dużego teleskopu, a układać trzeba bo nie ma pojedynczej tak dużej matrycy

a przecież mogli zastosować "dziesięciokrotnego pirata jasnościowego" i wtedy wystarczyłaby im jedna matryca :lol:

Sprzętowa mozaika :)
No faktycznie mogli, że też na to nie wpadli…

@Kristoffer
Trudno powiedzieć o jakiej szczegółowości piszesz. Szału nie ma moim zdaniem.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postphacops | 16 Lip 2022, 07:03

Kristoffer napisał(a):Tu zdjęcia przy Księżycu i z kilkusekundowym naświetlaniem na Eq 3-2 (niektóre i w cyfrowym zblizeniu) - gwiazdy całkiem punktowe, a jeszcze chmury były delikatne...
To wskazuje że pirat dopięty do refraktora 120/600 może przynieść bardzo ciekawe owoce... No dla nagrań w Full HD Sony A7S, taka szczegółowość nie wystarczy?


Cała matryca o dużej rozdzielczości a obrazek jakie masz to maks pocztówka. Naprawdę warto.... pomyśl.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

PostJarek J. | 16 Lip 2022, 08:32

Kristoffer napisał(a):Tu zdjęcia przy Księżycu i z kilkusekundowym naświetlaniem na Eq 3-2 (niektóre i w cyfrowym zblizeniu) - gwiazdy całkiem punktowe, a jeszcze chmury były delikatne...


Jak to według Ciebie są punktowe gwiazdy, to ja nie mam więcej pytań...
TS76EDPH, ASI1600mm pro
Canon 700D mod, Samyang 135mm, Canon 50mm, Sigma 20mm
NEQ6
 
Posty: 401
Rejestracja: 19 Wrz 2018, 23:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postszuu | 16 Lip 2022, 11:35

"sprzętowa mozaika" z wielu matryc współpracujących z jednym teleskopem była zastosowana dla pełnego wykorzystania pola widzenia teleskopu (problem rzadko występujący w teleskopach o rozmiarach amatorskich 8) )

łączenie danych z teleskopów pracujących "równolegle" zamiast jednego dużego teleskopu (zwiększanie jasności bez zwiększania ogniskowej) podobnie jak zaproponował Kristoffer z dwoma A7S, również się zdarza w poważnych zastosowaniach.

na zdjęciu jest zestaw 24 sztuk canon 400mm f/2,8 czyli pod względem jasności jak gdyby odpowiednik 400mm f/0,57
http://www.dunlap.utoronto.ca/instrumen ... dragonfly/
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: dragonfly.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostKristoffer | 16 Lip 2022, 12:36

Świetna sprawa tak łączyć zdolności obiektywów, ale facet chyba jest milionerem :)

Jeśli chodzi o "podwójnego pirata" to przejrzałem właśnie nagrania z ostatniej nocy i po prostu jestem w szoku, bo dodany do refraktora 120/1000 dał lepszą szczegółowość niż ta w Pentaconie, i mniej wad optycznych, choć i tu stosowałem jedną niedopracowaną soczewke z szukacza. Punktowość gwiazd pomijając te wadę jest niemal na całym polu widzenia, a te świetlne otoczki wokół jasnych gwiazd też prawdopodobnie wynikają z wad samego achromatu a nie ich - co dopiero dało by się wybadać na apochromacie jak z tym się sprawy mają. Faktem jest jedno: gwiazdy są bardziej puntkowe i na już cyfrowym zoomie, czyli wygląda na to że jakość szczegółów w systemie pirata, w głównej mierze zależy od tego do jakiego sprzętu jest podpięty aby go rozjaśnić. To też jest logiczne bo sam Pentacon 500mm nie zostął wykonany specjalne do astrofotografii, stąd też teraz testy tego rozjaśniacza powinny objąć SW 120/600 i apochromaty.

Montuje właśnie film z nocnych nagrań, wgrany będzie prawdopodobnie za kilka godzin. To co jest na filmie o wiele lepiej pokazuje większą punktowość gwiazd niż zdjęcia, do tego wykonane dość przymglonym niebie, bez obróbki i z kilkusekundowym czasem naświetlania. Jakby nie było: jasnościowy pirat co do nagrań wideo, już teraz przynosi super efekt, sami zobaczycie na nagraniu - a testy przyszłe na SW 120/600, myśle że będą nawet szokować w porównaniu z tym co było widać przez Pentacona ;)
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 16 Lip 2022, 14:14

Rekord: widok prawie do 12 magnitudo przy prędkości 1/30 i lepsza jakość niż w Pentaconie po zastosowaniu teleskopu SW 120/1000.
(za rozmazania na niektórych brzegach odpowiada jedna niedoszlifowana jedna z dwóch soczewek z szukaczy)
Najsłabsza gwiazdka jaką zidentyfikowałem a jaka jeszcze pobłyskuje na nagraniu, ma +11,56 mag przy prędkości migawki 1/30 (+ Księżycu przy pełni, rozświetlonej atmosferze Górnego Śląska i przymglonym niebie). Prawdopodobnie jest szansa że przy prędkości 1/25 będzie można ujrzeć gwiazdy i nad 12 mag. Mamy tu F:8 rozjaśnione prawdopodobnie do F:5, czyli SW 120/600 z tym systemem, ma szanse zostać rozjaśnionym poniżej f: 2.8, a to by wówczas dało większą ogniskową i większą jasność od obiektywu 400mm f: 2.8 który kosztuje prawie 64 tysiące złotych. Tak więc "pirat" tanim kosztem zbliża się a może nawet i przeskoczy pod pewnymi względami sprzęt kilkadziesiąt razy droższy... ;)

https://youtu.be/aTK_5GdKpnk
Załączniki
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: blisko 12 mag.jpg
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 16 Lip 2022, 15:22

Oto szczegóły przechwycone z nagrania, okolicach 2 minuty 12 sekundy:
- stabilizowałem ten fragment nagrania w PIPP
- następnie przepuściłem go przez Autostakkert
- powstałą fotografię wyostrzyłem w Registax

...no i powstał dowód że dwie soczewki z szukaczy, rozjaśniające teleskopy i obiektywy, zachowują punktowość gwiazd nawet w powiększeniu cyfrowym, które na owym nagraniu wówczas zrobiłem. Więc wskazuje to też, że krytyka wcześniejsza, dotyczyła głównie wad obiektywu Pentacon, z których ich wiele zanikło, po podpięciu pirata do SW 120/1000 - a może w APO jeszcze lepiej by się zachował, rozjaśniając dany system przynajmniej o około połowę :)

Tak więc ten system rozjaśniający nie tylko dobrze łapie szczegóły na nagraniach, ale i ma potencjał zaistnieć w astrofotografii :)
No i tym sposobem z 120/1000 powstała ciekawa hybryda refraktora o parametrach mniej więcej 120/680, w okolicy f: 5. Innymi słowy po co byłoby kupować dwa refraktory, np. 120/1000 i 120/600 gdyby istniał odpowiedni adapter z takimi soczewkami, dzięki któremu można by z jednego teleskopu robić prostym sposobem dwa? Jedyny sens chyba by wówczas był, aby właśnie takim pirackim adapterem, rozjaśnić tą samą drogą ten 120/600 f: 5 na jakieś 400mm f: 2.75 - a w astrofotografii nawet taki powstały "bulaj" by aż tak też nie przeszkadzał, bo DS i tak większości zajmują mniejszy obszar kadru.
Załączniki
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: rejon 2a.jpg
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: rejon1.jpg
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 22 Lip 2022, 11:30

Tak nagrałem wczoraj (21,7.2022) przelot najnowszej serii Starlinków, kilka godzin po wystrzeleniu:

https://www.youtube.com/watch?v=GhmtBTYDt4Y

Teraz kombinuje co sprzedać aby zdobyć SW 120/600 lub 150/750 i podpiąć pod pirata aby było jeszcze jaśniej :)
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 27 Lip 2022, 21:10

Kolejny krok w rozjaśnianiu teleskopów/teleobiektywów, na poniższym filmiku użyłem już szkieł z reduktorów ogniskowej dwucalowych:

https://youtu.be/jYGODSgoBog

Poniżej zamieszczam jeszcze przykład pola widzenia, z trzech systemów. Najwyraźniejsze i najmniej wad mają szkła reduktórów 0,5x 1.25, ale znów dwucalowe dają dużo szersze pole widzenia. Stąd dla 1,25 dobrą opcją podejrzewam byłby Sony A7SII z możliwością nagrywania w 4K i croppowania. Poniższy przykład jak widać pole widzenia, został wykonany przy ISO 256.000, i jest poprostu skenem z monitora rozdzielczości w jakiej odtwarzany jest filmik... Fajnie byłoby gdyby ktoś kiedyś wyszlifował specjalnie soczewki ku tego typu nagraniom, np. cienkie, wyraźnie na całym polu i w rozmiarze pokrywającym pełną klatkę... Podejrzewam że najwięcej gwiazdy byłoby widać w refraktorach w rejonie 150/900

* co ciekawe z poniższego porównania wynika że soczewki "pirata" choć są mniejsze, to mają szersze pokrycie pełnej klatki od nawet dwucalowych soczewek z reduktorów ogniskowej.
Załączniki
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: Pole widzenia 2c.jpg
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 29 Wrz 2022, 08:19

Kolejny test następnego systemu rozjaśniającego, który nazwałem "Janosikowe oczy" - poniżej fotografia z kilkusekundowym czasem naświetlania (pojedyncze zdjęcie) oraz rejon Pasa Oriona i M42 na wideo:

https://youtu.be/xwE3q4izz3c
Załączniki
"Jasnościowy bastard" - powiększanie jasności teleobiektywów: DSC05556v1.jpg
 
Posty: 341
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat