Mak Bresser 127/1900

Postchondryt | 23 Maj 2023, 18:04

Witam.
Może temat zainteresuje posiadaczy Maka z tytułu .
Najsłabszą stroną tego Maka w mojej ocenie jest tylna obudowa , wykonana jest z jakiegoś plastiku i nie zapewnia odpowiedniej sztywności więc postanowiłem coś z tym zrobić . Pierwszą rzeczą jaką wykonałem była tuleja łącząca obudowę z teleskopem [otwory-wyciąg-teleskop] . Tuleja nie jest zrobiona na dokładny wymiar ponieważ nie da się tego tak dokładnie wymierzyć więc pomyślałem o samoprzylepnym filcu . Czyli , tuleja z zaniżonym wymiarem plus grubość filcu nieco zawyżona na lekki ścisk po przykręceniu obudowy [wyciągu] . Mimo tej modernizacji wciąż miałem wrażenie że przy ustawianiu na dany obiekt wyczuwam wyginanie się całej obudowy czyli to co widać na fotkach . Krok następny, tokarz wytoczył mi z rury rodzaju coś pcv tuleje również z zaniżonym wymiarem które pózniej przeciąłem na pół , plus nieco grubszy filc . Teraz jest na prawdę sztywno , jednak aby dorobić te elementy równo i dokładnie trzeba pogadać z tokarzem .
https://images91.fotosik.pl/663/8c58b4ebbefd4323med.jpg
https://images91.fotosik.pl/663/4c51ab58b284134amed.jpg

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKarol | 23 Maj 2023, 18:29

A ta obudowa co robi ? Mocowane na niej jest szukacz i wejście VB (visual back) ? Bo może jak już robi coś tokarz to wytoczyć całą taką obudowę ? Tak będzie solidnie.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postchondryt | 23 Maj 2023, 18:49

Karol napisał(a):A ta obudowa co robi ? Mocowane na niej jest szukacz i wejście VB (visual back) ? Bo może jak już robi coś tokarz to wytoczyć całą taką obudowę ? Tak będzie solidnie.


Tak, masz rację . Miałem już takiego Maka w starszej wersji i tokarz dorobił mi całą obudowę z alu , jednak gdyby nie był to znajomy i do tego kolega z pracy to pewnie by się nie opłacało tego robić.

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat