Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

Postlulu | 24 Lip 2020, 23:30

Stało się. Uznałem, że żaden uczciwy człowiek nie może pozostać obojętny wobec wzbierającej fali dezinformacji i oszczerstw pod adresem starych i długich japońskich refraktorów. Krajowe oraz zagraniczne ośrodki dywersji ideologicznej nie ustają w wysiłkach zmierzających do podkopywania wiary w przydatność sprzętu tego typu. Postanowiłem działać i dać zdecydowany odpór wrogiej propagandzie, podejmując bezkompromisową decyzję o zakupie kolejnego "japończyka" 60 mm i krzyżując w ten sposób plany dywersantom. A co!

Riemontik Polarexa 114 mi się przedłuża, jest z tym jednak sporo roboty, więc na pocieszenie zafundowałem sobie ślicznego Vixenka Sky Scope 60L. Sprzęt przyjechał prosto z Niemiec - a Niemiec potrafi zadbać o stan techniczny i ten jest nienaganny jeśli chodzi o optykę czy mechanikę. Są drobne ślady otarć na nogach statywu, odrośnik jest "vinatge-owo" zażółcony - poza tym refraktorek jest w stanie perfekcyjnym. Nie jest to wprawdzie F15 ale F13,3 (60/800 mm), nie jest też takim zabytkiem jak Polarex. Szczerze mówiąc nie wiem nic o tym modelu, wydaje się wyjątkowo rzadki bo nie sposób znaleźć o nim żadnych informacji w necie. Wygląda na obiekt z lat 80-tych - ale może się mylę? Może ktoś zna ten model i potrafi coś o nim powiedzieć? Wyciąg jest oczywiście w standardzie 0,96''.

Przyjechał wieczorem. Niestety u mnie dzisiaj chmury. Może jeszcze w nocy się rozpogodzi...
Załączniki
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200724_195040.jpg
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200724_195052.jpg
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200724_195059.jpg
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200724_195132.jpg
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200724_195211.jpg
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200724_195218.jpg
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200724_195232.jpg
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200724_195248.jpg
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200724_195301.jpg
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200724_195349.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postzloty_2000 | 25 Lip 2020, 11:36

Popytaj o ten sprzęt na cloudynights. Swego czasu wszedłem w posiadanie maleństwa Tasco 9VR (taki mały sprzęcik z soczewkami Vixen z lat 80-tych) i właśnie tam mnie wspomogli.

A swoją drogą... Jak znalazłeś ten sprzęt? Sam zaczynam mieć coraz większą chęć by potestować takie vintage'owe sprzęty.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postwampum | 25 Lip 2020, 12:20

Dobra , dobra.
Ty sie tutaj nie przechwalaj tylko lepiej zdradź jak zmusiłrś niemca do sprzedaży do Polski?. Ogólnie jak sie odzywasz na gieldzie DE do nich to wala sciemę, że rezerwacja lub sprzedany.Kupić coś z ogłoszenia z za zachodniej granicy - mission imposibble.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postlulu | 25 Lip 2020, 12:38

zloty_2000 napisał(a):Popytaj o ten sprzęt na cloudynights. Swego czasu wszedłem w posiadanie maleństwa Tasco 9VR (taki mały sprzęcik z soczewkami Vixen z lat 80-tych) i właśnie tam mnie wspomogli.

A swoją drogą... Jak znalazłeś ten sprzęt? Sam zaczynam mieć coraz większą chęć by potestować takie vintage'owe sprzęty.


Dzięki, zerkałem tam już, jest jedynie wzmianka o modelu 60E na montażu paralaktycznym: https://www.cloudynights.com/topic/4698 ... scope-60e/
Ktoś twierdzi tam w wątku, że ten zielony młotkowany lakier to oznaka, że sprzęt pochodzi z lat 90-tych. Rzeczywiście mogłaby na to wskazywać oprawa obiektywu - grubaśny plastikowy pierścień z dwoma wcięciami pozwalającymi na zakotwienie narzędzia i odkręcenie takiego kołnierza. Takie samo mocowanie jest zastosowane w Novaluxie 415 Eschenbacha. Mój egzemplarz Novaluxa pochodzi z połowy lat 90-tych, chociaż sam model jest chyba z 10 lat wcześniejszy, wprowadzony do sprzedaży z okazji powrotu komety Halleya.

Jeśli chodzi o poszukiwania takiego sprzętu to podstawą są oczywiście e-bay, allegro i olx. Jeśli jesteś zainteresowany to trzeba niestety stale czesać listingi bo atrakcyjne okazy bardzo szybko znikają, więc wejście w przypadkowym momencie na e-bay-a może być zniechęcające. Na każdym z tych serwisów są dodatkowe działy poświęcone optyce kolekcjonerskiej - oczywiście są tam głównie dekoracyjne "mosiężne śmieci" - ale warto sprawdzać także tam, na przykład ostatnio fajny newtonek Revue w super stanie powisiał przez chwilę chyba na OLX-ie w tym właśnie kolekcjonerskim dziale (jest tam w tej chwili refraktor Revue 60mm). Jest też sporo serwisów z ogłoszeniami lokalnymi typu gumtree, shpock, lokalne działy na allegro czy e-bay, a także lokalne serwisy w różnych krajach takie jak olx u nas - ale tak jak zauważył wampum, w wypadku lokalnych ofert rozmowy są bardzo ciężkie. Rzadko się zdarza aby ktoś godził się na wysyłkę, a jeśli już - ma na myśli wysyłkę na terenie kraju. Jak spróbujesz zaproponować wysyłkę do Polski to często albo w ogóle nie odpowiedzą albo odpowiedzą po chamsku uważając że robisz sobie żarty.

Są też domy aukcyjne, gdzie bardzo atrakcyjne kąski typu 80 mm japoński Mizar można kupić za bardzo niewielkie pieniądze. Niestety - w wypadku domów aukcyjnych barierą są koszty wysyłki, za które liczą sobie jak za woły. Cena usługi nierzadko przekracza cenę sprzedaży sprzętu i na koniec wraca się do normalnego poziomu cen albo i gorzej.

No i oczywiście kwestia stanu starego sprzętu - raczej jako regułę należy przyjąć, że takie ponad 20-letnie zabawki będą wymagały większych lub mniejszych zabiegów serwisowych, na przykład czyszczenia optyki, która bywa nie tylko brudna ale i zagrzybiona. Ja akurat lubię takie zmagania (nawet jestem trochę rozczarowany że nie muszę rozbierać tego Vixena do imentu ;-)) - ale nie każdy ma na coś takiego czas i nerwy, bo jest to jednak stresująca i ryzykowna zabawa, a jeden fałszywy ruch może popsuć humor na wiele tygodni. Zniszczyć nawet drogi współczesny sprzęt który od biedy można odkupić, wymienić optykę na nową itp. to jednak co innego niż zdemolować rzadki, stary okaz :-)
Ostatnio edytowany przez lulu 25 Lip 2020, 12:43, edytowano w sumie 4 razy
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 25 Lip 2020, 12:38

wampum napisał(a):Dobra , dobra.
Ty sie tutaj nie przechwalaj tylko lepiej zdradź jak zmusiłrś niemca do sprzedaży do Polski?. Ogólnie jak sie odzywasz na gieldzie DE do nich to wala sciemę, że rezerwacja lub sprzedany.Kupić coś z ogłoszenia z za zachodniej granicy - mission imposibble.


Cóż - Niemiec płakał jak sprzedawał, ale co miał zrobić? Mój urok osobisty był tak zniewalający, że uległ... ;-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postzloty_2000 | 25 Lip 2020, 12:46

Lulu dzięki za informacje. Sam też "czeszę" różne miejsca jednak ostatnio nie mam farta by trafić coś w stanie zdatnym do reanimacji a jakbym kupił kolejny "mebel" to chyba już bym na balkonie sypiał z całym sprzętem :lol: . Tak, że na razie zredukowałem się do SW 150/750 i wspomnianego Tasco 9VR. Swoją drogą jakbyś trafił takiego to się mu przyglądnij, bo to zadziwiająco fajny sprzęt z "kupą" dodatkowych rzeczy w walizeczce. Może Cię zainteresuje.
Śp. Janusz dorabiał mi do niego przejściówkę z 0.965" na 1.25" i sam pamiętam jak go oglądał, kiedy do niego podjechałem do sklepu, to był pełen podziwu dla jego jakości.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postokroj | 25 Lip 2020, 12:52

Pogratulować.Wygląda jak mój 50 f-16.Też ma odrośnik pożółknięty .W 60- tce f-13 to spoko -będzie OK.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postlulu | 25 Lip 2020, 13:16

zloty_2000 napisał(a):Lulu dzięki za informacje. Sam też "czeszę" różne miejsca jednak ostatnio nie mam farta by trafić coś w stanie zdatnym do reanimacji a jakbym kupił kolejny "mebel" to chyba już bym na balkonie sypiał z całym sprzętem :lol:


Andrzej, nie wspominam tutaj o minie mojej żony jak zobaczyła kuriera z podłużnym kartonem, jednoznacznie wskazującym na zawartość... Atmosfera w domu jest raczej napięta. No ale nie mogłem się powstrzymać, jak będą straszne kwasy to może sprzedam żeby pokazać że jestem jednak do tego zdolny ;-) Ten Tasco to jest od początku do końca Vixen, nie żadne tam soczewki tylko cały sprzęt jest regularnym produktem Vixena - super maluszek, teraz na kometę jak znalazł :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 25 Lip 2020, 13:20

okroj napisał(a):Pogratulować.Wygląda jak mój 50 f-16.Też ma odrośnik pożółknięty .W 60- tce f-13 to spoko -będzie OK.


Dzięki! Ten odrośnik to mi wygląda na plastikowy - i dlatego pożółknięty. Trochę się go nawet boję odkręcać bo jest zagrożenie że tworzywo spolimeryzowało skoro potrafiło pożółknąć i może chrupnąć przy nacisku. Ale w sumie jakby nie to pożółknięcie, to nie byłoby widać że vintage :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postokroj | 25 Lip 2020, 14:08

U mnie po odkręceniu 3 wkrętów zszedł bez problemu.Plastiki wyciągu to klasa sama w sobie - żadna zabawka u mnie.
Pozdrawiam
Krzychu
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postlulu | 25 Lip 2020, 17:48

A jednak rozebrałem. Co ja poradzę że lubię rozbierać...? Z naturą nie będę przecież walczył! Małe czyszczonko i wymiana smaru jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Okazuje się że plastikowy jest nie tylko odrośnik ale i cały tubus. Wyciąg jest oczywiście metalowy, natomiast jego oprawa, czyli tuleja w której się porusza, jest z tworzywa. Niemniej jednak chodzi perfekcyjnie, bez najmniejszych luzów czy zachwiań osiowości. Montaż AZ wydaje się przyzwoity jak na swoje rozmiary - śruba blokująca pewnie utrzymuje wstępną pozycję tubusa, bez żadnego opadania po dokręceniu śruby i puszczeniu tubusa itp. Mikroruchy pozwalają łatwo dostroić jego pozycję w osi poziomej. Niestety nie przewidziano mikroruchów w osi pionowej - szkoda.
Załączniki
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200725_135621(0).jpg
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200725_143500.jpg
Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L: 20200725_151801(0).jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postbolid25 | 25 Lip 2020, 17:55

W tych czasach to był pewnie budżetowy teleskop dla najmłodszych obserwatorów dlatego nie ma się co dziwić co do użytych materiałów przy budowie. Ciekawe gdyby porównać obecnie produkowany refraktor SkyWatcher 60/900 f/15 z tym Japończykiem, który teleskop dałby lepszy obraz.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postlulu | 25 Lip 2020, 18:16

Oczywiście średnice tego rzędu nie były nigdy przeznaczone dla zaawansowanych obserwatorów, jednak marka Vixen nie gościła chyba nigdy w marketach, tym bardziej w dziale zabawkowym. Nawet jeśli ich produkty trafiały do marketów czy sieci wysyłkowych pod marką własną sprzedawcy - jak choćby w wypadku wspomnianego modelu oferowanego także jako Tasco czy Celestron - to też raczej nie do działów zabawkowych.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 25 Lip 2020, 19:01

bolid25 napisał(a):W tych czasach to był pewnie budżetowy teleskop dla najmłodszych obserwatorów dlatego nie ma się co dziwić co do użytych materiałów przy budowie. Ciekawe gdyby porównać obecnie produkowany refraktor SkyWatcher 60/900 f/15 z tym Japończykiem, który teleskop dałby lepszy obraz.


Cześć.

Ja myślę że przy tych Aperturach i tym "F" było by bardzo podobnie , nowsze lepsze warstwy na obiektywie SW mogły by zaowocować lepszą sprawnością-jasnością obrazu.To tak jak ze starymi Lornetkami Zeissa.Nowsze ze średniej półki Lornetki dają jaśniejsze w praktyce obrazy , ale jak ktoś chce mieć Markę Zeiss to za to przede wszystkim płaci.
Co innego w sytuacji większych Apertur lub nie tak wiekowych wyrobów , wtedy jakość markowej optyki na pewno odegra widoczną na plus różnicę w obrazie.
Niech ktoś zrobi takie porównanko a przekonacie się sami.Ja też jestem koneserem starszych markowych wyrobów , ale tak czy inaczej technologia poszła sporo do przodu.Sentyment jest do Światowej Klasy Marek i ich starszych wyrobów.To on przede wszystkim myślę napędza nas w takich zakupach.
Są pewne starsze instrumenty , których zakup ze względu na jakość optyki jest nadal opłacalny i przekłada się na widoczki obiektów nieba w praktyce , ale nie wszystkie starsze markowe , porządnie wykonane wyroby są tego warte.
Tutaj my decydujemy czego możemy się spodziewać , czy też czego oczekujemy po konkretnym instrumencie w praktyce.
Oczywiście podstawowa wiedza i zasięgnięcie np. opisów z Recenzji jest w tym przypadku moim zdaniem niezbędne i konieczne.Gdyż możemy kupić np.rasowego Japończyka , który w praktyce wypadnie słabiej niż aktualnie produkowany chińczyk czy tajwańczyk.

Może podam taki przykład na okularach ORTO.

Starsze Orto Zeiss znakowane np. 16-0 czy 10-0 są w praktyce lepsze od wszelakich nawet nowych Orto w praktyce typu: Fujijama , Khokusai Khoki itp. Natomiast starsze orciaki Japan Volcano Top czy CircleT z lat 80-tych Vixen , Celestron , itp. jest ich cała masa przeróżnych marek z kolei są słabsze od wymienionych aktualnych nowych wydań Orto Japan jak i słabsze od Orto: Antaresa , BGO , UO HD.Po prostu trzeba mieć wiedzę co warto kupować a czego specjalnie nie , ze starszych czy nowszych wyrobów.Tu lata praktyki i doświadczenie z przeróżnym sprzętem odgrywa decydującą rolę w naszych konkretnych zakupach.Nowicjusze mogą nawet nie specjalnie zwrócić uwagę na różnice w obrazie a doświadczony obserwator , długoletni miłośnik Astronomii obcujący z przeróżnym sprzętem to wszystko wychwyci.

Tak czy inaczej Gratulki Zakupu Refraktora i Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 25 Lip 2020, 23:04, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Lip 2020, 20:46

okroj napisał(a):Pogratulować.Wygląda jak mój 50 f-16.Też ma odrośnik pożółknięty .W 60- tce f-13 to spoko -będzie OK.


Krzysztof tak przy okazji na włoskiej giełdzie widziałem Japończyka Refraktor Vixena D-40mm , F-800mm czyli F-20.
Pierwszy raz spotkałem się z takim sprzęcikiem."D" tylko 40mm a F-20 i jakoś tak "uśmiechnąłem się do siebie w duchu". :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 25 Lip 2020, 21:09

Krzysztof_P napisał(a):
okroj napisał(a):Pogratulować.Wygląda jak mój 50 f-16.Też ma odrośnik pożółknięty .W 60- tce f-13 to spoko -będzie OK.


Krzysztof tak przy okazji na włoskiej giełdzie widziałem Japończyka Refraktor Vixena D-40mm , F-800mm czyli F-20.
Pierwszy raz spotkałem się z takim sprzęcikiem."D" tylko 40mm a F-20 i jakoś tak "uśmiechnąłem się do siebie w duchu". :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Na tej włoskiej aukcji pewnie chodzi o sprzedaż czegoś w tym rodzaju (może to nawet bliźniacze sprzęty ?) :
https://www.dark-star.it/astronomia-art ... ar-40-800/
Zastanawia mnie po co Vixen wyprodukował taki refraktor? Co można zobaczyć przez 40 mm soczewkę ? Przecież luneta Galileusza miała chyba niewiele mniejszą aperturę.
Ogólnie na tej stronie jest mnóstwo fajnych testów zwłaszcza długich rurek:
https://www.dark-star.it/astronomia-art ... rumentali/
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostLukacz | 25 Lip 2020, 21:16

anatol1 napisał(a):Zastanawia mnie po co Vixen wyprodukował taki refraktor? Co można zobaczyć przez 40 mm soczewkę ?


A co widzisz w lornetkach np 8x42 czy 12x40 którą masz w stopce?

P. S przy tych parametrach refa to pooglądasz już US przy x100 czy podwójne.
Weź pod uwagę lata produkcji, u nas były ATMy z kartonowych rur i soczewek od okularów.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 25 Lip 2020, 21:52

Panowie tu jest Piękny Rarytas dla Fanów długich rurek:
https://www.astrosell.it//annuncio.php?Id=127220
Tu następny:
https://www.astrosell.it//annuncio.php?Id=126901
A Vixenka 40mm , F-20 z Astrosell to tego miałem na myśli , aktualnie został już sprzedany , znalazłem go w innym linku:
https://www.astrosell.it//annuncio.php?Id=88882

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 25 Lip 2020, 22:44

Pierwsze światło padło z Księżyca. Cóż... - po prostu przyzwoity achromat. Nie będę opowiadał bajek jak to rzucił mnie na kolana bo jest to po prostu to na co wygląda - dobrej jakości achromat. Oczywiście Księżyc jest nisko, trzeba sporo cierpliwości aby doczekać pojawienia się przebłysków jakiegoś szczegółu w ogólnej mizerii wywołanej paskudnym seeingiem - zwłaszcza gdy komary tną jak opętane. Porównywałem go z "Vikingiem" 60/700 z lat 70-tych produkcji Towa - marketowy standardowy wyrób o moim zdaniem bardzo dobrej optyce. Używałem wspomnianego przez Krzysztofa okularu orto Zeissa O 10-0.

No i werdykt nie jest jednoznaczny. Trudno do końca porównać obraz ze względu na różne ogniskowe (800 vs 700mm). Pierwsza rzucająca się w oczy różnica to znacznie ciemniejszy obraz w Vixenie. Nie wiem czy można to tłumaczyć jedynie mniejszą światłosiłą (13,3 vs 11,7) bo oceniając czysto wrażeniowo, jasność powierzchniową Księżyca określiłbym w Vixenie jako jakieś 70% jasności w Vikingu. Być może to zasługa bafli w tubusie? Jeżeli Księżyc jest wysoko być może jest to zaleta. Przy niskim położeniu powiedziałbym, że tej jasności w Vixenie brakowało - a mowa o powiększeniu zaledwie 80x (vs 70x w Vikingu). Aberracja chromatyczna - może minimalnie mniejsza w Vixenie. Co do detalu to jak wspomniałem ciężko było doczekać na chwile spokoju aby to oceniać, a jak już takie się zdarzały, to różnica w powiększeniu i jasności utrudniała jednak porównanie, w każdym razie nie mogę powiedzieć aby wrażenie precyzji było wyraźnie na korzyść któregoś z refraktorków.

Zanim uciekłem przed komarami zdążyłem jeszcze złapać Vixenem Jowisza, zaobserwować dwa pasy mimo że przesłonięty był lekko chmurami - i zwiałem po ratunek znany jako Fenistil żel...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 25 Lip 2020, 22:55

Więc pierwsze światełko już masz za sobą i jakieś powiedzmy porównanka.Mi ostatnio uciekł z zachodniej giełdy ten Orciak Zeiss 10-0 , mam dłuższego brata Zeiss 16-0 , jak i ORTO PARKS (RG) 25mm z USA.To wszystkie świetne szkiełka. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostCharon X | 25 Lip 2020, 23:25

lulu napisał(a):
wampum napisał(a):Dobra , dobra.
Ty sie tutaj nie przechwalaj tylko lepiej zdradź jak zmusiłrś niemca do sprzedaży do Polski?. Ogólnie jak sie odzywasz na gieldzie DE do nich to wala sciemę, że rezerwacja lub sprzedany.Kupić coś z ogłoszenia z za zachodniej granicy - mission imposibble.


Cóż - Niemiec płakał jak sprzedawał, ale co miał zrobić? Mój urok osobisty był tak zniewalający, że uległ... ;-)


To trzeba było brać od razu Passata w zestawie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postlulu | 26 Lip 2020, 00:10

Charon X napisał(a):
lulu napisał(a):
wampum napisał(a):Dobra , dobra.
To trzeba było brać od razu Passata w zestawie.


A widzisz jacy oni są? Nic się nie przyznał że przysługuje passat...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 26 Lip 2020, 00:12

Krzysztof_P napisał(a):Więc pierwsze światełko już masz za sobą i jakieś powiedzmy porównanka.Mi ostatnio uciekł z zachodniej giełdy ten Orciak Zeiss 10-0 , mam dłuższego brata Zeiss 16-0 , jak i ORTO PARKS (RG) 25mm z USA.To wszystkie świetne szkiełka. :wink:


Widuję te okulary na e-bayu ale w cenie 200-250 euro...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 26 Lip 2020, 04:05

Zakupu tego Orto Zeiss 10-0 dokonam , to tylko kwestia czasu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 26 Lip 2020, 11:24

Najważniejsze zadowolenie ze sprzętu czy on stary czy nowy.
Dzsiaj miałem z godzinkę dobrego lukania na Jowisza.Wiedziałem o czerwonej plamie i o stycznej tarczy księżyca Jowiszowego z krawędzią Jowisza.Patrzyłem w Polarexie 102.
Zarzuciłem maleństwo Vixen 50/800 i pokazał tak ciemniejszą czerwoną plamę i księzyc tarczka przy krawędzi Jowisza.Przy 107x.To był inny widok niż w Polarexie czy Unitronie 75 którego bardzo chwalę.I pasy i pociemnienie biegunowe i równikowe.A że rozrzielczości brak to wiadomo z teori.Moje oczy nic jak Hublea nie wypatrzą.Mocno mnie ten Vixen zaskoczył.A Polarex 102 Casiniego po obwodzie chwilami.Ale czy on był czarny tego potwierdzić noe mogę Raczej jasno czarny.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat