Kalendarz astronomiczny 2022

Wiadomości, wydarzenia, kalendaria​, literatura, samouczki, Radio...

Postmakower | 24 Gru 2021, 12:58

Kalendarz astronomiczny w formie klepsydry na rok 2022. Najlepiej drukować od A3 do wiekszego bo to skalowalny PDF. Można i A4 choć bedzie trochę mniej czytelny.
https://drive.google.com/file/d/1D3EHds ... 7sDo5/view
Wesołych Świąt.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postjunior | 24 Gru 2021, 14:09

WIELKIE DZIĘKI

Zdrowych świąt
Awatar użytkownika
 
Posty: 21
Rejestracja: 20 Wrz 2009, 19:23
Miejscowość: Stary Wołów

 

PostLukacz | 29 Gru 2021, 18:19

makower bardzo dziękuje za "klepsydrę", uwielbiam tą klasyczną formę astrokalendarza dla planeciarzy :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postmakower | 02 Sty 2022, 23:24

To ja dziekuję za wpis. Szczerze mówiąc, nie wiem czy dalej posyłać ten kalendarz bo zainteresowanie jest słabe i wydaje mi się, że nowi astromaniacy nie bardzo rozumieją albo lubią tą ideą kalendarza. Teraz jest pełno wiadomości w necie. To nie czasy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku kiedy na taki kalendarz z Uranii z Krakowa czakało sie z napieciem.
Toteż miło mi jak ktoś pobierze to napisze, że taki kalendarz mu sie podoba. Nie wiem czy z tym nie skończyć jak nie ma zainteresowania.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postekolog | 03 Sty 2022, 01:30

makower napisał(a):Kalendarz astronomiczny w formie klepsydry na rok 2022. Najlepiej drukować od A3 do wiekszego bo to skalowalny PDF. Można i A4 choć bedzie trochę mniej czytelny.
https://drive.google.com/file/d/1D3EHds ... 7sDo5/view


Nie wszyscy mają odwagę klikać i ścigać pliki, więc powiem, że wchodzi na kompa nieszkodliwie (zachęcam) i wygląda tak jak załączam.
Dzięki.

Tam dalej jest nawet "górowanie Marsa".

Przypuszczam, że zwolennicy obiektów głębokiego nieba (mgławice, galaktyki, gromady gwiazd)
będą wypatrywali w tym kalendarzu po prawej dni z dużą czarną kropką (Księżyc nie świeci).

I tu mam pytanie. Widzę napis "Księżyc na niebie".
Czy możesz opisać - i występuje faktycznie oraz jest rozpoznawalna na grafice - sytuacja, gdy Księżyc co prawda świeci bo ma fazę np 35%
ale nad Polską podczas czarnej nocy jest niewidoczny?
Zgaduję, że ten nieco jaśniejszy niebieski pas to obecność Łysego, a ciemniejszy to nieobecność (zaznaczyłem tę "hipotezę" czerwonymi gwiazdkami)?
Czyli konkretnie, 25 stycznia, mimo, że jest w fazie "C" 50% to w nocy w Polsce do 22:30 jest niewidoczny!?!

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Kalendarz astronomiczny 2022: tototo.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostSherlock | 04 Sty 2022, 15:29

Super sprawa. Dzięki!
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 Sie 2014, 20:43

 

Postmakower | 08 Sty 2022, 18:02

ekolog napisał(a):
makower napisał(a):Kalendarz astronomiczny w formie klepsydry na rok 2022. Najlepiej drukować od A3 do wiekszego bo to skalowalny PDF. Można i A4 choć bedzie trochę mniej czytelny.
https://drive.google.com/file/d/1D3EHds ... 7sDo5/view


Nie wszyscy mają odwagę klikać i ścigać pliki, więc powiem, że wchodzi na kompa nieszkodliwie (zachęcam) i wygląda tak jak załączam.
Dzięki.

Tam dalej jest nawet "górowanie Marsa".

Przypuszczam, że zwolennicy obiektów głębokiego nieba (mgławice, galaktyki, gromady gwiazd)
będą wypatrywali w tym kalendarzu po prawej dni z dużą czarną kropką (Księżyc nie świeci).

I tu mam pytanie. Widzę napis "Księżyc na niebie".
Czy możesz opisać - i występuje faktycznie oraz jest rozpoznawalna na grafice - sytuacja, gdy Księżyc co prawda świeci bo ma fazę np 35%
ale nad Polską podczas czarnej nocy jest niewidoczny?
Zgaduję, że ten nieco jaśniejszy niebieski pas to obecność Łysego, a ciemniejszy to nieobecność (zaznaczyłem tę "hipotezę" czerwonymi gwiazdkami)?
Czyli konkretnie, 25 stycznia, mimo, że jest w fazie "C" 50% to w nocy w Polsce do 22:30 jest niewidoczny!?!

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne

---------------
Każda noc, to wąski poziomy pasek (a nie cienka linia), na którym zaznaczono punktowo kolejne zdarzenia danej nocy. Dla nocy weekendowych (pt-sb i sb-nd) ten pasek zaznaczono dodatkowo
oddzielającymi poziomymi liniami dla lepszej czytelności.
Dla planet, zdarzenia (wschody, górowania, zachody) różnią się nieznacznie w czasie w kolejnych dniach co powoduje, że na wykresie można je połączyć kolorowymi liniami.
Dla Księżyca momenty wschodów i zachodów może dzielić już ponad 1 godzina w kolejnych dniach, co skutkuje wyraźnymi "schodkami" na wykresie i daje szeroki, ukośny"pas" obecności Księżyca na niebie co miesiąc.
Oczywiście, obecność Księżyca na niebie nie oznacza automatycznie dużego rozświetlenia nieba, bo mamy jeszcze fazę. Na klepsydrze, faza Księżyca jest prezentowana zapomocą rozjaśnienia (przezroczystości) paska Księżyca w danym dniu. Jakość prezentacji tego rozjaśnienia zależy w pewnym stopniu od monitora (gamma) oraz - w znacznie większym - od jakości kolorowego druku.
Tutaj warto zainwestować parę złotych w profesjonalnym punkcie poligraficznym.
Na załączonym przez Ciebie obrazku, "gwiazdki" wpisują się w noc 28/29stycznia (prawie, bo są na kresce) i 3/4 lutego. Ze "schodków" można odczytać, że w tych dniach wschód Ks.jest około 5:30 (28/29 stycznia) a zachód około 19:30 (3/4 lutego). Dobrze to widać, gdy mocno powiększy się (skalowalnego) PDF'a na monitorze.
Dlatego, też wydruk w A3 to minimum dla czytelności. Noc 25/26 stycznia - o której piszesz - ma tylko wschód Ks. około 1:10, co też widać na schodkach. Mam świadomość, że czytelność takich szczegółów nie jest najlepsza, ale w przypadku klepsydry musi być to kompromis pomiędzy szczegółowością, a efektem wizualnym.
Mam nadzieję, że odpowiedziałem na Twoje wątpliwości.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat