Odpowiedź na falę oszczerstw i pomówien: Vixen Sky Scope 60L

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

Postlulu | 26 Lip 2020, 12:23

W nocy pooglądałem jeszcze Jowisza i Saturna. O plamie nie wiedziałem, ale domyśliłem się że tam jest na podstawie nieregularności pasa, natomiast skłamałbym gdybym powiedział że ją "widziałem". Mowa o powiększeniu 80x. Księżyc przy krawędzi - też domyśliłem się że jest (nie wiedziałem że ma być) - ale żeby to był precyzyjnie zdefiniowany obiekt nie mogę powiedzieć. Widać było nieregularność dwóch pasów, potwierdzoną potem edkiem 120. Pociemnienie biegunowe było widoczne - no ale o nim niestety wiedziałem wcześniej, a to utrudnia rozróżnienie tego co faktycznie widać w okularze od tego co świta w głowie :-) Saturn bardzo efektownie, ale też miałem wrażenie że widzę więcej niż tam widać właśnie dzięki znajomości tego czego się spodziewać.

TYLKO - że to wszystko dotyczy także marketowego Vikinga, w którym obraz był oczywiście nieco mniejszy, ale jaśniejszy. I znów - dla obiektów na tej wysokości ta mniejsza jasność w Vixenie nie jest zaletą.

Natomiast wielką zaletą Vixenka okazał się statyw. Trochę mnie marszyczyło że metalowy, "nie vintage-owy", ale jego konstrukcja pozwalająca jednym ruchem zmniejszyć rozstaw nóg tak aby zmieścić się bezpiecznie w drzwiach i korytarzach jest nieoceniona. Ten sprzęt jest hiper leciutki, ciach zwęża się rozstaw nóżek (trzymają się w dowolnej pozycji bez konieczności dodatkowego blokowania) i jedną ręką przenosi. Rozstawić można równie dobrze przy zmniejszonym rozstawie nóg, co jest wielką pomocą w magazynowaniu okazów w domu.

Muszę powiedzieć, że mając do czynienia z Polarexem zwątpiłem w inteligencję techniczną Japończyków. Nie dający się bezpiecznie rozłożyć i opanować statyw to tylko wstęp do makabrycznych odkryć jakich dokonywałem podczas renowacji. Szczytem wszystkiego było mocowanie celi do tubusa - nie wkrętami jak Bóg przykazał, ale śrubami z nakrętkami, które wpadają do tubusa po wykręceniu śruby i nie ma do nich dostępu bez wyjęcia optyki... No ale na szczęście pojawił się Vixen który przywrócił mi wiarę w narodowe kompetencje techniczne Japonii :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3043
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 26 Lip 2020, 12:31

Krzysztof_P napisał(a):Zakupu tego Orto Zeiss 10-0 dokonam , to tylko kwestia czasu. :wink:


Krzysztof, ja się nie uważam za wytrawnego obserwatora ani eksperta od okularów. Martwi mnie nawet trochę, że badziewne budżetowe Plossle potrafię czasem uznać za bardzo dobre. Ten Zeiss jest bardzo fajnym okularem o minimalnej aberracji, ale tych pieniędzy w życiu bym za niego nie zapłacił. Mam go z dawnych czasów, ojciec kupił mi go jeszcze w NRD razem z dziwacznym Barlowem 1,3x niepasującym do niczego poza systemem Telementor - ale gdybym miał wydać takie pieniądze to za ułamek tej ceny kupuję dziś chinola dającego obraz porównywalnej (jak na moje możliwości oceny) jakości przy znacznie większym polu widzenia.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3043
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 26 Lip 2020, 13:09

Znalazłem sporo tańszych opcji zakupu tego Orciaka Zeiss 10-0 , mam porównanko Orto Zeiss 16-0 z innymi Orciakami , które posiadam , więc wiem jakie są w praktyce.Cena zakupu na pewno nie sięgnie tej którą wymieniłeś.Chyba że Tobie jest zbędny , to wtedy może się dogadamy. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Lip 2020, 22:40

Cześć.

Ten też ciekawy 60mm Japończyk:
https://www.astrosell.it//annuncio.php?Id=127796

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 27 Lip 2020, 18:13

Okazja bo staniał o 15 euro: https://astrosell.it/annuncio.php?Id=94383 :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3043
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 27 Lip 2020, 19:40

Cześć. :D

Jak kiedyś znajdę wolne fundusze to zakupię sobie jakiś Refraktor Japan Vixena taki dłuższy co najmniej D-80mm lub Zeissa AS 80mm.Aby posiadać takiego dłuższego fajnego przyjaciela. :D Też mam sentyment do takich sprzęcików.Mają w sobie ten urok i ten wspaniały klimat.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 27 Lip 2020, 20:54

To są fajne refraktorki dla entuzjastów klasyki :

https://www.firstlightoptics.com/scopet ... actor.html

Sam planuje takę rurkę na fajnym drewnianym statywie.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postchondryt | 27 Lip 2020, 21:06

Witam.
Gdyby taki refraktor dwadzieścia parę lat temu był dostępny i było by mnie stać to
pewnie bym go kupił i był w niebo wzięty ale z pewnością nie dziś, ponad metr rury i tylko 80mm to raczej mija się z celem, pomijając oczywiście sentyment do takich refraktorów.

Pozdro... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostMateusz F | 27 Lip 2020, 21:12

Taki refraktor to nigdy nie bedzie glownym sprzetem obserwacyjnym , dobre APO czy porzadny newton ATM są praktyczniejsze.

Ja traktuję taki refraktor jak zabytkowy samochó , fajnie go mieć żeby pojechac na przejazdzke dwa razy do roku i na jakiś zlot, ale na codzień korzystam z czegos bardziej praktycznego , wygodniejszego .... lepszego.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postokroj | 27 Lip 2020, 22:15

Ach ta wygoda -a traci się Jowisza bo nie o detal -rodem z Hubllea chodzi. Jeśli któryś z moich f-16 zostanie do końca to właśnie Unitron 75/1200.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 27 Lip 2020, 22:48

Wybór sprzętu i co kto i w czym i jak lubi oglądać to indywidualna sprawa. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchondryt | 28 Lip 2020, 18:08

okroj napisał(a):Ach ta wygoda -a traci się Jowisza bo nie o detal -rodem z Hubllea chodzi. Jeśli któryś z moich f-16 zostanie do końca to właśnie Unitron 75/1200.


Witam.
Może czegoś nie rozumiem ... , jeśli w obserwacjach planet nie chodzi o dostrzeżenie jak najwięcej szczegółów to o co ?

Pozdro... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postkk | 29 Lip 2020, 12:02

Dorzucę trochę do ognia.
Nie macie tak że na jasnych obiektach (gwiazdy i planety) przy mniejszych aperturach widzicie więcej, bardziej wyrazistych kolorów?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postwitos | 29 Lip 2020, 12:39

Małe aparatury też są fajne, nie chodzi o niewiadomo jaki detal na planetach jaki się zobaczy, ale o jakość i dlatego okroj zostawi sobie pięknego Unitrona 75/1200. Ostatnio uwielbiam obserwować przez mojego Takahashi FC-76 :) mały, rozkręcany na dwie części, w razie czego można schować do torebki żony ;), do tego lekki jak piórko, poręczny, daje naturalne, piękne pastelowe obrazy planet i księżyca.
witos
 

Postlulu | 29 Lip 2020, 21:29

Projektanci opakowań wiedzą doskonale, że te same ciastka mogą wydawać się zbyt słone albo zbyt słodkie, w zależności od grafiki i kolorystyki opakowania. Nie ma czegoś takiego jak obiektywny smak ciastka - jest tylko pewna suma wrażeń na którą składają się i cechy smakowe, i zapach, i wygląd ciastka, a nawet właśnie opakowanie. I tutaj jest tak samo - liczy się suma wrażeń, a nie zawody o to jaki szczegół udało się wypatrzeć. Jeśli ktoś kocha takie "opakowania", widok będzie mu smakował...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3043
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postwitos | 29 Lip 2020, 21:56

lulu napisał(a):Projektanci opakowań wiedzą doskonale, że te same ciastka mogą wydawać się zbyt słone albo zbyt słodkie, w zależności od grafiki i kolorystyki opakowania. Nie ma czegoś takiego jak obiektywny smak ciastka - jest tylko pewna suma wrażeń na którą składają się i cechy smakowe, i zapach, i wygląd ciastka, a nawet właśnie opakowanie. I tutaj jest tak samo - liczy się suma wrażeń, a nie zawody o to jaki szczegół udało się wypatrzeć. Jeśli ktoś kocha takie "opakowania", widok będzie mu smakował...


Zgadzam się w 100%
witos
 

PostKrzysztof_P | 29 Lip 2020, 22:50

Cześć.

To ja trochę z innej beczki. :D
Na przykład Teleskop Newtona ATM , zbudowany w prostym tubusie o przekroju kwadratowym ze sklejki , itp.
Ale w środku odpowiedniej jakości optyka np. LG-150mm F10-F12 , piękne ostre obrazki Planet czy Księżyca i innych obiektów nieba.
To wolał bym takiego Newtona ATM , nawet prosto zbudowanego od Newtona Firmy np. Vixen , itp. :D I też wolał bym od tych refraktorowych maleństw , choć je też lubię. :D Każdy ma swoje tam wiecie... ale ważne że ma i że wie co lubi i co chce. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 29 Lip 2020, 23:43

To tak jak jeden lubi mniej detalu a w lepszej jakości a inny więcej detalu ale w gorszej jakości itd. :)
witos
 

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2020, 00:17

witos napisał(a):To tak jak jeden lubi mniej detalu a w lepszej jakości a inny więcej detalu ale w gorszej jakości itd. :)


Tomku ciekaw jestem co widzisz w Refraktorze Taku FC-76 z detalu na Księżycu Jowisza Ganimedesie? :D
Proszę napisz nam koniecznie. :D Doszły mnie słuchy że coś tam dojrzałeś , ale do tej pory nic nie wspomniałeś publicznie o tym fakcie na łamach Forum. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 30 Lip 2020, 00:30, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 30 Lip 2020, 00:28

Wszystko zależy jaka masz wyobraźnie, to tyle widzisz :D
witos
 

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2020, 00:31

Tomaszu jutro zadzwonię , nie wymigasz się... :D
Czystego Nieba Dla Wszystkich. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 30 Lip 2020, 12:04

Krzysztof_P napisał(a):
witos napisał(a):To tak jak jeden lubi mniej detalu a w lepszej jakości a inny więcej detalu ale w gorszej jakości itd. :)


Tomku ciekaw jestem co widzisz w Refraktorze Taku FC-76 z detalu na Księżycu Jowisza Ganimedesie? :D
Proszę napisz nam koniecznie. :D Doszły mnie słuchy że coś tam dojrzałeś , ale do tej pory nic nie wspomniałeś publicznie o tym fakcie na łamach Forum. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzysztof, ja na przykład zaobserwowałem na Ganimedesie dwa koronawirusy przez Vixenka 60mm. Przynajmniej takie miałem wrażenie. Ale nikomu nie mówiłem żeby nie siać paniki.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3043
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2020, 12:08

lulu napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):
witos napisał(a):To tak jak jeden lubi mniej detalu a w lepszej jakości a inny więcej detalu ale w gorszej jakości itd. :)


Tomku ciekaw jestem co widzisz w Refraktorze Taku FC-76 z detalu na Księżycu Jowisza Ganimedesie? :D
Proszę napisz nam koniecznie. :D Doszły mnie słuchy że coś tam dojrzałeś , ale do tej pory nic nie wspomniałeś publicznie o tym fakcie na łamach Forum. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzysztof, ja na przykład zaobserwowałem na Ganimedesie dwa koronawirusy przez Vixenka 60mm. Przynajmniej takie miałem wrażenie. Ale nikomu nie mówiłem żeby nie siać paniki.


Cześć. :D

Hah... :D To świetnie w końcu ktoś potwierdza to co mi też udało się na jego tarczy dostrzec , ale w szukaczu GSO 8X50mm :D Trochę pożartowac nigdy nie zaszkodzi. :D
Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 30 Lip 2020, 13:57

Widzę że Ty jesteś z tych covidowych niedowiarków...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3043
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2020, 15:16

Oj nie , na dowód mogę wstawić fotkę mojej maseczki. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat