Wymiatacz planetarny, niutek 150mm f10.

PostKrzysztof_P | 14 Lut 2022, 23:39

Cześć Mateuszu.
To prawda , dlatego jak np. porównujemy ze sobą różne apertury instrumentów , to jak chociaż są one znacznie inne to zadbajmy aby w mniejszym Refraktorze było odpowiednio mniejsze powiększenie a w większym Teleskopie odpowiednio większe.Newton D-200mm-200X , Refraktor D-130mm -130X , mamy żrenicę wyjściową 1mm , wtedy można coś bardziej zbliżyć się do parametrów obrazu z obydwu instrumentów i próbować porównać obrazki Księżyca czy Planet.W Refraktorze obraz będzie w mniejszej skali niż z większego Newtona , ale za to przynajmniej jasność obrazu w obydwu instrumentach wypadnie podobnie i można coś o takim porównaniu różnych apertur wtedy napisać.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 12 Mar 2022, 23:27, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 14 Lut 2022, 23:56

Czesc Krzysztof

Wlasnie ta większa apertura i większa ZW to zasadnicza przewaga newtonów. APO jest konstrukcją obarczonom mniejszymi wadami i bedzie miało przewagę nad newtonem przy tej samej aperturze czy ZW.

Niemniej newton ma tą przewagę że jest poprostu większy. To tak jakby APO porównać do wyrafinowanego wydajnego silnika hybrydowego 1.2 a newtka do odrynarnego 5.0 V8 :lol:
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postwfifiak | 15 Lut 2022, 00:00

Hej!!!
W pierwszej kolejności chciałem zaznaczyć, że nic nie mam do konstruktywnego i rzeczowego "zaśmiecania tematu". Proszę się więc nie krępować :-). Ja myślę, że to szczątkowy chromatyzm powoduje podkolorowanie obrazów w refraktorach. Najpiękniejszy Księżyc jaki widziałem, był w refraktorze Vixen 80/1200. Piękny pastelowy, z odcieniami brązu. Ale czy prawdziwy? Przecież gołym okiem Księżyc jest praktycznie czarno-biały. Wracając do kolorów z lustra, to faktycznie trzeba zapolować na wykresy współczynnika odbicia w funkcji długości fali (dla różnych materiałów). Ja też odniosłem wrażenie, że tam gdzie pojawia się lustro spada nasycenie barwami. Ale nie wykluczam, że ten obraz jest bliższy stanowi faktycznemu. W zasadzie kątówka zwierciadlana powinna w refraktorze zabić kolor. A tak nie jest. Więc to refraktor chyba podkolorowuje obraz. Jak pogoda pozwoli, powieszę na jednym montażu niuta i ED'zia100 i dokonam wnikliwych porównań. Lada chwila dołączy do nich TAL100RS.

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowany przez wfifiak, 15 Lut 2022, 00:11, edytowano w sumie 1 raz
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostMaciek_Cz | 15 Lut 2022, 00:04

Znam temat nie od dziś.
Krzysztofie raczej powinieneś stwierdzić, że żeby dostrzec prawdziwsze kolory należałoby obserwować bez dodatkowej optyki. Trzeba tutaj dążyć do eliminowania przeszkód modyfikujących widmo światła a nie dokładać następne "filtry".
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1201
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postwfifiak | 15 Lut 2022, 00:09

Mateusz F napisał(a): APO jest konstrukcją obarczoną mniejszymi wadami

No nie wiem. Zawsze zostaje szczątkowa aberracja chromatyczna i niekoniecznie mała sferyczna. Fakt, nie ma obstrukcji, ale za to jest więcej powierzchni optycznie czynnych do obróbki.

Mateusz F napisał(a): odrynarnego 5.0 V8 :lol:


No, to ja zdecydowanie wolę 5.0 V8 :-)
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 15 Lut 2022, 00:13

Maciek_Cz napisał(a):Znam temat nie od dziś.
Krzysztofie raczej powinieneś stwierdzić, że żeby dostrzec prawdziwsze kolory należałoby obserwować bez dodatkowej optyki. Trzeba tutaj dążyć do eliminowania przeszkód modyfikujących widmo światła a nie dokładać następne "filtry".


Oczywiście Macieju , natomiast jak chcemy podbić kolorki to wiem z własnego doświadczenia i jak ktoś lubi bardziej barwne Planety z ich detalem , to nawet kwestia użycia okularu o innym szkle ma znaczenie.Nasze z obserwatorium ED-APO APM 152/1200mm właśnie jest tak wyprane z kolorów w TV Delosach a w Pentaxax XW detal Jowisza nabiera zdecydowanie bardziej nasyconych kolorów.Kątówka srebrzona Baadera BBHS będzie też podbijała kolorki , gdyż szerszy zakres odbicia w czerwieni srebra od aluminium nam to da i o tym ludziska piszą na CN.Co do naturalnej kolorystyki to jej nie znamy , każdy z nas popatruje jednak trochę inaczej. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Lut 2022, 00:17

Szczątkowa AC i sferochromatyzm ma największy wpływ na obniżenie kontrastu obrazu.
Dlatego obiektyw np. Refraktora TOA projektu Tryplet Cooke’a modyfikowanego z tego względu że eliminuje dużą część tych szczątkowych abberek daje tak wysoki kontrast obrazu.Dotarłem niedawno do tych wiadomości w sieci jak i porozmawiałem telefonicznie w tej sprawie ze specem od optyki.Ale cena tego APO przeraża i też nie jest w moim zasięgu. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 15 Lut 2022, 00:22, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaciek_Cz | 15 Lut 2022, 00:22

Ale my tu piszemy o naturalnych kolorach a nie o sztucznym podbijaniu. Pierwszym pytaniem było, który sprzęt daje naturalne kolory Jowisza a nie sztucznie podbite.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1201
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMateusz F | 15 Lut 2022, 00:24

wfifiak napisał(a):
No, to ja zdecydowanie wolę 5.0 V8 :-)


Mam dokładnie to samo zdanie , zresztą wszystkie moje zasadnicze teleskopy to newtony z optyka od P.Stefana.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 15 Lut 2022, 00:29

Jeden instrument odbija nam to światło a drugi przepuszcza.Już same obiektywy są każdy inny i w różnych długościach posiadają różne Strehle.Dlatego są też w samych Refraktorach naprawdę bardzo widoczne różnice w kolorystyce Jowisza.Potwierdziłem i naocznie się przekonałem w praktyce w zeszłym roku na trzech Refraktorach APO: TOA 130mm , LZOS 130mm i mój były już WO 132mm.Obrazki Jowisza z tymi samymi szkiełkami z każdego APO inne kolorystycznie , inne nasycenie kolorów , inny kontrast obrazu w każdym z tych Refraktorów. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Lut 2022, 00:32

Mateusz F napisał(a):
wfifiak napisał(a):
No, to ja zdecydowanie wolę 5.0 V8 :-)


Mam dokładnie to samo zdanie , zresztą wszystkie moje zasadnicze teleskopy to newtony z optyka od P.Stefana.

Ja bym myślę aktualnie wybrał 5.0 V8 dla apertury od 10" wzwyż.Z małym "F" i C.O. Planety idą wyżej i mniejsze zacne APO pójdą w odstawkę. Myślę nawet te Super APO 130mm.A na większy taki sprzęt aby go zakupić funduszy brak. :? Czas wspaniałych Planet dopiero przed nami.Oby tylko Seeingi na te większe apertury Niutków dopisywały. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 15 Lut 2022, 00:39

Krzysztof_P napisał(a):Oby tylko Seeingi na te większe apertury Niutków dopisywały. :D :wink:


Świnto prawdo.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 15 Lut 2022, 00:50

Wojtku w moim byłym Niutku AK "Syriusz" D-360mm F-4,2 na optyce od Pana Stefana. Jowisz powalał detalem szereg lat temu na kolana.Pamiętam jak dziś , pamięć do obrazków mam doskonałą , okular Pentax XW 3,5mm , Powiększenie 428X , te cztery wtedy białe owale w pociemnieniu biegunowym Jowisza to były jak piłeczki pingpongowe a ile zawirowań w pasach i jakie chmury , szok.To były najbardziej spektakularne obrazy Jowisza jakie widziałem do tej pory we wszelakim sprzęcie , trzy dni z rzędu zaraz po zachodzie Słońca , jeszcze prawie na jasnym niebie. :D Takich Seeingów nam potrzeba i wtedy Duży Newton Powala Wszystko Dookoła. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 15 Lut 2022, 01:34

Właśnie o to chodzi, jezdzimy oglądać planety na miejscówki w górach gdzieś 300m-400m ponad okolicznymi wsiami z ładnie odsłoniętym południem. Seeingi bywają tam zaskakująco dobre i newtony są wykorzystane.

Na planety trzeba szukać takich miejsc, nawet jechać dalej podobnie jak na DS jedziemy szukać ciemnego nieba.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 15 Lut 2022, 01:50

Mateuszu jest tak , wysokie miejscówki i czyste powietrze , bez zaświetleń.Wtedy duża apertura rozkłada skrzydła.
Refraktory APO około 5"-6" i Maki 7"-8" świetnie sprawdzają się na słabsze warunki , ale jak tylko Rewelacja Seeing dopisze to tak jak mówił mi też nasz kolega Mirek D.W 20" Newtonie Jowisz przebija wszystko , tylko musi być ten Seeing....
Oglądali przed naszym zeszłorocznym zlotem na Kudłaczach właśnie w Niutku 20" Jowisza i nad ranem ponoć straszliwie ich zmasakrował niesamowitym detalem. :D Ja poprawiam optykę w moim 12" Niutku u naszego Mistrza , właśnie na ten czas , te Seeingi i kiedy Planety będą wyżej.Wtedy jak wiemy , liczy się przede wszystkim apertura i jakość optyki. :D Aktualnie korzystam z dwóch Maków i APO FS-102.Ale tylko do czasu , balkonowe oglądanie ma też swoje gabarytowe i nie tylko ograniczenia. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebson | 15 Lut 2022, 20:14

Super Wojtku!!!
Bardzo się cieszę, że pierwsze światło wprowadziło cię w zachwyt. Powiem szczerze, że jakoś mnie to nie dziwi 8) bo chyba nie ma teleskopu na optyce Pana Stefana, który pokazałby rozczarowanie na twarzy. Mam nadzieje, że przy następnym razie będę mógł jechać i popatrzeć przez ten sprzęcik.
Awatar użytkownika
 
Posty: 260
Rejestracja: 17 Sie 2017, 10:02
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postwfifiak | 12 Mar 2022, 22:49

Hej!!!
Wczorajszej nocy powalczyliśmy u Sebsona z Łysym. Powiesiłem tytułowego "wymiatacza" na Vixenie GP. Całość stała na bardzo solidnym statywie drewnianym, ze złożonymi nogami. Nie jestem zbyt mikry, ale w zenicie nie dosięgnąłbym do okularu :-). Na szczęście łysy wędrował trochę niżej i dałem radę. Trzeba przyznać że mont też dawał radę, ale gdyby silniej powiało, to byłoby słabo. Mimo że waga tuby jest prawie na granicy nośności (no, troszkę powyżej), to jednak gabaryt robi swoje. Zapodałem prowadzenie, żeby skupić się na obserwacjach. I znowu tuba pokazała pazury. Do 300x obraz perfekcyjny. Jasny, niesamowicie kontrastowy i ostry jak żyleta. Czerń wnętrza kraterów, tak jak to opisywał Krzysztof, jakby kratery były dziurami na wylot przez glob. Niesamowity detal na zboczach kraterów i gór. Subtelne zmiany odcienia księżycowego gruntu. No szczena mi opadła. Muszę jednocześnie postawić koło niego mojego ukochanego ED'zia, ale obawiam się, że ED'zio dostanie po dupie :-). zajefajny sprzęt, po kosztach materiałów w granicach 800PLN. Z niecierpliwością czekam na Jowisza. Myślę, że legendarne owale nie zdołają się przede mną ukryć :-).

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 800
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 12 Mar 2022, 23:23

Cześć Wojtku.
D-100mm a D-150mm to duża różnica.
Daj w ED100 około 150X a w Newtonie około 225X aby mieć podobne żrenice wyjściowe przy Pow 1,5D i wtedy porównaj obrazy pod każdym względem.To będzie jakiś powiedzmy rozsądny punkt odniesienia.
Pięknego nieba.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 13 Mar 2022, 01:32

A ja znów uważam że porównajmy przy tych samych powerach. Nie porównujemy ukladow optycznych tylko odbiór oglądanego obiektu w tej samej skali. Takie podejście jest rozsądne , tylko że jeszcze bardziej uwydatnia przewagę dużego lustra na mała przepowerowaną soczewka :lol:
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 13 Mar 2022, 04:41

Mateuszu przy tych samych Powerach to można porównać te same apertury Refraktora i Teleskopu Newtona , wtedy wyjdzie która konstrukcja lepiej sobie radzi w praktyce , zakładając iż obydwa instrumenty są bardzo dobre jakościowo optycznie i stosując w nich takie same okulary.Poczytaj dużo wcześniejsze wątki na Forum Astromaniaka , sprzed paru lat , pisze tam bardzo dużo przydatnych rzeczy. :D Fajnie było by porównać APO 300mm z Newtonem 300mm , czy ktoś użyczy do porównań takie APO? :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 13 Mar 2022, 08:10

Cześć Krzysztof

Znam te watki o poròwnaniach sprzętowych i uważam ze porównywanie konstrukcji jako takich dla tych samych apertur czy źrenic nie ma sensu.

Po pierwsze dla tego że taki wynik z grubsza jest łatwy do przewidzenia nawet bez testu.

Po drugie baza dostępnych sprzętów jest ograniczona i praktycznie nie ma szans na zdobycie dwóch teleskopòw o tych samych parametrach a innych konstrukcjach.

Po trzecie to ostatecznie liczy się i tak subiektywny odbiór obrazu w okularze bo to na podstawie tego powstają opinie i recenzje. Nie robimy badan naukowych czy pomiarów i nigdy w forumowej dyskusji nie padnie obiektywny werdykt.

Dlatego uważam że zmiana podejścia i ocena obrazu z teleskopów przy tych samych powerach jest słuszna , bo o to ostatecznie chodzi żeby obraz się nam podobał i pod to właśnie dobieramy teleskop , okulary …. i w zasadzie to jest cel.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostMaciek_Cz | 13 Mar 2022, 09:41

A ja zasugeruję jeszcze inne podejście.
Porównywanie nie przy tych samych ŹW i nie tych samych powerach, tylko porównanie najlepszych możliwych obrazów otrzymanych w tych samych warunkach, w tym samym momencie! W ten sposób uwalniamy się od konstrukcji i parametrów teleskopu a skupiamy się jedynie na najlepszych możliwych do uzyskania obrazach.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1201
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 13 Mar 2022, 10:42

Z mojej strony pełna zgoda ale pod tym względem że oczywiście chodzi nam raczej wszystkim o to aby obraz nam się podobał.Dlatego ja korzystam z wszelakiego sprzętu i lubię różnorodność.Nie mam odgórnego nastawienia że np.tylko bardzo drogie APO będzie najlepsze.Gdyż stosunkowo mała np. apertura nawet doskonałego refraktora APO nie pokaże nam przy większym powiększeniu , tak dla przykładu np.pięknej dużej Planety z odpowiednio jasnym jej obrazem.Uważam że wszyscy mamy po części rację i nie ma sensu się pod tym względem przepychać.Choć kto się lubi ten się czubi.Są gusta i guściki.Pamiętajmy , tylko piszemy tu na Forum i wymieniamy w sumie swoje odczucia z oglądania.Jak jesteśmy we wspólnym gronie to jest świetna atmosfera i nie sprzeczamy się pomiędzy sobą , jak np. na zlocie.Nie twórzmy pomiędzy sobą niekorzystnej atmosfery , gdyż łączy nas wspólna pasja do nieba i każdy z nas ma swoje i może mieć upodobania.Każdy sprzęt ma swoje plusy i minusy a najważniejsze jest aby nas samych cieszył.
Wojtka Niutek na pewno jest świetny , ja bym porównał kontrast , czy Refraktor 100ED ma aż taką przewagę pod tym względem , czy też Niutek nadrobi to aperturą przy takim samym z obydwu instrumentów powiększeniu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 13 Mar 2022, 20:00

Maciek_Cz napisał(a):A ja zasugeruję jeszcze inne podejście.
Porównywanie nie przy tych samych ŹW i nie tych samych powerach, tylko porównanie najlepszych możliwych obrazów otrzymanych w tych samych warunkach, w tym samym momencie! W ten sposób uwalniamy się od konstrukcji i parametrów teleskopu a skupiamy się jedynie na najlepszych możliwych do uzyskania obrazach.



Metoda „ Masz teleskop i dobierz parametry tak żeby efekt był najlepszy i wtedy porównamy” to chyba najrozsądniejsze podejście do forumowego nienaukowego testowania. Bardzo fajny pomysł Maćku
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostMaciek_Cz | 13 Mar 2022, 21:35

Takie podejście jest najbardziej uczciwe. Każdy teleskop pokaże co potrafi w danych warunkach, a nie co potrafi w danej źrenicy czy powerze.
Zawsze staramy się uzyskać obraz jak najlepszy, czy to wedle ilości szczegółów czy estetyki obrazu w ogóle, a nie jak najlepszy w danym powiększeniu czy w danej źrenicy.
I druga sprawa, jeżeli nie robimy profesjonalnych testów np okularów czy teleskopów, tylko porównujemy co który potrafi i ile da frajdy, to nie ma co się ograniczać do porównań takich samych apertur czy czasami też się słyszy, że tylko takich samych konstrukcji. Wolna amerykanka, a może i tak się przydarzy, że pomiędzy super APO a super Newtonem ktoś postawi jeszcze coś innego co w danym momencie zadziwi innych obecnych np zlotu, spotkania itp... To takie moje luźne przemyślenia.

A wracając do tematu to nie mogę się doczekać moich szkiełek do podobnego Newtona. Po takich relacjach Wojtka już zacieram ręce.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1201
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat