Flock

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

PostPTL | 10 Maj 2023, 14:56

Cześć
Czy ktoś może podpowiedzięć, gdzie można kupić dobry samoprzylepny flock do wyczernienia tuby? Ma Allegro bez problemu jest 1-2mm samoprzylepny filc, ale nie mam pewności, że będzie tak samo efektywny jak produkt dedykowany do astronomii. I oczywiście musi to być filc syntetyczny, nie łapiący / utrzymujący wilgoci.
Będę wdzięczny za podpowiedzi.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 04 Sie 2005, 10:20
Miejscowość: Warszawa

PostPablito | 11 Maj 2023, 18:41

Paweł, na Allegro szukaj pod hasłem "welur okleina". Jest duży wybór. Ja zwykle miałem D-C-FIX i jest dobry jakościowo.
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

Postdj_ | 11 Maj 2023, 19:37

Mam welur tej marki w achromacie. Przez pierwszy miesiąc często odkurzałem wnętrze. Nitki leciały na soczewkę. Być może za blisko przykleiłem lub za słabo odkurzyłem przed montażem, za pomocą odkurzacza i taśmy klejącej. Kontrast obrazu za to znacznie się poprawił. Jestem zadowolony, choć czasem myślę o pomalowaniu tuby.
Przez ostanie pół roku nie podchodziłem z odkurzaczem do teleskopu.
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 180
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

Postthom | 16 Maj 2023, 21:20

Niektórzy zalecają po wyklejeniu jeszcze psiknąć mgiełkę matowej czarnej z areozolu, by ograniczyć opad włókien. W markecie budowlanym są np w Obi po 38 zł za rolkę. Mi taka rolka starczyła na SW150/750.
Jednak po wyklejeniu przyszła refleksja odnośnie rozszerzalności cieplnej tubusu, wtedy pomysł firmy Protostar: https://www.youtube.com/watch?v=S2zy6jdRIzE
okazał się genialny w swojej prostocie: wyklejenie plastikowej płachty wyciętej na wymiar, aby się rozprężyła i wypełniła tubę. Reszta to odpowiednie umocowanie na śrubach wyciągu i ew. krzyżaka.
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 589
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

PostPTL | 17 Maj 2023, 14:11

Dzięki za podpowiedzi.
W międzyczasie kupiłem (i czekam na dostawę) filc samoprzylepny syntetyczny 1mm. Kupiona wcześniej wykleina do bagażników jednak za bardzo się strzępi i gubi włoski.
Faktycznie świetny pomysł na psiknięcie całości czarną matową farbą, żeby dokleić lecące włoski.
Ja akurat wyklejam własnoręcznie wykonany odrośnik, więc ważne dla mnie, żeby taki filc był syntetyczny i nie trzymał wilgoci.
Dam znać, jakie będą wyniki.
Pozdrawiam, Paweł
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 04 Sie 2005, 10:20
Miejscowość: Warszawa

Postlulu | 09 Cze 2023, 16:00

Czy wyższość takiego rodzaju wyczernienia jest jakoś potwierdzona, czy jest to tzw. "miejska legenda"?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostPTL | 27 Cze 2023, 19:18

A wyższość nad czym?

Ogólnie masz kilka opcji:
- anodyzacja na czarno - działa wizualnie i nie działa dobrze przy dużych kątach padania;
- pomalowanie na czarny mat - działa lepiej niż anodyzacja, ale trudno o farbę o jednocześnie dobrej przyczepności i mocno "czarną" (silne pochłanianie);
- bafle - stosowane w większości teleskopów, aby dobrze działały, średnica OTA powinna być sporo większa niż wiązka światła. Bez bafla SCT, Mak, DK czy RC zabije kontrast. Praktycznie zawsze stosujesz z malowaniem lub min anodyzacją
- w małych elementach odpowiednikiem bafli jest pomalowany na czarno drobny gwint - bardzo dobrze działa
- flock - nie wszędzie się da, może się strzępić i włosić (więc z daleka od chipu) ale działa bardzo dobrze, bo drobna nierówna faktura świetnie pochłania i rozprasza światło

Pozdrawiam, P
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 04 Sie 2005, 10:20
Miejscowość: Warszawa

Postlulu | 28 Cze 2023, 01:32

Nad malowaniem rzecz jasna, bo zakładam że w większości wypadków taki kształt przybiera flockowanie - zastępuje powierzchnię malowaną.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 23 gości

AstroChat

Wejdź na chat