Samoloty jako wsparcie astronomii lub astronautyki

Wiadomości, wydarzenia, kalendaria​, literatura, samouczki, Radio...

Postekolog | 02 Kwi 2024, 19:13

Zacznijmy od najnowszej sprawy. Jak ktoś pamięta inne to proszę dopisać.

Pogoda może pokrzyżować najlepsze plany na świecie, co powie każdy, kto pamięta zaćmienie słońca w Wielkiej Brytanii w sierpniu 1999 r., kiedy chmury przesłoniły całe widowisko. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że zobaczysz całkowite zaćmienie słońca, które przypada w danym miejscu średnio raz na 375 lat, jak najlepiej to zrobić?
Wznieś się w przestworza i wznieś się ponad chmury, oczywiście.
Tym właśnie będzie się zajmować czterech pilotów NASA, latając wspólnie dwoma wyspecjalizowanymi samolotami WB-57 agencji u wybrzeży Meksyku.

Wewnątrz dziobu samolotu system kamer i teleskopów sterowany przez Caseya będzie używany do wykonywania zdjęć Słońca w podczerwieni i świetle widzialnym, co pomoże w badaniu jego atmosfery – korony – podczas tańca (fotonów) wokół Księżyca, a także w poszukiwaniu pierścieni pyłowych i asteroid, które mogą być widoczne w pobliżu Słońca.

Pan Casey w listopadzie 2022 r. poleciał jednym z tych samolotów i sfotografował misję NASA Artemis I na Księżyc, inauguracyjny start nowej ogromnej rakiety Space Launch System (SLS), a także sfotografował pierwszy start gigantycznej rakiety Starship firmy SpaceX w kwietniu 2023 r.

https://www.bbc.com/future/article/2024 ... ar-eclipse

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Samoloty jako wsparcie astronomii lub astronautyki: samolot_do_astro.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6232
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat