Astronomiczne wiadomości z Internetu

Wiadomości, wydarzenia, kalendaria​, literatura, samouczki, Radio...

PostPaweł Baran | 06 Paź 2022, 08:30

Pierwszy satelita Omanu gotowy do lotu. Kluczowy wkład polskiej spółki
2022-10-05.
SatRev poinformowało, że dokonano integracji pierwszego omańskiego satelity, który zostanie wyniesiony na niską orbitę okołoziemską na pokładzie zmodyfikowanego samolotu Boeing 747.
Po zakończeniu udanej operacji na lotnisku Newquay w Kornwalii w Wielkiej Brytanii pierwszy omański satelita Aman jest gotowy do wystrzelenia na niską orbitę okołoziemską jeszcze w 2022 roku. Omański satelita został zintegrowany z rakietą LauncherOne, która zabierze satelitę w kosmos.
Reprezentujący Sułtanat Omanu ETCO - pochodzący z Omanu innowator w dziedzinie technologii wschodzących, Virgin Orbit, SatRev - polski producent i operator nanosatelitów oraz TUATARA - specjalista w zakresie zaawansowanych rozwiązań z zakresu AI, analityki danych i technologii kognitywnych, kontynuują prace nad omańską misją w kosmos. Pierwszy omański satelita CubeSat, Aman, został zintegrowany ze statkiem kosmicznym na lotnisku Newquay w Kornwalii.
Za proces integracji odpowiadał zespół Virgin Orbit rozpoczynając od ostatecznego czyszczenia i sprawdzenia satelity Amani oraz usunięcia wszystkich elementów Remove Before Flight (RBF) na CubeSat. Po przygotowaniu satelity, został on umieszczony w dyspenserze startowym, po czym nastąpiła seria ścisłych kontroli.
Integracja satelity stanowi ważny kamień milowy w realizacji planu wysłania pierwszego omańskiego statku kosmicznego w kosmos. To niesamowite być świadkiem rozwoju tego pierwszego w historii kraju projektu i z niecierpliwością czekamy na jego zakończenie, które nastąpi jeszcze w tym roku, gdy zostanie on wystrzelony na niską orbitę okołoziemską.
wyjaśnia Abdulaziz Jaafar, CEO ETCO.
Byliśmy świadakami udanej integracji naszego satelity. Wszystkie ryzyka zostały już zminimalizowane dzięki wydarzeniu Fit-Check, które miało miejsce w ubiegłym miesiącu, kiedy ten sam zespół integracyjny Virgin Orbit przeprowadził szczegółową kontrolę wszystkich zaplanowanych kroków integracji w siedzibie SatRev we Wrocławiu.
Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev.
Projekt zgodny jest z omańską strategią cyfryzacji „Oman Vision 2040". Jak podała spółka SatRev: to narodowy program mającym na celu wspieranie konkurencyjności gospodarczej i dobrobytu społecznego przy jednoczesnym stymulowaniu wzrostu oraz budowaniu zaufania we wszystkich relacjach gospodarczych, społecznych i rozwojowych. Program kosmiczny Omanu umożliwi przełomowe badania naukowe i przechwytywanie obrazów satelitarnych o wysokiej rozdzielczości. Będą on dalej analizowane cyfrowo przy użyciu rozwiązań wizji komputerowej (computer vision), uczenia maszynowego (machine learning) oraz sztucznej inteligencji, które opracowane zostało przez TUATARĘ w strategicznym partnerstwie z ETCO.
Źródło: SatRev
Fot. Virgin Orbit
Fot. Virgin Orbit/Greg Robinson

SPACE24
https://space24.pl/satelity/obserwacja- ... iej-spolki
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Pierwszy satelita Omanu gotowy do lotu. Kluczowy wkład polskiej spółki.jpg
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Pierwszy satelita Omanu gotowy do lotu. Kluczowy wkład polskiej spółki2.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 06 Paź 2022, 08:33

Misja Sił Kosmicznych USA w ciągu 24 godzin?
2022-10-05. Kacper Bakuła
Stany Zjednoczone mają ambitne plany odnośnie realizacji misji satelitarnej, gdyż chciałyby umieścić swoje urządzenie w przestrzeni kosmicznej w ciągu zaledwie 24 godzin od momentu otrzymania rozkazu do startu. Przyszłoroczny test Tactically Responsive Launch-3 byłby ważnym sprawdzianem dla Sił Kosmicznych, które chcą być jak najbardziej przystosowane do współczesnych zagrożeń i konfliktów zbrojnych.
Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych pracują nad przeprowadzeniem eksperymentu w ramach programu Tactically Responsive Space. Polegałby on na szybkim, wręcz alarmowym, wyniesieniu wojskowego ładunku na niską orbitę okołoziemską. Podczas odbywającej się pod koniec września konferencji Advanced Maui Optical and Space Surveillance Technologies dowódca Dowództwa Systemów Kosmicznych generał-porucznik Michael Guetlein powiedział, że USSF byłoby gotowe do wyniesienia satelity nawet w ciągu 24 godzin - licząc od momentu wydania rozkazu po start systemu nośnego.
Potencjalny test o nazwie Victus Nox (Tactically Responsive Space-3 ) mógłby odbyć się latem przyszłego roku i byłby - zdaniem portalu Breaking Defense - bezprecedensowym sprawdzianem zdolności amerykańskich sił kosmicznych w zakresie rozwoju możliwości ISR (wywiadu, obserwacji i rozpoznania pola walki). Ładunkiem użytecznym będzie satelita wyposażony w detektory i systemy śledzenia innych, szczególnie tych zagrażających obiektów w przestrzeni kosmicznej.
Kilka dni po konferencji AMOS Dowództwo Systemów Kosmicznych poinformowało o przyznaniu kontraktów wykonawczych na realizację "ekspresowego startu" w ramach przyszłorocznej misji TacRS-3. Będą to przedsiębiorstwa Firefly Space Transport Services i Millennium Space Systems.
Pierwsza ze spółek odpowiada za produkcję dwustopniowych systemów nośnych Alpha, które zostały zaprojektowane do wynoszenia lekkich urządzeń (do jednej tony), pojedynczo, jak i również w formule współdzielonej (tzw. ładunek ride share). Rakieta ma za sobą dwa starty - w tym jeden nieudany. Zaczynając właśnie od niego, to feralna próba odbyła się 3 września ubiegłego roku. Wówczas doszło do awarii dwóch silników Reaver, które przyczyniły się do nierównej pracy pozostałych i utraty kontroli nad torem lotu rakiety, co doprowadziło ostatecznie do zadziałania systemu FTS (samozniszczenia). Drugą próbę mieliśmy zaledwie kilka dni temu, bo 1 października 2022 roku. Z wojskowego kosmodromu Vandenberg udało się wynieść sześć satelitów o łącznej masie nieprzekraczającej 100 kilogramów.
Z kolei Millennium Space Systems (spółka-córka Boeinga) jest producentem niewielkich satelitów do zastosowań militarnych, rządowych jak i cywilnych. Firma produkuje urządzenia zajmujące się m.in. rozpoznaniem, obserwacją, teledetekcją. Wobec tego wydaje się, że wybór tego przedsiębiorstwa jest nieprzypadkowe ze względu na jej obszar działalności.
Poprzednia misja, Tactically Responsive Launch-2, zorganizowana została w czerwcu 2021 roku. Wówczas zdecydowano się na wykorzystanie metody ALTO (air launch to orbit), czyli za pomocą samolotu Lockheed L-1011 TriStar Stargazer wyniesiono ponad chmury rakietę Northrop Grumman Pegasus-XL wraz z satelitą Odyssey. Po kilkuminutowym wznoszeniu płatowiec uwolnił Pegasusa na wysokości ponad 12 kilometrów nad Oceanem Spokojnym, po czym trzystopniowa rakieta silnik pierwszego członu napędzany stałym materiałem pędnym na stały materiał pędny. Docelowo Odyssey trafił na wstępną orbitę heliosynchroniczną o parametrach 405452 km, lecz ulega ona stopniowej degradacji (z powodu szczątkowej atmosfery). Obecnie jest to 395x408 km.

Fot. Firefly Aerospac
SPACE24
https://space24.pl/bezpieczenstwo/techn ... -24-godzin
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Misja Sił Kosmicznych USA w ciągu 24 godzin.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 06 Paź 2022, 08:34

Odliczanie do startu misji NASA Crew-5
2022-10-05.
Nowa załogowa misja na ISS wystartuje 5 października o godzinie 18:00 czasu polskiego. Astronauci zostaną wyniesieni w kosmos z wykorzystaniem rakiety Falcon 9 i statku Dragon firmy SpaceX.
Na pokładzie statku Crew Dragon Endurance załoga w składzie: Nicole Mann i Josh Cassada (NASA), Koichi Wakata (JAXA) i Anna Kikina (Roskosmos) oczekuje na start. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem astronauci dotrą do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 6 października przed południem. Przez kilka dni na pokładzie ISS znajdować się będzie aż 11 osób. Poprzednia ekspedycja Crew-4 powróci na Ziemię po ponad pół roku w przestrzeni kosmicznej 12 października 2022 roku.
Misja NASA/SpaceX Crew-5 to szósty lot astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną z wykorzystaniem statku Dragon i rakiety Falcon 9 firmy Elona Muska. Transmisję ze startu oraz podróży astronautów na ISS można oglądać na oficjalnym kanale NASA na YouTube.
Astronauci misji Crew-5 przeprowadzą nowe badania naukowe, w tym eksperymenty kardiologiczne, aby przygotować się do podróży człowieka poza niską orbitą okołoziemską. Eksperymenty obejmują badania nad drukowaniem ludzkich narządów w kosmosie (z wykorzystaniem biologicznych drukarek 3D), udoskonalanie systemów paliwowych do wykorzystania na Księżycu i eksperymenty związane z chorobami serca.
źródło: NASA
NASA's SpaceX Crew-5 Mission Launches to the Space Station (Official NASA Broadcast)
https://www.youtube.com/watch?v=kakZMJU94vU

https://nauka.tvp.pl/63745314/odliczani ... nasa-crew5
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Odliczanie do startu misji NASA Crew-5.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 06 Paź 2022, 08:36

Rosyjska kosmonautka poleciała w kosmos amerykańską kapsułą. To historyczna chwila

2022-10-05. Filip Mielczarek

To pierwsze takie wydarzenie w historii eksploracji kosmosu. Rosyjska kosmonautka poleciała na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie amerykańskiej kapsuły Dragon od firmy Elona Muska.

O godzinie 18:00 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego im. Johna Kennedy’iego na Florydzie wystartowała rakieta Falcon-9 z kapsułą Dragon Endurance, na której pokładzie znalazła się załoga Crew-5 w składzie: dwoje Amerykanów - Nicole Mann i Josh Cassada z NASA, Japończyk Koichi Wakata z JAXA oraz Rosjanka Anna Kikina z Roskosmosu.


W tym składzie astronauci zadokują do portu w module Harmony po 29 godzinach od wystrzelenia, rozpoczynając w ten sposób swoją kilkumiesięczną misję. To wielkie wydarzenie w świecie przemysłu kosmicznego. Pierwszy raz w historii na pokładzie amerykańskiej kapsuły znalazła się rosyjska kosmonautka.

NASA zorganizowała akcję wśród astronautów, która miała na celu pokazać, że w kosmosie nie ma granic i przedstawiciele krajów świata żyją tam ze sobą w zgodzie i przyjaźni, ponieważ to warunki ekstremalne i w pojedynkę nie ma szans tam przeżyć. Wielu fanów przemysłu kosmicznego jednak mocno krytykowało takie pomysły ze względu właśnie na wojnę w Ukrainie i agresywne zachowanie Kremla.


Rosjanie spuścili z tonu. Zostaną w kosmicznym domu
Co ciekawe, jeszcze w ubiegłym roku, Dmitrij Rogozin, szef Roskosmosu, zapowiedział, że na jednym locie się nie skończy. Rosja planuje trzy misje, a mianowicie obecną Crew-5, Crew-6 i Crew-7. Ta druga ma odbyć się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wówczas na pokładzie amerykańskiej kapsuły ma znaleźć się rosyjski kosmonauta, Andrej Fedjaew.

Pomimo ogromnego napięcia na linii USA-Rosja, wszystko wskazuje na to, że plany te, chociaż bardzo kontrowersyjne, zostaną zrealizowane. Przy okazji tematu kosmosu, nie można nie wspomnieć, że w ostatnich dniach Kreml nieco spuścił z tonu w kwestii wcześniejszych planów porzucenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Roskosmos oficjalnie przyznał, że ogłoszenie tak szybkiego terminu wystąpienia z ISS było błędem. Eksperci uważają, że w ich decyzji jest podstęp. Otóż nie mają oni innego wyjścia. Do 2024 roku nie zdążą zbudować nowego kosmicznego domu, a pomysł pomocy ze strony Chin raczej już nie ma racji bytu, ponieważ Pekin nie popiera agresji Rosji na Ukrainę i nabrał do tego sporego dystansu, chociaż Putin był pewien, że Xi go wesprze.
Tak czy inaczej, Rosjanie pozostaną w kosmicznym domu, a do niego będą podróżowali amerykańskimi kapsułami. To dla nich bardzo niezręczna sytuacja, która pokazuje, że nie tylko pod względem armii to "mocarstwo" okazało się kolosem na glinianych nogach, ale również w temacie eksploracji kosmosu.

Rosjanka pierwszy raz w historii poleciała w kosmos na pokładzie amerykańskiej kapsuły /NASA/SpaceX /materiały prasowe

INTERIA


https://geekweek.interia.pl/technologia ... Id,6329093
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Rosyjska kosmonautka poleciała w kosmos amerykańską kapsułą. To historyczna chwila.jpg
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Rosyjska kosmonautka poleciała w kosmos amerykańską kapsułą. To historyczna chwila2.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 06 Paź 2022, 08:37

Planetarium Śląskie organizuje piknik futurologiczny „Lemoniada"
2022-10-05.
W najbliższy weekend Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie wypełni się robotami i postaciami z Gwiezdnej Sagi. Będą wykłady, prezentacje i rozmowy ze znawcami literatury science-fiction oraz badaczami kosmosu. Rodzinny piknik futurologiczny nazwano na cześć Stanisława Lema „Lemoniadą".
Jak wyjaśnił we wtorkowej informacji dyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta, piknik nazwą i programem nawiązuje do twórczości Stanisława Lema, który w swoich książkach przedstawiał różne wizje przyszłości. „W wielu z nich pojawiają się roboty. Teraz, w XXI wieku, możemy je zaprezentować w Planetarium Śląskim" – zasygnalizował Janta.
Gościem specjalnym „Lemoniady" będzie Sophia – humanoidalny robot, który pięć lat temu otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. 8 i 9 października w Planetarium Śląskim będą też inne atrakcje – m.in. holograficzny pianista, stoiska Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice i Śląskiego Klubu Fantastyki, gry planszowe, warsztaty z budowy robotów dla dzieci czy możliwość wypróbowania gogli VR.
W tym czasie w głównej Sali Planetarium Śląskiego odbywać się będą wykłady i prezentacje dotyczące twórczości Stanisława Lema, literatury SF, a także badań kosmosu. Będzie można posłuchać rozmowy z prof. Agnieszką Gajewską, autorką książki „Wypędzony z Wysokiego Zamku" i wziąć udział w panelu literackim poświęconym „Światom Lema".
Astronomka Aleksandra Hamanowicz da wykład „Berylowe lustra - nowe technologie dla astrofizyki" a Tomasz Rożek poprowadzi prezentację „Co sobie myśli AI?". Za prezentację „Czego nie powie Ci NASA" będą odpowiedzialni Grzegorz Przybyła i Jarosław Juszkiewicz, a za jeszcze inną „(Nie) Patrz w górę" – odkrywca planetoid Michał Kusiak.
Ponadto podczas „Lemoniady" zostanie zaprezentowany nowy seans w ofercie Planetarium Śląskiego: „Do krańców Wszechświata". Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert muzyków Filharmonii Śląskiej, którzy pod rozgwieżdżonym niebem zaprezentują utwory Hansa Zimmera.
Planetarium – Śląski Park Nauki otwarto - po blisko czteroletniej przerwie na rozbudowę i modernizację – na początku czerwca. To obecnie największe w Polsce planetarium z ultranowoczesnym, hybrydowym systemem projektorów, rzucającym obraz w technologii ponad 8K.
Planetarium Śląskie powstało w 1955 r. Zostało wtedy wyposażone m.in. w kilkakrotnie modernizowaną do 2018 r. aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą, będącą ekranem sztucznego nieba. Widownia mieściła prawie 400 osób. Obiekt odwiedzało ok. 160 tys. osób rocznie. Po modernizacji i rozbudowie możliwe będzie zwiększenie tej liczby o połowę.
Kosztujące ponad 150 mln zł rozbudowa i modernizacja obiektu trwały od połowy 2018 r. Ponieważ charakterystyczna siedziba placówki wpisana jest na listę zabytków i nie można było naruszyć jej zewnętrznego kształtu, rozbudowę skierowano pod ziemię. Nowe obiekty umieszczono we wzgórzu będącym cokołem dla istniejących zabudowań, zapewniając dodatkowych 2,5 tys. m kw. powierzchni.
W nowych podziemnych pomieszczeniach umieszczono m.in. ekspozycję prezentującą zagadnienia z trzech dziedzin, którymi zajmuje się placówka: sejsmologii, meteorologii i astronomii, a także sale wykładowe i pracownie. W sali projekcyjnej zmieniono układ widowni, umożliwiając ustawienie sceny i organizację innych, prócz projekcji, wydarzeń - konferencji, sympozjów czy koncertów.
Za wyświetlanie w Planetarium Śląskim ciał niebieskich przez 67 lat odpowiadał kilkakrotnie modernizowany projektor Zeissa. W 2018 r. został on zdemontowany i zakonserwowany - można go oglądać w nowej części Planetarium – Śląskim Parku Nauki.
Pod kopułą obiektu zainstalowano nową aparaturę - system hybrydowy złożony z dwóch głównych, zsynchronizowanych ze sobą elementów: projektora gwiazd (tzw. Starball), umieszczonego w centralnym punkcie sali projekcyjnej oraz projektorów cyfrowych pracujących w rozdzielczości 4K, znajdujących się na brzegu ekranu.
Choć średnica ekranu planetarium nie zmieniła się, ma on inną konstrukcję: dawne płótno zastąpiły perforowane aluminiowe panele. Połączenia między nimi są niedostrzegalne, co pozwala wyświetlać nawet bardzo jasne obrazy. Do sali powróciła panorama śląskich miast otaczających planetarium, zrekonstruowana na podstawie oryginału i wykonana przy użyciu nowych technologii.
Fot. Planetarium Śląskie
Źródło PAP
SPACE24
https://space24.pl/nauka-i-edukacja/pla ... -lemoniada
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Planetarium Śląskie organizuje piknik futurologiczny Lemoniada.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 06 Paź 2022, 08:40

Księżyc powstał natychmiast po zderzeniu Ziemi i Thei. Jednego dnia go nie było, drugiego już był
2022-10-05. Radek Kosarzycki
Już od niemal pół wieku wiemy, że nasz jedyny naturalny satelita powstał w wyniku zderzenia, do którego doszło między młodą Ziemią a Theią, obiektem o rozmiarach Marsa. Do teraz jednak zakładano, że Księżyc formował się po zderzeniu z pyłu i skał tworzących dysk materii wokół nowej Ziemi. Czy to się zmieni?
Początki powstawania planet w Układzie Słonecznym były okresem chaosu, w którym to zderzenia powodowały powstawanie nowych obiektów protoplanetarnych oraz ich ponowne niszczenie. 4,45 miliarda lat temu w młodą Ziemię, uderzyła niemal czołowo Theia - obiekt o rozmiarach Marsa. W wyniku tego zderzenia ogromna ilość materii, zarówno ze skorupy, jak i z płaszcza naszej planety została wyrzucona w bezpośrednie otoczenie Ziemi.
Dotychczas uważano, że owa materia uformowała potężny dysk pyłowo-skalny wokół naszej planety. Owe skały stopniowo łącząc się ze sobą miały z czasem doprowadzić do uformowania się Księżyca. Taka teoria przyjmowana jest za najbardziej prawdopodobną już od wielu lat.
Księżyc powstał od razu po zderzeniu Ziemi z Theią
Naukowcy z Durham w Wielkiej Brytanii mają jednak zupełnie inny pomysł. Najnowsze symulacje komputerowe zderzenia Ziemi z Theią wskazują według nich na to, że Księżyc powstał od razu po zderzeniu. Co więcej, taki scenariusz pozwala wytłumaczyć zaskakujące podobieństwo skał przywiezionych z Księżyca w ramach misji Apollo do skał tworzących płaszcz obecnej Ziemi. Dotychczas wytłumaczenie tej zbieżności wymykało się astronomom i geologom.
W swojej pracy naukowej badacze stworzyli symulacje uwzględniające setki zderzeń, do których mogłoby dojść pod różnym kątem i z różną prędkością. W przeciwieństwie do wszystkich poprzednich symulacji tego typu tym razem stworzono symulacje wysokiej rozdzielczości.
To dopiero one były w stanie odtworzyć nie tylko satelitę przypominającego Księżyc, ale także o podobnej strukturze wewnętrznej i zawartości skał pochodzących z Ziemi.
Nowe symulacje wskazują, że natychmiastowe uformowanie się Księżyca z materii wyrzuconej w zderzeniu pozwala zachować mu więcej skał pochodzących z Ziemi. Dokładnie tak jak to dostrzegamy dzisiaj w skałach księżycowych.
Badacze przekonują, że w ciągu najbliższych lat, dzięki planowanej serii załogowych i bezzałogowych misji księżycowych uda się zweryfikować wszystkie przewidywania nowego modelu powstawania Księżyca. W ten sposób paradoksalnie będziemy w stanie dowiedzieć się więcej o samej Ziemi.
Giant impact could have formed the Moon more rapidly, scientists reveal in new simulations
https://www.youtube.com/watch?v=SLyz4wH4HdA

Giant impact could have formed the Moon more rapidly, scientists reveal in new simulations
https://www.youtube.com/watch?v=Jel3Sz432xY

Giant impact could have formed the Moon more rapidly, scientists reveal in new simulations
https://www.youtube.com/watch?v=OL3raafZyDM

https://spidersweb.pl/2022/10/gwaltowne ... ezyca.html
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Księżyc powstał natychmiast po zderzeniu Ziemi i Thei. Jednego dnia go nie było, drugiego już był.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 06 Paź 2022, 08:41

Już wkrótce częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy będzie i jak je oglądać?
2022-10-05. Radek Kosarzycki
Już za kilka tygodni, pod koniec października Księżyc znajdzie się w tym samym miejscu na nieboskłonie co Słońce. Z uwagi na to, że nie jest przezroczysty, przesłoni nam sporą część tarczy słonecznej. W końcu jakieś zaćmienie.
Oczywiście najbardziej fascynujące są całkowite zaćmienia Słońca. To podczas nich w ciągu dnia na chwilę robi się całkowicie ciemno. Takie zaćmienia Słońca zawsze zapadały ludziom w pamięć na długie lata, szczególnie wtedy, kiedy jeszcze nie rozumiano mechanizmu jego powstawania.
Niestety, całkowite zaćmienia Słońca zazwyczaj wiążą się z dalekimi i drogimi wyjazdami w miejsca, w których akurat dojdzie do takiego zjawiska. Rzadko kiedy udaje się dostrzec zaćmienie całkowite z terytorium własnego kraju. Dla przykładu najbliższe całkowite zaćmienie Słońca w Polsce będzie widoczne dopiero 7 października 2135 roku (zabrakło jedynie dwóch lat do bardziej symbolicznego roku).
Najbliższe zaćmienie Słońca w Polsce
Częściowe zaćmienia Słońca, w których Księżyc przesłania tylko fragment tarczy słonecznej pojawiają się znacznie częściej. Nie są one już tak spektakularne, bowiem nawet jeżeli Księżyc zasłoni 50 proc. tarczy słonecznej, to pozostała widoczna część Słońca wciąż będzie oświetlała powierzchnię Ziemi na tyle, że niezorientowana osoba nawet nie zauważy zaćmienia. Ale to nie o was. Wy będziecie wszak zorientowani.
Kiedy obserwować najbliższe częściowe zaćmienie Słońca
Załóżmy zatem, że 25 października 2022 rokun w godzinach okołopołudniowych niebo będzie całkowicie pozbawione chmur. Generalnie cień Księżyca będzie przesuwał się po powierzchni Ziemi od godziny 11:00 do 15:00 polskiego czasu.
Na dalekiej Północy Księżyc będzie przesłaniał w maksymalnej fazie nawet 82 proc. powierzchni Słońca. Nigdzie natomiast nie będzie można obserwować całkowitego zaćmienia Ziemi, bowiem centralny punkt cienia Księżyca (w którym widoczne jest zaćmienie całkowite) wypadnie ponad biegunem północnym Ziemi.
Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce w 2022 roku
Najlepszym miejscem do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca będzie Polska północno-wschodnia. Mieszkańcy tego regionu naszego kraju będą widzieli jak Księżyc przesłania nawet w 45 proc. powierzchni tarczy słonecznej. Im niżej na południe i na zachód będziemy się znajdować, tym Księżyc będzie przesłaniał mniejszą część Słońca.
Dla obserwatorów z terytorium Polski zaćmienie Słońca rozpocznie się w okolicach godziny 11:10. Od tego momentu stopniowo na tarczę słoneczną będzie nasuwała się tarcza Księżyca. Maksymalna faza zaćmienia przypadnie na godzinę 12:20. Od tego momentu Księżyc powoli będzie zsuwał się ze Słońca, aby przywrócić je do pełni blasku w okolicach godziny 13:30.
Jeżeli będziecie mieli chwilę czasu, aby akurat w tych godzinach wyjść na zewnątrz i choć zerknąć na częściowe zaćmienie Słońca, to warto to zrobić. Następna okazja do takich obserwacji pojawi się dopiero za pięć lat w sierpniu 2027 roku, a patrząc na to co się dzieje na świecie, nie można mieć pewności czy 2027 rok faktycznie nadejdzie.
Wiadomości 11.08.1999 - Zaćmienie Słońca - wydania specjalne
https://www.youtube.com/watch?v=zRH6jCU5dEI
Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce w 1999 roku - wydanie specjalne Wiadomości - jeszcze tych normalnych

Zaćmienie Słońca

https://spidersweb.pl/2022/10/czesciowe ... -2022.html
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Już wkrótce częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy będzie i jak je oglądać.jpg
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Już wkrótce częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy będzie i jak je oglądać2.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 06 Paź 2022, 08:43

,,Bilet na Księżyc''. Premiera 5 października o godz. 20:55
2022-10-05.
Film dokumentalny ,,Bilet na Księżyc'' opowiada historię o niespełnionych kosmicznych marzeniach. Premiera dziś o godz. 20:55 w TVP Nauka.
Pół wieku temu, w czasach zimnej wojny i wyścigu zbrojeń, wydawało się, że jedyną drogą ucieczki ze świata podzielonego żelazną kurtyną był lot w kosmos. Kiedy linie lotnicze Pan American otworzyły listę oczekujących na pierwszy komercyjny lot na Księżyc, zapisały się na nią tysiące ludzi - i z Zachodu, i ze Wschodu. Był wśród nich dziadek autorki filmu, niedoszły podróżnik do krainy apolitycznej utopii, i główny bohater tej ciepłej, czeskiej ballady o niespełnionych księżycowych marzeniach.
,,Bilet na Księżyc''. Premiera dzisiaj o godz. 20:55. Fot. NASA/Ben Smegelsky
https://nauka.tvp.pl/63744908/bilet-na- ... -godz-2055
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: ,Bilet na Księżyc Premiera 5 października o godz. 20.55.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 06 Paź 2022, 08:44

Indie utraciły kontakt ze swoją sondą marsjańską
2022-10-06.
Indyjska agencja kosmiczna ISRO oświadczyła, że utraciła kontakt z sondą Mangalyaan krążącą od 8 lat wokół Marsa. Wszelkie próby odnowienia łączności zawiodły.
Według informacji podawanych przez agencję, po zaćmieniu w kwietniu b.r., gdy próbnik został odcięty od światła słonecznego na 7 godzin, wyczerpało się paliwo i energia zgromadzona w bateriach, co wyznaczyło koniec funkcjonowania sondy. Agencja próbowała potem nawiązać kontakt z sondą, ale bez powodzenia. 3 października wydano komunikat o oficjalnym uznaniu sondy za niedziałającą.
Mars Orbiter Mission (MOM), zwana też Mangalyaan, to misja sondy kosmicznej wysłanej przez Indie na orbitę wokół Marsa. Próbnik był wystrzelony 5 listopada 2013 roku, wszedł na orbitę wokół planety 24 września 2014 roku. Sonda była zaprojektowana do działania przez sześć miesięcy, ale przetrwała około osiem lat.
Była to pierwsza międzyplanetarna misja Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ang. Indian Space Research Organisation, w skrócie ISRO), dzięki której stała się czwartą agencją kosmiczną na świecie, której udało się umieścić sondę na orbicie wokół Marsa.
Celem misji były testy technologiczne oraz miała na pokładzie pięć instrumentów naukowych. W naukowym aspekcie dokonywano badań morfologii, topografii i mineralogii powierzchni Marsa, badań składu atmosfery marsjańskiej (w tym zawartości metanu i dwutlenku węgla) oraz analizowano dynamikę górnych warstw atmosfery i wpływu wiatru słonecznego oraz promieniowania na ucieczkę substancji lotnych w przestrzeń kosmiczną.
Misja była tania w porównaniu do kosztów misji sond amerykańskich. Koszt wystrzelenia wyniósł 73 miliony dolarów. (PAP)
cza/ zan/
EPA/JAGADEESH NV 5.11.2013
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/new ... anska.html
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Indie utraciły kontakt ze swoją sondą marsjańską.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 07 Paź 2022, 10:18

Kosmiczne wchłonięcie. Siły Kosmiczne USA przejmują SDA
2022-10-06.
Jedna z agencji rządu USA, odpowiedzialna za opracowanie, rozwój i koordynację nowoczesnych projektów obronnych w przestrzeni kosmicznej została włączona do struktur Sił Kosmicznych. Zdaniem komentatorów jest to krok do unifikacji organów zajmujących się rozwojem defensywnych technologii kosmicznych, których było zbyt wiele i mają niejasny cel funkcjonowania.
Wraz z początkiem października (a zarazem - z rozpoczęciem nowego roku budżetowego) Space Development Agency (SDA) została włączona w struktury szóstego rodzaju amerykańskich sił zbrojnych - Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (USSF). Przez trzy i pół roku funkcjonowania (a zarazem od momentu powstania agencji) SDA było podległe bezpośrednio pod Departament Obrony USA. Przejęcie SDA przez USSF było zapowiadane już od dłuższego czasu. Jak przed dwoma laty informował portal SpaceNews - już w 2020 roku, czyli jeszcze na wczesnym etapie formowania sił kosmicznych alarmowano o niepotrzebnej redundancji "badawczo-rozwojowych" podmiotów, które działają na rzecz segmentu aerospace (m.in. Air Force Research Laboratory, która w pewnym stopniu zajmuje się rozwojem technologii kosmicznych), co oznacza zarazem niezerowe ryzyko powielania zadań przez różne instytucje.
SDA jest odpowiedzialne za rozwój nowych środków i technologii zapewniających i ugruntowujących funkcjonowanie wydzielonych sił i środków USA w kosmosie. Zajmuje się m.in. projektowaniem, tworzeniem i koordynowaniem konstelacji satelitarnych systemu wczesnego ostrzegania, zabezpieczaniem już istniejących przed ewentualnymi zagrożeniami. Szczególny nacisk położono na opracowywanie sieci niewielkich satelitów, które są alternatywą dla dużych i kosztownych systemów. Odpowiadałyby głównie za detekcję zagrożeń hipersonicznych.
Dotychczas prace agencji ze strony Pentagonu nadzorował podsekretarz obrony ds. badań i rozwoju. Od pierwszego października jest podległa asystentowi sekretarza sił powietrznych ds. pozyskiwania i integracji kosmicznej oraz dowódcy Operacji Kosmicznych USSF.
SDA zostało powołane do życia z dniem 12 marca 2019 roku i już niemal od samego początku istnienia ciało wykonawcze było krytykowane. Nie było wówczas jasne, w jakim celu agencja powstała. Mówiono nawet o zbędnej jej roli, dodając, że SDA powiela role istniejących już komórek. Ponadto początek dla agencji był burzliwy z powodu istotnej zmiany personalnej w ścisłym kierownictwie agencji. Pierwszy dyrektor - Fred Kennedy - w drugiej połowie czerwca 2019 roku zrezygnował z pełnienia funkcji kierowniczej. Jego miejsce zajął Derek Tournear, który do dnia dzisiejszego zarządza SDA. Jak pisaliśmy przed trzema laty , odejście Kennedy'ego wynikało z istniejącego konfliktu między szefem agencji a ówczesnym podsekretarzem obrony ds. badań i rozwoju, Mike'iem Griffinem, który sprawował kontrolę nad SDA. Wyższy stanowiskiem polityk miał przejawiać tendencje do ingerowania w decyzje kadrowe i kooperacyjne, a to było odbierane przez pracowników SDA jako ograniczenie autonomii instytucji.
Fot. SDA
SPACE24
https://space24.pl/polityka-kosmiczna/s ... ejmuja-sda
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Kosmiczne wchłonięcie. Siły Kosmiczne USA przejmują SDA.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 07 Paź 2022, 10:20

W Chinach rozpoczęto rekrutację nowych tajkonautów
2022-10-06.
Chińska agencja kosmiczna ogłosiła rekrutację na tajkonautów. Będzie to już czwarta grupa z ChRL, która wzbogaci zasoby kadrowe chińskiego załogowego programu kosmicznego o kilkanaście osób.
Chińska Agencja Załogowych Lotów Kosmicznych (ang. China Manned Space Agency, w skrócie CMSA) istnieje od 29 lat i jest odpowiedzialna za program załogowych lotów kosmicznych. Właśnie ogłosiła nowy nabór na tajkonautów.
W komunikacie agencja poinformowała, że wybierze od 12 do 14 kandydatów do nowej, czwartej grupy. Spośród tego grona 7 lub 8 zostanie pilotami statków kosmicznych, 3 lub 4 inżynierami, a 2 specjalistami od ładunków kosmicznych.
Rekrutacja na pilotów kosmicznych będzie prowadzona wśród pilotów służących obecnie w chińskiej armii. Z kolei inżynierowie zostaną wyłonieni z grona badaczy i techników z przemysłu aerokosmicznego i zbliżonych. Natomiast ostatnia kategoria będzie wybierana spośród naukowców pracujących w dziedzinach związanych z kosmosem.
Procedura rekrutacji ma trwać 18 miesięcy.
Warto przypomnieć, że aktualnie w Chińskim Centrum Astronautów w Pekinie trwa szkolenie trzeciej grupy chińskich tajkonautów. Ich rekrutacja rozpoczęła się w maju 2018 roku i zakończyła we wrześniu 2020 roku. Aplikacje złożyło około 2500 kandydatów, z których wybrano 18 osób (17 mężczyzn i jedną kobietę). Wcześniej Chiny dysponowały 21 astronautami z dwóch poprzednich rekrutacji.
Chiny posiadają stację orbitalną Tiangong oraz planują do roku 2030 dokonać załogowego lądowania na Księżycu, przy czym według niektórych zapowiedzi, chińska załogowa misja księżycowa miałaby nastąpić nawet jeszcze wcześniej (w ciągu najbliższych pięciu lat).
Źródło: PAP
Fot. China Manned Space Agency
SPACE24
https://space24.pl/polityka-kosmiczna/s ... ajkonautow
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: W Chinach rozpoczęto rekrutację nowych tajkonautów.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 07 Paź 2022, 10:21

Kiedy jest krwawa pełnia Księżyca w październiku 2022?

2022-10-06.

Krwawy Księżyc lub Księżyc Myśliwych to jedna z wielu nazw, jakie otrzymała październikowa pełnia. Jest ona wyjątkowa, ponieważ Księżyc pozostaje wtedy długo na niebie i świeci bardzo jasno. To również pierwsza pełnia po żniwach, zwiastująca początek jesieni. Sprawdź, kiedy wypada najbliższa pełnia Księżyca i skąd wzięła się jej nazwa.

Kiedy pełnia Księżyca w październiku 2022?
Zjawiska pojawiające się na niebie od zawsze budziły fascynację i były powodem wielu badań. Nie inaczej jest w przypadku Księżyca. W kalendarzu księżycowym możemy wyróżnić cztery podstawowe fazy Księżyca:
• nów,
• pierwszą kwadrę,
• pełnię,
• trzecią kwadrę.
Za każdym razem, to jednak pełnia Księżyca wywołuje największe zainteresowanie, bo to wtedy jego tarcza jest widoczna w pełnej okazałości. Pełnia jest zjawiskiem pojawiającym się wtedy, gdy Słońce ustawia się w opozycji do Księżyca.
W październiku 2022 pełnia Księżyca wypada w niedzielę 9 października o godzinie 22:54 i o tej porze to zjawisko będzie najlepiej widoczne. Wschód Księżyca tego dnia rozpocznie się już o 18:03, a jego zachód o 05:53. W tym miesiącu będzie on świecił wyjątkowo jasnym światłem i pozostanie długo na niebie.
Pełnia Księżyca w październiku to Krwawy Księżyc
Zbliżająca się pełnia jest pierwszą po żniwach i nosi nazwę Krwawego Księżyca. Wywodzi się to z tradycji nocnych polowań, na które wybierali się nasi przodkowie.
Dawniej pełnie Księżyca miały nazwy nadawane przez rdzennych Amerykanów. Pomagało im to w odróżnianiu od siebie pór roku, ponieważ nie korzystali oni z żadnego z ówczesnych kalendarzy, ani z juliańskiego, ani z gregoriańskiego.
Październikowa pełnia była najlepszym czasem na łowy, ponieważ zwierzęta, które urosły i utuczyły się przez lato, nie miały szansy na ukrycie się przy jasnym świetle Księżyca. W czasie pełni świecił on mocno całą noc, gwarantując dobre warunki do polowania. Ta tradycja jest przyczyną nazwy Krwawego Księżyca i nawiązuje do przelewanej wtedy krwi zwierząt.
Od polowań wywodzi się także druga nazwa zjawiska pełni Księżyca w październiku - Księżyc Myśliwych. Ona również powstała na skutek polowań i przygotowań myśliwych do mroźnej zimy.
Inne, zamienne nazwy używane do określenia październikowej pełni Księżyca, to:
• Księżyc Umierającej Trawy
• Księżyc Podróży
• Księżyc Zamarzający
• Migrujący Księżyc
• Suchy Księżyc Ryżowy
Czy podczas Krwawej Pełni Księżyc jest czerwony?
Astronomowie tłumaczą, że pomimo swojej krwawej nazwy, podczas pełni Księżyca w październiku, jego tarcza wcale nie przybiera koloru czerwonego. Księżyc będzie w tym miesiącu bardzo jasny i biały.
Czerwony Księżyc może pojawić się jedynie podczas zjawiska, jakim jest zaćmienie. W przypadku październikowej pełni, jest to tylko nazewnictwo odwołujące się do dawnych tradycji.

To nie jedyne zjawisko na niebie w październiku
Oprócz pełni Księżyca, w październiku będziemy mogli zaobserwować na niebie również inne niezwykłe zjawisko. We wtorek 25 października od godziny 11:00 do 15:00 widoczne będzie częściowe zaćmienie Słońca.
Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, na niebie ujrzymy moment, kiedy to Księżyc przysłoni fragment tarczy Słońca. Według serwisu theskylive.com w Polsce to zjawisko osiągnie swój szczyt kulminacyjny około godziny 12:23, a Księżyc zasłoni wtedy 41% Słońca.

Najbliższa pełnia Księżyca wypada 9 października. /123RF/PICSEL

INTERIA

https://geekweek.interia.pl/astronomia/ ... Id,6330822
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Kiedy jest krwawa pełnia Księżyca w październiku 2022.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 07 Paź 2022, 10:25

Nowe zdjęcie Neptuna i jego pierścieni
2022-10-06. Redakcja AstroNETu
Teleskop Jamesa Webba wykonał zdjęcie Neptuna i jego pierścieni w najlepszej jakości, jaką mieliśmy możliwość zobaczyć od ponad 30 lat. Planeta ta jest położona najdalej od Słońca, a co za tym idzie, nie możemy jej dostrzec z Ziemi. Ostatni raz widzieliśmy ją tak szczegółowo w 1989 r., na zdjęciu zrobionym przez Voyagera 2.
W odróżnieniu od innych zdjęć planety, tym razem nie zobaczyliśmy jej niebieskiej, a delikatnie połyskującą i ciemną z jasnymi pierścieniami. Dzieje się tak, ponieważ JWST działa w podczerwieni, a metan pochłania światło podczerwone, co skutkuje ciemnym kolorem planety. Białe smugi widoczne na zdjęciu są spowodowane występowaniem chmur lodu metanowego. Światło odbija się od nich, zanim zostanie wchłonięte przez metan, dlatego widzimy je jako bardziej jaskrawe.
Jasny punkt ukazany nad Neptunem to jego duży i niezwykły księżyc – Tryton. Jest pokryty powłoką zamarzniętego azotu, przez co odbija 70% padającego na niego światła słonecznego, dlatego na zdjęciu jest jaśniejszy nawet od Neptuna.
Co ciekawe, Tryton obiega Neptuna po tak zwanej orbicie wstecznej (przeciwnie do ruchu obrotowego planety), co daje naukowcom podstawy do spekulacji, iż księżyc kiedyś należał do pasa Kuipera (obszaru w którym znajduje się wiele małych obiektów: planety karłowate, lód wodny i metanowy, a także wiele innych zestalonych lotnych związków chemicznych). Według tej hipotezy Tryton miałby się z tego pasa wyrwać i zostać grawitacyjnie schwytany przez Neptuna. Na przyszły rok planowane są kolejne badania zarówno Trytona, jak i Neptuna.
Artykuł napisała Maja Sankowska.
Korekta – Matylda Kołomyjec
Źródła:
• NASA: New Webb Image Captures Clearest View of Neptune’s Rings in Decades
6 października 2022
Zdjęcie wykonane przez Voyagera 2 Źródło: NASA/JPL
Zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Źródło: NASA, ESA, CSA, STScI

Źródło: NASA, ESA, CSA, STScI
https://astronet.pl/uklad-sloneczny/now ... ierscieni/
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Nowe zdjęcie Neptuna i jego pierścieni.jpg
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Nowe zdjęcie Neptuna i jego pierścieni2.jpg
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Nowe zdjęcie Neptuna i jego pierścieni3.jpg
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Nowe zdjęcie Neptuna i jego pierścieni4.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 07 Paź 2022, 10:26

Misja Artemis I – kiedy wystartuje?
2022-10-06.
Pracownicy NASA donoszą, że huragan Ian nie uszkodził rakiety SLS. Nowe okno startowe dla misji Artemis I otwiera się w listopadzie.
Zespoły naukowców i inżynierów z NASA Kennedy Space Center na Florydzie przeprowadziły w piątek 30 listopada 2022 roku wstępne inspekcje w celu oceny potencjalnych skutków przejścia huraganu Ian. Nie doszło do uszkodzenia rakiety Space Launch System (SLS) oraz żadnego sprzętu związanego z programem Artemis. W kilku miejscach zidentyfikowano jedynie niewielkie wtargnięcia wody.
W ciągu kilku najbliższych dni inżynierowie rozpoczną przygotowania rakiety SLS i statku kosmicznego Orion wewnątrz hangaru montażowego (VAB) do kolejnej próby startu. Konieczne jest przeprowadzenie ponownej certyfikacji systemu awaryjnego przerwania startu rakiety, który odpowiedna za bezpieczeństwo ludzi oraz infrastruktury w przypadku awarii i utraty kontroli nad statkiem.
Kolejne okno startowe dla misji NASA Artemis I rozpocznie się 12 listopada i pozostanie otwarte do 27 listopada 2022 roku. Inżynierowie i menadżerowie określą zakres prac koniecznych do wykonania przed przeprowadzeniem próby startu i konkretna data rozpoczęcia misji zostanie podana w ciągu kilku najbliższych dni.
źródło: NASA
Rakieta NASA SLS opuszczająca halę montażową. Fot. NASA/Joel Kowsky
https://nauka.tvp.pl/63771143/misja-art ... wystartuje
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Misja Artemis I – kiedy wystartuje.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 07 Paź 2022, 10:28

Słońce wyemitowało silny rozbłysk
2022-10-06.
Obserwatorium NASA SDO podało informację o silnej flarze wyemitowanej przez Słońce na początku tego tygodnia. Wydarzenie najprawdopodobniej nie stanowi zagrożenia dla Ziemi.
Zaobserwowany 2 października 2022 roku rozbłysk słoneczny został sklasyfikowany jako wydarzenie o średniej sile. Flara wyemitowana o Słońce uzyskała klasyfikację X1, co oznacza, że może wywołać częściowe i krótkotrwałe zakłócenia w radiokomunikacji na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej. Rozbłysk nie był skierowany bezpośrednio w kierunki naszej planety, więc nie stanowi dużego zagrożenia.
Czy aktywność Słońca zagraża bezpieczeństwu na Ziemi?
Silne burze magnetyczne wywołane aktywnością słoneczną mogą zniszczyć sieci przesyłowe, telekomunikacyjne oraz urządzenia elektroniczne. Czy grozi nam globalny blackout?
Zapraszamy do przeczytania artykułu na portalu internetowym TVP Nauka, gdzie opisujemy wpływ aktywności słonecznej na technologię oraz życie na Ziemi.
źródło: NASA
łońce obserwowane w różnych długościach falii światła. Fot. NASA’s Goddard Space Flight Center
https://nauka.tvp.pl/63770590/slonce-wy ... y-rozblysk
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Słońce wyemitowało silny rozbłysk.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 07 Paź 2022, 10:29

Drakonidy: uważaj gdy smok się obudzi
2022-10-06.
Ślady kosmicznych podróżników
W naszym Układzie Słonecznym krążą pierścienie pyłu, które pokrywają się w przybliżeniu z orbitą dawno rozpadłej albo wciąż jeszcze krążącej komety. Tak jak my pozostawiamy ślady na śniegu, tak komety pozostawiają swój ślad w przestrzeni kosmicznej. W pierścieniu pozostawionym przez kometę krąży przede wszystkim pył, który kiedyś został wyrzucony z tej komety. Kiedy więc Ziemia, krążąc po swojej orbicie, przechodzi przez taki pierścień pyłu, obserwujemy zwiększoną liczbę meteorów, czyli rój meteorów.
Roje meteorów i ich nazwy
Roje meteorów, przez które co roku przechodzi Ziemia w tym samym czasie, mają własne nazwy pochodzące od gwiazdozbiorów, w których znajduje się pozorny punkt wyjściowy roju (radiant). Mamy więc rój zwany Perseidami, którego radiant znajduje się w Perseuszu i którego maksimum następuje 11 sierpnia oraz rój Leonid, którego radiant leży w gwiazdozbiorze Lwa, a maksimum przypada na 17 listopada.
Drakonidy
To stały, coroczny rój meteorów o aktywności występującej między 6 a 10 października z maksimum przypadającym na 8 października. Drakonidy powstają, gdy Ziemia zderza się z kawałkami pyłu wyrzuconego przez kometę 21P/Giacobini-Zinner (stąd kiedyś używana była nazwa Giacobinidy), która okrąża Słońce w ciągu 6,6 roku i wędruje aż w pobliże Jowisza. Radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka, który świeci wysoko na niebie blisko zenitu.
Świecące spadające gwiazdy
Przestrzeń pomiędzy planetami, tak jak i pomiędzy gwiazdami, nie jest pusta. Zawiera ona wiele gazu i pyłu o różnych rozmiarach. Do cząstek pyłu należą głównie małe cząsteczki, o średnicach od 0,5 do 5 mm, nazwane meteoroidami (gr. meteôron – unoszący się). Meteoroidy stają się dla nas widoczne, kiedy z wielką prędkością, 30 km/s i więcej, wchodzą w atmosferę Ziemi. Na wysokości około 100 km, w wyniku zderzenia meteoroidu z cząstkami atmosfery powstaje tak wiele ciepła, że jego część wyparowuje. Ściśnięte cząsteczki gazów zderzają się z innymi cząsteczkami i atomami powietrza i pobudzają je do świecenia. Świecenie to obserwujemy jako znane, krótkotrwałe zjawisko świetlne zwane meteorem, albo potocznie „spadającą gwiazdą”. W taki właśnie sposób wzdłuż drogi meteorytu powstaje długi, świecący kanał powietrzny, który widzimy na niebie jako meteor. Najmniejsze cząstki pyłu całkowicie wyparowują podczas swej drogi poprzez atmosferę ziemską. Wnikliwy jednak obserwator może zaobserwować do kilku meteorów na godzinę. Jednak codziennie w atmosferę ziemską wpadają niezliczone meteoroidy, których nie widać.
Informacje dla obserwujących
• Przewidywany szczyt Drakonidów: 9 października 2022, godzina 01:00 UTC (03:00 czasu urzędowego)
• Najlepszy czas na obserwacje: wieczór 8 października
• Faza Księżyca: Księżyc w pełni dnia 9 października, godzina 20:55 UTC (22:55 czasu urzędowego) – niestety będzie to utrudniać obserwacje
• Radiant: blisko południowej granicy gwiazdozbioru Smoka (nazwa łacińska Draco)
• Ilość meteorów w szczycie:10 Drakonidów na godzinę – w rzadkich przypadkach ognisty Smok wyrzucić może setki meteorów w ciągu jednej godziny
Sytuacja synoptyczna
Polska znajduje się w polarno-morskiej ciepłej masie powietrza. Z północnego zachodu w głąb kraju będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny. Dzisiaj zachmurzenie duże. Na niebie chmury Stratocumulus i Cumulus na dwóch różnych poziomach, w centrum i w rejonie południowo wschodnim chmury Altocumulus translucidus perlucidus, Ci fib, Cs fib.
W godzinach nocnych front atmosferyczny chłodny powinien już być poza obszarem naszego kraju. Powinno być pogodnie, zatem należy spodziewać się wypromieniowania radiacyjnego. W wielu miejscach mogą wystąpić mgły i zamglenia ograniczające widzialność – zwłaszcza w południowych rejonach naszego kraju. W wyniku izobarycznego ochłodzenia powstanie obfita rosa. Temperatura nad ranem od 6 do 8°C. Duża wilgotność w całym kraju.
Czytaj więcej:
• Więcej prognoz zachmurzenia nieba dla Polski na najbliższe dni
• Cały artykuł

Opracowanie: dr Grzegorz Duniec, Radosław Droździoł, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Źródło: IMGW-PIB
Ilustracja: Drakonidy z okolic Tucson w Arizonie (2013 rok). Źródło: facebook.com/SeanParkerPhotography
Źródło grafiki: na podstawie https://pp3.sourceforge.net/
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/dr ... sie-obudzi
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Drakonidy uważaj gdy smok się obudzi.jpg
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Drakonidy uważaj gdy smok się obudzi2.jpg
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Drakonidy uważaj gdy smok się obudzi3.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 07 Paź 2022, 10:31

Niezwykłe zjawisko na niebie. Księżyc Myśliwych spotka się z olbrzymim Jowiszem. Kiedy?
2022-10-07.
Przed nami jeden z najciekawszych spektakli astronomicznych tegorocznej jesieni. Księżyc Myśliwych w pełni spotka się z olbrzymim Jowiszem w opozycji. Sprawdź, kiedy, gdzie i w jaki sposób zobaczyć to wyjątkowe zjawisko na własne oczy.
W sobotni (8.10) wieczór zarezerwuj sobie kilka chwil, aby zobaczyć wspaniałe widowisko na niebie. Od jakiegoś czasu Jowisz znajduje się najbliżej Ziemi od 59 lat, dlatego jest nadzwyczaj jasny i nie sposób nie odnaleźć go na niebie.
Tym razem jednak otrzymamy bonus w postaci Księżyca, który zbliży się do Jowisza. Będzie to okazja wyjątkowa, ponieważ Srebrny Glob znajdować się będzie w pełni, która w październiku zwana jest Księżycem Myśliwych.
Obserwacje warto zacząć już po godzinie 20:00. Należy patrzeć średnio wysoko na niebo południowo-wschodnie. Jowisz znajdować się będzie powyżej Księżyca, na tle konstelacji Ryb, ale w pobliżu pogranicza z Wodnikiem i Wielorybem.
Zachęcamy do wieczornego spaceru połączonego z romantycznym widokiem na niebie. Spotkanie obu ciał niebieskich potrwa całą noc, od zmroku aż po świt. Najwyżej na niebie Księżyc z Jowiszem znajdować się będą w okolicach północy.
Źródło: TwojaPogoda.pl
Jowisz i Księżyc. Fot. NASA.
https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/20 ... zem-kiedy/
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Niezwykłe zjawisko na niebie. Księżyc Myśliwych spotka się z olbrzymim Jowiszem. Kiedy.jpg
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Niezwykłe zjawisko na niebie. Księżyc Myśliwych spotka się z olbrzymim Jowiszem. Kiedy2.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 08 Paź 2022, 07:45

Dziś Jedenasta Noc w Instytucie Lotnictwa
2022-10-07.
Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa powraca ze stacjonarną edycją nocnej imprezy edukacyjnej. 11. „Noc w Instytucie Lotnictwa" odbędzie się w piątek, 7 października 2022 w Warszawie, al. Krakowska 110/114 w godzinach 17:00 - 23:00. Wstęp wolny.
Jak poinformował organizator, będzie to okazja, aby zwiedzić zaplecze badawcze polskiego i światowego sektora lotniczego i kosmicznego. Od ponad dekady Instytut zaprasza wszystkich fanów do oglądania niedostępnych na co dzień laboratoriów oraz zadawania pytań zarówno przez najmłodszych, jak i starszych zwiedzających. Instytut udostępni w tym roku m.in. trzy tunele aerodynamiczne oraz liczne laboratoria, w tym te zajmujące się napędami hybrydowymi, badaniami środowiskowymi, technologiami kompozytowymi, materiałoznawstwem, wymianą ciepła i mechaniki płynów oraz tzw. szkołę silnikową. Nie zabraknie także prezentacji ciekawych projektów badawczych: rakiety ILR-33 BURSZTYN, silników rakietowych oraz dronów.

Na wystawach statycznych będzie prezentowanych ponad 35 statków powietrznych. To przede wszystkim maszyny wojskowe, akrobacyjne, szkoleniowe i zabytkowe. Po raz pierwszy na Nocy pojawi się kultowy śmigłowiec Bölkow Bo-105. W strefie śmigłowcowej towarzyszyć mu będą znane w poprzednich edycji: śmigłowiec Robinson R44, śmigłowce wojskowe: Mi-8 i W-3WA czy śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Wśród nowości będą dwa wyjątkowe samoloty: SB Lim-2, który jest jedynym z trzech latających egzemplarzy w Europie (i jednym z mniej niż 10 zachowanych w stanie pełnej sprawności na świecie) oraz Lim-2 - jedyny latający jednomiejscowy samolot rodziny MiG-15bis w Europie i jedyny latający Lim-2 na świecie.
Nie zabraknie także innych ciekawych maszyn, które będą miały swoją premierę na Nocy: najlepszy na świecie samolot akrobacyjny Extra 330 SC, który do lat zdobywa niemal wszystkie miejsca medalowe na mistrzostwach świata, samolot Turbolet L-410 UVP-E15 (tzw. „Papuga"), wykorzystywany do inspekcji lotniczej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, polski samolot szkolno-treningowy PZL-130 „Orlik" oraz samolot Bushcat, zbudowany przez parę pasjonatów lotnictwa. Tradycyjnie na imprezie pojawią się także wojskowe samoloty CASA C-295M i M-28B/PT (tzw. „Bryza"). Prezentowane będą także samoloty i szybowce wykorzystywane do szkoleń przez aerokluby oraz konstrukcje zabytkowe. Część wystawy samolotowej będzie dostępna na terenie firmy Airbus Polska, sąsiadującym bezpośrednio z Instytutem.

Prawdziwą gratką dla odwiedzających będą pokazy odpalania silników lotniczych. W tym roku będzie to łącznie aż sześć pokazów, które naprzemiennie będą wykonywać samoloty Harvard, Iskra oraz Lim-2.
Organizatorzy zadbali także o bogatą ofertę spotkań z pilotami, pasjonatami oraz fotografami.
Fot. Instytut Lotnictwa/Michał Czajka

SPACE24
https://space24.pl/nauka-i-edukacja/dzi ... -lotnictwa
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Dziś Jedenasta Noc w Instytucie Lotnictwa.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 08 Paź 2022, 07:46

Jasna kropka nad Księżycem? To Jowisz. Sprawdź dlaczego warto go obserwować

2022-10-07. Sławomir Matz

Już w ten weekend dojdzie do niezwykłego spotkania na nieboskłonie. Obok Jowisza pojawi się Księżyc, a całość powinna być widoczna za pomocą gołego oka.
Trwa właśnie jeden z najlepszych okresów do obserwowania Jowisza od wielu lat. Gazowy olbrzym minął nas niedawno w odległości 590 milionów kilometrów. Tak bliskiego spotkania z naszą planetą nie było od 59 lat. Świat astronomiczny oszalał na punkcie tego wydarzenia, a w internecie pojawiło się mnóstwo interesujących zdjęć z Jowiszem w roli głównej.
Koniunkcja Jowisza z Księżycem
Kolejna okazja do zaobserwowania największej planety Układu Słonecznego może nastąpić wieczorem 8 października. Jowisz zyska wówczas towarzysza, który pozostanie w jego okolicy przez całą noc. Mowa oczywiście o Księżycu, zbliżającym się do fazy pełni.
Obserwacje astronomiczne można zacząć już około 18:40. W tym czasie obydwa obiekty powinny być wystarczająco wysoko nad wschodnim horyzontem, oferując wiele interesujących atrakcji. Jowisz będzie nad tarczą Księżyca, a jego jasność bez problemu pozwoli go zobaczyć za pomocą gołego oka.
Na tym nie koniec
Użycie lornetki lub teleskopu pomoże zwrócić uwagę na to, co równolegle odbywało się będzie w okolicy gazowego giganta. Są tam obecne jasne księżyce Galileuszowe, w których skład wchodzi Io, Ganimedes, Europa i Kallisto. To one będą oferowały interesujące widowisko w takcie koniunkcji Jowisza z Księżycem.
Godzinowy rozkład jazdy na sobotnio-niedzielną noc prezentuje się następująco:

18:20 - Wschód Jowisza.
• 20:30 - Wielka Czerwona Plama przestaje być widoczna z Ziemi.
• 22:48 - Ganimedes chowa się za tarczą Jowisza.
• 02:50 - Europa rozpoczyna tranzyt na tle Jowisza.
• 02:55 - Ganimedes wychodzi z cienia Jowisza.*
• 03:28 - Cień Europy zaczyna padać na tarczę Jowisza.*
• 04:37 - Io chowa się za tarczą Jowisza.
• 05:20 - Europa kończy tranzyt na tle Jowisza, lecz jej cień nadal na nim pozostaje.*
• 05:50 - Zachód Jowisza.
Gwiazdką oznaczono zjawiska, na które warto zwrócić szczególną uwagę, ponieważ będą wyjątkowo widowiskowe. Ich obserwowanie powinno być dostępne dla posiadaczy niewielkich teleskopów oraz nieco mocniejszych lornetek.
Jowisz i Księżyc spotka się na nieboskłonie. /Sławomir Matz / Gwiazdy w dłoniach /archiwum prywatne

INTERIA

https://geekweek.interia.pl/astronomia/ ... Id,6333382
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Jasna kropka nad Księżycem To Jowisz. Sprawdź dlaczego warto go obserwować.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 08 Paź 2022, 07:48

Rosja ma pomysł na biznes. Chce... zaśmiecić nasze niebo reklamami

2022-10-07. Marcin Jabłoński

Jeden z rosyjskich astronomów stwierdził, że już opłaca się inwestować w kosmiczną reklamę. Według jego założeń przemysł kosmiczny powinien to wykorzystać, oferując wyświetlanie nad naszymi głowami swoistych bilbordów. Naukowcy ostrzegają, że prócz oszpecenia nieba, byłoby to niebezpieczne dla ziemskiej atmosfery.

Pomysł wykorzystania kosmosu jako wielkiego "ekranu" reklamowego, naturalnie, nie ma wielu fanów. Kto chciałby mieć nad głową niepomijalną reklamę, która śledzi go na każdym kroku? Do tej pory nie musieliśmy się tego bać, bo nawet dla wielkich korporacji taki marketing był po prostu nieopłacalny. Teraz jednak rosyjski astronom, Szamil Biktimirow, przedstawił dowody, że niedługo na niebie obok słońca czy księżyca, faktycznie zobaczymy logo znanej firmy.
Tanie satelity umożliwiają kosmiczne reklamowanie
Biktimirow wraz z grupą współpracowników z moskiewskiej uczelni, Skoltech, zbadali faktyczną opłacalność tworzenia kosmicznych reklam w obecnych czasach. Do badań wykorzystali opis dynamiki konstelacji satelitów Starlink wraz z kosztami jej działania. Na podstawie tego wyliczyli, że dziś faktycznie opłaca się firmom tworzyć kosmiczne reklamy. Rosjanie w swoich badaniach udowodnił, że coraz częstsze misje prywatnych firm przyczyniły się do dużego spadku cen wystrzeliwania satelitów. Mają one być już na tyle tanie, że korporacje mogą przestać je traktować jako głupią ciekawostkę.
Rosyjscy naukowcy opracowali już nawet specjalny plan, jak korporacje mogłyby rozpocząć kosmiczne reklamowanie. Według nich wystarczyłoby 50 najtańszych satelitów. Za pomocą specjalnych reflektorów wyświetlałyby logo firmy lub prosty obraz. Reklamę widzielibyśmy na niebie o świcie i zmierzchu na ok. 10 minut i mogłaby być nawet 3 razy większa i jaśniejsza od księżyca. Badania są dla Rosjan dowodem na pojawienie się niszy w przemyśle kosmicznym, którą można wykorzystać. W pracy pojawiły się nawet założenia co do maksymalizacji zysków, poprzez m.in. zmienianie miejsca formacji satelitów, aby reklamowały korporacje w różnych miejscach na Ziemi.
Nocne niebo jako śmietnik reklam i odpadów
Trudno nie odnieść wrażenia, że praca Biktimirowa i innych rosyjskich naukowców jest chęcią znalezienia możliwości rozwoju rosyjskiego przemysłu kosmicznego. Jest im to poniekąd potrzebne ze względu na sankcje spowodowane wojną w Ukrainie. Jeżeli więc Rosjanie tak mocno szukają możliwości zdobycia źródeł pieniędzy dla swojego przemysłu kosmonautyki, może to oznaczać ich dużą desperację.
Szczególnie że pomysł kosmicznych reklam jest bardzo mocno piętnowany zarówno w światowym społeczeństwie, jak i świecie nauki. Naturalnie ludzie nie chcą dzielić obrazu nocnego nieba z oglądaniem reklam. Widać to było szczególnie w momencie, gdy jako jeden z pierwszych pomysłem zainteresował się Elon Musk. Po pojawieniu się w tamtym roku przecieków o ogłoszeniu oferty SpaceX na zainstalowaniu reklamy w kosmosie został za to mocno skrytykowany.

Jednak jak uniwersalnie zdajemy sobie sprawę, że kosmiczne reklamy są głupim pomysłem, naukowcy zauważają, że są także bardzo niebezpieczne. Według nich upowszechnienie używania satelitów do wyświetlania reklam może sprawić, że w przestrzeni pojawi się za dużo kosmicznych odpadów, co utrudni nie tylko standardowe misje kosmiczne, ale także eksplorację kosmosu za pomocą teleskopów.


Już teraz zmagamy się z zakłóceniami ze strony tysięcy satelitów znajdujących się na orbicie i stoimy przed przyszłością, w której w ciągu dekady liczba ta może być nawet 100 razy większa niż obecnie. Kosmiczne reklamy tylko to pogorszą
John Barentine, członek firmy Dark Sky Consulting, dla NewScientist
W obecnej sytuacji mało jednak prawdopodobne, aby Rosjan obchodziło zaśmiecanie kosmosu. Dzięki wojnie, którą rozpętali, rosyjscy naukowcy mogą co najwyżej dołożyć starań, by utrzymać swój program kosmiczny przy życiu...
Rosjanie chcąc ratować swój przemysł kosmiczny, szukają możliwości zarabiania na wysyłaniu reklam w kosmos. /iStock


Kosmiczne reklamy są nadal traktowane jako nieopłacalny pomysł, jednak Rosjanie chcą to zmienić

INTERA

https://geekweek.interia.pl/astronomia/ ... Id,6332884
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Rosja ma pomysł na biznes. Chce... zaśmiecić nasze niebo reklamami.jpg
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Rosja ma pomysł na biznes. Chce... zaśmiecić nasze niebo reklamami2.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 08 Paź 2022, 07:49

52 nowe satelity Starlink na orbicie po udanym locie Starlink 4-29
2022-10-07.
Z kosmodromu Vandenberg nad Pacyfikiem wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. W udanym locie na orbicie zostało umieszczonych 52 nowych satelitów telekomunikacyjnych Starlink.
45. start rakiety Falcon 9 w 2022 roku odbył się ze stanowiska SLC-4E na kosmodromie Vandenberg w Kaliforni. Dwustopniowa rakieta Falcon 9 wystartowała 6 października 2022 r. o 1:10 w nocy czasu polskiego (lokalnie był jeszcze środowy wieczór), zaledwie kilka godzin po załogowej misji Crew-5 z kosmodromu na Florydzie.
Lot przebiegł prawidłowo i nieco ponad godzinę od startu drugi stopień rakiety wypuścił na raz wszystkie 52 satelitów Starlink na wstępnej niskiej orbicie okołoziemskiej. Dolny stopień Falcona 9 wrócił z kolei na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na barce OCISLY na Oceanie Spokojnym.
Tak jak praktycznie w każdym przypadku w tym roku i tym razem w misji wykorzystano sprawdzony dolny stopień rakiety Falcon 9. Człon o numerze B1071 stacjonuje na kosmodromie Vandenberg i wykonał stąd wcześniej 4 misje: NROL-87, NROL-85, SARah-1 i ostatnią w lipcu 2022 r. Starlink 3-2. W tej misji po raz piąty wrócił na Ziemię.

O satelitach Starlink
W misji nazwanej Starlink 4-29 wysłano na orbitę zestaw 52 satelitów Starlink. Starlink to budowana przez firmę SpaceX sieć satelitów telekomunikacyjnych, zapewniającą szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami systemu są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.
W maju 2021 roku firma zakończyła budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink i rozpoczęła intensywną fazę zapełniania kolejnych powłok: podobnej do pierwszej powłoki nr 4 (stąd nazwy misji 4-X) oraz powłoki polarnej nr 3. Docelowo na powłoce nr 4, której dotyczy omawiana tutaj misja ma znaleźć się 1440 satelitów. SpaceX powinien dokończyć jej uzupełnianie jeszcze w tym roku. Łącznie we wszystkich misjach firma SpaceX wysłała na orbitę już prawie 3500 satelitów Starlink.
Obecnie w misjach Starlink są wysyłane satelity wersji V1.5. Każdy z nich ma masę około 300 kilogramów. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.
Z systemu Starlink korzysta już ponad 500 000 aktywnych abonentów na całym świecie. Starlink wchodzi również na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym, z sieci będzie można też korzystać w pojazdach czy na statkach. W sierpniu firma ogłosiła partnerstwo technologiczne z operatorem komórkowym T-Mobile. Ma on wykorzystywać satelity Starlink kolejnej generacji (V2) do realizowania połączeń satelitarnych przy użyciu zwykłych telefonów komórkowych. Do wynoszenia satelitów wyposażonych w znacznie większe anteny do realizacji tej usługi potrzebna będzie rakieta Starship, rozwijana w tej chwili przez SpaceX. Pierwsze starty wynoszące Starlinki V2 planowane są na 2023 rok.

Podsumowanie
Start ze Starlinkami otwiera bardzo intensywny tydzień dla firmy SpaceX. Już 5 października z kosmodromu Cape Canaveral wystartuje rakieta Falcon 9 ze statkiem Crew Dragon na szczycie. W misji Crew-5 czterech astronautów poleci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na sąsiedniej wyrzutni na florydzkim kosmodromie przygotowywany też jest na 6 października start satelitów telekomunikacyjnych Galaxy 33 i Galaxy 34.
Omawiany start Starlink 4-29 był już 124. udanym startem rakiety orbitalnej na świecie w 2022 roku.

Więcej informacji:
• Oficjalna strona sieci Starlink

Na podstawie: NSF/SpaceX
Opracowanie: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca ze stanowiska SLC-4E na kosmodromie Vandenberg z satelitami Starlink 4-29. Źródło: SpaceX.
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/52 ... rlink-4-29
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: 52 nowe satelity Starlink na orbicie po udanym locie Starlink 4-29.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 08 Paź 2022, 07:51

Potężne trzęsienie ziemi sprzed milionów lat zmieniło geologię
2022-10-07.
Uderzenie planetoidy w Ziemię 66 milionów lat temu oprócz zagłady dinozaurów mogło spowodować szok geologiczny trwający miesiące.
Naukowcy coraz częściej wskazują, że wymarcie olbrzymich gadów żyjących miliony lat temu nastąpiło wskutek kolizji Ziemi z planetoidą, która mogła wywołać zmiany klimatu. Teraz Hermann Bermúdez, geolog z Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego twierdzi, że zderzenie mogło spowodować potężne trzęsienie ziemi, 50 tysięcy razy silniejsze niż to o magnitudzie 9,1 na Sumatrze w 2004 roku. To zaś doprowadziło do zmian w osadach na dnie oceanów na wielu kontynentach.
Trzęsienie ziemi zdeformowało dno oceaniczne?
Już w 2014 roku geolog zidentyfikował na wybrzeżu kolumbijskiej wyspy Gorgona leżącej na Pacyfiku warstwy osadów z odłamkami charakterystycznymi dla tych wyrzucanych do atmosfery podczas zderzenia Ziemi z planetoidą. Te „szklane kulki” powstały, gdy ciepło podczas kolizji roztopiło skorupę ziemską. W efekcie utworzyły się małe stopione krople wyrzucane do atmosfery. Te potem pod wpływem grawitacji opadły z powrotem na powierzchnię.
Skały te opowiadają historię z dna oceanu na głębokości około 2 kilometrów. Co więcej, w odległości około 3 tysięcy kilometrów na południe od miejsca opadania odłamków, piasek, muł i małe organizmy oceaniczne gromadziły się na dnie, kiedy uderzyła planetoida. Warstwy mułu i piaskowca na głębokości 10-15 metrów poniżej dna morza uległy deformacji. Ślady tego są zachowane do dziś.
Trzęsienie ziemi zmieniło układ warstw osadów?
Co więcej trzęsienie ziemi po uderzeniu planetoidy mogło trwać przez tygodnie i miesiące. Wskazują na to osady drobnoziarniste, które dotarły aż na dno oceanu. Zachowane nad tymi warstwami zarodniki paproci sugerują zaś odnawianie się życia po kolizji.
Ślady deformacji osadów wskutek trzęsienia ziemi sprzed milionów lat są również zachowane w Meksyku i Stanach Zjednoczonych. W Meksyku Bermúdez zaobserwował dowody na upłynnienie osadów. Tak dzieje się pod wpływem silnych wstrząsów, kiedy osady nasączone wodą płyną jak ciecz. Geolog w Mississipi, Alabamie i Teksasie udokumentował pęknięcia i deformacje, które mogły zostać spowodowane potężnymi wstrząsami.
Bermúdez ma przedstawić uzyskane dowody na potężne trzęsienie ziemi po zderzeniu naszej planety z planetoidą na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego jeszcze w październiku 2022 roku.
źródło: Amerykańskie Towarzystwo Geologiczne
Kolizja z planetoidą mogła wpłynąć na warstwy osadów. Fot. Shutterstock
https://nauka.tvp.pl/63789260/potezne-t ... ie-planety
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Potężne trzęsienie ziemi sprzed milionów lat zmieniło geologię.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 09 Paź 2022, 10:45

Widzisz tę kropkę na niebie? To może być Merkury! Trwają najlepsze warunki do jego obserwacji

2022-10-08. Sławomir Matz

Właśnie rozpoczyna się krótki sezon na obserwacje Merkurego. Planeta, która na co dzień zdaje się być nieuchwytna dla ziemskiego obserwatora, teraz pokaże się w całej okazałości. Jak go zaobserwować?

Obserwacje Merkurego nie należą od najłatwiejszych. Głównym powodem, dla którego się tak dzieje, jest niewielka odległość od Słońca. W połączeniu z szybkim ruchem orbitalnym sprawia to, że Merkury jest bardzo dynamiczny i stosunkowo szybko zmienia swoją pozycję na nieboskłonie.
To właśnie dlatego należy polować na okresy sprzyjającej widoczności, a te występują przy synchronizacji kilku czynników. Wśród nich znajduje się maksymalna elongacja oraz nachylenie płaszczyzny ekliptyki do horyzontu na Ziemi.
Elongacja i ekliptyka - jak się nie pogubić?
Elongacja w astronomii oznacza odległość na nieboskłonie od środka tarczy Słońca do planety. Można ją podzielić na wschodnią i zachodnią. Podczas elongacji wschodniej planeta znajduje się na wschód od tarczy Słońca, a podczas zachodniej na zachód.

Jak nie trudno wywnioskować - pojęcie maksymalnej elongacji opisuje zatem warunki, w których planeta zajmuje na nieboskłonie pozycję najmocniej oddaloną od centrum tarczy Słońca. Stwarza to korzystne warunki do obserwacji planety, ale sama maksymalna elongacja nie wystarczy.
Istotne okazuje się również nachylenie ekliptyki do horyzontu. Ten problem dotyczy w głównej mierze obserwatorów ze średnich szerokości geograficznych, na których znajduje się również Polska. Ekliptyka jest linią na nieboskłonie, po której porusza się Słońce oraz wszystkie obiekty Układu Słonecznego. Jej odpowiednie nachylenie do horyzontu okazuje się szalenie ważne, jeśli ma się zamiar obserwować Merkurego.
Dobre warunki do obserwacji
Październikowe poranki odznaczają się korzystnym nachyleniem ekliptyki do horyzontu. W tym roku zbiegnie się to z czasem, w którym Merkury osiągnie maksymalną elongację zachodnią. Oznacza to bardzo dobre warunki do jego obserwowania, które zaistnieją jeszcze przed wschodem Słońca.
Maksymalna elongacja zachodnia Merkurego nastąpi już 8 października. Obserwacje w tym dniu warto rozpocząć już około godziny 5:20. W tym momencie jasna planeta powinna się wynurzać spod wschodniego horyzontu. Jej tarczę można zauważyć przy pomocy gołego oka.

Planeta powinna być dobrze widoczna przez cały weekend. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że Merkury porusza się stosunkowo szybko po nieboskłonie. W kolejnych dniach jego odległość kątowa od Słońca zacznie maleć, aż w końcu znów uniemożliwi obserwowanie pierwszej planety Układu Słonecznego.

Obserwacje Merkurego nie należą do najłatwiejszych, ale teraz szczęście nam sprzyja. /Sławomir Matz / Gwiazdy w dłoniach /archiwum prywatne

Merkury. Najbliższa Słońcu planeta. Charakterystyka i obserwacje - AstroLife

https://www.youtube.com/watch?v=-y4ceXgpU48

INTERIA
https://geekweek.interia.pl/autor/slawo ... Id,6333273
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Widzisz tę kropkę na niebieTo może być Merkury! Trwają najlepsze warunki do jego obserwacji.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 09 Paź 2022, 10:48

Rój Drakonidów nad Polską. Synoptycy zdradzają najlepszą porę do obserwacji meteorów
2022-10-08.MK.MG.
W sobotę wieczorem będą najlepsze warunki, aby zobaczyć na niebie spadające gwiazdy – informują eksperci Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Drakonidy, bo tak nazywa się ten rój meteorów, występują tylko w październiku.
Synoptycy wyjaśniają, że w naszym Układzie Słonecznym krążą pierścienie pyłu, które pokrywają się w przybliżeniu z orbitą dawno rozpadłej albo wciąż jeszcze krążącej komety. Tak, jak my pozostawiamy ślady na śniegu, tak komety pozostawiają swój ślad w przestrzeni kosmicznej. W pierścieniu pozostawionym przez kometę krąży przede wszystkim pył, który kiedyś został wyrzucony z tej komety. Kiedy więc Ziemia, krążąc po swojej orbicie, przechodzi przez taki pierścień pyłu, obserwujemy zwiększoną liczbę meteorów, czyli rój meteorów.
Dlaczego Drakonidy? Wszystko przez gwiazdozbiór Smoka

Roje meteorów, przez które co roku przechodzi Ziemia w tym samym czasie, mają własne nazwy pochodzące od gwiazdozbiorów, w których znajduje się pozorny punkt wyjściowy roju (radiant).

Występujące między 6 a 10 października z maksimum przypadającym na 8 października nazywają się Drakonidami. Powstają one, gdy Ziemia zderza się z kawałkami pyłu wyrzuconego przez kometę 21P/Giacobini-Zinner (stąd kiedyś używana była nazwa Giacobinidy), która okrąża Słońce w ciągu 6,6 roku i wędruje aż w pobliże Jowisza. Rój znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka, który świeci wysoko na niebie blisko zenitu.
Jak „powstają” meteory?

Spadające cząstki pyłu stają się dla nas widoczne, kiedy z wielką prędkością, 30 km/s i więcej, wchodzą w atmosferę Ziemi. Na wysokości około 100 km ściśnięte cząsteczki gazów zderzają się z innymi cząsteczkami i atomami powietrza i pobudzają je do świecenia.

Świecenie to obserwujemy jako znane, krótkotrwałe zjawisko świetlne zwane meteorem, albo potocznie „spadającą gwiazdą”. W taki właśnie sposób wzdłuż drogi meteorytu powstaje długi, świecący kanał powietrzny, który widzimy na niebie jako meteor.
Kiedy obserwować rój Drakonidów

IMGW podaje, że szczyt Drakonidów przypada na noc z soboty na niedzielę, na godzinę 3:00. Natomiast najlepszym czasem na obserwację będzie sobotni wieczór.

Zobacz także: Lądownik NASA „usłyszał” zaskakujące odgłosy z Marsa. Po tym zrobiono te zdjęcia
Szczyt Drakonidów przypada na noc z soboty na niedzielę (fot. Shutterstock/AstroStar, zdjęcie ilusracyjne)
źródło: IMGW, portal tvp.info, PAP

https://www.tvp.info/63806515/drakonidy ... e-zjawisko
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Rój Drakonidów nad Polską. Synoptycy zdradzają najlepszą porę do obserwacji meteorów.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 09 Paź 2022, 10:51

Zniszczenia na Moście Krymskim widziane z kosmosu. Publikujemy zdjęcia satelitarne
2022-10-08.JMK.MG.
Amerykańska firma Maxar opublikowała zdjęcia satelitarne przedstawiające skutki wybuchu na Moście Krymskim. Zostały wykonane krótko po eksplozji, widać na nich m.in. płonące przęsło mostu.
Jak poinformowała firma Maxan, zdjęcia zostały wykonane w sobotę o 11:01 czasu lokalnego i przedstawiają widoczne uszkodzenia na przęsłach mostu przeznaczonych zarówno do ruchu kołowego jak i kolejowego.
Według Rosjan na moście miała zapalić się cysterna z paliwem. Internauci przekazywali, że ogień pojawił się o 6 rano. Więcej przeczytasz tutaj.
Zdaniem doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolaka, wybuch na Moście Krymskim to przejaw konfliktu pomiędzy rosyjskimi strukturami siłowymi. Szczegółów dowiesz się tutaj.
Zdaniem doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolaka, wybuch na Moście Krymskim to przejaw konfliktu pomiędzy rosyjskimi strukturami siłowymi. Szczegółów dowiesz się tutaj.
Zdjęcia zostały wykonane w sobotę o 11:01 czasu lokalnego (fot. PAP/EPA/zdjęcie satelitarne Maxar Technologies)

źródło: Twitter
https://www.tvp.info/63819125/krym-zdje ... erczenskim
Załączniki
Astronomiczne wiadomości z Internetu: Zniszczenia na Moście Krymskim widziane z kosmosu. Publikujemy zdjęcia satelitarne.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 32222
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat