Co kupić?

Postkajkasz | 08 Sie 2022, 15:29

Cześć Wszystkim,
Jestem tutaj laikiem z odwiecznymi (jak dla mnie) marzeniami o podglądania naszego nieboskłonu, jak najszerzej rozumianego :-)
Właśnie dostałam propozycję prezentu dla mnie od wspaniałego męża - wybierz sobie teleskop tak w granicach 2-3,5 tys. zł... i utknęłam... z innych uwag od dawcy... ma być nowy sprzęt; z możliwością podpięcia aparatu :-)
Mieszkam w małej miejscowości.. na granicach miasta... duży taras za domem zaraz za nim, duży ogród... i zaraz za nim pole :) domów w okolicy nie za wiele... (za domem poza ulicą - ogródki działkowe)
Widoczność nocnego nieba... lepsza niż myślałam, że będzie :)
i teraz.. gubię się już w tych informacjach i opisach;
wybrałam takie o to modele:
1) Teleskop Sky-Watcher BK MAK 127 EQ3-2 127/1500
2) Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750
3) Skywatcher Teleskop Maksutova MC 127/1500 SkyMax BD AZ-S GoTo (wiem, że to pójście na łatwiznę :-) )
4) Teleskop Sky-Watcher Dobson 8" Pyrex (Classic 200P)
5) Teleskop Sky-Watcher BKP 2001 EQ5 z wyciągiem Crayforda 200/1000 (ten już przekracza budżet... ale może w porównaniu z innymi już warto?)
6)Teleskop Sky-Watcher Star Discovery MAK 127 (tutaj uwaga j.w.)
7) Teleskop Sky-Watcher BK MAK 127 EQ3-2 statyw stalowy 127/1500
8) Teleskop Sky-Watcher BKP 15012 EQ3-2 150/1200

tak wiem... dużo tych modeli... ale część podesłał małżonek, mówiąc.. może warto dać ciut więcej
:-)

Z góry dziękuję za pomoc :-)

pzdr
 
Posty: 9
Rejestracja: 08 Sie 2022, 13:27
Miejscowość: Jarocin

 

Postlemarr7 | 08 Sie 2022, 16:34

Witamy na forum. Moze okresl co najbardziej Cie interesuje- planety i Ksiezyc czy obiekty glebokiego nieba.
Kilka razy w spisie jest MAK - to teleskop bardziej do obiektow US ,pokaze tez jasniejsze DS-y
Newtony sa najbardziej uniwersalne, najlepszy stosunek cena/jakosc.
W budzecie miesci sie ten - https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... nie%20lust
Masz duzo miejsca i zakladam ze niezle niebo [podasz dokladniejsza lokalizacje?], wiec bedzie ok, a z przenoszeniem mąż chyba pomoze,
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Postkajkasz | 08 Sie 2022, 18:32

Thx lemarr7 :D
co do miejsca... obrzeża Jarocina; Luna to mój przyjaciel od zawsze :) jednakże nie chcę poprzestać na US, DSy to moje marzenie :) a teraz może się spełnić :)
ten teleskop jakoś mi umknął... może z uwagi na to, że zakładałam, że nowy Dobson 10 przekracza znacząco budżet po przeczytaniu tylu różnych informacji :)
 
Posty: 9
Rejestracja: 08 Sie 2022, 13:27
Miejscowość: Jarocin

 

Postlemarr7 | 08 Sie 2022, 20:57

Nie przekracza. Starczy jeszcze na jakis troche lepszy okular. Wieksza apertura to wieksza zdolnosc zbierania swiatla szczegolnie ze slabych obiektow mglawicowych ale wzrasta jeszcze maksymalna zdolnosc rozdzielcza [a co za tym idzie maksymalne teoretyczne powiekszenie , oczywiscie jak pozwalaja warunki]. Tak wiec stara zasada mowi - bierz najwieksze lustro na jakie Cie stac.
Sprawdz na tej mapie jakosc nieba, jak mieszkasz na zielono- żółtym to jest ok
https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostAndrzej.Ch63 | 08 Sie 2022, 21:12

Nie rozumie ludzi , nie ma najmniejszego pojęcia o astro a puszcza się na głęboką wodę w astrofoto .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostLukacz | 08 Sie 2022, 21:17

Andrzej.Ch63 napisał(a):Nie rozumie ludzi , nie ma najmniejszego pojęcia o astro a puszcza się na głęboką wodę w astrofoto .

Ja tez nie rozumiem, a zwłaszcza podejścia gdzie zamiast pomóc, doradzić to trzeba zrzędzić. Forumowiczka wspomniała o możliwości podpięcia aparatu, a nie mierzenia się z astrofotografią. Więcej pozytywnego podejścia :wink:

Kajakasz, witamy na forum :)
W przypadku arcytrudnego wyboru pierwszego teleskopu, przed zakupem zawsze zalecam wybranie się na astrozlot, albo lokalne spotkania obserwacyjne. Można tam obejrzeć i "pomacać" różne różniste sprzęty, a co najważniejsze , to popatrzeć przez nie. Wtedy będzie o wiele łatwiej wybrać coś, co będzie Tobie pasowało, newton, katadioptryk (mak, sct itp.) czy może refraktor.
Pamiętaj też że nowy teleskop raczej będziesz chciała doposażyć w inne okulary czy akcesoria, a to dodatkowe koszty.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postkajkasz | 08 Sie 2022, 22:56

Dziękuję lemarr7 i Lukacz :)
Właśnie chwaliłam mężowi to forum, że tutaj nikt nie krytykuje, ale podaje cenne wskazówki :)
tak, chcę mieć możliwość podpięcia aparatu, z czasem zacząć próbować astrofotografii, a nie chciałabym z tego powodu zmieniać podstawowego sprzętu :)
liczę się później z wydatkami na dodatkowy osprzęt - apetyt w końcu rośnie w miarę jedzenia ;) chciałabym dlatego by ta podstawa była naprawdę solidna, skoro mogę wydać więcej i tym samym cieszyć się lepszymi możliwościami od początku... wiem, że najlepiej byłoby wybrać się gdzieś na oglądanie wspólne... ale z niespełna 4 latkiem na pokładzie... może być trudno, a że prezent ma być na zbliżającą się rocznicę.. muszę się szybciej zdecydować :)
a.. jeszcze okazało się w międzyczasie, że za płotem będę miała małe wsparcie w moich początkach i towarzysza w obserwacjach .. też początkującej uczestniczce obozu astronomicznego :)
 
Posty: 9
Rejestracja: 08 Sie 2022, 13:27
Miejscowość: Jarocin

 

PostKrisJot | 08 Sie 2022, 23:25

Cześć,

jak pisał Kolega, zanim wydasz pieniądze, spróbowałbym pojechać na zlot lub umówić się z kimś z okolicy na wspólne obserwacje.
Jak już zdecydujesz jaki chciałabyś kupić teleskop, negocjuj cenę:-).
Jeśli wybierzesz na początek teleskop systemu Newtona, to z akcesoriów, które mi najbardziej się przydały to był kolimator do ustawienia optyki teleskopu (np laserowy Baadera).


Kris
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

Postchondryt | 09 Sie 2022, 00:19

Witam.
Jak sądzę masz już jakiegoś faworyta z podanych przez Ciebie teleskopów i tego kup , myślę że każdy początkujący {ja kiedyś też} wybiera ten odpowiedni ale potem dochodzi do wniosku że jednak trzeba zmienić sprzęt . Mieszkając na wsi gdzie niebo było ciemne był u mnie refraktor F 5 ale realia życia rzuciły mnie do miasta, co prawda nie dużego ale ... zaświetlenie robi swoje. Teraz mam to co w stopce i nie narzekam ale o DS-ach nie ma mowy .

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postkajkasz | 09 Sie 2022, 09:04

lemarr7 napisał(a):Nie przekracza. Starczy jeszcze na jakis troche lepszy okular. Wieksza apertura to wieksza zdolnosc zbierania swiatla szczegolnie ze slabych obiektow mglawicowych ale wzrasta jeszcze maksymalna zdolnosc rozdzielcza [a co za tym idzie maksymalne teoretyczne powiekszenie , oczywiscie jak pozwalaja warunki]. Tak wiec stara zasada mowi - bierz najwieksze lustro na jakie Cie stac.
Sprawdz na tej mapie jakosc nieba, jak mieszkasz na zielono- żółtym to jest ok
https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF


lemarr7 wg tej mapy VIIRS 2021 - jestem na granicy żółto-zielonej :)
 
Posty: 9
Rejestracja: 08 Sie 2022, 13:27
Miejscowość: Jarocin

 

PostBenedykt | 09 Sie 2022, 10:37

Kajkasz,

przy zakupie teleskopu weź pod uwagę kilka pobocznych, jednakże bardzo ważnych kwestii. Krótko rzecz ujmując (znowu się powtarzam) wybierz taki teleskop, który będzie przez Ciebie często używany. Bo najlepszy właśnie jest ten teleskop, który jest często używany. Bywa tak, że ktoś jest zafascynowany aperturą, kupuje dużego Dobsona, a potem nie za bardzo mu się chce nosić lub wozić duży gabarytowo i ciężki teleskop. Albo ktoś inny kupuje teleskop przenośny, taki jak najlżejszy "trawlerek", na byle jakim statywie, który się trzęsie jak galareta, który odbiera całą frajdę z obserwacji oraz zniechęca do ich prowadzenia. Dlatego bardzo mądre jest, aby wybrać się na jakąś sesję obserwacją, poprosić oczywiście o możliwość spojrzenia przez teleskop, ale również asystować przy rozkładaniu Dobsona czy samemu spróbować ustawić montaż paralaktyczny. Takie doświadczenie jest bezcenne i spowoduje, że decyzja o zakupie tego a nie innego teleskopu nie będzie później obarczona rozczarowaniem.

Pozwodzenia w wyborze teleskopu!
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postkajkasz | 09 Sie 2022, 13:52

Dzięki Benedykt :)
zdaję sobie sprawę z tych elementów. Nad Dobsonem zastanawiałam się już... z uwagi na to, że większość obserwacji będzie z domu (z tarasu lub ogrodu), tak więc wydaje mi się on dość dobrym wyborem :)
 
Posty: 9
Rejestracja: 08 Sie 2022, 13:27
Miejscowość: Jarocin

 

PostDevilaN | 09 Sie 2022, 14:47

Mam od pół roku Dobsona 10" i jestem bardzo zadowolony.
Jest większy niż przypuszczałem, ale też nie jeżdżę z nim praktycznie nigdzie (poza właśnie tarasem) - wycieczki zaczną się jak dzieciaki trochę podrosną :P
W moim przypadku chciałem po prostu kupić coś, co nie będzie kiepskie. Opinii co do sprzętu jest sporo różnych, ale są po prostu sprzęty mniej i bardziej udane. Tych pierwszych chciałabyś zapewne uniknąć. W razie czego służę bardziej rozbudowaną opinią, aczkolwiek sporo fajnych rzeczy można znaleźć na forum. np tutaj: viewtopic.php?f=20&t=54433

Każdy teleskop ma swoje mocne i słabe strony. Gdy kupowałem, to chciałem żeby "można było wszystko" - taka kaczka, która pływa, lata i chodzi ;-)
Niestety kaczki są jakie są. Ani nie pływają jak rekin, ani nie latają jak orzeł, ani też nie biegają jak Usain Bolt... Dlatego będąc świadoma na czym NAJBARDZIEJ Ci zależy powinnaś najpierw podjąć decyzję czy to będzie uniwersalność okraszona kompromisami czy pewna specjalizacja.

Jeżeli nie wiesz, to poszukaj sprzętu, który w razie nietrafionej decyzji najłatwiej będzie sprzedać bez dużej straty.
DO GSO 10"/1250, 30mm GSO, 9mm Plossl, Barlow GSO 2x ED 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 27 Sty 2022, 22:44
Miejscowość: Tarnowskie Góry

 

Postmrjq | 09 Sie 2022, 14:56

kajkasz napisał(a):Dziękuję lemarr7 i Lukacz :)
Właśnie chwaliłam mężowi to forum, że tutaj nikt nie krytykuje, ale podaje cenne wskazówki :)
tak, chcę mieć możliwość podpięcia aparatu, z czasem zacząć próbować astrofotografii, a nie chciałabym z tego powodu zmieniać podstawowego sprzętu :)
liczę się później z wydatkami na dodatkowy osprzęt - apetyt w końcu rośnie w miarę jedzenia ;) chciałabym dlatego by ta podstawa była naprawdę solidna, skoro mogę wydać więcej i tym samym cieszyć się lepszymi możliwościami od początku... wiem, że najlepiej byłoby wybrać się gdzieś na oglądanie wspólne... ale z niespełna 4 latkiem na pokładzie... może być trudno, a że prezent ma być na zbliżającą się rocznicę.. muszę się szybciej zdecydować :)
a.. jeszcze okazało się w międzyczasie, że za płotem będę miała małe wsparcie w moich początkach i towarzysza w obserwacjach .. też początkującej uczestniczce obozu astronomicznego :)


Dla mnie rozbudowywanie pod astrofoto, to zupełnie inna para kaloszy. Montaż, czym będziesz rejestrować, jakie obiekty, ile masz czasu na obróbkę... I każde z tych pytań jest powiązane z drugim... Jeśli chcesz mieć solidą bazę i iść w astrofoto, to powinno być to naprawdę przemyślane + zdobywanie wiedzy na forum.
Podpięcie, czegoś co rejestruje obrazy z teleskopu, hmm to można zrobić z każdym teleskopem. Do astrofoto to zupełnie inne podejście niż do obserwacji wizualnych.
Coś Ci pokażę 8)
Zlot wizuala
Image
Image

Zdjęcia z astropolis z wątku o zlocie https://astropolis.pl/topic/84269-xix-bieszczadzki-wiosenny-zlot-mi%C5%82o%C5%9Bnik%C3%B3w-astronomii-relacje/page/5/
Stanowiska foto na zlocie
Image
Typowy setup astrofoto.
Image


Naprawdę pojedź do kogoś i zobacz co Cię kręci...
Jak chcesz prostych odpowiedzi, bierz newtona 10" :mrgreen:
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postkajkasz | 10 Sie 2022, 00:23

Dziękuję Wam Wszystkim :)
Decyzja podjęta.. dzięki lemarr7, bo naprawdę wydawało mi się, że Dobson 10 poza moim zasięgiem cenowym... kończyłam szukać na 8 :) poza tym bałam się trochę jego wagi.. ale chyba męża też to zaciekawiło.. i obiecał mi go zawsze transportować :D i może będzie podglądać ze mną... 4 latek "nocny marek" chyba też się pisze.. oglądałam Wasze zdjęcia na forum.. a on.. o to Jowisz, a tu Saturn:) a tu księżyc wygląda jak Mars.. bo jest czerwony :)
Tak zdaję sobie sprawę, że pewnie będzie potem apetyt na inne, ten jednak wydaje się, że na "trochę" wystarczy :)
 
Posty: 9
Rejestracja: 08 Sie 2022, 13:27
Miejscowość: Jarocin

 

PostDevilaN | 10 Sie 2022, 09:12

Ilość światła wpadająca do tego teleskopu jest porażająca. Dosłownie.
Oglądanie Księżyca przez kitowy okular 30mm jest bardzo fajne, bo całą tarczę widać w okularze tak w sam raz żeby ogarnąć go po całości. Niestety daje po oczach mocno i naprawdę warto zaopatrzyć się w filtr polaryzacyjny zmienny, który pozwoli płynnie ograniczyć ilość światła. Obserwacje staną się bardziej komfortowe, a i więcej detali można dostrzec. Oprócz tego zbyt jasny Jowisz czy Saturn tracą również na szczegółach. Dopiero po odpowiednim przyciemnieniu łatwiej wypatrzeć dodatkowe smaczki. Mam obrotowy filtr polaryzacyjny 2" i akurat to był najlepszy zakup zaraz po kupnie teleskopu.
DO GSO 10"/1250, 30mm GSO, 9mm Plossl, Barlow GSO 2x ED 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 27 Sty 2022, 22:44
Miejscowość: Tarnowskie Góry

 

PostBenedykt | 11 Sie 2022, 10:17

kajkasz napisał(a):[...] poza tym bałam się trochę jego wagi.. ale chyba męża też to zaciekawiło.. i obiecał mi go zawsze transportować [...]

Tym bardziej sugeruję "wprosić" się na obserwacje i organoleptycznie sprawdzić, jak się taki teleskop przenosi czy transportuje. Żeby się nie okazało, że waga i gabaryty będą zniechęcać do prowadzenia obserwacji.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postkajkasz | 28 Sie 2022, 22:15

Jeszcze raz Wam dziękuję za rady :)
na pokładzie.. GSO Dobson 10" DeLuxe :)))
pierwsze koty za płoty ;) jestem zachwycona... i żałuję, że dziś chmury poganiane chmurami... na szczęście od jutra ma być lepiej :)

Pzdr :)
 
Posty: 9
Rejestracja: 08 Sie 2022, 13:27
Miejscowość: Jarocin

 

PostKrisJot | 28 Sie 2022, 23:40

Hej,

Gratulacje zakupu. Ja również zaczynałem od GSO 10"... . Czystego nieba:-).


Kris
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat