O czym dyskutujemy w tym dziale? Czy mój wpis tu pasuje?

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

Postlulu | 17 Wrz 2021, 22:30

Co to jest "teleskop klasyczny"? Jak rozpoznać "klasyka"?
Witaj w dziale poświęconym starej, często już zabytkowej astro-optyce. Zastanawiasz się czy Twój problem kwalifikuje się do tego działu? To oczywiście sprawa umowna - ale właśnie stworzeniu takiej umowy i kryteriów kwalifikowania tu wątków ma służyć ta dyskusja. Spróbuję ją zacząć bazując na własnych przemyśleniach i podpatrzonych na świecie u bardziej doświadczonych kolegów wzorcach.

Zgodnie z tymi kryteriami, "klasyk" to najczęściej sprzęt z lat 50-tych do 70-tych, maksymalnie do połowy lat 90-tych. Może być starszy, ale raczej nie młodszy. Jeżeli wyciąg okularowy jest w standardzie 0,965 cala, będzie to najpewniej rasowy "klasyk". Konstrukcja optyczna nie ma znaczenia - mogą to być typowe dla "klasyków" refraktory f/15, ale równie dobrze refraktory o dużej światłosile wprowadzone na rynek w latach 80-tych z okazji wizyty komety Halleya. Klasyczne reflektory to nie tylko stare Newtony, ale np. także pierwsze konstrukcje typu SCT czy maki z lat 90-tych. Jeżeli czujesz, że wiekowy sprzęt o którym chcesz podyskutować odstaje od dzisiejszych norm i standardów na tyle mocno, że może być współczesnym miłośnikom astronomii nieznany i nie pasuje do dyskusji w głównym dziale sprzętowym - najprawdopodobniej trafiłeś we właściwe miejsce!

Jaki jest powód powołania tego działu?
Z jednej strony warto ułatwić forumowiczom zainteresowanym tematem dostęp do wpisów z tej dziedziny, które giną w gąszczu tematów działu sprzętowego (i nie tylko). Z drugiej - nie ma sensu zawracać głowy większości kolegów sprawami, które ich nie interesują. Jest szansa, że dzięki temu dyskusja na tematy związane z kolekcjonowaniem, renowacją, użytkowaniem sprzętu retro, okaże się nie tylko żywsza, ale też ciekawsza, ogniskując zainteresowanie kolegów znających i lubiących temat.

Można tu pochwalić się ciekawym znaleziskiem, wskazać interesujące oferty sprzedaży lub zasięgnąć porady przy zakupie "klasyka", podzielić się wrażeniami z obserwacji albo fotografiami wykonanymi starym sprzętem. Szczególnie ciekawe mogą być próby wykorzystania starych instrumentów oraz nowoczesnej astro-techniki - np. astrofotografii cyfrowej.

***

Astronomia to wyjątkowa dziedzina, pozwalająca obcować twarzą w twarz nie tylko z przestrzenią, ale ze względu na gigantyczne odległości - także z czasem. Ten dział też jest szczególny - adresowany do tych, którzy lubią pogmerać trochę przy czasie, próbując go nieco cofnąć lub przynajmniej spowolnić nieco jego upływ, przywracając do życia albo przedłużając żywot starych instrumentów. Takich właśnie "majsterkowiczów" zapraszamy do dyskusji i udziału w fantastycznej przygodzie, jaką jest wyszukiwanie, ratowanie i zabawa teleskopami klasycznymi - coraz rzadszymi perełkami pamiętającymi czasy, gdy Ziemia i ludzki świat zdawały się wirować nieco wolniej, a niebo było ciemniejsze...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat