Luneta PZO 40/64

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

Postpgil | 14 Sty 2014, 01:12

Witam.."każdy chciał zarobić" tak miało być (czas przeszły dokonany :D
A tak poważnie te dwa pryzmaty + ten okularek ni jak nie pasują do tego obiektywu...więc skąd ten zachwyt polskimi inż. z tamtych lat jak nie potrafili dokończyć dzieła ?
Dużo można o tym poczytać w necie...i to tyle mojego dowcipu :D
pgil
 

PostJanusz_P. | 14 Sty 2014, 10:27

Możesz sobie z niewiedzy i nonszalancji robić podśmiechujki ale to nie zmienia faktu że zarówno obiektywy PZO 68/400 jak i PZO dla PTMA 68/800 zostały zaprojektowane w PZO przez zdolnego projektanta, Witolda Hackemera który po rozpadzie PZO podjął pracę i szybko został naczelnym designerem Rodenstock.
Jego wiedza nawet przy skromnych zasobach gatunkowych szkła optycznego w PZO pozwoliła skonstruować obiektywy achromatyczne o znacznie zmniejszonym widmie wtórnym ze sprytnie dobranej pary szkieł optycznych dostępnej na krajowym rynku które były w dublecie bardzo dobrze sparowane i tanie zarazem co jest nie lada sztuką a szczególnie w tamtych czasach gdzie na APO było stać tylko wybrańców czy dzieci partyjnych kacyków... :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDale | 14 Sty 2014, 19:50

pgil napisał(a):Witam.."każdy chciał zarobić" tak miało być (czas przeszły dokonany :D
A tak poważnie te dwa pryzmaty + ten okularek ni jak nie pasują do tego obiektywu...więc skąd ten zachwyt polskimi inż. z tamtych lat jak nie potrafili dokończyć dzieła ?
Dużo można o tym poczytać w necie...i to tyle mojego dowcipu :D

Widzisz, a wiesz ty może po co została zaprojektowana ta luneta ? Co było jej celem ? Do czego była przeznaczona ?
Poszukaj, poczytaj. A potem nie dziw się że niektórzy mogą śmiać się z ciebie...
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 947
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

Postmakower | 14 Sty 2014, 20:18

Dale napisał(a):
pgil napisał(a):Witam.."każdy chciał zarobić" tak miało być (czas przeszły dokonany :D
A tak poważnie te dwa pryzmaty + ten okularek ni jak nie pasują do tego obiektywu...więc skąd ten zachwyt polskimi inż. z tamtych lat jak nie potrafili dokończyć dzieła ?
Dużo można o tym poczytać w necie...i to tyle mojego dowcipu :D

Widzisz, a wiesz ty może po co została zaprojektowana ta luneta ? Co było jej celem ? Do czego była przeznaczona ?
Poszukaj, poczytaj. A potem nie dziw się że niektórzy mogą śmiać się z ciebie...


Z obiektywu PTMA PZO 68/800 kiedyś zbudowałem lunetkę. Miała nawet montaż paralaktyczny na klinie z drzewa i jakies pokrętła. Obiektyw z okularami od mikroskopu dawał bardzo dobre obrazy planet.
Kiedyś jak nie było sklepów wszystko samemu trzeba było zbudować.
Załączam skan ze starego zniszczonego slajdu.
Załączniki
Luneta PZO 40/64: 001.jpg
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postpgil | 15 Sty 2014, 00:28

Witam, może zacznijmy od tego gdzie te moje "podśmiechujki " nt obiektywów PZO 68-/400/800
(samych soczewek)
Pierwsze PZO 68/400 kupiłem w 89r i coś w tym temacie przerobiłem.
..." a wiesz ty może po co została zaprojektowana ta luneta ? Co było jej celem ? Do czego była przeznaczona...nie mam pojęcia ale jak widzę mały statyw małe pole i okular na wprost to chyba strzelnictwo :D
pgil
 

PostDale | 15 Sty 2014, 07:49

pgil napisał(a):Witam, przerabiać i to jak najbardziej, jakiś geniusz zrobił PZO68 a jakiś kretyn do F6 dał dwa pryzmaty...wiem rozumiem każdy chce zarobić :D

No i powiedz mi teraz, na kogo Ty wyszedłeś ? :)
Luneta była przeznaczona właśnie dla strzelectwa, obserwacji ziemskich itp. I w tych warunkach było to całkowicie uzasadnione.
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 947
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

Postpgil | 15 Sty 2014, 12:39

..teraz? na kogo wyszedłem? przecież ta lunetka PZO ma już trochę lat...po co dawać ponad 65mm obiektyw jak cała reszta szkła "zmniejszy " go do 45mm.
Wyszedłem jak weszłem :D ja już podziękuję za dyskusję, pozdrawiam
pgil
 

Postpgil | 15 Sty 2014, 19:35

a gdzie jest ten pan od "podśmiechujek"...wiem rozumiem, co tu teraz napisać ?...na szczęście wszystko jest w necie... :D
pgil
 

Postpicasso | 15 Sty 2014, 20:54

W latach ,,słusznie minionych'',gdy to szkiełko zaprojektował Witold Hackamer nikt nie myślał o amatorskiej astronomi.Naczlstwo partyjne zadecydowało do czego to ma służyć nie było od tego odwołania.Nie ważne co myślał projektant,liczyła się tylko decyzja partyjna.
 
Posty: 35
Rejestracja: 08 Cze 2012, 19:57

 

Postsequ | 27 Sty 2014, 09:03

Witam,
coś atmofera się popsuła w tym wątku...
Ja w końcu postanowiłem zrobić z dostępnych mi części refraktor. Nie jest idealny ale już coś widać i dużo lepiej niż przez lunetę. W nocy oglądałem reklamy na sąsiednim bloku i jest ok, w niebo nie patrzyłem. W dzień patrzyłem i teleskop daje za jasny obraz. Poza tym w dzień widziałem fioletowe otoczki, czy to wina porysowanego obiektywu, braku osiwości czy nie wyczernienia tubusa? Ktoś wie? Zauważyłem też że okular SUPER10 zawęża bardzo obraz w stosunku do SUPER20.
Teraz czas na zakup odpowiedniego wyciągu (ten który użyłem jest za duży -R96) GSO, najpewniej jakiejś używki bo na nowy ~600zł mnie nie stać ale widziałem na sąsiednim forum za połowę tej kwoty DO GSO M-LRS 2” Linear Bearing do teleskopów RC , jak już kupię wyciąg to poszukam magika który mi dorobi tubus.
Pozdrawiam
Piotr
luneta PZO L40/64 -> pronto
Nikon EX 10x50
Vortex 8.5x32
 
Posty: 38
Rejestracja: 18 Lis 2010, 12:16
Miejscowość: Pruszcz Gd.

 

PostJanusz_P. | 27 Sty 2014, 11:51

To jest chyba oczywiste że okular 10 mm (tego samego typu) da dwa razy mniejsze pole widzenia niż okular 20 mm z danym obiektywem bo z 2 krotnym wzrostem powiększenia maleje 2 krotnie rzeczywiste pole widzenia i 4 krotnie ciemnieje obraz, to podstawowe prawo optyki geometrycznej :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsequ | 27 Sty 2014, 12:51

Ok,
zgadzam się z tym, ale nie spodziewałem się że w praktyce przy S20 będę widział ścianki tubusa a przy S10 nie. Czy inny okular 10mm może dać trochę szersze pole?
Piotr
luneta PZO L40/64 -> pronto
Nikon EX 10x50
Vortex 8.5x32
 
Posty: 38
Rejestracja: 18 Lis 2010, 12:16
Miejscowość: Pruszcz Gd.

 

PostJanusz_P. | 27 Sty 2014, 16:20

Tak, pod warunkiem że będzie miał szerokokątną optykę czyli nie pole pozorne 50° jak w Plosslach ale np 82° jak z serii ES: http://www.astrokrak.pl/126-explore-scientific
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpicasso | 27 Sty 2014, 19:07

Witam.Chciałbym się dowiedzieć jakiej długości tubus wykonałeś do tego wyciągu i czy uległ on jakimś modyfikacjom.
 
Posty: 35
Rejestracja: 08 Cze 2012, 19:57

 

Postsequ | 27 Sty 2014, 22:31

tubus ma dokładnie 20cm długości, jest za długi i na pewno go skrócę o 5cm, a przy używaniu kątówki to i pewnie o kolejne 5cm, wyciąg nie jest modyfikowany, jest długi,cały rozłożony ma ponad 20cm dł.
Piotr
luneta PZO L40/64 -> pronto
Nikon EX 10x50
Vortex 8.5x32
 
Posty: 38
Rejestracja: 18 Lis 2010, 12:16
Miejscowość: Pruszcz Gd.

 

Postpicasso | 28 Sty 2014, 17:35

Skracanie tubusu raczej niewiele Ci wniesie.Lepszym wyjściem będzie modyfikacja wyciągu,a konkretnie
skrócenie rury wyciągu od przedniej strony.Właśnie u siebie zrobiłem coś takiego i w ten sposób stożek światła nie jest przycinany.Winieta praktycznie nie występuje.Musisz tylko wszystko dokładnie rozrysować,ustalając wszystkie dodane długości[tubus,kątówka,okulary] zbieżne z długością ogniskowej tego szkiełka.Skracając rurę wyciągu musisz dokładnie wiedzieć ile należy ją uciąć [po tej operacji odwrotu nie będzie].Prowadnicę zębatkową też należy odkręcić,dociąć wywiercić i nagwintować jeden lub dwa otwory.Wszystko będzie zależało w którym miejscu wypadnie nie przycięty stożek światła.Zaznaczam że u siebie zrobiłem to z wyciągiem 1.25''od sw80/400,zakres ostrzenia jest bardzo niewielki, ale wystarczający do ogniskowych 10-25mm.
 
Posty: 35
Rejestracja: 08 Cze 2012, 19:57

 

Postsequ | 17 Lut 2014, 18:35

Witam,
wyciąg mam już skrócony, całkiem ładnie mi to zrobili w pracy :)
dziś zostawiłem im rurkę aluminiową do podtoczenia żeby pasował do wyciągu, mam jeszcze pytanie w jakiej odległości od obiektywu umieścić pierwszą diafragmę? oraz drugą od strony wyciągu? Przy tubusie 20cm raczej trzeciej nie zmieszczę.
Jakby co rurkę kupiłem w Gdańsku w firmie elka.
cdn :)
Piotr
luneta PZO L40/64 -> pronto
Nikon EX 10x50
Vortex 8.5x32
 
Posty: 38
Rejestracja: 18 Lis 2010, 12:16
Miejscowość: Pruszcz Gd.

 

Postsequ | 07 Mar 2014, 18:42

Witam,
refraktor prawie zrobiony :)
Trochę to trwało bo mnie choróbska męczyły.
Zostało mi jeszcze dobrze wyczernić środek tubusu i inne dorabiane elementy oraz pomalować na inny kolor zewnątrz tubusa.
Obejmy idą już drugi tydzień i dojść nie mogą. Do kupienia/ zrobienia pozostała szyna montażowa.
W dzień przez okno obrazy są ok, w nocy jeszcze nie sprawdzałem.
Zdjęcia poniżej.
Pozdrawiam
Załączniki
Luneta PZO 40/64: DSC_0093.jpg
Luneta PZO 40/64: DSC_0092.jpg
Luneta PZO 40/64: DSC_0091.jpg
Piotr
luneta PZO L40/64 -> pronto
Nikon EX 10x50
Vortex 8.5x32
 
Posty: 38
Rejestracja: 18 Lis 2010, 12:16
Miejscowość: Pruszcz Gd.

 

Postpicasso | 08 Mar 2014, 21:40

Noo :!: klasa,jeszcze z deczka dopieścić i życzę pogodnego nieba i super widoczków.To szkiełko sporo potrafi. :shock: :mrgreen:
 
Posty: 35
Rejestracja: 08 Cze 2012, 19:57

 

Postsequ | 12 Mar 2014, 23:26

Witam,
jestem po pierwszych testach i.... jest tak sobie. Oglądając księżyc przy x40 jest ok, przy okularze nlv 4mm widać fioletową otoczkę (~x100). Ostrość można ustawić ale sam wyciąg nie jest super precyzyjny, Jowisz przy x100 też widać delikatną otoczkę, widać 2 ciemne pasy, księżyce, widać że mój taras oświetlony przez lampy i dzisiejszy księżyc nie sprzyjał patrzeniu w niebo. M42 widać jako małą mgiełkę (x20,x40) dosyć ciemną.
Na pewno podoba mi się waga (2,3kg tuba z cały osprzętem) oraz niewielkie wymiary, można go zabrać na wieś do rodziców (wraz z 2 dzieci, żoną, wózkiem itd). Teraz tylko do statywu dorobię coś co połączy go z tubą pomijając głowicę eq3-2.
cdn.
Załączniki
Luneta PZO 40/64: pronto.jpg
Piotr
luneta PZO L40/64 -> pronto
Nikon EX 10x50
Vortex 8.5x32
 
Posty: 38
Rejestracja: 18 Lis 2010, 12:16
Miejscowość: Pruszcz Gd.

 

Postpicasso | 13 Mar 2014, 13:13

Fiolet zawsze będzie,to nie apochromat[choć i tam się zdarza],można go jednak troszku wyciąć.
Musisz z lekka z korygować obiektyw w celi.odkręć odrośnik i kręć obiektywem aż ustawisz zadowalającą
ostrość,gwiazdki powinny być jak szpilki.Poprawi się i na księżycu.Ja trzy dni temu lukałem na łysego przez sw uwa 5 mm i było jak dla mnie ekstra,trochę paliło po oczach,fiolecik był ale bardzo nieznaczny,mi on tak bardzo nie przeszkadza.Jowisz miodzio,już przy 80x widać bez problemu dwa pasy.a księżyce wyglądają jako tarczki. Posiadając dobre okulary[te raczej z wyższej półki] ten obiektyw pokaże bardzo dużo,no i mobilność ekstra.Uciekaj z nim pod ciemne niebo.
 
Posty: 35
Rejestracja: 08 Cze 2012, 19:57

 

Postchondryt | 13 Mar 2014, 20:21

picasso napisał(a):Fiolet zawsze będzie,to nie apochromat[choć i tam się zdarza],można go jednak troszku wyciąć.
Musisz z lekka z korygować obiektyw w celi.odkręć odrośnik i kręć obiektywem aż ustawisz zadowalającą
ostrość,gwiazdki powinny być jak szpilki.Poprawi się i na księżycu.Ja trzy dni temu lukałem na łysego przez sw uwa 5 mm i było jak dla mnie ekstra,trochę paliło po oczach,fiolecik był ale bardzo nieznaczny,mi on tak bardzo nie przeszkadza.Jowisz miodzio,już przy 80x widać bez problemu dwa pasy.a księżyce wyglądają jako tarczki. Posiadając dobre okulary[te raczej z wyższej półki] ten obiektyw pokaże bardzo dużo,no i mobilność ekstra.Uciekaj z nim pod ciemne niebo.


Witam.
SORY , ale jeśli przy 80X widziałeś księżyce Jowisza jako tarczki to musisz być SUPERMENEM !

Pozdro...
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postpicasso | 13 Mar 2014, 20:36

Witam. :oops:
Źle się wyraziłem-ostro świecące tarczki. :mrgreen:
 
Posty: 35
Rejestracja: 08 Cze 2012, 19:57

 

PostJanusz_P. | 14 Mar 2014, 10:34

Koledze chodziło o krążki dyfrakcyjne które w dobrej klasy refraktorze ajk tym PZO widoczne są jako malutkie tarczki dyfrakcyjne otoczone pierścieniami dyfrakcyjnymi widocznymi przy jasnych obiektach :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat