Napisz nowy temat Odpowiedz  Strona 1 z 1
 [ 15 posty(ów) ] 
 Temat postu: Teleskopy dla dzieci - sytuacja aktualna
PostWysłany: 25 Lis 2021, 02:24 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
"Najlepsze teleskopy dla dzieci w 2021 r.: Najchętniej wybierane do oglądania księżyca, gwiazd, planet i nie tylko."

No nie wiem. W USA chyba nie wiedzą, że do oglądania nocnego nieba lepsza dobra lornetka niż kiepski teleskop.

https://www.space.com/29798-best-telesc ... -kids.html

1. Celestron FirstScope 76 Tabletop

2. Celestron Inspire 80AZ

3. Orion SpaceProbe II 76

4. Celestron Astro Fi 90

5. Orion StarBlast 4.5 Astro Reflector

6. Celestron AstroMaster 70AZ

Siema

Załączniki:

Temat postu: Re: Teleskopy dla dzieci - sytuacja aktualna
PostWysłany: 25 Lis 2021, 04:39 
Moderator Forum
Awatar użytkownika

Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...
Ooo, obrazek z linkiem "dosklepowym" 8)

PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport

PostWysłany: 25 Lis 2021, 12:05 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Małopolska
ekolog napisał(a):
"[...] do oglądania nocnego nieba lepsza dobra lornetka niż kiepski teleskop [...]

Tak samo, jak lepiej być zdrowym i bogatym, niż chorym i biednym.
:wink:

Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa

PostWysłany: 25 Lis 2021, 12:25 

Skoro to jest ranking teleskopów brak lornetek w zestawieniu nie powinien nikogo dziwić . W podobnym zestawieniu najlepszych lornetek nie ma ani jednego teleskopu .

PostWysłany: 25 Lis 2021, 12:42 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Liverpool
Przepraszam, ale Wasze komentarze, choć technicznie poprawne, myślę, że nie trafiają w sens przekazu. Producenci chcą wypchnąć towar na święta, albo z jakiejkolwiek innej przyczyny. Nikt nie zastanawia się, że dziecko się zniechęci, a rodzic wkurzy, że zmarnował pieniądze. Liczy się sprzedaż. Mylę się?

Kiedyś, dawno temu, kupowałem takie pismo komputerowe "Chip". Były to czasy giełd komputerowych. Ranking kart graficznych wygrała karta tak badziewna, że głowa mała. Ja akurat stałem wtedy na giełdzie i tylko dzięki temu miałem praktyczną możliwość przeprowadzenia własnych testów. Wtedy zrozumiał mój młody umysł, że za rankingi ktoś płaci grubą kasę i nie chodzi bynajmniej o zadowolenie klienta.

10" F/5 @ ATM paralaktyczny montaż widłowy
astrovroobel.wordpress.com
https://www.youtube.com/channel/UC9AMgm ... uP65-SghPA

PostWysłany: 25 Lis 2021, 14:19 
Awatar użytkownika

Lukacz napisał(a):
Ooo, obrazek z linkiem "dosklepowym" 8)

W przypadku naszego hobby nie unikniemy wskazywania sklepów internetowych gdzie nabyliśmy poprawnie obsłużeni sensownie niedrogi towar.

Wrocławskiej formy sprzedającej jakiś szampon do ucha czy brzucha nie reklamowałem - to byłoby faktycznie nieetyczne!

Gdybym nie dał linka skąd zaczerpnąłem zdjęcia teleskopów to byłoby to dziwne
i utrudniało zbadanie przez rodziców czytających ten wątek jakie konkretnie modele teleskopów w Polsce polecam.

Znane mi są jeszcze sensowne internetowe sklepy:

teleskopy.pl

deltaoptical.pl

CO DO LORNETKI
to chodzi o to, że za kasę za jaką można już kupić lornetkę pozwalającą z sensem oglądać nocne niebo
można kupić tylko bezsensowny teleskop - czyli raczej zniechęcający do astro-hobby. :idea: :!:

Siema

Załączniki:
rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.png
rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.png (26.65 KiB) Obejrzany 320 razy

PostWysłany: 25 Lis 2021, 16:08 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Małopolska
ekolog napisał(a):
[...]CO DO LORNETKI
to chodzi o to, że za kasę za jaką można już kupić lornetkę pozwalającą z sensem oglądać nocne niebo
można kupić tylko bezsensowny teleskop - czyli raczej zniechęcający do astro-hobby. :idea: :!:

Siema

Za 100 złotych kupisz dobry młotek, albo przeciętną wiertarkę. Przekonaj nabywcę, który chce wywiercić 20 otworów, żeby kupił dobry młotek. A nie przeciętną wiertarkę.

Lornetka i teleskop to instrumenty uzupełniające się. Jeśli ktoś chce oglądać planety, to przeciętny teleskop lepiej się sprawdzi, niż dobra lornetka. Dlaczego? Ponieważ teleskop oferuje to, czego nie da lornetka: dużo większe powiększenia. Co przy obserwacji planet ma olbrzymie znaczenie.

Co do "sensownego" czy "bezsensownego" teleskopu to wyrażę taką oto swoją opinię. W swoim życiu patrzyłem trzy razy przez bezsensowne "teleskopy". Pierwszy - to Astro-Cabinet 90. Drugi, to jakiś marketowy refraktor o aperturze 50 mm z plastikowym obiektywem. Trzeci raz to Newton 76/700, chociaż w tym przypadku bezsensowność tego teleskopu wynikała bardziej z "montażu" i "statywu", na którym był posadowiony. Wszystkie inne, przez które patrzyłem dawały obrazy od słabych do bardzo dobrych. Natomiast nie były one beznadziejne.

Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa

PostWysłany: 25 Lis 2021, 16:12 
Awatar użytkownika

Ja mam nadal pod łóżkiem Newtona 76/300, tyle że na montażu widłowym AltAz. Uważam, że jest beznadziejny. Innych z listy nie miałem. Nie wyobrażam sobie oddawania tego do zabawy moim dzieciom. Chyba że do wanny...

Edit.
Zapomniałem dodać, że ten badziew jest sygnowany przez National Geographic. Świat naprawdę schodzi na psy.

PostWysłany: 25 Lis 2021, 17:19 
Awatar użytkownika

Benedykt napisał(a):
Jeśli ktoś chce oglądać planety, to przeciętny teleskop lepiej się sprawdzi, niż dobra lornetka

No i ten wyjątek nie obala reguły. Żeby unikać tych najtańszych teleskopików.

Widzę też argument astronomiczny.

Planety są kątowo małe i nieliczne. Mało detalu się widzi. Pasja ograniczona tylko do planet to kilka sesji i ... teleskopik wyląduje w szufladzie/szafie/piwnicy na wieki.

Siema

PostWysłany: 25 Lis 2021, 19:13 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]
ekolog napisał(a):
Benedykt napisał(a):
Jeśli ktoś chce oglądać planety, to przeciętny teleskop lepiej się sprawdzi, niż dobra lornetka

Planety są kątowo małe i nieliczne. Mało detalu się widzi. Pasja ograniczona tylko do planet to kilka sesji i ... teleskopik wyląduje w szufladzie/szafie/piwnicy na wieki.

Siema

Witam.
Ekolog, sypiesz każdemu radami jak z rękawa, a jaki Ty masz teleskop? Nie ma planet jest Księżyc i jaśniejsze DS-y można obserwować nawet takim typowo planetarnym sprzętem więc po co to piep... nie.

Pozdro... .

PostWysłany: 25 Lis 2021, 20:01 
Awatar użytkownika

chondryt napisał(a):
ekolog napisał(a):
Benedykt napisał(a):

Siema

Witam.
Ekolog, sypiesz każdemu radami jak z rękawa, a jaki Ty masz teleskop? Nie ma planet jest Księżyc i jaśniejsze DS-y można obserwować nawet takim typowo planetarnym sprzętem więc po co to piep... nie.

Pozdro... .

Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Gdyby cytowany kolega wspomniał o Księżycu to byłaby inna sytuacja. Księżyc nie jest mały. Luneta 70mm/500mm(lub 700) już wnosi odrobinę radości.

Uważam, że kuszenie ludzi "obserwacjami planet" jest niefortunnie sformułowane bo samymi planetami Astromaniak się dobrze nie naje.

Ja miałem sporo najróżniejszych tanich teleskopów od mikrodobsoniczka 76/350 oraz refraktorka 70/500 na az2 zaczynając a na 90/900 na eq32 i Dobsoniku 130/650 kończąc (słaby wyciąg),
ale nie widzę powodu by ktokolwiek czynił osobiste wycieczki co do mojego astro-życiorysu. Ograniczajmy się do meritum astronomicznego!

Tego że niektóre, jasne DS-y są zauważalne (okularem 25mm) nawet w tych małych/tanich teleskopach tego nie negowałem. Ale szału nie ma.
Jak ktoś się pokusi potem na okular dłuższy np 40mm to nawet te średnio-jasne DS-y zobaczy ale wtedy wchodzimy w powiększenia lornetkowe
i może lepiej było od razu kupić dobrą lornetkę a nie słaby teleskop? ;)

Siema

PostWysłany: 25 Lis 2021, 20:21 
Awatar użytkownika

"Kuszenie" to chyba dobre słowo.

Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

Tak to wygląda na opakowaniu. O ile w obraz Słońca jeszcze uwierzę, o tyle ten Saturn to g...o prawda, z przewagą tego pierwszego. Takie obrazki to koledzy na zlocie może widzieli.

Przyznaję Elogowi rację. Księżyc też jest przez ten teleskop g...ny. A okular 10mm posłużył mi jako dawca beczki 1.25" do kamerki MS Lifecam Studio...

PostWysłany: 25 Lis 2021, 20:24 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]
ekolog napisał(a):
chondryt napisał(a):
ekolog napisał(a):
Benedykt napisał(a):

Siema

Witam.

Pozdro... .

Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Gdyby cytowany kolega wspomniał o Księżycu to byłaby inna sytuacja. Księżyc nie jest mały. Luneta 70mm/500mm(lub 700) już wnosi odrobinę radości.

Uważam, że kuszenie ludzi "obserwacjami planet" jest niefortunnie sformułowane bo samymi planetami Astromaniak się dobrze nie naje.

Ja miałem sporo najróżniejszych tanich teleskopów od mikrodobsoniczka 76/350 oraz refraktorka 70/500 na az2 zaczynając a na 90/900 na eq32 i Dobsoniku 130/650 kończąc (słaby wyciąg),
ale nie widzę powodu by ktokolwiek czynił osobiste wycieczki co do mojego astro-życiorysu. Ograniczajmy się do meritum astronomicznego!

Tego że niektóre, jasne DS-y są zauważalne (okularem 25mm) nawet w tych małych/tanich teleskopach tego nie negowałem. Ale szału nie ma.
Jak ktoś się pokusi potem na okular dłuższy np 40mm to nawet te średnio-jasne DS-y zobaczy ale wtedy wchodzimy w powiększenia lornetkowe
i może lepiej było od razu kupić dobrą lornetkę a nie słaby teleskop? ;)

Siema

Ja myślę że to Ty mnie nie zrozumiałeś.

Pozdro... .

PostWysłany: 25 Lis 2021, 21:35 
Awatar użytkownika

chondryt napisał(a):
Ja myślę że to Ty mnie nie zrozumiałeś.

No to zgaduję. Chodziło ci o to że np luneta 70mm/700mm to już nie jest beznadziejny teleskop.
Bo i Księżyc zaczyna być ciekawy i odrobinę obiektów mgławicowych (tych dużych i jasnych) długim okularem zobaczysz.

Tak, ale ... za cenę za jaką sprytne hipermarkety oraz CELESTRON (MARKA) sprzedają lunety 70mm średnicy można kupić już
w necie naprawdę niezły teleskop mniej prestiżowej firmy o większej średnicy.

Tak czy owak dobsoników z lustrem 76mm nie polacamy ani ja ani kolega Vroobel.

A jest trudny wybór między lunetą 70mm a dobrą lornetką. Ja bym kupił lornetkę (i podglądał obrazy w teleskopach koleżanek i kolegów) a potem już lepszy teleskop.

Siema

PostWysłany: 27 Lis 2021, 19:11 

Miejscowość: Kraków
Są jeszcze dobsony 102/640 . Całkiem fajny zestaw. Mobilny a coś już pokaże jak refraktor 80/400 .

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-om ... def2f6c555

Dla mnie lornetki odpadaja, bola rece od patrzenia w gorę ,lornetka by mnie tylko zniecheciła do astronomii nawet z nalepsza optyka. W teleskopie fajne jest to rozkładania, duza ilosc czesci,to jest zabawa to wszystko poskladać- w lornetce tego nie ma co jest oczywiscie plusem ale moze też być mniej cool.Slowo teleskop brzmi b profesjonalnie.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  Strona 1 z 1
 [ 15 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości