Jakiś pomysł na mocowanie lornetki PZO?

PostVroobel | 03 Paź 2021, 02:31

Hej.

Rok temu odgrzebałem lornetkę, dzięki której przed laty zapałałem miłością do nocnego nieba. Już jako wczesny nastolatek opierałem tą lornetkę na barierce balkonu i gapiem się na Jowisza i jego 4 księżyce. Niestety, dopadło ja rozkolimowanie, ale mnie wtedy to pojęcie było zupełnie obce, po prostu nie działała, jak należy i trafiła na wiele lat do futerału. Teraz, wiedząc, że lornetka jest rozkolimowana, szukałem informacji, czy mogę taką kolimację wykonać samodzielnie i znalazłem:

https://astropolis.pl/topic/12916-amato ... a-lornetek

Niestety, moja lornetka nie posiada mimośrodowych ringów, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Spróbowałem więc przekręcić tubusy z obiektywami i to mi się udało. Opierając lornetkę o ramę okna ustawiłem oba obietywy na tyle dobrze, że można było policzyć księżyce Jowisza. Pomimo częściowego spoczywania na ramnie okna lornetka jednak drgała w rytm mojego pulsu. Pojawiła się potrzeba jakiegoś mocowania. I tutaj wrzucam moje pytanie:

Jak bezpiecznie i stabilnie powiesić tą lornetkę na jakimś statywie lub docelowo żurawiu? Jakie są spsoby mocowania słupka na złamaniu lornetki, która nie ma żadnego fabrycznego gwintu do tego celu? Przychodzi mi do głowy jakiś zacisk, plastikowy lub drewniany, ale może znów zamierzam wywarzyć otwarte drzwi.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostLukacz | 03 Paź 2021, 04:00

Heja
były kiedyś mocowania do lornetek zaciskane na jej pręt;

Image
https://archiwum.allegro.pl/oferta/uchwyt-adapter-do-statywu-od-lornetka-tento-20x60-i8618036466.html

ale nie wiadomo co ze średnicą, czy będzie kompatybilna.

Sugeruje własne, stabilniejsze, uniwersalne dzieło :idea:
Dałeś radę zbudować "PanzerFastrona", :mrgreen:
to z dechą i kawałkiem gumy poradzisz sobie przez sen :lol:

Inspiracja

P.S liczę na ewentualną fotorelację :wink:
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostVroobel | 03 Paź 2021, 09:27

Wow... :shock:

Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak tylko kłaść się z powrotem do łóżka i robić uchwyt! :lol: :lol: :lol:

Toś mnie, Lukacz, rozbawił z samego rana, no! :D

A tak serio, czaiłem pomału ten pierwszy patent, po prostu tak mniej więcej sobie to wyobrażałem. Ale ten drugi, jak to nazwałeś, "kawał dechy i gumy", to mnie wprost rozwalił na atomy swą dziecięcą postotą. Czymże to jest w praktyce, jak nie ulepszoną wersją mojej balkonowej barierki? :shock:

Wiesz co jest dla mnie obecnie najtrudniejsze?Zdobycie odpowiedniej nakrętki 1/4" i bezpieczne jej osadzenie w tym, co wymyślę. :)

Ale już mam pomysł na to, jak to zrobić bez tej nakrętki...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostLukacz | 03 Paź 2021, 15:47

Ej spokojnie z tym kładzeniem spowrotem, nigdzie nie jest napisane że musisz zrobić to dziś :D
No chyba że w Twoim wewnętrznym grafiku :lol:
Gdyby z jakichś powodów koncept beznakrętkowy upadł, a w śrubkosklepie(ale takim, solidnym, tylko od śrubek i nakrętek) nie mieli stosownych, to można spróbować zdemolować korpus po jakimś starym, zniszczonym aparacie foto. To może być lepsze - wieksza powierzchnia z otworem niż w nakrętce.
Ale jak masz głowicę z szybkozłączkami to można jeszcze prościej :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat