Wyciąg 3" ATM by AstroKrak - próba ustalenia pochodzenia

Postchavez1976 | 11 Mar 2023, 10:54

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,

Kupiłem właśnie do wyjazdowego wizuala DS duże achro 152s z wyciągiem, jak na zał. zdjęciu. Od lat mi się takie marzyło jako uzupełnienie trussa i małego trypletu APO.
Bardziej od samego telepa zaciekawił mnie duży solidny wyciąg z microfocuserem. Już po zdjęciach z oferty sądziłem, że będzie dobry.
Na razie jestem zachwycony. Jest bardzo sztywny w każdym miejscu i wytrzymały. Dobrze zniesie 100st. okularki i bino.
Zauważyłem specyficzne modyfikacje ATM - z całą pewnością od Ś.P. Janusza Płeszki, m.in. śrubki m4 z główką AstroKrak, moletkowany pierścień, redukcja okularowa na jaskółczy ogon, clamping ring jak od Janusza i cała reszta.
Chciałbym zapytać, czy ktoś to użytkował i ma większą wiedzę na temat pochodzenia wyciągu i umiejscowienia petzvala.

Podejrzewam, że oryginalnie ten wyciąg był przeznaczony do newtona. Jak na refraktor, ma niewielki wysuw ok. 10cm. Ostrzy z każdym okularem. Zamienione mocowanie do rury na 100% by AstroKrak z przykręconym od wewnątrz petzvalem.
Liczę, że sposób zamocowania petzvala pozwoli wyostrzyć z bino bez barlowa ale mam 2 tygodnie klątwy pogodowej więc czekam na możliwość sprawdzenia :roll:

Z góry dziękuję za wszelkie pomocne informacje w tym wątku bądź na PW.
Załączniki
Wyciąg 3" ATM by AstroKrak - próba ustalenia pochodzenia: 20230307_121823.jpg
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postchavez1976 | 12 Mar 2023, 09:04

Od jednego z doświadczonych Kolegów otrzymałem informację, że to może być zmodyfikowany w AstroKraku crayford z pierwszych wersji TS 152/900. Późniejsze wersje tego achro na pewno miały wyciąg 3" Baadera więc mam jeszcze wątpliwości.
Wszystko działa jak należy. Regulacja microfocusa jest bardzo precyzyjna. Hamulec na dużym obciążeniu dobrze trzyma. Wygląda to faktycznie na starszego TSa.
Załączniki
Wyciąg 3" ATM by AstroKrak - próba ustalenia pochodzenia: 20230307_121903.jpg
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat