Okulary ES, wada wzroku- astygmatyzm i druk 3d

PostMidnight9999 | 21 Maj 2021, 01:10

Witam wszystkich serdecznie. Od dziecka mam wadę wzroku- astygmatyzm, dosyć duży bo aż -1.5. Żeby widzieć ostro zawsze podczas obserwacji miałem dwie możliwości: okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Każdy kto nosi okulary na pewno wie jak wyglądają w nich obserwacje . Nawet okulary z dużym ER to nie ten komfort co spoglądanie gołym okiem lub w soczewkach kontaktowych. Soczewki kontaktowe zaś... No nienawidzę, zakładałem zawsze jedynie do patrzenia przez teleskop. Do tego koszt, każde wyjście by spojrzeć choć na chwilę wiąże się z założeniem dwóch soczewek- 10zł... Jednej zakładać nie można- nie zdrowo. Niby nic ale mam własne podwórko i oglądam sobie coś praktycznie za każdym razem jak warunki pozwalają i się zbiera kwota. Oprócz soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych znalazłem jeszcze jedną opcję. Tele Vue Dioptrx... No ale tu też koszta... Jakie ceny okularów Tele Vue są każdy wie :lol: Po wielu przemyśleniach wpadłem na pomysł rozwiązania tego problemu :D Na razie wykonałem mój korektor dla jednego, ulubionego okularu ES 11mm 82. Gdyby ktoś zauważył jakieś elementy, które mógłbym poprawić to byłbym wdzięczny za uwagi. Nie jestem optykiem i mogłem coś pochrzanić :roll:

Do wykonania potrzebujemy:
-Drukarkę 3d z direct drive,
-Filament TPU,
-Wybrane soczewki okularowe,
-Projekt 3d konkretnej muszli ocznej dla danego okularu.

Wykonanie:

Najpierw zamówiłem na allegro soczewki takie jak mam w okularach. Jedna kosztowała 48zł. Wybrałem wersję bez filtrów jedynie z antyrefleksem (czy może ktoś wie czy najlepsza byłaby taka soczewka czy inna?). Następnie z pomocą ojca wykonałem projekt 3d muszli ocznej (ojciec wykonał, ja tylko wspierałem duchowo :lol: ) Oprócz wszystkich elementów muszli ocznej dodaliśmy jeden (patrz zdjęcie) do trzymania dodatkowej soczewki. Wydruk standardowy, z podporami, z materiału TPU. Tutaj drobna wada, TPU nie jest aż tak miły w dotyku jak guma z której wykonane są muszle oczne ale nie jest źle. Następnie z dużej soczewki okularowej na frezarce wyszlifowałem wybrany kształt soczewek korekcyjnych ( koło o odpowiednim przekroju pod okular). Następnie poskładałem wszystko do kupy. Wymiar nowo wydrukowanej muszli okularowej jest ciut większy niż standardowy by można było ją bez problemów zdejmować i zakładać.

Wrażenia:
Wszystko działa z godnie z założeniem i jak należy, pełna ostrość i wygoda obserwacji. Es 11mm 82 ma ER 15mm, pełne pole widzenia. Tak się składa że kitowy Plossl od GSO 9mm oraz Es 16mm 68 mają ten sam rozmiar muszli ocznej. Wypróbowałem oba i tez wszystko działa jak powinno. Szczególnie ciekawy w tym wypadku jest GSO 9mm ze względu na to, że ma ER tylko 6mm i nawet tutaj dodatkowa soczewka korekcyjna nie przeszkadza specjalnie.

Gdyby ktoś miał jakieś koncepcje jak można by ten projekt jakoś udoskonalić to byłbym wdzięczny za rady.

Pozdrawiam,
Adam
Załączniki
Okulary ES, wada wzroku- astygmatyzm i druk 3d: 20210521_002255.jpg
Okulary ES, wada wzroku- astygmatyzm i druk 3d: 20210521_002434.jpg
Okulary ES, wada wzroku- astygmatyzm i druk 3d: 20210521_002622.jpg
Okulary ES, wada wzroku- astygmatyzm i druk 3d: 20210521_002351.jpg
Okulary ES, wada wzroku- astygmatyzm i druk 3d: muszla oczna 3d.png
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostKarol | 21 Maj 2021, 09:35

Super pomysł !
Dobra alternatywa dla Televue, który sporo kosztuje i ma "stałą" wartość cylindrów.

PS. Może wrzuć pomysł na inne fora też.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostSebastian Ś. | 21 Maj 2021, 09:47

Bardzo dobry pomysł! Też mam spory astygmatyzm i nie lubię soczewek kontaktowych. Planujesz podzielić się może plikiem projektowym do przeróbek pod inne okulary?
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMidnight9999 | 21 Maj 2021, 15:20

Sebastian Ś. napisał(a):Bardzo dobry pomysł! Też mam spory astygmatyzm i nie lubię soczewek kontaktowych. Planujesz podzielić się może plikiem projektowym do przeróbek pod inne okulary?



Tak, oczywiście. Gdyby ktoś chciał to zapraszam na priv, bo na forum nie da się dodawać plików STL. Na razie mam jeden projekt, pasuje do tych okularów które wymieniłem wcześniej i do kitowców.
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostSebastian Ś. | 21 Maj 2021, 15:25

Midnight9999 napisał(a):Tak, oczywiście. Gdyby ktoś chciał to zapraszam na priv, bo na forum nie da się dodawać plików STL. Na razie mam jeden projekt, pasuje do tych okularów które wymieniłem wcześniej i do kitowców.


Spróbuję sobie też wydrukować z TPU, dzięki!

Możesz wrzucić na Thingiverse, ja swoje projekty tam wrzucam https://www.thingiverse.com/sebastiansw/designs
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMidnight9999 | 21 Maj 2021, 16:31

Sebastian Ś. napisał(a):
Midnight9999 napisał(a):Tak, oczywiście. Gdyby ktoś chciał to zapraszam na priv, bo na forum nie da się dodawać plików STL. Na razie mam jeden projekt, pasuje do tych okularów które wymieniłem wcześniej i do kitowców.


Spróbuję sobie też wydrukować z TPU, dzięki!

Możesz wrzucić na Thingiverse, ja swoje projekty tam wrzucam https://www.thingiverse.com/sebastiansw/designs



Bardzo fajny ten montaż do Red Dot :) Pomyślę nad tym by wrzucić. Sam dużo korzystam z thingiverse ale konta nigdy nie miałem, bo nic nie projektowałem. Ja sam umiem tylko drukować.
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostSebastian Ś. | 21 Maj 2021, 16:42

Midnight9999 napisał(a):Bardzo fajny ten montaż do Red Dot :) Pomyślę nad tym by wrzucić. Sam dużo korzystam z thingiverse ale konta nigdy nie miałem, bo nic nie projektowałem. Ja sam umiem tylko drukować.


Dzięki, to już masz 1 projekt ;)
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 21 Maj 2021, 17:02

Hej.

To i ja dodam swoje 3 grosze. Ja również mam astygmatyzm i do tego około +1.5 . Bardzo jestem ciekaw, jak sobie radzisz z obracaniem się okularu wraz z rotacją OTA. Kiedy wezmę moje okulary w ręce i przyłożę 30cm przed twarzą, popatrzę przez szkła i obrócę okulary, to obraz mi pływa, zakrzywia geometrię. O ile się nie mylę, astymatyzm to nierówne dno oka lub nierówna soczewka, a więc kąt przyłożenia do oka ma znaczenie i dlatego optyk tak długo się bawi zanim wypisze receptę. Może jeszcze nie zwróciłeś na to uwagi, ale gdyby Twoje oko zrobiło zdjęcie, to pewnie ktoś wspomniałby o jakimś korektorze komy lub czymś takim...

Bardzo jestem ciekaw testu, jeśli możesz go dla mnie wykonać. Też zerkałem na ten produkt Tele Vue, ale nie zamierzam pchać się w tą półkę okularów tylko po to, żeby się rozczarować.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSebastian Ś. | 21 Maj 2021, 17:07

To prawda, dlatego soczewki do astygmatyzmu to tzw. toryczne które mają układać się w oku tylko w jednej pozycji. Myślę, że najwygodniej byłoby zaznaczyć środek szkła na oprawie i obracać ją albo okular w wyciągu.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 21 Maj 2021, 17:09

Albo ekstremalnie wykonać sobie rotator...

Moim projektem już się podzieliłem, jeden gość zmodyfikował go sobie pod swoje komponenty. Macie drukarkę, macie wiedzę, jak to zrobić - nie ma problemu.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMidnight9999 | 21 Maj 2021, 17:21

Tak, jest tak jak mówicie. Nie uwzględniłem tego tutaj w opisie ale przez moje szkła mogę patrzeć tylko w odpowiednim ułożeniu. Wpadłem na pomysł by dodać do tej muszli ocznej jeszcze taki dynks jak mają baader ortho przez to będę wiedział jak ma być ustawione. W przypadku moich soczewek moge je obracać o 180 stopni. o 90 obraz jest zakrzywiony jednak i tak ostrzejszy niż bez okularów. W tym projekcie spoko jest to, że te szkłą nie są wklejane a wsadzane więc moge sobie te muszle dowolnie zmieniać.
Załączniki
Okulary ES, wada wzroku- astygmatyzm i druk 3d: Baader-Okular-Classic-Ortho-10mm.jpg
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostMidnight9999 | 21 Maj 2021, 17:32

Nie wiem czy ma to też zastosowanie ogólne, bo może jest różnica w dodatnim astygmatyzmie i ujemnym ale w przypadku mojej wady wzroku obrót np o 10, 20 stopni jest niezauważalny. Mam te soczewki okularowe jeszcze nieobrobione i jak testuję poza teleskopem np na tekście z małą czcionką to dopiero przy obrocie 45 stopni jestem w stanie zauważyć różnicę.
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostMidnight9999 | 21 Maj 2021, 17:36

i tu jeszcze doprecyzowując. Gdy patrzę przez soczewkę i ją powoli obracam to widać zakrzywienie od razu. Kiedy jednak obracam soczewkę i patrzę dopiero po zmianie porównując do widoku jaki mam przez moje okulary korekcyjne to jest ta różnica zauważalna tak jak opisałem.
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostVroobel | 21 Maj 2021, 17:42

A jest w ogóle dodatni lub ujemny astygmatyzm? To chyba astygmatyzm + wada wzroku i jest albo + albo -.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMidnight9999 | 21 Maj 2021, 17:48

Vroobel napisał(a):A jest w ogóle dodatni lub ujemny astygmatyzm? To chyba astygmatyzm + wada wzroku i jest albo + albo -.

Ja mam na pewno ujemny. Moje okulary mają S 0.0 i C -1.5
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostSkarthur | 22 Maj 2021, 11:29

Tak mnie naszła jedna myśl, żeby Twój patent był trochę bardziej uniwersalny. Czy miałoby to sens, żeby soczewkę taka dać zespołem soczewek w okularze (np. Wkrecane tak jak filtry)?

Nie znam się zupełnie na optyce, ale coś mi mówi że może to być problematyczne.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

PostMidnight9999 | 22 Maj 2021, 22:54

Skarthur napisał(a):Tak mnie naszła jedna myśl, żeby Twój patent był trochę bardziej uniwersalny. Czy miałoby to sens, żeby soczewkę taka dać zespołem soczewek w okularze (np. Wkrecane tak jak filtry)?

Nie znam się zupełnie na optyce, ale coś mi mówi że może to być problematyczne.


Ja też niestety nie znam się jakoś specjalnie ale wydaje mi się, że ten element musi być bezposrednio pomiędzy okiem i okularem a nie na końcu jak filtr.
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostVroobel | 22 Maj 2021, 22:59

Z pewnością, bo jak okular odwróci obraz, to będzie tak, jakbyś miał okulary korekcyjne górą na dół... Ale może warto spróbować i odwrócić soczewkę uzyskując prawidłowy obraz? :idea:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 22 Maj 2021, 23:17

Zaraziłeś mnie Kolego tym pomysłem. Optyk, na podstawie recepty, zleci wycięcie szkła na wymiar, wystarczy mu dostarczyć oprawę jakiegokolwiek filtra 2" lub 1.25", albo obie. Ja mam taką preferencję, że lubię patrzeć w okular lewym okiem, więc wystarczy mi jedno szkło - to lewe (każde oko ma inną wadę zwykle). Mam okulary progresywne, inna ogniskowa na dal, inna na wyciągnięcie ręki, do czytania, a jeszcze inaczej na boki, bo dużo jeżdżę autem. Ale do patrzenia w okular wystarczy chyba ogniskowanie na dal, czyli na nieskończoność, a takie szkła nie mogą być drogie.

O ile jednak stałkę można obrócić i ustawić prawidłowo kąt soczewki "zgodnie z receptą", o tyle taki zoom Baadera kręci w środku celą wraz ze zmianą ogniskowej i tu pojawia się problem. Bez użycia dedykowanego Barlow'a można wkręcić celę 2", ale z Barlow'em należałoby wkręcić jakąś przedłużkę do 2" beczki i taką też soczewkę zastosować.

Przy okazji spytam mojego optyka, za ile mi zrobi takie szkło 2". Mam też Vixen'a 6mm, a to jest 1.25", tyle że ponoć astygmatyzm prawie się nie ujawnia z tak krótkimi szkłami.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSkarthur | 22 Maj 2021, 23:28

Ja nawet myślałbym o tym żeby ten element do okularu miał tylko korektę w astygmatyzmu. Bo korekcje "daleko/krotkowzwrocznosc" dokonujesz pokrętłem od ustawienia ostrości. Osoba z wada musi po prostu zakręcić trochę bardziej/mniej o tej osoby bez wady. Bo przecież bez okularów też jestem w stanie wyostrzyć obraz.

To astygmatyzm jest tutaj problemem który ta soczewka ma korygować. Też się chyba wybiorę w poniedziałek do optyka podpytać.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

PostVroobel | 22 Maj 2021, 23:33

Jakby to się udało zrealizować, to mielibyśmy małą rewolucję w obserwacjach wizualnych.

Czy mamy tu jakiego znawcę opyki, który widzi jakieś wyraźne "przeciw", co by nie robić sobie niepotrzebnych kosztów?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 22 Maj 2021, 23:39

Skarthur napisał(a):To astygmatyzm jest tutaj problemem który ta soczewka ma korygować. Też się chyba wybiorę w poniedziałek do optyka podpytać.


Ciekawe, czy w Tele Vue też na tym stanęli i zrozumieli, że jak ubiorą to w oprawę 2", to każdy zastosuje to do swoich różnych okularów, a to, jak to zrobili, zmusza ludzi do zakupu ich drogich szkieł... :shock:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMidnight9999 | 22 Maj 2021, 23:44

No gdyby tak się dało to na prawdę byłby sztos. Ja spróbuję to wykonać i dam znać jak poszło. Mam oprawy filtrowe i szkła
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostMidnight9999 | 22 Maj 2021, 23:46

Vroobel napisał(a):
Skarthur napisał(a):To astygmatyzm jest tutaj problemem który ta soczewka ma korygować. Też się chyba wybiorę w poniedziałek do optyka podpytać.


Ciekawe, czy w Tele Vue też na tym stanęli i zrozumieli, że jak ubiorą to w oprawę 2", to każdy zastosuje to do swoich różnych okularów, a to, jak to zrobili, zmusza ludzi do zakupu ich drogich szkieł... :shock:



No ciekawe. Powiem szczerze, że właśnie ja się kierowałem wykonaniem jak w Tele Vue , ze względu na to, że myślę... skoro tak zrobili to pewnie tak trzeba. Moze być jednak tak jak mówicie. Idę przeszlifować jedną soczewkę i do jutra dam znać :)
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostVroobel | 23 Maj 2021, 00:13

Czy czynnik korekcyjny dla astygmatyzmu w okularach jest jakiś typowy, znormalizowany i daje się poukładać w jakiś szereg? Czy da się to tak ogarnąć, jak np. gotowe i tanie okulary do czytania od np. -3.5 do +3.5 co 0.5? Bo jeśli tak, to może jakaś mała fabryczka?...

Jakby co, to w imieniu kolegów Midnight9999 i Skarthur oraz swoim zgłaszam prawa do pomysłu. :idea: :)
Ostatnio edytowany przez Vroobel, 23 Maj 2021, 00:25, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat