Refraktor - obraz gwiazdy przed ogniskiem?

Postdj_ | 16 Gru 2022, 10:42

Czołem, czołem,
chmury na niebie, więc dopieszczam swojego Bressera 102/600. APO z niego nie zrobię, ale próbować trzeba :wink:
Pytanie mam następujące: w obrazie sztucznej gwiazdy poza ogniskiem brakuje mi jasnego punktu w centrum okręgów, czy jest to normalne? Za ogniskiem (patrząc od strony obiektywu, czyli "przed" od strony obserwatora) widać go wyraźnie, z drugiej strony znika... Wszędzie na zdjęciach widziałem symetryczny obraz i okręgi są niby w porządku, ale gwiazdy brak. Nic lepszego na razie nie zrobię, centruję obie soczewki, celi nie pochylam. Dołączam zdjęcie, problem widać w prawym dolnym rogu. Jakość jest marna, ponieważ zdjęcia udało mi się zrobić tylko aparatem kompaktowym, a i on z trudem łapał ostrość na rozmytych szczegółach. Między okręgami widać wyraźne przerwy podczas obserwacji.
Pozdrawiam,
Donat

Refraktor - obraz gwiazdy przed ogniskiem?: 1.jpg
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 182
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostJSC | 17 Gru 2022, 23:18

Tutaj masz obrazy gwiazdy przy różnych problemach
https://www.telescope-optics.net/diffra ... ations.htm
Jest tam jakis podobny obrazek do Twojej sytuacji?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 17 Gru 2022, 23:34

Użyj filtra np zielonego, a obrazy przed i za zaczną wyglądać jak należy. Te różnice, o których piszesz wynikają z chromatyzmu. A filtrem się go pozbędziesz i na spokojnie sprawdzisz aberrację sferyczną itd. itd.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postdj_ | 17 Gru 2022, 23:55

JSC napisał(a):Jest tam jakis podobny obrazek do Twojej sytuacji?

Opisałem problem na załączniku.
Refraktor - obraz gwiazdy przed ogniskiem?: 1.jpg


Na stronie https://www.altairastro.help/star-testing-a-modern-ed-doublet-refractor-with-altair-camera/ znalazłem jednak taki obrazek (z tłumaczeniem), gdzie również nie widać po prawej stronie jasnego punktu w środku okręgów, więc może wszystko jest w porządku?
Wszędzie piszą i rysują, że obraz ma być symetryczny. To jedyny przykład innego podejścia jaki znalazłem.
Refraktor - obraz gwiazdy przed ogniskiem?: 2.jpg
Ostatnio edytowany przez dj_ 18 Gru 2022, 00:23, edytowano w sumie 2 razy
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 182
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

Postdj_ | 17 Gru 2022, 23:58

Maciek_Cz napisał(a):Użyj filtra np zielonego, a obrazy przed i za zaczną wyglądać jak należy. Te różnice, o których piszesz wynikają z chromatyzmu. A filtrem się go pozbędziesz i na spokojnie sprawdzisz aberrację sferyczną itd. itd.

Dzięki, popróbuję z różnym kolorem światła.
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 182
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostVroobel | 18 Gru 2022, 00:05

Chyba nie masz się tu za bardzo czym przejmować, ja w moim 102ED F/11 tez nie widzę gwiazdy w środku (test na Wedze), a nikt nie może nic zarzucić temu refraktorowi. 8)

viewtopic.php?p=596284#p596284

Ale ekspertem nie jestem... :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJSC | 18 Gru 2022, 00:16

Darujcie sobie rozogniskowane obrazy gwiazd, bo są są one dyskusyjne nawet dla ekspertów.
Po prostu obraz musi byc idealnie okragly. Natomiast zogniskowana gwiazda musi miec symetryczne niepodzielone pierscienie. Ale uwaga seeing dzieli pierscienie i szarpie nimi wiec w naturze trudno czasem cos jednoznavznie powiedzuec na temat teleskopu po jednych obserwacjach
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 18 Gru 2022, 00:35

Koma, astygmatyzm, brak osiowości łatwo wyłapać od razu w tego typu testach. Aberrację sferyczną już nie tak łatwo, ale da się.
Na podstawie obrazów rozogniskowanych gwiazd przed i za ogniskiem da się wyznaczyć dokładność optyki. Jest na to algorytm. Stworzył go pan Roddier. Jest nawet dostępny program "winroddier", którym można to zrobić samemu. To chyba ten facet ratował Hubble'a. Jego algorytm wykorzystywany jest w optyce adaptatywnej, gdzie w locie rekonstruowane jest czoło fali.
Jak się na te rozogniskowane gwiazdy zerknie w kilku teleskopach, słabym, dobrym i jeszcze lepszym to raz dwa będzie widać o co chodzi.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 18 Gru 2022, 00:43

Ja cos gdzies czytałem o rozogniskowanych gwiazdach w APO i ponoc to nie dziala.... znaczy sìę wylapywanie aberracji sferycznej na podstawie tych rozogniskowanych obrazów.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdj_ | 18 Gru 2022, 00:47

Dzięki, dzięki Wszystkim. Przestaję już marudzić. Naoglądałem się symetrycznych przykładów z punktami w środku, to myślałem, że coś tam jeszcze muszę pogrzebać. Swoją drogą muszę, bo Cheshire pokazuje lekkie przesunięcie od osi, a celi pochylić nie mogę (właściwie to już nie chce mi się kombinować, a wyciąg jest w porządku), więc dociągnę lekko obie soczewki przy następnym serwisie. Sprawdzę też z ciekawości jak wygląda sztuczna gwiazda w różnych kolorach.
Dopiszę jeszcze, gdyby ktoś kiedyś był zainteresowany, że śruby do centrowania ujemnej soczewki trzeba sobie samemu zamontować i ma ona 1mm luzu w celi. Nie sądzę jednak żeby komukolwiek chciało się z tym modelem szarpać. Ja też miałem zamiar drugi i ostatni raz instrument z reklamacją do sklepu odesłać, ale trochę go polubiłem, więc postanowiłem naprawić :wink:
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 182
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostMaciek_Cz | 18 Gru 2022, 00:52

Też coś na CN czytałem. Ale chyba to nie jest prawda. Dla Maka, rzeczywiście przed i za ogniskiem będą różnice i to wynika z konstrukcji.
Dla achromatu bardzo dobrego powinny być takie same przed i za. Jeżeli po którejś ze stron pierścienie są rozmazane w sensie, że się zlewają ze sobą to mamy nieskorygowaną do końca sferyczną.
Oczywiście przede wszystkim muszą być okrągłe i idealnie współosiowe.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 18 Gru 2022, 00:54

dj_ napisał(a):Dzięki, dzięki Wszystkim. Przestaję już marudzić. Naoglądałem się symetrycznych przykładów z punktami w środku, to myślałem, że coś tam jeszcze muszę pogrzebać. Swoją drogą muszę, bo Cheshire pokazuje lekkie przesunięcie od osi, a celi pochylić nie mogę (właściwie to już nie chce mi się kombinować, a wyciąg jest w porządku), więc dociągnę lekko obie soczewki przy następnym serwisie. Sprawdzę też z ciekawości jak wygląda sztuczna gwiazda w różnych kolorach.
Dopiszę jeszcze, gdyby ktoś kiedyś był zainteresowany, że śruby do centrowania ujemnej soczewki trzeba sobie samemu zamontować i ma ona 1mm luzu w celi. Nie sądzę jednak żeby komukolwiek chciało się z tym modelem szarpać. Ja też miałem zamiar drugi i ostatni raz instrument z reklamacją do sklepu odesłać, ale trochę go polubiłem, więc postanowiłem naprawić :wink:


Polecam przesiadkę na długi achromat :wink:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postdj_ | 18 Gru 2022, 01:33

Vroobel napisał(a):Chyba nie masz się tu za bardzo czym przejmować...

Dzięki, chciałem zobaczyć jakiś przykład z praktyki.


Maciek_Cz napisał(a):Polecam przesiadkę na długi achromat :wink:

Nic dłuższego na balkon niestety nie wejdzie, a z dołu gorzej widać, itp. Robiłem różne symulacje typu: "refraktor na balkonie - obserwator w pokoju" albo "obserwator na balkonie - lustro Synty w pokoju", ale to oczywiście wszystko są żarty i po blisko rocznych przemyśleniach (i przeczytaniu wielu, wielu tekstów) jasny, lekki achromat (cena, cena...) był jedynym wyborem. Gdyby sama tuba SW120/600 była wtedy w sprzedaży to zmieniłbym jej wyciąg na Cryforda i pewnie też kombinował z optyką, co już mam za sobą i mogę zerknąć na obiekty do tej pory oglądane przez słabsze instrumenty. Czasem myślę, że trzeba było kupić Maka, ale lustrzanego obiektywu używam w aparacie bez entuzjazmu, a i małe powiększenia w jedynym teleskopie często mi się przydają. Nie zdawałem sobie tylko sprawy, że te tanie refraktory mogą być aż tak źle zrobione :(
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 182
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

Postdj_ | 29 Gru 2022, 13:50

W krótkim podsumowaniu dodam, że jasny centralny punkt znika po przejściu ogniska w stronę obiektywu i staje się niewidoczny lub zmienia w zewnętrzny gruby okrąg. Oglądając kulkę w różnych kolorach światła, w czerwonym widzę nieco pogrubione wewnętrzne pierścienie, w zielonym bez zmian, a w niebieskim okręgi stają się odrobinę wielokątami z krótkimi kolcami. Wrażenie jest tak subiektywne, że każdego dnia widzę inaczej. Akceptuję jednak całkowicie obraz z teleskopu w świetle białym i dalsze poprawki nie będą już konieczne.
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 182
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostMaciek_Cz | 29 Gru 2022, 14:15

To może świadczyć o tym, że obiektyw ma przekorygowaną aberrację sferyczną, prawdopodobnie z powodu zbyt dużej przerwy powietrznej pomiędzy soczewkami.
Korekcja sferycznej dla każdej z barw dla dubletu achromatycznego (dla APO też) zazwyczaj jest różna. Zazwyczaj najlepiej skorygowana jest barwa zielona.
A to dlatego, że oko ludzkie jest najmniej czułe na barwę czerwoną i niebieską. To logiczne, że zieloną trzeba "dopieścić", żeby obiektyw dobrze działał. W APO niestety często się zdarza, że najlepsza korekcja jest dla niebieskiego (najwyższa czułość w fotografii), przez co niektóre APO maszynki mogą nie wyrabiać na przykład na Marsie (miękki obraz). Ale to raczej w tych tańszych, chociaż budżetowy SW80ed i jego bracia raczej nie miewają tego problemu.
W Twoim Bresserze zapewne pomiędzy soczewkami obiektywu jest włożony gruby pierścień dystansowy z czarnego plastiku.
Niestety, ale zmiana odległości między soczewkami nie zawsze daje poprawę. Z tego co zauważyłem w moim Bresserze i z tego co dowiedziałem się z literatury i forów zachodnich Bresser mógł celowo zrobić taką przerwę powietrzną, żeby zmniejszyć aberrację chromatyczną (kosztem sferycznej).
Jednak ludzie najpierw dostrzegają chromatyzm a dopiero po kilku miesiącach czy nawet latach stwierdzają, że jednak ich achromat jest do d... bo daje jakiś taki miękki obraz. Niestety możliwe, że projekt obiektywu już sam z siebie zakłada, że tak ma być. Wtedy zmiana odległości soczewek może tylko pogorszyć sprawę.
Jeżeli masz na to siłę to możesz popróbować. Wiem, że już rozkręcałeś i kolimowałeś swój obiektyw. Czyli już jesteś w miarę zaznajomiony jak rozbierać delikatnie obiektyw i wyjmować soczewki z celi, żeby się nie zakleszczyły na amen, albo żeby nie pękły w trakcie takiej operacji.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postdj_ | 29 Gru 2022, 15:58

Maciek_Cz napisał(a):To może świadczyć o tym, że obiektyw ma przekorygowaną aberrację sferyczną, prawdopodobnie z powodu zbyt dużej przerwy powietrznej pomiędzy soczewkami.

Trafna diagnoza, dziękuję. Trzy małe przekładki wymieniłem na wycięty pierścień chcąc zachować równy odstęp między soczewkami. Źle pracowało mi się z folią o podobnej grubości użyłem więc nieco grubszej tekturowej okładki jakie dają w urzędach od dokumentów. Gdzieś wyczytałem, że nie jest to wartość krytyczna, a ktoś inny osiągnął dobry rezultat tę przerwę powiększając, itd.. Aberracja chromatyczna i ogólna ostrość zdecydowanie się poprawiły, więc myślałem, że to wyłącznie sprawa kolimacji. Za jakiś czas może wymienię ten pierścień na nieco cieńszy, albo lepiej zostawię bo nie wiem ile jeszcze takich "serwisów" plastikowa cela wytrzyma. Jeżeli firmowa przekładka ma odpowiednią grubość to mogę pomyśleć, że udał im się ładny projekt, o ile montowaliby śruby do centrowania ujemnej soczewki. Może w starszych instrumentach były one obecne i tylko coroczne oszczędności wymusiły zmiany?
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 182
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostMaciek_Cz | 29 Gru 2022, 16:15

Jeszcze dla uściślenia, czy obrazy przed czy za ogniskiem były gorsze?
Jeżeli za ogniskiem (dalej od obiektywu) to tak dla ścisłości to jest niedokorygowanie i za gruba przerwa,
jeżeli przed ogniskiem (bliżej obiektywu) gorsze to nadmierna korekcja to przerwa za mała.
O, bo żebym nikogo w błąd nie wprowadzał.

Jeżeli dla zielonego masz dobre obrazy takie same po obydwu stronach to zostaw tak jak jest.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postdj_ | 29 Gru 2022, 18:24

Wydaje mi się, że były gorsze za ogniskiem ponieważ najpierw tak ustawiam i pomału wkręcam wyciąg. Przed ogniskiem były chyba lepsze, ale brakowało tego punktu w środku, od którego zacząłem temat. Sprawdzę przy okazji, ale dopóki liczba paprochów w środku będzie do zaakceptowania, nie planuję nic rozkręcać. Poćwiczę za to zdjęcia, przydałby się materiał fotograficzny. Lustrzanka trzęsie, kompakt niewygodny, ale na pewno się uda i muszę do tego dojść sam (taka zabawa) :wink:
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 182
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostVroobel | 29 Gru 2022, 18:33

Polecam zrobić/kupić napęd do focusera. Nic nie trzęsie. :mrgreen:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMaciek_Cz | 29 Gru 2022, 19:23

To w zasadzie sprawdź dla zielonego tylko. Jak będzie ok to nie musisz już nic ruszać.
A jeszcze powiedz mi jak daleko jest ta kulka od teleskopu. Bo sztuczna gwiazda zbyt blisko umieszczona daje obrazy obarczone aberracją sferyczną właśnie wynikającą z odległości. Muszę poszukać bo gdzieś widziałem ile ogniskowych od obiektywu to musi być.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postdj_ | 29 Gru 2022, 19:31

Vroobel napisał(a):Polecam zrobić/kupić napęd do focusera. Nic nie trzęsie :mrgreen: .

Dobry pomysł, ale pokombinuję jeszcze bez, poskręcam AZ4 zaciskami czy wrzucę na statyw geodezyjny. Może lustro wstępnie podniosę albo użyję mniejszej lustrzanki. Ostatecznie pomęczę kompakt. Możliwości są tylko czasu brakuje. Muszę opanować technikę chociaż i tak nie będę tej tuby do foto używał. Na pewno są łatwiejsze sposoby, ale przyjemność fotografowania po swojemu jest jednak silniejsza.
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 182
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

Postdj_ | 29 Gru 2022, 19:38

Maciek_Cz napisał(a):Muszę poszukać bo gdzieś widziałem ile ogniskowych od obiektywu to musi być.

Z pamięci wydaje mi się, że musi być 100 ogniskowych (60m). Ja mam tylko 10m. Wiosną poćwiczę na dworze. Będą mieli ludzie uciechę, że drogę budują :wink:
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 182
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostMaciek_Cz | 29 Gru 2022, 19:43

Mam:
Mnożnik ogniskowej = 336*D/F^3
Gdzie D średnica w calach,
F to światłosiła.
Ten wzór daje SA 1/4 lambda. Jeśli chcemy lepiej, np 1/8 to trzeba ten dystans podwoić.

Edit: podmieniłem równanie bo coś było nie tak.
To jest z książki Star testing Suitera.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postdj_ | 29 Gru 2022, 22:35

O tak, jest dużo lepiej. Dla teleskopu 102/600 obliczyłem odległość 100m, podstawiając F=6, a nie F=1/6. Na krótszym dystansie patrzyłem kiedyś na krople deszczu oświetlone słońcem. Sto metrów od stanowiska znajduje się moje pole testowe, dach upstrzony białymi plamami. Mogę na nim rozdzielać kropki i kombinować z różnymi okularami, może tam wypatrzę jakiś błysk? A może w nocy da się coś znowu zobaczyć? Obrazy są zwykle rozmemłane turbulencją, ale przy odrobinie szczęścia bywają prawidłowe i stąd wzięła się chęć poprawienia instrumentu. W dowolnym okularze, przy lekkim rozogniskowaniu lubię widzieć okręgi (koła) przynajmniej w środku pola, co łatwo sprawdzam wcześniej na kulce.
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 182
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

Postdj_ | 03 Sty 2023, 11:58

Problem sfotografowania cienkich pierścieni dyfrakcyjnych z ładnymi odstępami między nimi rozbija się chyba o rozdzielczość sprzętu foto. Najostrzejsze Nikkory jakie mam nie poradziły sobie dużo lepiej od Varioplanu zamontowanego w kompakcie (pierwsze zamieszczone zdjęcie). Może krótszy okular do teleskopu trochę by pomógł? Jest w planach SLV 2.5mm, ale na razie pozostają obserwacje. Może to i lepiej :wink:
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 182
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat