OCA do Newtona ATM

PostKrisJot | 22 Sty 2023, 03:35

Cześć,

 chciałem się z Wami podzielić nieco innym podejściem do rozwiązania problemu przy próbie obserwacji za pomocą bino z newtonem. Innym niż te, które znalazłem na polskich forach. Pomysł nie poniższe podsunął mi kolega z CloudynIght (jest tam opisany krótki test mniejszego, prostszego "brata" mojego korektora).

Krótkie wprowadzenie:
Po zbudowaniu typowo planetarnego Newtona 223/2248 o małej obstrukcji centralnej zamarzyło mi się zgranie go w tandemie z niedawno przerobionym bino mikroskopowym Zeiss'a. Ma to być lekarstwem na marzenie o dużym APO, na które przy obecnych priorytetach, przy których astro jest na jednym z niższych, po prostu obecnie mnie nie stać.

W toku poszukiwań i kontaktowania się z różnymi firmami wysłałem zapytanie do Harego Sieberta. Przekazałem mu szczegóły techniczne posiadanych / budowanych konstrukcji. W toku korespondencji i wspólnych rozmów zaproponował, że wykona odpowiedni OCA w oparciu o jeden z jego projektów. Niestety z Jego analizy wynikało, że musi być zastosowany projekt oparty o modele 2". Mniejsze 1.25" nie spełnią wymogu o zachowaniu pierwotnego powiększenia (takiego, jakbyśmy włożyli okular bezpośrednio do wyciągu). Dodatkowo Jego OCA w trybie Newtona będzie korygował wady optyczne tego systemu (jeśli dobrze go zrozumiałem, coś na wzór korektora w Maku Newtonie).
a) szukane rozwiązanie miałoby umożliwić wykorzystanie bino z posiadanymi parami okularów (tak, zero nowych zakupów, korzystamy z tego co jest :-) ). Dokładnie chodzi o 10 i 12.5mm
b) współpracować z APO i planowanym lustrem 40cm
c) idealnie byłoby, gdyby korektor zachował pierwotne powiększenie.
Dla jasności, wiem że są gotowe rozwiązania m.in. Baadera, ES, TV Parracord itp, ale żadne z nich nie spełniało wymagań punktu c).

Realizacja zamówienia zajęła nieco ponad miesiąc. W czwartek odebrałem paczkę.

Pierwsze wrażenia: Jakość wykonania bardzo dobra, optyka czysta, wyczernienie też bardzo dobre. Soczewki zdają się posiadać z obu stron powłoki AR(fioletowo - jakiś dziwny kolor ). Ogólnie korektor jest sporych rozmiarów (2"), ale i zadziwiająco lekki. Spakowany był w dwie oddzielone części. Ta mniejsza, wygląda na główną celę. Całość składa się z pięciu modularnych części. Z czego cztery to segmenty z optyką, piąty to pierścień z gwintem dwustronnym.
 
Na dniach planuję szczegółowe zapoznanie się z otrzymaną instrukcją, filmikami i skonfigurowanie pod Newtona. Po dokończeniu modyfikacji teleskopu testy za dnia, na planetach, Księżycu jak tylko będzie pogoda.

Poniżej załączam Wam zdjęcia tego "maleństwa" (obok dla porównania kamerka ASI 290MM z fokuserem helikalnym). Waga z pokrywkami, pokrywek nie ważyłem:-).

P.S.
Nie mam pewności, czy ten post nie powinien trafić do innej sekcji forum. W razie co, proszę administratorów o przeniesienie.


Kris
Załączniki
OCA do Newtona ATM: OCA_3.jpg
OCA do Newtona ATM: OCA_4.jpg
OCA do Newtona ATM: OCA_2.jpg
OCA do Newtona ATM: OCA_1.jpg
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

Postwampum | 22 Sty 2023, 12:25

W ogólne nie zrozumiałem tego o co chodzi....
Może zacznij bardziej przystępnie, żeby wszyscy zrozumieli (każdy ma inny poziuom zaawansowania astro).
1. Co to jest OCA?.
2. Chcesz jakoś ominąć obstrukcję centralną?, wkładając cokolwiek w wyciąg okularowy i tak widać jak na dłoni LW i ramiona pająka....sory naprawdę nie ogarnąłem pomysłu, właściwie na co?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrisJot | 22 Sty 2023, 12:47

Cześć,

Dzięki za komentarz.
Może nie dość jasno napisałem to na wstępie, że chodzi o obserwacje przez bino z Newtonem. Standardowo, bez podnoszenia lustra nie jest to możliwe ponieważ nie masz dostępnego wystarczającego zapasu backfocus'u. OCA to jest rodzaj korektora drogi optycznej, który nijako wydłuża dostępny backfocus i tym samym umożliwia złapanie ostrości w bino.
Dla analogii podałem Wam w treści przykładowe popularne rozwiązania np Baadera.
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

PostKrisJot | 28 Sty 2023, 05:48

Dziś zupełnie przypadkowo trafiłem na "dziurę" w chmurach. W związku z tym nie zasnawuajac się długo przewietrzylem Newtona i APO. Po wstępnej rozgrzewce Newton dostał do wyciągu korektor z soczewką 1.3x i bino z parką Olympusów 16.8mm. Cel Orion, bino wyostrzyło, wow co za widok... :-). Gwiazdki punkty, zaś struktura mgławicy wręcz wychodziła z okularów, no i ta czerń z mikropunkcikami zatopionymi w nie. Po dłuższej chwili refleksji i odlocie przy widoczkach kątem oka zauważyłem, że z boku wyjawiła się kolejna dziura w chmurach, a w niej Marsio, który jako kolejny trafił w pole widzenis teleskopu. Tu już nie było takiego wow, w atmosferze wyraźnie zaczęło się coś jeszcze bardziej ,"gotować" i ewidentnie Mars nie był w nastroju by odsłonić uroki swojego czerwonego globu. Próbowałem jeszcze zapolować na plejady, ale pogoda miała inne plany wyraźnie dmsugerujac powrót do ciepłego domu... . Podsumowując, bino ostrzy z korektorem przy soczewce 1.3x. Wariant 1.0x jest jeszcze do ponownego sprawdzenia (po ciemku prawdopodobnie wkręciłem go w pozycji dla refraktora, czyli na odwrót... ). Obraz ładnie skorygowany aż po brzegi, brak jakichkolwiek fałszywych kolorów. Jako ciekawostkę nadmiernie, że sam korektor jest tak skonstruowany, że wchodzi cały w tubus wyciągu, więc to co wystaje ponad, to jest wyłącznie pierścień oporowy i gwint T2 do przykręcenia do bino lub kątówki.

Poniżej krótkie zestawienie.
Sprawdzone warianty:
1.3x z parką Olympusami 16.8mm

Do sprawdzenia:
1x z bino + Olympusami 16.8mm
1x z pojedyńczym okularem Olympus 16.8mm (testowo, pod kątem, czy nie będą potrzebne przedłużki)
1.3x z bino + Takahashi Orho Abbe 12.5mm
1.3x z bino + Nikon SW 10mm
1x i 1.3x z bandą orciako podobnych, małych mikroskopowych parek Zeissów, PZO i Perpiplanów... .
Załączniki
OCA do Newtona ATM: IMG_20230128_040141.jpg
OCA do Newtona ATM: IMG_20230128_014451.jpg
OCA do Newtona ATM: IMG_20230128_014711.jpg
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat