Tanabata - Japońskie Święto

Wiadomości, wydarzenia, kalendaria​, literatura, samouczki, Radio...

PostPuhacz | 28 Cze 2022, 09:25

Heja Wszystkim!

Ostatnio na wypadzie, starałem się zainteresować kompanów nieco niebem, ku ich zaskoczeniu że np. gwiazda polarna wcale nie jest najjaśniejszą gwiazdą na niebie (co dla większości było zaskoczeniem!). Jeden z kolegów zabił mnie informacją że Vega i Altair zbliżają się do siebie co roku i z tej okazji w Japoni jest obchodzone święto zwane Tanabata.
Podsumowałem kolegę że kity z satlity to my a nie nam ale... przeszperałem internet i faktycznie jest mnóstwo opisów Tanabaty z okazji zbliżających się dwóch gwiazd!
Czy ktoś może mi wyjaśnić o co chodzi z tym "zbliżaniem"?

Zdr!
Rurki: ATM achro 100/1000 (na bazie obiektywu TAL), Copernicus 152/990 (na bazie obiektywu Antares)
Szkiełka: SW WA 6, SW WA 9, SW WA 15, K 25
Filterki: kolorowe, Semi-APO
Bino: 3 w 1: Bresser/Maede/Lidl 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 251
Rejestracja: 17 Gru 2009, 00:01
Miejscowość: Kraków

 

Postekolog | 28 Cze 2022, 12:52

Puhacz napisał(a):... Vega i Altair zbliżają się do siebie co roku i z tej okazji w Japoni jest obchodzone święto zwane Tanabata.
Czy ktoś może mi wyjaśnić o co chodzi z tym "zbliżaniem"?


Tytułem wstępu:
Przyszłość największych i najjaśniejszych gwiazd.
Czasem zbliżają się do siebie ("wchodzą w związki małżeńskie").
Pozdrawiamy przy okazji pary Tom Cruise i Nicol Kidman, Michael Douglas i Catherine Zeta-Jones.

Obie te gwiazdy (niedalekie faktycznie) zbliżają się do nas, jedna szybciej druga wolniej, więc jest szansa że zbliżają się też do siebie.
Gdybyś znalazł dla Altaira te trzy parametery co wiki.ang. podała dla Vega to sprawa byłaby już tylko zadaniem z geometrii przestrzennej.

W astronomii przez "zbliżanie" rozumie się często tylko pozorne zbliżenie (na niebie) ale w tym przypadku, i na ogół,
zbliżanie faktyczne i pozorne idą w parze.

'Vega jest najjaśniejszą gwiazdą w północnej konstelacji Liry.
Ma oznaczenie Bayer α Lyrae , które jest zlatynizowane do Alpha Lyrae i w skrócie Alpha Lyr lub α Lyr .
Ta gwiazda jest stosunkowo blisko w odległości zaledwie 25 lat świetlnych (7,7 parseków ) od Słońca
i wraz z Arkturusem i Syriuszem jest jedną z najjaśniejszych gwiazd w sąsiedztwie Słońca.
To piąta najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie i drugą najjaśniejsza gwiazda na północnej półkuli niebieskiej po Arcturus .
Prędkość promieniowa: −13,9 km/sek.
W galaktycznym układzie współrzędnych
składowe prędkości kosmicznej Vegi wynoszą (U, V, W) = ( −16,1, -6,3, -7,7) km/s , dla prędkości przestrzennej netto równej 19 km/s.'

A może oni tam w Japonii mają tak zaświetlone niebo, że innych (słabszych gwiazd) nie widzą więc
skupiają się w swych popularnych hipotezach i legendach na tym co mają :D

Jeśli omawiane gwiazdy naprawdę kiedyś dokonają bliskiego "zbliżenia" na niebie to czy z gwiazdozbioru Herkulesa
pozostanie tylko wspomnienie? Otóż nie jest to oczywiste! Kto pomyśli ten zrozumie.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Tanabata - Japońskie Święto: ototo.jpg
Tanabata - Japońskie Święto: otototttee.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostPuhacz | 28 Cze 2022, 20:29

Hehe, dzięki za dane fizyczne z wikipedii bo bez tego ani rusz.... :mrgreen:
W Japońskiego święta gwiazdy się "zbliżają" każdego czerwca i właśnie o to mi chodzi - a nie że się przesunie za ileś tyś. lat...
Jedyne co mi przychodzi do głowy to różny kąt obserwacji sfery niebieskiej w zależości od pory roku (położenia ziemi w przestrzeni) i zatem pozornie zmieniająca się odległość gwiazd względem siebie - ale nie wiem czy to jest w ogóle mierzalne - jakieś dane ktoś posiada?
Jakieś inne pomysły "o co kaman"?
Zdr!
Rurki: ATM achro 100/1000 (na bazie obiektywu TAL), Copernicus 152/990 (na bazie obiektywu Antares)
Szkiełka: SW WA 6, SW WA 9, SW WA 15, K 25
Filterki: kolorowe, Semi-APO
Bino: 3 w 1: Bresser/Maede/Lidl 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 251
Rejestracja: 17 Gru 2009, 00:01
Miejscowość: Kraków

 

Postekolog | 28 Cze 2022, 20:41

Puhacz napisał(a):gwiazdy się "zbliżają" każdego czerwca ...
Jedyne co mi przychodzi do głowy to różny kąt obserwacji sfery niebieskiej

Niezłe! Brawo Ty! Takich dociekliwych ludzi nam trzeba.
Paralaksa. One są dość blisko więc zjawisko może być zauważalne.
Szuu (lub ktoś równie ultra-netowy) zapewne wygoogluje coś więcej - proszę o pomoc!

Korzystne może być to, że nie są w równej odległości od nas. :?: :idea: :!:

https://centrumnaukiec1.pl/aktualnosci/ ... -w-gwiazdy
Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Tanabata - Japońskie Święto: paralaksa05.jpg
Ostatnio edytowany przez ekolog, 29 Cze 2022, 01:45, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 29 Cze 2022, 01:24

Chyba wszystko jasne.

Wega ma roczną paralaksę bardzo małą bo 0.13" a Altair dużą bo aż 195" (wikipedia polska).

Zatem raz w roku są na niebie, kątowo, trochę bliżej. I to świętują ("Tanabata") Japończycy - jako sprzyjające miłości.

W astronomii nowożytnej jako pierwszy przesunięcie paralaktyczne gwiazd próbował mierzyć Tycho Brahe,
początkowo gorący zwolennik poglądów Kopernika (zaobserwowanie tego zjawiska mogło być bezpośrednim dowodem teorii heliocentrycznej).
Nie uzyskawszy pozytywnych rezultatów Brahe uznał, że albo hipoteza Kopernika jest niesłuszna,
albo (biorąc pod uwagę dokładność własnych pomiarów) gwiazdy znajdują się w odległościach ponad 700 razy większych, niż Saturn
(najdalsza znana wówczas planeta) i że w związku z tym muszą być obiektami
o gigantycznych (porównywalnych ze Słońcem) rozmiarach i jasnościach.

To drugie wyjaśnienie uznał za nierealne :D

Gdyż centrum wszechświata musiało być tam gdzie człowiek ("człowiek to brzmi dumnie”... itp bajery antropocentryczne)
więc gwiazdy nie mogły zdetronizować ani nawet zrównać się ze Słońcem. ;)

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Tanabata - Japońskie Święto: 220px-ParallaxeV2.png
220px-ParallaxeV2.png (10.08 KiB) Obejrzany 4555 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postszuu | 29 Cze 2022, 02:23

w japonii gwiazdy symbolizujące parę kochanków zbliżają się do siebie raz w roku a u nas zwierzęta mówią ludzkim głosem raz w roku i wcale nie trzeba tego uzasadniać paralaksą albo budową krtani 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostPuhacz | 29 Cze 2022, 11:53

szuu napisał(a):w japonii gwiazdy symbolizujące parę kochanków zbliżają się do siebie raz w roku a u nas zwierzęta mówią ludzkim głosem raz w roku i wcale nie trzeba tego uzasadniać paralaksą albo budową krtani 8)


WOW! I to wyjaśnienie do mnie przemawia :D :D :D :D

Paralaksa 197" to zaskakująco dużo (sądziłem że gwiazdy są bardziej "stabilne") - zatem jak mam atlas gwiazd, to poza rocznikiem (np. na dekadę 2000 - 2010) powinna być jeszcze na jaką porę roku? :?:


Pozdrawiam!
Rurki: ATM achro 100/1000 (na bazie obiektywu TAL), Copernicus 152/990 (na bazie obiektywu Antares)
Szkiełka: SW WA 6, SW WA 9, SW WA 15, K 25
Filterki: kolorowe, Semi-APO
Bino: 3 w 1: Bresser/Maede/Lidl 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 251
Rejestracja: 17 Gru 2009, 00:01
Miejscowość: Kraków

 

Postszuu | 29 Cze 2022, 13:11

altair nie może mieć paralaksy 197" bo z historii wiemy że paralaksa jest tak mała, że do zaobserwowania jej nie wystarczył nawet wielki skok technologiczny jakim było wynalezienie teleskopu.
pierwsza obserwacja paralaksy jest bliższa naszym czasom niż czasom galileusza.

nawet najbliższa gwiazda ma paralaksę poniżej 1 sekundy!
dla właściwego zapamiętania faktów przypomnijmy, że stąd pochodzi jednostka odległości "parsek" - odległość taka że paralaksa równa się jednej sekundzie łuku. odległość gwiazd mierzymy w parsekach, czasem bardzo wielu parsekach i są one dalej niż odległość w jakiej paralaksa bylaby 1".

a polskiej wikipedii ktoś po prostu przepisał liczbę milisekund kątowych (mas) jako sekundy kątowe i w ten sposób przeniósł altaira 1000 razy bliżej
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat