Wymiatacz planetarny, niutek 150mm f10.

PostKrzysztof_P | 13 Mar 2022, 22:17

Ja czekam na tegoroczny zlot Kudłacze Sierpień 2022r. aby naoglądać się tym razem na poważnie Mateusza planetarnym Niutkiem 8" na Planetach i porównać go tym razem z moim poprawnie skolimowanym Makiem OMC200 F-20.Wojtek też ma być z opisywanym tu w temacie Niutkiem , więc myślę to tylko kwestia czasu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 13 Mar 2022, 22:58

Hej!!!
A jakże, będę :-). Już się nie mogę doczekać :-). Wezmę niutka i ED'zia i dwa montaże z prowadzeniem, żeby się spokojnie napatrzeć. Tam są super warunki do obserwacji planetarnych. Jednak te kilkaset metrów nad poziomem morza, wykonuje dobrą robotę. Postaram się przyjechać wcześniej, żeby móc powalczyć przez kilka nocek.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postmkowalik | 11 Sie 2022, 00:18

Krzysztof_P napisał(a):P.S.
Pooglądaj sobie kolory , ale gwiazd z Refraktora i Newtona , wtedy można coś więcej powiedzieć o nasyceniu barw , intensywności , itp.


Można powiedzieć, że kolory gwiazd z dużego lustra pobiją o 5 klas gwiazdy z refraktora. O wrażeniu koloru gwiazdy decyduje ilość światła, która dotrze na siatkówkę. Mały refraktorek nie dorówna dużemu Newtonowi i dalsze dyskusje w tym temacie są zbędne.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 11 Sie 2022, 03:59

Cześć.
No chyba nie tak pięknie do końca , gdyż nasycenie kolorem a jasność to ja myślę nie całkiem to samo.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 11 Sie 2022, 11:39

mkowalik napisał(a):
Można powiedzieć, że kolory gwiazd z dużego lustra pobiją o 5 klas gwiazdy z refraktora. O wrażeniu koloru gwiazdy decyduje ilość światła, która dotrze na siatkówkę. Mały refraktorek nie dorówna dużemu Newtonowi i dalsze dyskusje w tym temacie są zbędne.


Masz na to jakieś przykłady ? jeśli tak, to podaj jakim sprzętem robiłeś porównania ?

Duże lustro - ?

Mały refraktoerk - ?
witos
 

PostKrzysztof_P | 11 Sie 2022, 12:33

mkowalik napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):P.S.
Pooglądaj sobie kolory , ale gwiazd z Refraktora i Newtona , wtedy można coś więcej powiedzieć o nasyceniu barw , intensywności , itp.


Można powiedzieć, że kolory gwiazd z dużego lustra pobiją o 5 klas gwiazdy z refraktora. O wrażeniu koloru gwiazdy decyduje ilość światła, która dotrze na siatkówkę. Mały refraktorek nie dorówna dużemu Newtonowi i dalsze dyskusje w tym temacie są zbędne.


Cześć.
Oczywiście masz też rację i się z tym zgadzam. Jak porównamy widok koloru gwiazd w dużym Refraktorze APO , np. około D-180mm do obrazu koloru gwiazd z Newtona D-114mm to będzie lepszy ten kolorek , nawet o więcej niż piszesz 5 klas. Ja bym dał w sumie 10 klas dla większego od Newtona, Refraktora APO. :D
Uwielbiam takie wstawki , jak ta. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat