Z czym porównać PZO 68/800

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

Postfreak78 | 19 Mar 2014, 09:25

Witam, mam trochę takie może banalne pytanie, posiadam wymieniony obiektyw, jestem z niego zadowolony, ale mimo tego chciałbym się dowiedzieć, do czego dzisiejszego można go porównać jeśli chodzi o korekcję, po prostu z Waszego doświadczenia chciałem się dowiedzieć, o ile ten obiektyw ustępuje korekcją aberracji na przykład ED 80, bo stwierdzam, patrząc przy dużym powerze zbliżonym do 2D na przykład na antenę na tle nieba tudzież testowałem na rtęciowej żarówce, to i na tym obiektywie widać fioletowe widmo, znacząco mniejsze od widma oryginalnego obiektywu skylux, ale nadal jest... Nie patrzyłem przez prawdziwe APO, niemniej jednak chciałbym wiedzieć, jak w dzisiejszej hierarchii sprzętu uplasował by się ten obiektyw, poza tym gdzieś czytałem, że fiolet na kontrastowych obiektach na tle nieba zdarza się nawet w tańszych APO, a więc jak to jest w praktyce? Jak znacząco w wizualu APO bądź ED o podobnej aperturze wyprzedza PZO 68/800?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi :)
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

Postmargor55 | 20 Mar 2014, 11:11

czesto, szczegolnie Endriu porownuje lunete /ATM/ 68/800mm do Skyluxa 70/700. z jego opinii wynika ze obiektyw skyluxa jest wyraznie gorszy od obiektywu PZO. ale , o ile pamietam nie bierze pod uwage ze Skylux to f/10 a PZO to f/12. a swiatlosila ma znaczenie do prawidlowej korekcji aberracji sferycznej i chromatycznej. moze tu tkwi roznica w jakosci. mysle ze dobrze skorygowany obiektyw achromatyczny f/15 nie musi byc gorszy od ''taniego'' ED.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postfreak78 | 20 Mar 2014, 16:41

Witam, ja zauważyłem znaczącą różnicę na plus względem Skylux oryginalnego i kombinowanego w korekcji aberracji sferycznej - obiektyw z łatwością pokazuje jeszcze szczegóły w powerach większych niż 2D - robiłem testy w plenerze i w powerze około 180 x (sic!) nadal całkiem wyraźnie było widać cegły i fugi na kominie, oraz różne elementy typu druty na tle nieba i inne takie, owszem, zgodnie z kryterium powiększeń rozdzielczych nie dochodziły malutkie szczegóły ale te co było widać, nadal było widać dobrze jako większe - w obiektywie Skylux powery 180 x już były ciemne i rozmazane, mimo 70 mm apertury czynnej po przeróbkach kontra 67 mm tutaj, w skylux w 130 - 140 x dopiero było widać porównywalnie dobrze a i tak z gorszym kontrastem jak w PZO w 180 x - następna sprawa potwierdzajaca małą aberracje sferyczną to przysłanianie obiektywu - po zmniejszeniu apertury w PZO obraz nie był lepszy, tylko był ciemniejszy i nieco tracił na rozdzielczości, w Skylux odwrotnie, przesłona poprawiała obraz niwelując aberracje brzegowe, natomiast co do chromatyzmu dobrze skorygowany skylux nie jest aż tak bardzo drastycznie gorszy od PZO, jest całkiem przyzwoity... A ciekawym jam porównań PZO do lepszego sprzętu, ciekaw jestem co mi dałby przeskok np. na ED 80 oprócz wiekszej apertury - uparłem się na refraktory, bo chcę być mobilny na rower poza tym soczystość obrazu w refraktorach mi pasi (w PZO plus okular plossl 9 mm łysy w 88 x wygląda soczyście miodzio i to nawet mój kolega potwierdził co ma SW 120/1000) i taki edek w przyszłości by mi wystarczył, tyle że jestem ciekaw po prostu jaką drastyczną poprawę bym odczuł w jakości obrazu :)
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

Postendriu624 | 20 Mar 2014, 16:46

SkyLux był poprawiany,tj.został wykonany nowy pierścień separacyjny soczewek [toczony na tokarce], w originale było 2.2 mm lecz pierścionek w jednym miejscu miał 2,1 mm to 0.1 mm nierównoległości ,
Aberracja na Wenus po nowym zestawieniu obiektywu, była nieco mniejsza od PZO 68/800 ,lecz ostrość i kontrast wydawał się nieco gorszy od PZO ,natomiast trudno było odróżnić który obiektyw był jaśniejszy.
SkyLux ma kiepskie powłoki MC i 4 powierzchnie [powietrze szkło] Natomiast PZO to obiektyw klejony więc transmisja lepsza.
Trudno tu porównać PZO do SW 80 ED,jak i inne podobne achromaty.
Dobrym odniesieniem do PZO była by starsza tubka SkyLux z niebieskim odrośnikiem.
Należy pamiętać że PZO stworzyło ten obiektyw tylko dla PTMA do celów amatorskich ,i nie jest to ten sam obiektyw co 64/400
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostRobert41 | 20 Mar 2014, 17:05

Refraktor TS ED 70/420 też ma lekkie fioletowe obwódki przy obserwacji w wysokich powerach jasnych żarówek rtęciowych czy w dzień gałęzi na tle nieba. Ale to nie refraktor z jakiejś supewr wysokiej półki, za to ekstra mobilny i mechanicznie bardzo dobry.
Co go różni od zwykłych achromatów? Porównywałem bezpośrednio z SW 80/400. Oprócz wielokrotnie mniejszej aberracji chromatycznej ( w ED w zasadzie ślady, w SW duża) to b.duża różnica w korekcji aberracji sferycznej.
W SW przy powiększeniach w okolicach 120x i większych jak dla mnie obraz zaczynał stawać się nieostry i im większy power tym było gorzej. W ED Księżyc obserwowałem nawet w powiększeniach ponad 160x-180x i dla mnie jest jeszcze akceptowalny, choć zaczyna robić się ciemno. Jowisz też przy 160x pokazuje jeszcze szczególiki, których w SW w ogóle nie da się zobaczyć, mimo różnicy apertury. Kontrast czy ogólna jakość obrazu też zdecydowanie lepsza w ED.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat