Wskrzeszenie Łazarza, czyli tuning Uniwersała 150/900

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

PostDK | 27 Cze 2016, 19:41

Witam miłośników astronomii!

Krótko i na temat: około roku 2000 stałem się szczęśliwym właścicielem słynnego żywieckiego Szukacza Komet. Przez parę lat teleskop dał mojej osobie i kilku znajomym wiele radochy z obserwacji Księżyca czy szczegółów planet. Niestety, proza życia dopada nieubłaganie: w liceum zajawka była spora, jednak gdy rozpocząłem studia częściej niż w okular patrzyłem w dno kufla, aż w końcu teleskop poszedł w całkowita odstawkę i zamieszkał na strychu. Ostatnimi czasy, po niemalże 10 latach bezczynności, postanowiłem dokonać tytułowego wskrzeszenia.

W temacie tym chciałem prosić o poradę doświadczonych i aktywnych astroamatorów. Z góry zaznaczę, że pod względem wiedzy wciąż jestem na etapie laika z lat 90tych z góry przepraszam jeżeli zdarzy się zapytać głupio, proszę o wyrozumiałość. Sporo ostatnimi dniami czytałem, jednak jestemw z wiedza w plecy bardzo mocno, potrzebuję pomocy dobrych dusz, które są na bieżąco w temacie i wiedzą co w trawie piszczy np. w temacie okularów, których do wyboru są dziesiątki (eh jakie to było proste przed czasami Internetu – do wyboru były tylko okulary mikroskopowe z tulejakmi i... okulary mikroskopowe z tulejkami:-)

Ok, przejdę do sedna. Wiem jaką estymą cieszy się żywy trup zwany Szukaczem Komet, domyślam się że usłyszę poradę aby Żółtego rozjechać walcem, pochować z honorami i kupić coś nowego. W kilku tematach spotkałem się jednak z opiniami doświadczonych użytkowników rożnych teleskopów, twierdzących, że choć obudowa z malucha, to serce sportowej furki, czytaj dobrej jakości lustro główne. Z tego względu i ze względów poniekąd sentymentalnych chciałem posiadany teleskop reanimowac.

Jaki jest mój cel: doprowadzić do stanu odpowiedniej używalności czyli wyciągnąć max z tego co mam.

Planowane użytkowanie: sesje obserwacyjne max kilka/kilkanaście razy w roku, głównie Księżyc i planety.

Czas, umiejętności, kapitał: czas jest, zdolności manualne mieszczące się w średniej krajowej + dostęp do warsztatu ślusarskiego. Z tego co się zdążyłem zorientować jeżeli cena tuningu oscylowałaby by w granicach 1000zł to zazwyczaj proponuje się zakupić nowy sprzęt. Zakładam jednak, ze pan Uniwersał włożył serce w wykonanie tego lustra (pamiętam, że w okresie „świetności” obserwowałem szczegóły Marsa czy tranzyt księżycy po powierzchni Jowisza) i ze względu na ten fakt oraz inspiracje tematem: http://www.astromaniak.pl./viewtopic.php?f=5&t=17281&start=0&sid=1a98ff8ab09775d1978696d151a8ca25 chciałbym na bazie posiadanego teleskopowego Trabanta stworzyć cos co nada się do obserwacji. Tak jak pisałem, nie nie mam zamiaru szukac komet czy prowadzić bardziej szczegółowych obserwacji amatorskich, natomiast chce zainwestować na tyle, by gdy już dojdzie do sesji zebrać z niej max miłych doświadczeń wizualnych.

Oto moje pytania i przemyślenia odnośnie tuningu, uprzejmie proszę o korektę / pomoc:)

1. Lustro główne

Oto fotki. Teleskop swoje odstał, co wyraźnie widać. Tak prezentuje się umyte lustro.

https://s32.postimg.org/mxzh1xjdf/lustro1.jpg
https://s32.postimg.org/ksdoy4isj/lustro2.jpg

Jak to wygląda na oko ekspertów, wyrzucić od razu, inwestować i napylać czy tez odpuścić sobie i korzystać póki samo nie umrze? :)

Co ciekawe LW jest w stanie bardzo dobrym, na razie jeszcze go nie nie zdemontowałem, śruba trzyma jakby od tego zależało jej życie...

2. Wyciąg okularowy:

W wyżej podlinkowanym temacie użytkownik bolid25 podał link to następującego wyciągu:
http://astrokrak.pl/wyciagi-okularowe/2151-wyciag-okularowy-sky-watcher-rackpinion-125-2-newton.html
Wybór ten wydaje się oczywisty, jednak w komentarzach któregos ze sklepów znalazłem opinię, która wstrzymała moją decyzje o potencjalnym zakupie, a mianowice „wyciąg pasuje tylko to 200mm lustra”. O co chodzi? Czy taki wyciąg nadałby się do posiadanego przez mnie szukacza komet? Jeżeli nie, to czy ktoś może polecić jakiś inny?

3. Okulary

Oto oryginalny mikroskopowy zestaw, hehe tyle w temacie:)

https://s32.postimg.org/to7h5gfc5/zestaw.jpg

Prosiłbym o pomoc w doborze okularu(-ów). Wiem, że to spory koszt, dlatego na wstępie prosiłbym o polecenie jakiegoś na start (mój cel to głównie Księżyc i planety), oczywiście wedle kategorii najniższa cena vs najlepsza jakość. Będę wdzięczny za poradę w kontekście ewentualnej rozbudowy zestawu, tak by ostatecznie wszystko miało ręce i nogi, czyli posiąśc zestaw okularów z prawdziwego zdarzenia z rożnymi powiększeniami. Tak na marginesie: maksymalne powiększenia z oryginalnego zestawu Szukacza to bodaj 500x - czy to „chłyt marketyngowy” bo niedawno wyczytałem ze maksymalne powiększenie wykorzytsujące moc sprzetu to średnica lustra w mm x2 czyli w przypadku tego modelu 300x...

Ogólnie wybór jest naprawdę duży i przyznam, ze jestem trochę ogłupiony.

O ile jakość dostępnych oryginalnych okularów jest jaka jest, to zanim rozbudowałbym zestaw cały czas bym je wykorzystywał, zrobienie tulejki pasującej do nowego wyciągu nie będzie problemem.

4. Montaż paralaktyczny

Oryginał jak na zdjęciu, muszę powiedzieć, ze mimo starej daty, topornej i mało przychylnej użytkownikowi budowy, wciąż prowadzi się płynnie i bezproblemowo.

https://s32.postimg.org/ft98a7zw5/montaz.jpg

Jestem ciekaw czy da się przerobić ów montaż tak, by założyć mechaniczny napęd jednoosiowy? Czy byłbym w stanie zaadoptowac /przerobić najprostszy i najtańszy napęd ekonomiczny oferowany przez sklepy z optyką?

Od razu wyjaśniam czemu napęd. Mówiąc szczerze, cześć obserwacji będzie prowadzona z bardzo młodymi adeptami astronomii oraz... kobietami. Z doświadczenia wiem, że tłumaczenie płci pięknej dotykającej sprzęt astro pierwszy raz w życiu jak obsługiwać mikroruchy paralaktyka tak aby ta świecąca kulka otoczona pierścieniem nie znikała z pola widzenia, nie drgała i była wyraźna to syzyfowa praca:) Co tu dużo gadać szkoda własnych nerwów i psucia technikaliami nowego doświadczenia osobie „niewtajemniczonej”, celem tego zabiegu byłoby tylko i wyłącznie ułatwienie przy obserwacjach „towarzyskich”.

5. Statyw

Oryginalna stukilowa noga szukacza komet, to największy wrzód na d... który na wstępie łamał ducha nieszczęśnika zobowiązanego taszczyć stojak na miejsce obserwacji. Konstrukcja i waga nie gwarantowała stabilności i zawsze mnie to wkurzało, dlatego mam zamiar pospawać sobie przynajmniej jeden mobilny statyw z prawdziwego zdarzenia – w miarę lekki, stabilny i prawdopodobnie z regulacja wysokości. Moje pytanie – czy ktoś może polecić jakiś nowoczesny statyw nadający się do teleskopu tej budowy a spełniający powyższe kryteria? Mam dostęp do darmowego materiału i umiejętności by to zrobić, szukam modelu/konstrukcji, którą mógłbym zmałpować i wykonać na własną modłę:)

Dodatkowo, dla pełnego efektu planuję wykonać jeszcze kilka nudnych robót kosmetycznych o których pisał m.in. w swoim temacie bolid25.

Z góry dziękuję za pomoc i życzę bezchmurnych nocy:)
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Cze 2016, 19:17

 

Postrobert_sz | 09 Lip 2016, 12:01

Widzę, że temat zaginął wśród milionów ogłoszeń z giełdy i nikt nie odpowiedział :mrgreen:
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostTimon | 09 Lip 2016, 15:11

To przez te wakacje, już nadrabiamy :wink:

Ad1.Lustro do regeneracji powłok, ale najpierw sprawdził bym jego dokładność.Jeśli nie poradzisz sobie z badaniem znajdź kogoś kto to robił w swojej okolicy.Dobrze było by sprawdzić też dokładność wtórnego.

Ad2.Chodzi o promień krzywizny podstawy wyciągu,który prawdopodobnie jest zaprojektowany do rury ok250mm.Można sobie z tym poradzić albo kontakt ze sklepem i pewnie znajdzie się coś dla Ciebie.

Ad3. Nie czuję się kompetentny :oops:

Ad4.Wszystko się da, szczególnie jeśli to ma być do wizuala, ale trzeba policzyć jaką zastosować przkładnie i mieć nieco zaplecza technicznego.

Ad5. Wydaje się że masz koncepcje więc mogę pominąć

Sorry że tak późno się odzywamy ale życzymy powodzenia w renowacji.Warto spróbować bo optyka może być całkiem niezła w tym teleskopie.Pisz o postępach a w razie problemów spróbujemy coś poradzić.
ATM200/1200,ATM270/1500;Swan33;Rosyjski14x;PL9;LV7,TV11,neodymek i UHC-sik,
 
Posty: 208
Rejestracja: 17 Lis 2007, 08:53
Miejscowość: Lubań Śl.

PostDK | 10 Lip 2016, 09:46

Witam i dziękuję za odpowiedź.

Przez te kilka dni odrobinę nadgoniłem wiedzy, wujek google wciąż pracuje na maks obrotach.

Zmieniam trochę strategię, bo początkowo renowacja lustra była priorytetem, teraz zostawiam ją na koniec. Chce sprawdzić jakie obrazy będzie dawać z jakimś porządnym okularem. Jeśli rzeczywiście kiepskie to tuning... Dodatkowo trochę wstrzymało mnie info, że źle przeprowadzona renowacja może zmienić właściwości lustra na minus i dawać gorsze obrazy niż oryginał nawet lekko zmaltretowany... Dlatego chyba poczekam z tym na koniec.

Wyciąg – sporo myślałem i cały czas mam zagwozdkę – w tej chwili bardziej skłaniam się do zakupu taniej redukcji z 0,96 nad 1,25” i dołożenia zaoszczędzonych plnów do puli okularowej. Niestety nigdzie na necie nie znalazłem konkretnego info na temat stosowania większego okularu w mniejszym wyciągu (poza jednym tematem po ang, gdzie gość bardzo lakonicznie nadmienia, ze problem może być tylko przy obserwacjach okularami o dużym polu wiedzenia). Takie przejściówki są w sprzedaży więc widocznie ktoś tego używa... Jakkolwiek heretycznie dla doświadczonych astroamatorów to zabrzmi, z oryginalnym wyciągiem nigdy nie miałem większych problemów (to taki plus braku porównania z pracą na dobrym sprzęcie: )

Napęd – dzięki Timon, chodziło mi o takie jasne info czy to się nada czy nie. Będę szukał jeszcze tematów o jakimś prostym napędzie DIY, ma być tylko wizual i możliwie najmniejszym kosztem nawet z surowców wtórnych:)

Stojak – na razie trafiłem na coś takiego:
http://www.instructables.com/id/DIY-camera-tripod/?ALLSTEPS

Okulary – temat spędzający sen z powiek. Czytam, robię notatki i cały czas sobie wszystko kalkuluje: co lepsze krótkoogniskowy okular czy długoogniskowy + barlow. Która firma? Starałem się poszukać tematu-gotowca z podpowiedziami doświadczonych obserwatorów co wybrać dla teleskopu dokładnie z moimi parametrami (150/900), ale nic nie znalazłem, urok posiadania trupa. Hehe, na razie konkretny chaos w głowie, gdy jakieś końcowe wnioski się wyklarują to z pewnością zapytam.

pozdrawiam

PS. Jakimś cudem udało się wymontować lustro wtórne z tubusa i w porównaniu do głównego wygląda jak nówka:)
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Cze 2016, 19:17

 

PostTimon | 10 Lip 2016, 13:46

Jeśli chodzi o okulary: światłosiła f6 nie jest bardzo wymagająca ale pewne wady będą widoczne w tych tańszych.Wszystko zależy od tego co jesteś w stanie zaakceptować.Ja ze swej strony powiem że niezłym rozwiązaniem jest dobry barlow, ale znajdą się zdecydowani przeciwnicy tej opcji.
Co do wyciągu to jeśli nie było z nim problemów i możesz dostać tanią redukcje to zostaw i sprawdź jakie będzie dawać obrazy, czy nie wystąpi winieta. W razie czego zawsze zdążysz wymienić.
Prawidłowo przeprowadzona renowacja nie powinna w sposób istotny pogorszyć sprawy a nawet polepszyć.Lustro w takim stanie jak u Ciebie może dawać nieco gorszy kontrast.Umyj je poskładaj i sprawdź obrazy. Jak będzie problem to trzeba będzie postawić je na nożu i sprawdzić dokładność.Tu raczej nie będzie się opłacało korzystać z pomocy fachowca bo pomiary nieco kosztują, choć może się mylę...więc albo nauczysz się pomiarów i wykonasz nóż albo skorzystasz z czyjejś pomocy.W razie czego mogę pomóc w pomiarach tylko nie obiecuję że to było by od ręki.
ATM200/1200,ATM270/1500;Swan33;Rosyjski14x;PL9;LV7,TV11,neodymek i UHC-sik,
 
Posty: 208
Rejestracja: 17 Lis 2007, 08:53
Miejscowość: Lubań Śl.

Postzbyszek | 10 Lip 2016, 17:58

W/g mnie warto też tubę wymienić, telep zrobi się lżejszy, jakaś rura co jako formy do betonowania są, wentylacyjna, czy kominowa , ważne aby lekka. Wyciąg 2" z redukcja 1,25" na giełdzie tu kupisz, okulary też . W/g mnie tam możesz mieć LW nie eliptyczne, ale ścięty rogami prostokąt, zostawiłbym je. Napylenie LG nie jest drogie, a to lustro ręcznie robione i zwykle ok są . Masz z dołu lustra jakiś nr wydrapany ? To identyfikator osoby co je szlifowała . W/g mnie nei ma sensu z montażem nic robić, używać i tyle. Na giełdzie bywają obejmy i warto w nie zainwestować , tak samo jak w jakiś montaż paralaktyczny min. klasy EQ5 . Jakbyś tubę na znacznie lżejszą wymienił, cela pewnie tez ciężka i na coś lżejszego to EQ3-2 dałby rady, ale bez wprawy nie wyjdzie ta przeróbka. Wymieniając wyciąg zrób daj w tubie wręgę poniżej wyciągu , wzmocni konstrukcyjnie, chyba nad wyciąg nie trzeba bo oryginalnie coś trochę wyżej jest . Wyciąg to podstawowa sprawa do wymiany, będą pasowały 1.25" okulary, nawet popularne Plossle dużo pokażą .
Możesz poszukać na giełdzie tubę z obejmami 150/750 z LG , LW, wyciągiem, szukaczem za max połowę kwoty co ten remont by kosztował .
Śmiało ten telep możesz jako zabytek zostawić , nie przerabiać, LG napylić , Plossle 10, 6 mm po odkręceniu tulei 1,25" można choćby klejem żywicznym do tulei 0,96" przymocować i wystarczy .
Redukcja z 0,96 na 1,25 jest szersza od wyciągu i po włożeniu jej + okular nie uzyskasz ostrego obrazu, zwykle ok 25 mm powyżej korpusu wyciągu jest ognisko , w wyciąg wkładasz okular i wysuwasz ostrość ustawiając . Mając włożoną redukcję już jesteś powyżej złapania ostrości .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJarek76 | 12 Lip 2016, 14:47

Witaj,.
Razem z kolegą Zbyszkiem moim przedmówcą kilka lat temu modernizowaliśmy U 200/1000. Z oryginalnego "U-boota" zostało tylko lustro główne.Był na nim znak na spodzie ,o którym wspominał Zbyszek.Jako pierwsza została wymieniona tuba na ocynkowaną,lżejszą ze 3x od tej PCV,która miała tendencję do uginania :( . Następnie zostały wymienione takie elementy jak cela( zrobiona ze sklejki wodoodpornej), wyciąg okularowy taki jak z podanego linku, lusterko wtórne, zostały wstawione wręgi oraz pająk trójramienny.Tuba została odchudzona o 6 kg w stosunku do oryginalnej.Jeśli masz zapał,smykałkę i fundusze,to warto pobawić się w ATP. Większość luster głównych było bardzo dobrej jakości !
Pozdrawiam i życzę powodzenia !
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

PostDK | 14 Lip 2016, 21:51

Panowie, dziękuję za podpowiedzi:)

Timon:

Dzięki za ofertę pomocy, tak jak napisałeś najpierw poskładam telepa do kupy i sprawdzę w polu jakie daje obrazy. Popatrzyłem na temat noza foucaulta, wydaje mi się, ze byłbym go w stanie wykonać – pytanie czy jeżeli obrazy będą kiepskie warto to robić, czy może oddać lustro od razu do renowacji?

Zbyszek i Jarek76:

- tak, LW to ścięty rogami prostokąt, wym 60x45mm, jest w stanie minus bardzo dobrym.
- LG jest wymiarowe 150mm, owszem na spodzie jest wydrapane „L.D. 4”. Gdzieś już zdążyłem przeczytać, że Uniwersał z tym znakiem to ponoć dobry omen:)
- wziąłem do serca poradę odnośnie odchudzenia i oprócz planowanego wykonania stojaka o racjonalnej wadze, zakupiłem na giełdzie lżejszą tubę (chyba) plus obejmy, wyciąg 1.25 i szukacz, zobaczymy co w realu dostanę i czy da się to jakoś wykorzystać.

Na razie cały czas nadganiam wiedzę, każdy przeczytany temat to link do dwóch kolejnych zagadnień. Z tego co mi napisaliście, muszę poczytać o zastosowania wręg i zmianie pająka.

Poza tym jestem po pierwszej próbie okiełznania tematu okularów. Na podstawie kilku artykułów o ich doborze wyliczyłem, że min powiększenie to 25x, max to 300x (wg celestii tylko 240x). Oto wstępna selekcja okularów z których cos wybiore, podzieliłem je na zestawy (wedle planowanej kolejności zakupu i powiększeń):

Zestaw 1: Planety + Księżyc

- Baader Planetarium Classic Ortho 6 mm (150x)
- TMB 7mm Planetary (112x)
- Celestron Omni 9mm (100x)

Dodajac Barlowa (Vixen 2x czy inny?) dostanę:

Barlow + Baader (300x = max "teoretyczny")
Barlow + TMB (225x = blisko maxa "realistycznego")
Barlow + Omni (200x)

Zestaw 2:

- Plossl Vixen NPL 25mm (36x)
- Plossl GSO 25mm (36x)
z Barlowem da powiększenie 72x

Zestaw 3:
W zależności od wybranych okularów ewentualnie dobiorę jakieś brakujące powiększenia pomiędzy długo i krótko ogniskowymi.

Proszę o korektę jeżeli to źle rozkminiam, ewentualnie inne propozycję jeżeli ktoś może odradzić / polecić inny okular z własnych doświadczeń.

Pozdrawiam!
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Cze 2016, 19:17

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat