Mały, ale wariat :) Czyli kolejne PZO 67/800

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

Postfreak78 | 19 Gru 2015, 20:31

Witam, pozdrawiam, a co mi tam, chciałem się pochwalić efektami mojej dłubaniny ATM w te pochmurne dni, wątków o tym szkiełku jest sporo, dorzucę kolejny, gdyż myślę że warto w każdy sposób propagować idee mobilnych refraktorów ATM, poza tym należy chwalić niegdysiejszą polską optykę :) No więc w zasadzie ukończyłem wreszcie mój refraktorek (zawsze i tak coś do poprawki się znajdzie), i po przyzwoitym wykonaniu go jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością obrazów dawanych przez to szkiełko, ale do rzeczy: statyw ATM nabyłem z forum, powymieniałem w nim śrubki, dałem sprężyste podkładki, teraz wszystko łatwo się rozstawia i jest sztywne, dołożyłem obejmy pvc od starej anteny wi-fi zamiast kruchej obejmy od skyluxa (ułamał się zawias), rurkę w 3 sekundy się zapina lub odpina od montażu, a tuba optyczna to stara rura skylux, ale porządnie wyczerniona matem i z dobranymi baflami, w rurze jest czarno jak w kominie :) Obiektyw w oryginalnej celi został na wkręty przykręcony do tuby tak aby zachować w możliwie dużym przybliżeniu jego osiowość jak i równoległość osi optycznej do osi rury; zewnątrz cela minimalnie została zeszlifowana pilnikiem aby niebieski odrośnik od skylux na nią dało się założyć, wykorzystałem też czarny plastikowy kołnierz od starej celi obiektywu skylux do zakładania odrośnika. Wyciąg 1,25 cala z Astrokraka jest wystarczający w zupełności do tego refraktora, dobrze bez luzów pracuje, osadzony został w sztywnym kołnierzu od starego wyciagu skylux, kołnierz zaś jest z całością montowany do rury na trzech śrubach dzięki którym można kolimować refraktor ustawiając równoległość i osiowość wyciągu, całość jest solidna i mocna, jedynie bym popsuł jakbym tym o ścianę rzucił :)
Zestawu dopełnia barlow TPL long profile 2x, wzorcowy bez przeróbek plossl 9 mm GSO, oraz ATMowy pięcioelementowy plossl o ogniskowej około 25 mm dający akurat źrenicę wyjściową 2,3 mm, zrobiony z kitowego kellnera 25 mm, z tego kelnera została tylko soczewka kolektywu, soczewka oczna została dokoptowana z lunety zoom z lidla, oraz doszedł achromatyczny kolektyw o średnicy 30 mm z obiektywu starej lornetki, w porównaniu z oryginalnym kellnerem pole wzrosło z fabrycznych 52 stopni do około 66 stopni bez zauważalnego winietowania, oraz radykalnie zmalały barwne obwódki okularu, teraz jest niewielkie widmo wtórne fioletowo zielonkawe od nieosiowego patrzenia, bardzo, bardzo niewielkie, jedynie na brzegu dużego dość pola występuje lekki astygmatyzm, okularek dobrze pokazuje krajobrazy, ptaszki na drzewach oraz obiekty DS :) Całości dopełnia lustrzana kątówka, która nadzwyczaj dobrze się spisuje, lepszej do tego refraktorka nie trzeba. A teraz wiadomość dla chromofobów: dobrze zestawiona luneta z tym PZO z plosslem i barlowem na łysym w powiększeniu około 2 D, czyli 130 x prawie nie wykazuje fioletu ani na krawędzi łysego, ani na terminatorze, trzeba zwyczajnie się przyglądać aby go zobaczyć, na zasadzie że widać go kiedy wiemy czego szukać, dosłownie ślady, mam wrażenie że okularki bardziej aberrują niż obiektyw, obraz łysego w zasadzie taki sam szary jak niegdyś u kumpla w newtoniku 76/700, a przecież to nie EDek :) W dzień w takich powerach śladowy fiolet na gałązkach na tle nieba... A więc dopełnieniem tego zestawiku będzie plossl 6 mm aby nie używać barlowa, będzie to 133 x i akurat będzie git do planet i łysego, bo teraz z barlowem wkręconym w okular 130 x to bajka dla tej rurki na łysym, (Spokojnie zestaw spełnia kryteria optyki 2*D, większe nawet powery nadal są dobre, pod 200 x mimo apertury przy dobrym seeingu można podejść na łysym) czekam aż będzie rano jakaś pogoda na planetki :)
Szukacz również jest ATM, ma parametry 7*35, do tak małej rurki starcza on do star hoppingu jasnych DS w zupełności, jego ważna zaletą jest to że również jest kątowy i daje obraz ziemski, co jest szalenie istotne, miodzio się szuka po niebie z nieodwróconym obrazem oraz w zenicie :)

Zadowolony jestem z tego małego wariata, bo radochy daje fakt, że sam go skleciłem i jest lepszy niż fabryczne nawet nieco większe achromaty :) Sprawuje się świetnie, biorę go w 1 rękę i po prostu idę lukać na ogródek bez zbędnych ceregieli, większego sprzętu na razie nie potrzebuję, ważna u mnie jest mobilność, mały pokazuje mało, ale to co pokazuje to jak pokazuje :)

Na fotkach refraktor i obraz łysego zrobiony telefonem przyłożonym do okularu, w wizualu znacznie lepiej to jeszcze wygląda :)
Załączniki
Mały, ale wariat :) Czyli kolejne PZO 67/800: księżyc.jpg
A tu łysy w około 2D po przyłożeniu telefonu do okularu, foto robione sporo dni temu, w wizualu to znacznie lepiej wygląda :)
Mały, ale wariat :) Czyli kolejne PZO 67/800: 20151121_194139.jpg
Tak to wyglada :)
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

Postzbyszek | 19 Gru 2015, 20:46

Tylko na Księżycu czy z folia na Słońcu powiększenia co używasz dobry obraz dają, na jasne planety to z 80x max .
Jakbyś miał 67/400 to 2" wyciąg potrzebny, bo winietowałby na 1,25" . W 67/800 ten co masz pasuje .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postchavez1976 | 19 Gru 2015, 21:40

Gratulacje. Widzę jak wiele radości sprawia Ci ten sprzęcik i zrealizowany samodzielnie mod. Cieszę się razem z Tobą. Będzie jak znalazł na spokojny świąteczny czas... Udanych obserwacji!
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postfreak78 | 20 Gru 2015, 01:09

Witam ponownie, dziękuję za słowa wsparcia, co do postu Zbyszka (mój imiennik) to racja, za gnoja miałem za darmo 66/400 lunetę PZO od kolegi i u innego kolegi się zawieruszyła a jakże by się przydała teraz do ATM :) i racja że stożek światła 2 x bardziej stromy by był i wyciąg 1,25 by wyciął sporą część stożka, natomiast kiedyś w gorzej zrobionej lunecie na PZO 67/800 (za wyciąg długi czas robiła rurka metalowa odkurzaczowa z racji że plastic fantastic wyciąg skylux się zużył, wsuwana w większą rurkę al'a bracia z Żywca, gdzie osiowość i równoległość osi optycznych pozostawiała wiele do życzenia a do tego pryzmat w kątówce a nie lustro, krzywy w stosunku do osi optycznych lekko aberrował, poszedł do szukacza, nic się nie zmarnowało) obserwowałem Marsa i jego czapy w opozycji, jest wspomniane w odpowiednim wątku, Syrtis Major rozpoznałem i kilka innych struktur, to nadal przy plosslu 9 mm i wspomnianym wielokrotnie Barlowie 2 x long, czyli wynikowe 180 x, i nadal było dobrze, jest też wątek o obserwacjach Jowisza, gdzie wspomniałem że widziałem WCP i cień Ganimedesa na niej jednocześnie, za pomocą tej mojej lunetki przy powerach około 130 x, i większych, bo zależy czy Barlowa wkręcę w okular, czy w przedłużkę, PZO 67/800 ma mały krążek rozproszenia związany z aberracją sferyczną, porównywalny z dyskiem Airy'ego, może nawet mniejszy, i dlatego ten refraktor daje mimo apertury dobry detal, to raczej achromatyczna chińszczyzna daje gorszy często detal mimo nieco większej apertury bo jest kiepsko wykonana i sferochromatyzm (aberracja sferyczna dla różnych barw) oraz klasyczna aberracja chromatyczna psujące detal wyłażą, mówię o tym, że PZO 67/800 porównywalne jest do 80 mm przeciętnego achro detalem przy znacznie mniejszej aberracji chromatycznej, choć jak z kolegą Damon porównywałem swojego czasu kiedy ta moja rurka była sporo gorsza niż teraz, to i przy achro 120/1000 PZO nie miało się czego wstydzić jeśli chodzi o detal i rozdzielczość ... Do US ten refraktor się sprawdził, do DS wiadomo że słabo, bo mały i ciemny, ale oglądane po raz setny Albireo i te kolorki śliczne po raz setny jak i Hi Hi, Krab, M13, ciągle lubię to samo na żywo widzieć i to jest pasja, ... Teraz ten refraktor w miarę osiowy i skolimowany z lusterkiem zamiast pryzmatu daje radę naprawdę jak na średnicę, natomiast Słoneczko najlepiej mi się luka w źrenicy 2,3 mm zmierzonej suwmiarką przez lupę, piękna tarcza Słońca z detalami, przez folię Baadera, ale myślę nad filtrem zielonym spawalniczym, nim najlepiej widać, jest kontrastowy (bo monochromatyczny w najbardziej czułym dla oka pasmie w przeciwieństwie do szerokopasmowej folii Baadera), kiedyś używałem w skylux :) Do planet do 130 x sprawdzone, obserwowałem w wiekszych powerach nie raz, a że rurka teraz jest znacznie lepiej zrobiona, to tylko lepiej :) Pogoda nie rozpieszcza, ale wiele nocy już nad tym sprzętem i pod ciemnym niebem spędziłem, dostawałem od kobiety opieprz, że tylko przy rurze dniami grzebię, ale warto było:)
Dziękuję Kolego chavez1976, obserwy sprawiają radość, wróciłem dziś z obserwacji Łysego i dziś akurat mieczyk Rupes Recta widać było jak na dłoni w każdym powerze, coś wspaniałego :) Bo znów już naszły chmurwy, i nie wiadomo kiedy odpuszczą...
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

Postanatol1 | 22 Gru 2015, 23:21

Jak widać na fotce zastosowałem taki sam wyciąg (made by Astrokrak) i, tak jak piszesz, rzeczywiście daje on radę. Ja jednak skróciłem tubę pod nasadkę bino (polecam). A obiektyw rzeczywiście zacny (o czym już sam niejednokrotnie pisałem), szkoda, że mała apertura. Obecnie używam głównie do obserwacji Słońca. Mnie nigdy nie udało się zaobserwować WCP na Jowiszu tym sprzętem, muszę podczas nadchodzącej opozycji spróbować jeszcze raz, może się uda.
Załączniki
Mały, ale wariat :) Czyli kolejne PZO 67/800: 20150818_214119.jpg
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postanatol1 | 22 Gru 2015, 23:25

Zauważyłem, że mam drobny błąd w stopce, rzeczywiście obiektyw ma (teoretycznie) 67 mm (800:12=66,7), a nie 68 mm. To tylko 1 mm, ale trzeba trzymać się faktów. :D
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postmargor55 | 23 Gru 2015, 08:43

Mam jeszcze Skyluxa, ale obecnie zastapil go SW 90/910mm. Jestem po probnych obserwacjach. Jakos na przelomie pazdziernika i listopada, kiedy Jowisz mial srednice 33'' katowe bez problemy obserwowalem WCP, a innym razem cien ktoregos z ksiezycow. Anatol, mysle ze dla obiektywu PZO plama to nie problem, tylko nalezy ja ogladac, kiedy przechodzi w okolicach poludnika centralnego planety. Przez Skyluxa widzialem WCP kilka razy ale tylko w okolicach opozycji. Co do AC, to w SW wydaje sie odrobine wieksza niz w Skyluxie, ale AS jest skolei w SW skorygowana bardzo dobrze.

ps; moim zdaniem gdyby obiektyw PZO mial wieksza srednice, to zeby zachowac jego wysoka jakosc, to musialby miec jeszcze mniejsza swiatlosile, niz 1;12, a to oznaczaloby o wiele wieksza dlugosc ogniskowej, co potem oznaczaloby, ze refraktor mialby dlugosc, nie do zaakceptowania, przez wielu uzytkownikow i nie bylby tak popularny.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostJSC | 31 Sty 2016, 11:25

Znalazłem taka grafikę Jowisza:
Image
Jak szkiełka dobrej jakosci, to nawet w 50mm sporo widać. W podpisie widnieje refraktor 50/540 :!: :shock:
To chyba taki ZEISS http://www.astromart.com/images/classif ... 6227-3.jpg

No ale teraz żeby tak zobaczyć Jowisza, to trzeba mieć co najmniej Syntę 8", bo inaczej to nic nie widać. :wink:

EDIT
Ten podlinkowany przeze mnie teleskop to ATM - tataj więcej o tych teloeskopach http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1370717626
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmargor55 | 31 Sty 2016, 16:33

Wiec, jaka jest najmniejsza apertura, przydatna do obserwacji astronomicznych?. Tylko, zeby konstruktorzy z CZJ, nie dowiedzieli sie, ze to 90mm :wink: .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostJanusz_P. | 31 Sty 2016, 18:17

Najmniejszy obiektyw wysokiej jakości na lunetę astronomiczną to Zeissowskie szkiełko 50 mm z ogniskową coś koło 560 mm, było przed laty sprzedawane w zestawie z okularem z byłego DDR , to był wysokiej klasy achromacik :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postfreak78 | 01 Lut 2016, 12:37

anatol1 napisał(a):Zauważyłem, że mam drobny błąd w stopce, rzeczywiście obiektyw ma (teoretycznie) 67 mm (800:12=66,7), a nie 68 mm. To tylko 1 mm, ale trzeba trzymać się faktów. :D


Witam, ostatnio z ciekawości sprawdziłem suwmiarką obiektyw, to jest jeszcze lepiej: 66 mm średnicy źrenicy wejściowej, czy też apertury czynnej :) chyba że jakiś zawsze jest błąd suwmiarki, ale przy F12 wychodzi 792 mm ogniskowej, co by się w pewnym sensie pokrywało z tym, że PZO 66/400 ma również nieco mniej czyli 391 mm ogniskowej i również 66 mm apertury... :)

PS: co do starych achromatów Zeissa to również jestem zdania że były one starannie szlifowane i wykonane, Telementor też jest fajny, chciałbym przez niego luknąć kiedyś, poza tym również czytałem w necie o tym, że "długie" achromaty w pewnych sprawach przewyższają krótkie apo, szkoda, że jak zwykle na polskich forach jest tak mało o optyce, a na choćby cloudynights jest tego znacznie więcej...
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

PostJSC | 01 Lut 2016, 14:44

freak78 napisał(a): szkoda, że jak zwykle na polskich forach jest tak mało o optyce, a na choćby cloudynights jest tego znacznie więcej...


No niestety wiedza w Polsce na ten temat, typowego astroamatora, jest znikoma albo żadna. Na Zachodzie powszechna jest chociaż znajomość tzw. standardów achromatów "Sidgwick" i "Conrady"... Tyle razy wklejałem tabelkę, że dam teraz tylko linka http://www.cityastronomy.com/CA-ratio-chart-achro.jpg

Brakuje prostych tabel, w których byłoby to wyjaśnione. Jak np takich ściągniętych z Cloudy Nights (akurat w tym wypadku dotyczących sferycznych Newtonów) http://www.cloudynights.com/topic/42362 ... ntry550430 :
******APERTURE*****TEXEREAU MINIMUM F/RATIO
.............3 inch..................f/6.4
.............4 inch..................f/7.1
.............6 inch..................f/8.1
.............8 inch..................f/8.9
............10 inch..................f/9.6
............12 inch..................f/10.2

**APERTURE*****F/RATIO FOR DIFFRACTION-LIMITED SPHERICAL MIRRORS
-----------------------------------------------------------------------------
...3 inches..........f/9.6 (28.8 inch focal length)
...4 inches..........f/10.6 (42.4 inch focal length)
...6 inches..........f/12.1 (72.6 inch focal length)
...8 inches..........f/13.4 (107.2 inch focal length)
..10 inches..........f/14.4 (144 inch focal length)
..12 inches..........f/15.3 (183.6 inch focal length)

Czy też coś takiego...
Mały, ale wariat :) Czyli kolejne PZO 67/800: aberracje.jpg
aberracje.jpg (14.84 KiB) Obejrzany 12501 razy


Już wklejałem linka Antaresa http://www.antaresoptical.com/vixen-spec-ota.htm
Dla leniwych tłumaczę (pewnie nieudolnie, ale spróbuje ;) ):
"Refraktory są po to, aby uzyskiwać obrazy w dużym powiększeniu i o dużym kontraście. Mamy zalew wieloelementowych konstrukcji o dużej światłosile, ultradrogich zaspokajających potrzeby snobów, ale prawada jest taka, ze to długość ogniskowej jest królem! Nie dajcie się nabrać. ED mogą mieć perfekcyjnie skorygowaną aberrację chromatyczną, ale wszelkie inne aberracje w nich pozostają. Przy małej światłosile teleskopu wszystkie te aberrację są minimalne."
Tako rzecze Antares - chłopaki się trochę zagotowali ;) Pewnie można się sprzeczać w kwestii przeznaczenia refraktorów, ale w kwestii aberracji mają jak sądzę rację! :)

PS - nie wiem czy aberracja sferyczna się tak bezpośrednio przekłada z lustra na soczewkę, tym bardziej w dublecie, ale skoro tak, to taki np. SW100ED (znakomity skądinąd, o małej jak na ED światłosile) nie pełnia standardu f/10,6 , bo jak wiadomo ma f/9 . Poprawcie mnie jeśli popełniam tutaj błąd!

PS2 Gdzies tam obiło mi się, że np. konstrukcja Maksutov-Cassegrain jest optymalizowana pod f23 (minimum f15)... pewnie to także zależy o średnicy, niemniej jednak poprzez dążenie do jak największej światłosiły/szerokiego pola daje uszczerbek na jakości otrzymywanego obrazu, bo zwykle mamy w tych konstrukcjach światłosiłę większą niż f15, nie mówiąc już o f23

PS3 Lustra paraboliczne, to cytując wiki powinny miec minimum f6, a ile maja - każdy sam widzi.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJanusz_P. | 01 Lut 2016, 18:57

Na świecie jest pęd do miniaturyzacji aut, komputerów a także teleskopów, dlatego kompaktowe konstrukcje znajdują tak wielu użytkowników pomimo że generują wysokie koszty produkcji i drogi osprzęt jak w przypadku okularów do jasnych Newtonów ale ludzie wymagający komfortu i nie akceptujący 2-3m rur taki sprzęt chętnie nabywają i z zadowoleniem użytkują, czego sam jestem dobrym przykładem kupując po bez mała 30 latach eksperymentów teleskopowych sprzęt docelowy czyli kompaktowe SCT 14" w dodatku w ultra jasnej wersji z korektorem Hyperstar F/1,9 bo cenię sobie ultra krótki czas akwizycji obrazu i za pół minuty mam taki sygnał z gwiazdkami do 19 mag jak koledzy z wielkimi, długaśnymi i ciężkimi rurami APO ze światłosiłą F/8 na super-montażach za grube tysiące Euro zbiorą za 16 minut na jednej ekspozycji :arrow: :shock:
W dodatku mam wielki bonus, przy ekspozycji do 30 s i ogniskowej 675 mm nie muszę nawet guidować budżetowego EQ-6 na którym on od biedy, dobrze wyważony stoi :-)
Patrzyłem też w życiu przez planetarnego Cassegraina 300mm F/72 czy achromat 150mm F/24 i są to obrazy piękne, klasyczne ale dla purystów i traktuje to jako ciekawostkę którą w życiu zaliczyłem a nie jako sprzęt docelowy choćby ze względu na wysoki stopień specjalizacji lub nieporęczność tak długich refraktorów :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJSC | 01 Lut 2016, 20:15

Akurat wczoraj czytałem jakiś wywiad ze znanym amerykańskim astronomem,... nie znajdę tego teraz... Ale stwierdził mniej więcej coś takiego: "astroamatorzy kupują różne konstrukcje, przez różne konstrukcje przechodzą, ale na koniec i tak każdy kupuje SCT". Co prawda to amerykańskie warunki a nie polskie, ale coś w tym musi być :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostCharon X | 02 Lut 2016, 21:56

JSC napisał(a):Akurat wczoraj czytałem jakiś wywiad ze znanym amerykańskim astronomem,... nie znajdę tego teraz... Ale stwierdził mniej więcej coś takiego: "astroamatorzy kupują różne konstrukcje, przez różne konstrukcje przechodzą, ale na koniec i tak każdy kupuje SCT". Co prawda to amerykańskie warunki a nie polskie, ale coś w tym musi być :)


U nas hamuje cena :twisted: . Mnie też się marzy sct 8-11" jako teleskop głowny docelowy, ale to jak bedzie kasa i jakas okazja tanio kupic. W każdym razie bardziej kompaktowo w danej aperturze niż SCT to się chyba nie da.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostJanusz_P. | 03 Lut 2016, 09:47

Oczywiście że się da jeszcze bardziej kompaktowy 2x krótszy i znacznie jaśniejszy teleskop zrobić ale to już wyzwanie optyczne i tania oraz popularna ta konstrukcja u nas nie będzie a ma już nawet swojego zadowolonego właściciela w Polsce:
http://deltasky.pl/nasz-podopieczny-vel ... asciciela/
Załączniki
Mały, ale wariat :) Czyli kolejne PZO 67/800: Veloce RH 200.jpg
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat