Refraktor-Unitron 75/1200- f-16-.Dawnych wspomnień czar.

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

PostKrzysztof_P | 03 Maj 2020, 20:52

anatol1 napisał(a):A Ty Krzysztof masz długie, dobre achro żeby porównać NA ŻYWO z tymi Takami i Intesami? Wspomnienia Zeissa sprzed 20 lat się nie liczą.


Hah...Długo nad tym myślałeś...Czy Ty aby wszystko wiesz o mnie i o sprzęcie z jakiego mam dostęp korzystać , chyba wiesz więcej niż ja sam , kiedy i czym oglądam czy oglądałem. :D Co się liczy a co nie to ja dobrze wiem.No po prostu nie macie możliwości i nie korzystacie , więc i nie porównacie a nie tam pisanie przez co ja oglądam a przez co nie.Kiedyś jak miałem tylko dostęp do najprostszego Newtona to myślałem że nie ma nic lepszego na Świecie.Jak pooglądacie Świetnymi Trypletami to wtedy dopiero się przekonacie i te wszystkie rozważania z tabelkami i wyliczeniami , Abberką Sferyczną odejdą w dal.Tyle tylko że operujecie małymi Aperturami i to jest ta bolączka trudna w długich Refraktorach AC do przeskoczenia ze względu na rozmiary.Świetne APO nie dość że pokaże Wspaniale , to i będzie mobilniejsze w użyciu , niestety jakość kosztuje i oglądanie długimi Refraktorami AC za stosunkowo niewielkie pieniądze z małą Aperturą , jest jakimś wyjściem z tego.Nie znam człowieka , który zamienił by się Refraktorem APO Takahashi D-76mm na Vixenka AC D-80mm.Długie Refraktory pokazują piękne obrazy , ale niestety ich Apertury i gabaryty bardzo są zawężone i ograniczone.To były Hity kiedyś tam , dzisiaj w epoce Nowszej Generacji Refraktorów są fajnym dodatkiem jako ciekawy i dobry sprzęt.Jako dodatek widzę je jak najbardziej , jako docelowy na pewno nie.Potrafią cieszyć i wiem co pokazują , są też inne długie dobre Refraktory AC , nie tylko te przez was tu w temacie wymienione , które też znam z praktyki.To jest moje zdanie w tym temacie.
Niech was Cieszą jak mogą i tak myślę , że powinniście kiedyś spojrzeć przez naprawdę Bardzo Dobre Ciut Większe APO. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 03 Maj 2020, 20:58

Jak juz walę cytatami to jeszcze ten dotyczący diagramów RPD :wink: (z Sacka https://www.telescope-optics.net/apo_refractor.htm ) :

"Zlikwidowanie widma wtórnego wymaga dwóch elementów szklanych o prawie identycznej wartości względnej częściowej dyspersji (RPD). Ponieważ jeden z nich ma moc dodatnią, a drugi ujemną, ich zmiana refrakcji wraz z długością fali kompensuje się wzajemnie, przy czym różnica dyspersji (liczba Abbe) kompensuje różnicę mocy (słabszy element ujemny musi mieć wyższy dyspersja). Na wykresie RPD niemal zerowa różnica RPD przekłada się na prawie poziomą linię łączącą dwie szklanki. Zatem im większe nachylenie linii łączącej, tym więcej wytworzonego widma wtórnego; na przykład górna pomarańczowa linia łączy koronę BK7 i krzemień F2, standardowy achromat, podczas gdy dolna pomarańczowa linia łącząca BK7 i KZFSN4 wskazuje prawie 30% mniejsze widmo wtórne (nr 2 w tabeli 12 ). Dla danej różnicy RPD widmo wtórne jest odwrotnie proporcjonalne do różnicy liczby Abbe między dwoma szkłami.
Różnica Abbe jest również ważna, ponieważ określa moc soczewki potrzebną do osiągnięcia minimalnego poziomu widma wtórnego dla dwóch szkieł: im mniejszy dyferencjał, tym mocniejsze są wymagane soczewki. To jednak ostatecznie generuje niedopuszczalny poziom sferochromatyzmu, zarówno z pierwotnego sferycznego (który wpływa tylko na niezoptymalizowane długości fal), jak i z wtórnego sferycznego, który jest generalnie mniejszy. Ten pierwszy wpływa tylko na niezoptymalizowane długości fal, ale drugi wpływa również na zoptymalizowaną długość fali, ponieważ wtórną sferyczną w celu z powierzchniami sferycznymi można zminimalizować tylko do 1/5 do 1/6 jej wielkości, równoważąc ją z pierwotną sferyczną przeciwny znak. Szybkie dublety (~ ƒ / 8 i szybsze) wymagają różnicy Abbe wynoszącej ~ 25 lub więcej; dlatego w takich systemach konieczne są szkła o bardzo niskiej dyspersji (po lewej, zacieniowane zielone) (ważnym czynnikiem jest również dopasowanie współczynnika załamania światła; im wyższy wskaźnik w dopasowanym szkle, tym słabsza jest jego wymagana moc i odwrotnie, co korzystnie lub niekorzystnie zmienia wtórną różnicę sferyczną - tj. wtórną sferyczną resztkę - na silnie zakrzywionych powierzchniach, szczególnie na szybkich dubletach).
W tryplecie dodatkowy element zmniejsza potrzebne indywidualne krzywizny powierzchni, co umożliwia stosowanie okularów ze znacznie mniejszą różnicą Abbe niż dublet. Dodanie trzeciego elementu soczewki nie wpływa na widmo wtórne, o ile ten trzeci element jest tego samego typu co jedna z dwóch pozostałych soczewek. Dodanie innego trzeciego szkła wprowadza widmo wtórne proporcjonalne do różnicy RPD między nim a elementem o przeciwnej mocy, zmodyfikowanym przez odpowiednie moce elementów. Pozwala to na korektę widma wtórnego w triplecie z dwoma elementami o identycznym znaku mocy posiadającym prawie identyczną niezerową różnicę RPD w porównaniu z centralnym elementem przeciwnego znaku, a zatem ich indywidualne udziały w widmie wtórnym prawie się eliminują."
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 03 Maj 2020, 21:04

Zapomniałem dodać że pewne wady optyki które wychodzą z teoretycznych wyliczeń są dostrzegalne a niektóre w ogóle praktycznie pomijalne , dlatego tak ważne jest aby pooglądać i przekonać się co w praktyce naprawdę wypada lepiej a co słabiejmi jak to się przekłada na walory obrazu.
Dobrze że Krzysztof Okroj kupił choć te 4" AC , może będzie kiedyś okazja porównać jego Refraktor z Dobrym 4"APO czy choćby Dobrym Edkiem 100ED. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 03 Maj 2020, 21:07

Krzysztof_P napisał(a):
anatol1 napisał(a):A Ty Krzysztof masz długie, dobre achro żeby porównać NA ŻYWO z tymi Takami i Intesami? Wspomnienia Zeissa sprzed 20 lat się nie liczą.


Hah...Długo nad tym myślałeś...Czy Ty aby wszystko wiesz o mnie i o sprzęcie z jakiego mam dostęp korzystać , chyba wiesz więcej niż ja sam , kiedy i czym oglądam czy oglądałem. :D Co się liczy a co nie to ja dobrze wiem.No po prostu nie macie możliwości i nie korzystacie , więc i nie porównacie a nie tam pisanie przez co ja oglądam a przez co nie.Kiedyś jak miałem tylko dostęp do najprostszego Newtona to myślałem że nie ma nic lepszego na Świecie.Jak pooglądacie Świetnymi Trypletami to wtedy dopiero się przekonacie i te wszystkie rozważania z tabelkami i wyliczeniami , Abberką Sferyczną odejdą w dal.Tyle tylko że operujecie małymi Aperturami i to jest ta bolączka trudna w długich Refraktorach AC do przeskoczenia ze względu na rozmiary.Świetne APO nie dość że pokaże Wspaniale , to i będzie mobilniejsze w użyciu , niestety jakość kosztuje i oglądanie długimi Refraktorami AC za stosunkowo niewielkie pieniądze z małą Aperturą , jest jakimś wyjściem z tego.Nie znam człowieka , który zamienił by się Refraktorem APO Takahashi D-76mm na Vixenka AC D-80mm.Długie Refraktory pokazują piękne obrazy , ale niestety ich Apertury i gabaryty bardzo są zawężone i ograniczone.To były Hity kiedyś tam , dzisiaj w epoce Nowszej Generacji Refraktorów są fajnym dodatkiem jako ciekawy i dobry sprzęt.Jako dodatek widzę je jak najbardziej , jako docelowy na pewno nie.Potrafią cieszyć i wiem co pokazują , są też inne długie dobre Refraktory AC , nie tylko te przez was tu w temacie wymienione , które też znam z praktyki.To jest moje zdanie w tym temacie.
Niech was Cieszą jak mogą i tak myślę , że powinniście kiedyś spojrzeć przez naprawdę Bardzo Dobre APO. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Ok, jasne. Ale mi pojechałeś. Gdzie mi się tam porównywać z takim specem.
W końcu Ty już tyle widziałeś tyloma teleskopami.
Pamiętam jak raz pisałeś, że widziałeś nawet białe owale w strefie równikowej Jowisza przez któryś z tych twoich Intesów.
Tylko, że tam białych owali nie widzi nawet Hubble, bo ich tam po prostu nie ma. Na moją uwagę stwierdziłeś, że się pomyliłeś. No każdy ma prawo, ale czy taki mistrz jak Ty również?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postchondryt | 03 Maj 2020, 21:12

JSC napisał(a):Jak juz walę cytatami to jeszcze ten dotyczący diagramów RPD :wink: (z Sacka https://www.telescope-optics.net/apo_refractor.htm ) :

"Zlikwidowanie widma wtórnego wymaga dwóch elementów szklanych o prawie identycznej wartości względnej częściowej dyspersji (RPD). Ponieważ jeden z nich ma moc dodatnią, a drugi ujemną, ich zmiana refrakcji wraz z długością fali kompensuje się wzajemnie, przy czym różnica dyspersji (liczba Abbe) kompensuje różnicę mocy (słabszy element ujemny musi mieć wyższy dyspersja). Na wykresie RPD niemal zerowa różnica RPD przekłada się na prawie poziomą linię łączącą dwie szklanki. Zatem im większe nachylenie linii łączącej, tym więcej wytworzonego widma wtórnego; na przykład górna pomarańczowa linia łączy koronę BK7 i krzemień F2, standardowy achromat, podczas gdy dolna pomarańczowa linia łącząca BK7 i KZFSN4 wskazuje prawie 30% mniejsze widmo wtórne (nr 2 w tabeli 12 ). Dla danej różnicy RPD widmo wtórne jest odwrotnie proporcjonalne do różnicy liczby Abbe między dwoma szkłami.
Różnica Abbe jest również ważna, ponieważ określa moc soczewki potrzebną do osiągnięcia minimalnego poziomu widma wtórnego dla dwóch szkieł: im mniejszy dyferencjał, tym mocniejsze są wymagane soczewki. To jednak ostatecznie generuje niedopuszczalny poziom sferochromatyzmu, zarówno z pierwotnego sferycznego (który wpływa tylko na niezoptymalizowane długości fal), jak i z wtórnego sferycznego, który jest generalnie mniejszy. Ten pierwszy wpływa tylko na niezoptymalizowane długości fal, ale drugi wpływa również na zoptymalizowaną długość fali, ponieważ wtórną sferyczną w celu z powierzchniami sferycznymi można zminimalizować tylko do 1/5 do 1/6 jej wielkości, równoważąc ją z pierwotną sferyczną przeciwny znak. Szybkie dublety (~ ƒ / 8 i szybsze) wymagają różnicy Abbe wynoszącej ~ 25 lub więcej; dlatego w takich systemach konieczne są szkła o bardzo niskiej dyspersji (po lewej, zacieniowane zielone) (ważnym czynnikiem jest również dopasowanie współczynnika załamania światła; im wyższy wskaźnik w dopasowanym szkle, tym słabsza jest jego wymagana moc i odwrotnie, co korzystnie lub niekorzystnie zmienia wtórną różnicę sferyczną - tj. wtórną sferyczną resztkę - na silnie zakrzywionych powierzchniach, szczególnie na szybkich dubletach).
W tryplecie dodatkowy element zmniejsza potrzebne indywidualne krzywizny powierzchni, co umożliwia stosowanie okularów ze znacznie mniejszą różnicą Abbe niż dublet. Dodanie trzeciego elementu soczewki nie wpływa na widmo wtórne, o ile ten trzeci element jest tego samego typu co jedna z dwóch pozostałych soczewek. Dodanie innego trzeciego szkła wprowadza widmo wtórne proporcjonalne do różnicy RPD między nim a elementem o przeciwnej mocy, zmodyfikowanym przez odpowiednie moce elementów. Pozwala to na korektę widma wtórnego w triplecie z dwoma elementami o identycznym znaku mocy posiadającym prawie identyczną niezerową różnicę RPD w porównaniu z centralnym elementem przeciwnego znaku, a zatem ich indywidualne udziały w widmie wtórnym prawie się eliminują."


Rozumiem wszystko to co opisujesz jednak gdybym miał wybierać między 2-wu metrową rurą a o połowę krótszą ED z obiektywem tej samej średnicy to z pewnością wybrał bym ten drugi a na jakości obrazów pewnie bym nie stracił.

Pozdro... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 03 Maj 2020, 21:17

anatol1 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):
anatol1 napisał(a):A Ty Krzysztof masz długie, dobre achro żeby porównać NA ŻYWO z tymi Takami i Intesami? Wspomnienia Zeissa sprzed 20 lat się nie liczą.


Hah...Długo nad tym myślałeś...Czy Ty aby wszystko wiesz o mnie i o sprzęcie z jakiego mam dostęp korzystać , chyba wiesz więcej niż ja sam , kiedy i czym oglądam czy oglądałem. :D Co się liczy a co nie to ja dobrze wiem.No po prostu nie macie możliwości i nie korzystacie , więc i nie porównacie a nie tam pisanie przez co ja oglądam a przez co nie.Kiedyś jak miałem tylko dostęp do najprostszego Newtona to myślałem że nie ma nic lepszego na Świecie.Jak pooglądacie Świetnymi Trypletami to wtedy dopiero się przekonacie i te wszystkie rozważania z tabelkami i wyliczeniami , Abberką Sferyczną odejdą w dal.Tyle tylko że operujecie małymi Aperturami i to jest ta bolączka trudna w długich Refraktorach AC do przeskoczenia ze względu na rozmiary.Świetne APO nie dość że pokaże Wspaniale , to i będzie mobilniejsze w użyciu , niestety jakość kosztuje i oglądanie długimi Refraktorami AC za stosunkowo niewielkie pieniądze z małą Aperturą , jest jakimś wyjściem z tego.Nie znam człowieka , który zamienił by się Refraktorem APO Takahashi D-76mm na Vixenka AC D-80mm.Długie Refraktory pokazują piękne obrazy , ale niestety ich Apertury i gabaryty bardzo są zawężone i ograniczone.To były Hity kiedyś tam , dzisiaj w epoce Nowszej Generacji Refraktorów są fajnym dodatkiem jako ciekawy i dobry sprzęt.Jako dodatek widzę je jak najbardziej , jako docelowy na pewno nie.Potrafią cieszyć i wiem co pokazują , są też inne długie dobre Refraktory AC , nie tylko te przez was tu w temacie wymienione , które też znam z praktyki.To jest moje zdanie w tym temacie.
Niech was Cieszą jak mogą i tak myślę , że powinniście kiedyś spojrzeć przez naprawdę Bardzo Dobre APO. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Ok, jasne. Ale mi pojechałeś. Gdzie mi się tam porównywać z takim specem.
W końcu Ty już tyle widziałeś tyloma teleskopami.
Pamiętam jak raz pisałeś, że widziałeś nawet białe owale w strefie równikowej Jowisza przez któryś z tych twoich Intesów.
Tylko, że tam białych owali nie widzi nawet Hubble. Na moją uwagę stwierdziłeś, że się pomyliłeś. No każdy ma prawo, ale czy taki spec jak Ty również?


W jasnej strefie równikowej Jupka to ja cały czas widzę podklejone pod pas podłużne chmury wraz z ich obrysem te co fajnie widać na fotkach w dziale Astrofotografii.Chmury różnią się kolorem od otoczenia na tle jasnej równikowej strefy.Są też ciemne o różnej intensywności koloru i białe owale , często bliżej biegunów Jowisza.Księżyc Ganimedes jak ma Tranzyt to jego cień jest czarny , potem wchodzi na Planetę sam Księżyc , który jest ewidentnie "kulką" na tle np. pociemnienia biegunowego , za czerwoną Plamą są wspaniałe kłębiące się chmurki.Rząd owali w pociemnieniu biegunowym też widać jak są na tarczy Jowisza.Jak Jowisz góruje choć jest nisko na niebie to warunki są najlepsze , Cassini po obwodzie przy 400X też się widuje , APO-ED 152/1200mm pokazuje to słabiej niż Mak Intesa 8" ale też pokazuje.No tego to ja na pewno nie zobaczę w małym D-80mm Refraktorze AC. :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 03 Maj 2020, 21:31, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 03 Maj 2020, 21:24

Tak jak napisałem powyżej , długie Refraktory AC to fajny dodatek z ładnymi kolorowymi obrazkami Planet.Tak je widzę , sam je też lubię , ale nie jako sprzęt do oglądnięcia czegokolwiek więcej na Księżycu czy tarczach Planet.Tu musi być Apertura co najmniej 5" wzwyż , zresztą jak czytacie zachodnie strony to często się tam o tym pisze , do Planet Złoty Grall zaczyna się od 5" Dobrego Refraktora Wzwyż.To nie są moje wymysły , tylko stwierdzenia oglądających Planety od lat.APO WO 98mm FLT też pokazuje te białe chmurki na tle jasnej strefy i z lepszym kolorkiem od APO APM czy Maka , ale słabiej zdecydowanie je rozróżnić na pojedyncze z widocznym obrysem , co za to się rzuca w oczy to lepsze zabarwienie wszelakiego detalu na tarczy Jowisza.Zresztą jest temat kraterków w Plato , no i co tam w tym Plato widać Doskonałym Refraktorem Vixena D-80mm AC??? :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 03 Maj 2020, 22:05

Nie ma się zmiłuj, rozdzielczość obserwowanych obrazów rośnie wraz ze wzrostem apertury. Innej możliwości nie ma. Tak, załatwia pewne rzeczy doskonała optyka danego sprzętu ale tylko do pewnych realnych granic dla możliwości tegoż teleskopu.
==============================================================
Oczywiście występują inne składowe co do jakości obserwacji ale to już raczej " losowe, atmosferyczne ", na które nie mamy żadnego wpływu a które też decydują co i jak widzimy, ale to już tak na marginesie.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJSC | 03 Maj 2020, 22:31

Krzysztof_P napisał(a):Rząd owali w pociemnieniu biegunowym też widać jak są na tarczy Jowisza.Jak Jowisz góruje choć jest nisko na niebie to warunki są najlepsze , Cassini po obwodzie przy 400X też się widuje , APO-ED 152/1200mm pokazuje to słabiej niż Mak Intesa 8" ale też pokazuje.No tego to ja na pewno nie zobaczę w małym D-80mm Refraktorze AC. :D :wink:


Zamiast opisów tych mitycznych owali narysuj mi tylko jak wygląda braz dyfrakcyjny Delty Cygni w Twoim teleskopie, a będę wiedział o nim wszystko wszystko :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 03 Maj 2020, 22:37

Mityczne owale może dla Ciebie , nie dla mnie , dla mnie to real.Zgadnij ile widzę Krążków AIRY w ostrym obrazie Gwiazd , nie ucz mnie podstaw.Znam to od lat jak ocenia się jakość optyki, po ilości i jakości , wyglądzie. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchondryt | 03 Maj 2020, 22:44

JSC napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Rząd owali w pociemnieniu biegunowym też widać jak są na tarczy Jowisza.Jak Jowisz góruje choć jest nisko na niebie to warunki są najlepsze , Cassini po obwodzie przy 400X też się widuje , APO-ED 152/1200mm pokazuje to słabiej niż Mak Intesa 8" ale też pokazuje.No tego to ja na pewno nie zobaczę w małym D-80mm Refraktorze AC. :D :wink:


Zamiast opisów tych mitycznych owali narysuj mi tylko jak wygląda braz dyfrakcyjny Delty Cygni w Twoim teleskopie, a będę wiedział o nim wszystko wszystko :)


JSC, obrazy dyfrakcyjne zawsze będą lepsze w mniejszej aperturze i nigdy się w tej kwestii nie porozumiemy, należy jednak odróżnić dwie rzeczy, a mianowicie: albo widzimy więcej albo "ładniej".

Pozdro... .
Ostatnio edytowany przez chondryt 03 Maj 2020, 22:59, edytowano w sumie 3 razy
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostMateusz F | 03 Maj 2020, 22:54

Mam mały refraktor APO ...obrazy daje cudowne, ale niestety wymięka przy newtonie 230 F/6.1 z lustrem 1/10PV. W astro potrzeba apertury ... chociaż tych 5 - 6" żeby coś pooglądać nie wpatrywać się i widzieć detal oczami wyobraźni :lol:
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postwfifiak | 03 Maj 2020, 22:56

Hej!!!
Jak się skończy to zamieszanie z wirusem, to wezmę swoje sprzęty i podjadę do Krzyśka Okroja. Będzie wtedy szansa skonfrontować na żywo, jego achromaty z moim złotym ED100 i makiem Bressera 127 f15. Pewnie dołączy też Scaiter, którego Vixen 80/1200 (leżakujący u mnie w garażu) z pewnością też sporo namiesza. Dam znać na forum, może ktoś z zainteresowanych zechce do nas dołączyć :-). Może ściągniemy Daniela z jego LZOS'em? Może Wampuma z ZENKIEM? Może Sebsona ze złotym 120ED? Już mnie ciarki przechodzą :-)!!!!!

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostMaciek_Cz | 03 Maj 2020, 23:00

Śledzę ten wątek z zapartym tchem, ale niestety ciągle tylko wymieniane są zalety wszelkiej maści APO i większej apertury.
Kurcze przecież wszyscy, powtarzam wszyscy to wiedzą. Po co to wałkować wkoło skoro jest to wiadome.
Może skupcie się na pisaniu o sprzętach podobnych do opisywanych przez autora wątku.
Może należało by szerzej poruszyć wątek aberracji sferycznej i jej wpływie na obraz.
To chyba jakiś strach pierwotny, przede wszystkim na punkcie apertury. Tego wątku i tak początkujący raczej nie przeczytają,
więc się nie bójcie już tak tej małej apertur. Początkujący i tak zazwyczaj kupują zabawkę z myślą, że będą oglądać kolorowe obrazki
jak ze zdjęć.

P.S. Może niech osoby, które po cichu kiszą w domach długie Zeiss-y się pochwalą tutaj. Ciekawi mnie czy są takie osoby u nas na forum.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 04 Maj 2020, 00:19

wfifiak napisał(a):Hej!!!
Jak się skończy to zamieszanie z wirusem, to wezmę swoje sprzęty i podjadę do Krzyśka Okroja. Będzie wtedy szansa skonfrontować na żywo, jego achromaty z moim złotym ED100 i makiem Bressera 127 f15. Pewnie dołączy też Scaiter, którego Vixen 80/1200 (leżakujący u mnie w garażu) z pewnością też sporo namiesza. Dam znać na forum, może ktoś z zainteresowanych zechce do nas dołączyć :-). Może ściągniemy Daniela z jego LZOS'em? Może Wampuma z ZENKIEM? Może Sebsona ze złotym 120ED? Już mnie ciarki przechodzą :-)!!!!!

Pozdrawiam Wojtek.


Cześć Wojtku.

Bardzo Dobra Inicjatywa.Popieram.
Świetnie gdyby był ktoś również z polskiej produkcji i projektu Refraktorem na bazie obiektywu PZO 64/800mm.To też zacny sprzęt , wytrzymuje 3D , znam i doceniam jego jakość optyki.Na tym się wychowałem jak i na własnej budowy Newtonach z własnoręcznie wykonanymi sferycznymi lustrami od D-130mm do D-215mm włącznie , F10 czy F12.Jedno jest pewne , obrazki z długich Refraktorów AC o stosunkowo małej aperturze są piękne , ale ubogie w detal.Ameryki nikt ponownie nie odkryje. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 04 Maj 2020, 08:12

Krzysztof_P napisał(a):Zresztą jest temat kraterków w Plato , no i co tam w tym Plato widać Doskonałym Refraktorem Vixena D-80mm AC??? :D :wink:


No wiesz... mogę tak jak Ty napisać, że widzę je wszystkie - klawiatura wszystko zniesie...
Tak trudno narysować Ci obraz dyfrakcyjny jakiejś dośc trudnej gwiazdy podwójnej (o dużej różnicy mag)? To naprawdę nie wymaga bycia artystą, aby narysować dwie kropki z pierścieniem. Sam sie przekonasz jaki dobry masz teleskop.
Ostatnio edytowany przez JSC, 04 Maj 2020, 08:39, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 04 Maj 2020, 08:27

Do jakiej apertury widać wiecej? Nie ma ograniczeń? 150mm, 200mm? 500mm? Tak super byłoby wozic triplet 500mm i wieszać go na jakims mega montażu wożonym ciezarówką?
Apertura to nie wszystko. Ten który ma refraktor 50mm, moze zobaczyc wiecej niż ten, który ma refraktor 500mm, bo po prostu będzie go częściej uzywał, częściej trafi na dobry seeing. Moze go wywozić na otwartą przestrzeń i nie czekać aż obiekt sam wejdzie mu w pole obiektywu, tak jak dzieje się to np. na balkonie.

Teleskop to sztuka kompromisów pod każdym wzgledem.
Ostatnio edytowany przez JSC, 04 Maj 2020, 09:23, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 04 Maj 2020, 08:53

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

W Plato na pewno widziałem przynajmniej 7 Kraterków i to w postaci nie świecących punktów a maleńkich okrągłych wgłębień nawet z pociemnieniem od cienia wewnątrz i jaśniejszym obrysem brzegu tych większych a te drobniejsze to , świeciły jako punkty , muszę poczekać na bardzo dobry seeing i odpowiednie oświetlenie jak i fazę Księżyca , wtedy zaszaleję z powerem i dam konkretne info.Wiem na pewno że powiększenia 350-400X przy dobrych warunkach dla tego Maka na Księżycu to nie problem.
W Gassendim bez problemu widzę większość tych szczelin z taką ostrością że opad szcz... W wizualu to wygląda znakomicie. Ale to w końcu duża Apertura 203 mm Maka i doskonała optyka.
Powiem tak , nawet jak seeing nie jest bardzo dobry to są takie chwile że tyle widać iż trudno to wszystko ogarnąć , a kontrast , kolor i ostrość są tak doskonałe i tak naturalny obraz że można naprawdę się napawać pięknymi widokami powierzchni Księżyca.Cienie gór jak i cienie w samych Kraterach są CZARNE to nie widoki jak z dużego Newtona nawet 12"-14" jakie dobrze znam , kontrast jest zdecydowanie lepszy jak i ostrość obrazu , obrazy jak z Refraktora co najmniej ED ale nie 120 mm tylko zapewne około 150mm , Edki też miałem więc wiem w czym rzecz.Widzę po obrazach że 203 mm nowego Maka pokazuje mi więcej na Księżycu niż mój były Mak 180 mm F10 też na optyce Intesa.[...]


Kto da więcej? 7 kraterków w postaci obwarzanka z dziurką + niezliczona ilość tych w postaci punkcika... i to wszystko przy słabym światłocieniu i słabym seeingu...
Nie widziałem, nie wiem... może zaliczyłbym opad szczeki, ale niech sie wypowiedzą inni którzy mają takie lub podobne teleskopy (apertury) i niech napiszą co oni widzą przy nienajlepszych warunkach na płaszczyźnie kratera Plato.
Ostatnio edytowany przez JSC, 04 Maj 2020, 10:15, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 04 Maj 2020, 09:34

Był sobie kiedyś fajny wątek kolekcjonerów starych długoogniskowych teleskopów.... uczcijmy go minutą ciszy.
lolak89
 

Postanatol1 | 04 Maj 2020, 09:52

RIP

Będzie śledztwo kto go zabił ?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postanatol1 | 04 Maj 2020, 10:02

JSC napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

W Plato na pewno widziałem przynajmniej 7 Kraterków i to w postaci nie świecących punktów a maleńkich okrągłych wgłębień nawet z pociemnieniem od cienia wewnątrz i jaśniejszym obrysem brzegu tych większych a te drobniejsze to , świeciły jako punkty , muszę poczekać na bardzo dobry seeing i odpowiednie oświetlenie jak i fazę Księżyca , wtedy zaszaleję z powerem i dam konkretne info.Wiem na pewno że powiększenia 350-400X przy dobrych warunkach dla tego Maka na Księżycu to nie problem.
W Gassendim bez problemu widzę większość tych szczelin z taką ostrością że opad szcz... W wizualu to wygląda znakomicie. Ale to w końcu duża Apertura 203 mm Maka i doskonała optyka.
Powiem tak , nawet jak seeing nie jest bardzo dobry to są takie chwile że tyle widać iż trudno to wszystko ogarnąć , a kontrast , kolor i ostrość są tak doskonałe i tak naturalny obraz że można naprawdę się napawać pięknymi widokami powierzchni Księżyca.Cienie gór jak i cienie w samych Kraterach są CZARNE to nie widoki jak z dużego Newtona nawet 12"-14" jakie dobrze znam , kontrast jest zdecydowanie lepszy jak i ostrość obrazu , obrazy jak z Refraktora co najmniej ED ale nie 120 mm tylko zapewne około 150mm , Edki też miałem więc wiem w czym rzecz.Widzę po obrazach że 203 mm nowego Maka pokazuje mi więcej na Księżycu niż mój były Mak 180 mm F10 też na optyce Intesa.[...]


Kto da więcej? 7 kraterków w postaci obważanka z dziurką + niezliczona ilość tych w postaci punkcika... i to wszystko przy słabym światłocieniu i słabym seeingu...
Nie widziałem, nie wiem... może zaliczyłbym opad szczeki, ale niech sie wypowiedzą inni którzy mają takie lub podobne teleskopy (apertury) i niech napiszą co oni widzą przy nienajlepszych warunkach na płaszczyźnie kratera Plato.


Przecież tam chyba ze 4 kratery mają ponad 2 km średnicy a reszta to drobiazgi po niecały kilometr. 8 cali wystarczy żeby je zobaczyć w polskich warunkach ? I to bez problemu ? Jako obwarzanki z cieniem w środku ? Teleskopem z obstrukcją rzędu pewnie grubo ponad 30% ?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 04 Maj 2020, 13:26

Cześć.

Anatol mój Mak ma C.O. 31% w stosunku do innych Intesów w wersji z C.O.33% , to taka wersja DE-LUX z optyką najlepszą jaka wychodziła w tych Makach 1/10L całego układu , warstwy bodajże 95% lub 96% na lustrach i Menisk wielokrotnie powlekany ze stratą jak podane w specyfikacji 1%. Obecnie koszt zakupu takiego maka w APM DE na zamówienie z okresem oczekiwania paru miesięcy to około 6K-7K EURO , więc to nie żaden chiński masowo produkowany DZIAD.Zresztą Maki Intesa mają w standardzie najsłabsze 1/6L więc i tak już bardzo wysoko jak na cały układ i jakiejś przepaści od wersji DE-LUX też nie dojrzymy w praktyce. :D Poczytaj sobie na stronie ORION U.K.Telescope gdzie opisywane są Recenzje i Porównania użytkowników Maków z U.K. OMC jak wypadają takie Maki w stosunku do APO z najwyższej półki 6" a sam się przekonasz jakie są relacje ich posiadaczy.Są sami zdziwieni że obrazy Jowisza ukazują więcej detalu w znakomitym wykonaniu. :D
Tak się składa że kolega nasz na Forum wstawił Fotkę Jowisza , którą pozwolę się posiłkować i wam tu wrzucę z Działu Astrofotografii.Taki układ tych czarnych tworów w pasie na prawo i tą chmurę ogromną na środku drugiego pasa przyklejoną pod tym pasem w jasnej strefie równikowej oglądałem ostatnio w Maku 8" na balkonie , obrys chmury widoczny znacznie lepiej niż na tej fotce , wszystko w wizualu robi naprawdę wrażenie.Widoki w wizualu są lepsze i ostrzejsze , kolorowe , ten obraz określił bym jako średni-słabszy z Maka Intesa 8" , kiedy Jowisz jest jeszcze nisko i nie góruje jak jest ciemno , tylko wznosi się wyżej jak świta.Te czarne twory w drugim pasie po prawej wykazują zmienne zabarwienie czarnego kolorku w ogóle to słaba ta fotka do tego co na tarczy widzę Makiem Intesa 8" w wizualu.Te wszystkie inne chmurki i dodatki w pasach widać jak tra la la , to tak wstawiam wam poglądowo abyście mieli jakiś punkt odniesienia do moich wypowiedzi na temat co widzę na tarczy Jowisza w wizualu z zaznaczeniem że ta fotka jest słaba w stosunku do tego jak widzę Jupka w praktyce.Może to da wam coś do myślenia i w końcu stwierdzicie że Apertura i Dobra Optyka robią swoją dobrą pracę.JSC mój Mak był ostatnio w Firmie CFF APO u Catalina na kolimacji , oglądaliśmy wspólnie Krążki AIRY na przyrządzie Catalina , Optyka jest DE LUX , doskonałej jakości co stwierdził po obrazach przy około 600X i 1000X powiększenia Catalin.Wiem co posiadam , ten Mak to Mercedes ze stajni Intesa i nie mam co do tego żadnych wątpliwości.Bije APO-ED APM i lepiej , wyrażniej na wprost pokazuje dużo więcej słabszego , drobnego detalu niż APO-ED APM 152/1200mm.Jasność detalu Jowisza jest lepsza i zakres użytecznych powiększeń również wyższy.Obrazy w wizualu nieraz są naprawdę Bajka , chciałbym wam to pokazać i z wami wspólnie pooglądać , abyście sami to stwierdzili co widać i co robi wspaniałe wrażenie.Dodam jeszcze że nie są to żadne przechwałki czy inne tam , po prostu suche fakty z praktyki.Wiecie że prowadzę również pokazy nieba w naszym Obserwatorium wraz z kolegami i Zapraszamy na nie wszystkich chętnych z nami pooglądać.Osobiście lubię oglądanie w gronie Astro Przyjaciół i to sprawia mi największe zadowolenia , aby wraz ze mną każdy zobaczył jak najwięcej i jak najlepiej.Tak że Proszę nie zarzucajcie mi innych jakichś niemoralnych intencji moich wpisów , lubię dużo pisać i cel mojego pisania jest taki aby szersze grono ludzi poznało co można i jak zobaczyć w praktyce w wizualu bardzo dobrym sprzętem.Jak tylko odbędzie się Zlot Kudłacze Sierpień 2020 to Serdecznie Was Wszystkich Zapraszam również z własnym sprzętem , wtedy będzie można wymienić na spokojnie poglądy i przede wszystkim naoglądać się przeróżnym sprzętem.Refraktory z Grupy F16 to też świetny sprzęt , ale trzeba przyjąć suche fakty związane z ich możliwościami i ograniczeniami związanymi ze stosunkowo małą Aperturą. :D

Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Refraktor-Unitron 75/1200- f-16-.Dawnych wspomnień czar.: Jupek z Astromaniaka.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Maj 2020, 15:49

Cześć.

Krzysztof Okroj właśnie do mnie napisał że chce przyjechać i pooglądać Planety ze mną w Obserwatorium Refraktorem APO-ED APM 152/1200mm i WO APO 98 FLT.Więc spotkamy się u mnie przy pogodzie i na pewno coś wam napisze.Będziecie mieć wtedy wypowiedż członka Grupy F16 co sądzi o obrazach dawanych w praktyce.Zarówno APO WO jak i APM posiadają Wzorową kolimację , testowaliśmy ostatnio na podwójnych z Kolegą Zbyszkiem ZP53 , WO APO wytrzymało już nie pamiętam ile bodajże 400X albo 500X z poprawnym obrazem Krążków AIRY i czystym od wszelkiego zafarbu AC.Wenus Piękna w WO APO przy 3D około 300X a po drodze Barlow i nie najlepszy okular 2,5mm TS HR lub TMB Planetary II.Wenus czysta bez wszelakiego śladu zafarbu i ostra do bólu.W końcu to znakomity Tryplet APO Firmy ASTREYA Rosja.Pomimo F-6,3 jest znakomicie przy niewielkiej długości i Aperturze D-98mm.Posiadaliśmy swego czasu też Wyśmienity Refraktor z obiektywem LOMO D-80mm , wytrzymywał tez 3D na Jowiszu z Ekstra obrazem , ale to wszystko już PUSTE powiększenia niczemu nie służące , chyba tylko testowaniu optyki.Detalu i tak nie przybywa , 3X Pow. Rozdzielcze każdego instrumentu aby powiększyć widoczny detal to moim zdaniem całkowity Max. aby nie tracić zbytnio na walorach obrazu i aby się nie zacierał detal , którego i tak nie zobaczymy więcej niż pozwala nam na to dostępna Apertura. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 04 Maj 2020, 16:37, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 04 Maj 2020, 16:37

Nikt nie twierdzi, że ten Intes to szmelc :) , wręcz przeciwnie, ale nie naginajmy widzialności tych kraterków, bo zaraz sie okaże , że widac ich tyle tylko w tym Intesie i żadnym innym :wink:

Namawiam Cię jednak do naszkicowania jakiejs gwiazdy podwójnej. Pokazanej tu Delty Cygni, może Izara, a moze jeszcze jakiejś innej godnej Intesa... :mrgreen:

BTW
Izar z długiej rurki
Refraktor-Unitron 75/1200- f-16-.Dawnych wspomnień czar.: Izar.jpg
Ostatnio edytowany przez JSC, 04 Maj 2020, 16:43, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 04 Maj 2020, 16:41

Cześć.

Przy okazji coś tam nabazgram jak umiem. :D Najlepszego Jowisza w Życiu miałem z mojego byłego , już nie posiadam , Teleskopu Newtona D-360mm , F-4,2 z ręcznie Figuryzowaną Optyką najwyższej jakości LG i LW.Taki Detal że naprawdę , nie do opisania co tam było na Jowiszu wtedy widać zaraz po zachodzie Słońca trzy wieczorki z rzędu.Ale ze względu na Aperturę i Seeing to tylko zdarza się parę razy do roku , niestety , takie mamy ograniczenia Seengowe , średnio Seengi na poziomie 1" co można oglądać na Planetach wszelakim sprzętem. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat