Pierwszy teleskop :)

Postkubal395 | 28 Gru 2021, 01:34

Cześć!

Chciałbym się was poradzić ponieważ stoję przed wyborem pierwszego teleskopu.
Na początek nie chciałbym wydawać ogromnych pieniędzy na sprzęt ponieważ nie wiem na ile wciągnie mnie te hobby ale kosmosem jestem zafascynowany od wielu lat. Mój budżet to około 1000 zł. Wiem że teraz ceny teleskopów poszły mocno w górę i za tę kwotę może być ciężko wybrać coś sensownego.

Z moich preferencji to chciałbym, żeby teleskop był w miarę mobilny więc na początek nie chciałbym kupować czegoś typu Synta 8 (która i tak przewyższa aktualnie mój budżet dwukrotnie). Mieszkam na wsi daleko od miast. Chciałbym też spróbować się w astrofotografii, ponieważ fotografia to moje główne hobby więc myślałem nad montażem EQ2. Chciałbym na początek jak każdy obserwować planety, ale później nauczyć się także odnajdować obiekty głębokiego nieba.

Znalazłem dwa teleskopy nad którymi się zastanawiałem:

https://deltaoptical.pl/span-style-colo ... om=listing

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing


Mój problem polega na tym, że nie wiem czy refraktor czy reflektor będzie dla mnie lepszy.

Będę wdzięczny za każdą pomoc :)
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Gru 2021, 01:16

 

Postekolog | 28 Gru 2021, 03:16

Może to:

https://fotozakupy.pl/product-pol-40422 ... 0-EQ3.html

bo 130/900 na eq2 to strasznie się rozdygota na małym wietrze nawet, choć można się nieco podratować wsuwając nóżki.

Ten refraktor 90/900 na AZ3 jest akceptowalny ale do delikatniejszych ds-ów to by warto dokupić okular dłuższy np około 35mm albo 40mm

np: https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... m%201%2025

Siema
Awatar użytkownika
 
Posty: 6227
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 28 Gru 2021, 07:16

kubal395 napisał(a):Mój problem polega na tym, że nie wiem czy refraktor czy reflektor będzie dla mnie lepszy.


1. Używany.
Nie napalaj się i nie spiesz z zakupem. Sprawdzaj OLX, ogłoszenia na forach
- sprzęt się pojawia z sporo niższych cenach niż sklepowe.

2. Na początek refraktor 400-500mm/f5 Plus okular 20 i 10mm.
Nie pchaj się w okulary 4-5mm przy takim teleskopie. Nie warto.

Refraktor taki kupiłem sam na forum za 180zl. Daje zaskakująco dobry obraz,
szczególnie z okularami 20-10mm. Można tym sporo obserwować i wyrobić
sobie opinie o tym co dalej, czyli na co kasę zbierać ;)

Jak poszukasz i nie będziesz się napalał to starczy Ci kasy akurat na teleskop,
ze dwa okulary i jakiś statyw. Czyli to co potrzebne. Jak Ci się znudzi to sprzedasz
bez straty finansowej.

Nie pchaj się od razu w sprzęt do astrofoto - to spore koszty. Zacząć niestety musisz
od solidnego montażu ze śledzeniem bo bez tego będziesz się tylko męczył...
Ciekawe fotki można robić ze zwykłego statywu aparatem z krótszym obiektywem
- wtedy bez śledzenia oczywiście...

Gdybyś chciał oglądać planety to dłuższy teleskop znacznie ciemniejszy ale takim
to raczej zdjęć (poza planetami) nie porobisz...

Tak czy owak - na początek się nie rozpędzaj, tylko świadomie ogranicz plany
bo popłyniesz z kasą i niekoniecznie coś z tego wyniknie...

:)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postkubal395 | 28 Gru 2021, 12:22

Czyli rozumiem, że refraktor będzie lepszy rozwiązaniem? Czy jest sens kupować jaśniejszy i tańszy refraktor który ma dość mały obiektyw typu 70/700 albo 70/500? Chciałbym żeby na trochę mi wystarczył ten teleskop i żebym nie musiał po zakupie rozglądać się już za czymś większym.
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Gru 2021, 01:16

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 28 Gru 2021, 13:05

kubal395 napisał(a):Czyli rozumiem, że refraktor będzie lepszy rozwiązaniem? Czy jest sens kupować jaśniejszy i tańszy refraktor który ma dość mały obiektyw typu 70/700 albo 70/500? Chciałbym żeby na trochę mi wystarczył ten teleskop i żebym nie musiał po zakupie rozglądać się już za czymś większym.


Refraktor jest łatwiejszy w obsłudze co na początku ma spore znaczenie.
Wyjmujesz z pudła, otrzepujesz ;) zakładasz okular i gotowe.

Wydaje mi się, że jest większa szansa, że tani refraktor będzie lepszy od taniego lustra.
Oczywiście nie mam na myśli "lunet komunijnych 1000x ;)".
Sam mam SW 400/80 i raczej u mnie zostanie - jest lekki, nie za duży, przyjemnie ogląda
się w nim obiekty naziemne jak sarny na polach za płotem, księżyc z okularem 10mm
wypełnia praktycznie kadr, Jowisza widać wraz z księżycami itd...
Co prawda ma aberrację chromatyczną, ale nie skupiam się nad tym :)

Nie kupował bym teleskopu ze światłem f10 na początek.
Chyba, że cena niska i chcesz jakiś czas pooglądać łysego czy planety.
Najwyżej potem sprzedasz z niewielka stratą albo i bez.
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostRobert Z. | 28 Gru 2021, 14:47

Nie zajmuję się astrofoto, ale widząc prace innych (na forum i np. youtube), to najlepiej wyjdziesz jak na start weźmiesz Newtona 150/750 na EQ 3-2. Możesz go na początku idealnie wykorzystać do wizuala, zwłaszcza że mieszkasz poza miastem. Później bez większej zmiany sprzętu możesz z powodzeniem przeskoczyć do astrofoto.
Przeszkodą będą 2 rzeczy:
- cena wynosi prawie 2000zł
- czasochłonność jeżeli zestaw chcesz za każdym razem rozkładać i składać

To na pewno jest najbardziej trafiony sprzęt pod Twoje potrzeby, reszta będzie tylko kosztownym kompromisem.

Myślę, że nie ma co się spieszyć... od stycznia do marca dużo sprzętu przewinie się przez olx i giełdy. Z jednej strony sprzęt będzie pochodził od tych, którzy wypalili się i stracili zapał do astronomii, z drugiej od zapaleńców którzy przechodzą na większy i sprzedają już niepotrzebny po zimowych porządkach :)

Daj sobie jakiś czas, np. do czerwca i śledź oferty. Niebo w tym czasie Ci nie ucieknie, a budżet też pewni się zwiększy.
Powiem tylko, że czasami można dorwać jakieś perełki na różnych portalach, np. solidny montaż za 300zł. A przy okazji, wyrobisz sobie cierpliwość która jest potrzebna w astronomii :)

w podanych sprzętach SW: 80/400 lub 90/900 bałbym się zawiesić aparat na wyciągu. A w wizualu oba sprawdzą się dość dobrze, z delikatnym wskazaniem że 90/900 jest lepszy :)
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 28 Gru 2021, 14:54

Robert Z. napisał(a):...
w podanych sprzętach SW: 80/400 lub 90/900 bałbym się zawiesić aparat na wyciągu. A w wizualu oba sprawdzą się dość dobrze, z delikatnym wskazaniem że 90/900 jest lepszy :)


Nic nie stoi na przeszkodzie temu, żeby sobie solidniejszy wyciąg ...wydrukować.
Teraz w co drugiej stodole kryje się drukarka 3D ;)

W zasadzie drukarka 3D to pierwsza rzecz jaką powinien sobie każdy hobbista kupić -
można kupę kasy zaoszczędzić drukując różne pierdółki, które tanie nie są...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postwinio | 28 Gru 2021, 18:01

W sumie wydrukowałbym sobie uchwyt do lornetki Nikona, masz jakieś namiary?
Co do teleskopu to ja mam SW 90/900, ale wybrałem go świadomie w 100% do wizuala - 50% na dzień i 50% na noc :)

Jeśli chcesz poczytać więcej o tej tubie (i moich roważaniach dotyczących zakupu pierwszego teleskopu - z nieocenioną pomocą bardziej doświadczonych kolegów) to zajrzyj tu: viewtopic.php?f=71&t=57735, a potem tu: viewtopic.php?f=36&t=62888
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postlemarr7 | 29 Gru 2021, 10:38

Oprocz wymienionych tutaj refraktorow 90/900 i 80/400 moge z czystym sumieniem polecic uzywanego [bo budżet!] Newtona 6 cali [152/1200] ,ktorego na gieldach i na olx mozesz kupic w cenie ok 1000 zl. To sprzet uniwersalny i do planet i do glebokiego nieba , swiatlosila f8 to taki kompromis. Jest to moj pierwszy teleskop i raczej nigdy go nie sprzedam mimo posiadania Newtona 10. Nie jest ciezki ,wynosze tube i dobsona na raz. Kolimacja sie nie przejmuj , nic trudnego raz w roku starczy do wizuala. No i ten telep kasuje te refraktory zdolnoscia zbierania swiatla. 150/750 tez dobry ale drozszy i gozej bedzie z planetarnymi powiekszeniami [ogniskowa!]. Poza tym tam jest EQ [koniecznosc obracania tuby w obejmach podczas obserwow].Takie moje rady.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Postkubal395 | 29 Gru 2021, 12:55

winio napisał(a):W sumie wydrukowałbym sobie uchwyt do lornetki Nikona, masz jakieś namiary?
Co do teleskopu to ja mam SW 90/900, ale wybrałem go świadomie w 100% do wizuala - 50% na dzień i 50% na noc :)

Jeśli chcesz poczytać więcej o tej tubie (i moich roważaniach dotyczących zakupu pierwszego teleskopu - z nieocenioną pomocą bardziej doświadczonych kolegów) to zajrzyj tu: viewtopic.php?f=71&t=57735, a potem tu: viewtopic.php?f=36&t=62888


Dzięki wielkie za polecenie tych tematów, bardzo ciekawe!

Powoli zaczynam się skłaniać ku refraktorowi 90/900 bo jest on trochę bardziej ,,mobilny” a ja tak na prawdę mieszkam w Warszawie i średnio co jakieś dwa tygodnie odwiedzam dom rodzinny na Wsi i tam chciałem zostawić tego newtona i używać gdy przyjeżdżam. Jak się głębiej zastanowić nie jest to zbyt dobre rozwiązanie bo nie dość ze mam mało czasu na jego użytkowanie to jeszcze w dodatku warunki często mogą nie dopisać akurat na powrót. Taki refraktor dałby radę nawet w Warszawie do obejrzenia księżyca i planet z balkonu a gdybym wracał na wieś zabierałbym go ze sobą.

Jednak czy ten Newton ma dużą przewagę w jasności w porównaniu do 90/900? Obawiam się że będę mógł zaobserwować tylko planety a chciałbym zobaczyć kilka DS’ów.

Przygodę z astrofoto chyba jak narazie odpuszczę na teleskopie bo wiem ze przy tak małym budżecie nie będzie to zadowalające a gdy już będę wiedział co mnie interesuje w przyszłości wtedy może zainwestuje w montaż EQ5 albo EQ3-2 z systemem goto, trackerem i fajną tubą. Narazie spróbuje swoich sił zwykłym aparatem z obiektywem 150mm i zobaczę co z tego wyniknie.
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Gru 2021, 01:16

 

PostRobert Z. | 29 Gru 2021, 13:40

Myślę, że ten trop z 90/900 AZ3 jest dobry biorąc pod uwagę że chcesz mieć względnie mobilny sprzęt, który będzie też dawał radę w mieście.
O DS-y się nie bój z tym teleskopem, sam go używam w podobny sposób jak Ty zamierzasz (mieszkam w dużym mieście, a nie które weekendy spędzam na wsi).
Na DS-y używam 3 okularów, wszystkie plossle: 15mm, 20mm i 32mm. Pod ciemnym niebem i przy dobrej przejrzystości oglądam m.in. Andromedę z wyraźnym jądrem, wyraźną M57 i Hantle, mgławica Oriona też jest całkiem rozległa, M13 ma zlane jądro, ale i tak wygląda imponująco. Najlepiej wypadają gromady otwarte, piękne gwiazdeczki czasami, czasami w różnych kolorach. Ograniczeniem jest węższe pole niż 80/400, póki co nie zmieściły mi się Plejady, Hiady oraz gromada podwójna w Perseuszu. Czasami też chciałoby się szersze pole na wstęgę Drogi Mlecznej.
Jasność obrazu generalnie zależy od źrenicy jaką uzyskujesz danym okularem, w 90/900 taka realna do uzyskania bez winiety obrazu 3,2mm czyli wystarczająco na głęboki wszechświat.
80/400 też potrafi sprawić dużo frajdy, niestety w mieście polegnie na jasnych obiektach, zwłaszcza na planetach(poza miastem zresztą też).
No i w 90/900 bardzo dobre obrazy uzyskasz w plosslach za ok. 70-200zł, a jak wezmiesz jeszcze jednego BCO na planety to te 90mm soczewki wyciśniesz do cna.
A newton 150/1200 to też naprawdę dobry sprzęt, w Twoich kryteriach ograniczać może tylko gorsza mobilność oraz fakt, że trudniej go w całości schować w mieszkaniu.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Postlemarr7 | 29 Gru 2021, 14:01

Optyczne.pl podaje ze zdolnosc zbierania swiatla 90/900 wynosi ok. 165 razy w porownaniu do oka, Newtona 6 wynosi ok 410 razy a Newtona 10 f4 ok 1200 razy. Oczywiscie to nie jest dokladnie tak ze obraz bedzie 3x lepszy ,bardzo duzo zalezy od warunkow. Wraz ze wzrostem apertury masz szanse na zaobserwowanie wiekszej ilosci szczegolow na obiekcie a za to wzrasta podatnosc na uzyskanie slabszego obrazu gdy warunki sa slabe ale to dotyczy raczej apertur od 8 cali wzwyz. 70/700 wogole nie bralbym pod uwage . Mysle tez ze dobra Twoja decyzja co do astrofoto - dobry sprzet do tego zaczyna sie od co najmniej 5000 zl a najwazniejszy jest montaz a nie tuba ,np NEQ-6 jest ok ale uzywka to ok 6000.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Postkubal395 | 29 Gru 2021, 14:28

Dzięki wam wszystkim za taką pomoc! Muszę poważnie przemyśleć jeszcze zakup ale myśle ze 90/900 dla mnie będzie idealny na sam początek :)

Czy jakieś akcesoria dodatkowe na początek typu okular, filtry księżycowe i słoneczne jesteście mi w stanie zaproponować oprócz tych plossle które wymienił Robert?
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Gru 2021, 01:16

 

Postwinio | 29 Gru 2021, 17:56

Ja mieszkam w Warszawie i mam 90/900, jak chcesz to się umówimy i sobie popatrzysz przez niego. Możesz też wpaść do Delty na Grzybowską, mają trochę teleskopów na wystawie to się przymierzysz. Gdzie dokładnie chcesz go zabierać 'pod miasto'?
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostRobert Z. | 30 Gru 2021, 17:59

@Kubal395
Teoretycznie zestaw posiada to co potrzeba do obserwacji, ale dołączone akcesoria nie są najwyższej jakości. Napewno dużą jakość zyskasz zmieniając złączkę kątową, ta z zestawu mocno degraduje obraz. Będziesz mógł porównać jakość obrazu "na wprost" (okular bezpośrednio w wyciągu) i z kątówką. Zamiana na 90* GSO za nie duże pieniądze pozwoli poprawić obrazy i komfort obserwacji wyższych partii nieba. To jest oczywiście minimum adekwatne do jakości całego zestawu, możesz też kupić taką za 200-400zł.
Na początku poobserwuj oklurami 10mm i 25mm, nabierzesz wprawy i wtedy będziesz wiedział czy ciągnie Ciebie np. do wysokiej jakości, wiekszych powiększeń czy szerszych pól. Dodam tylko, że teraz jest okres gdzie w obserwacjach przeważają dsy.
O filtrach możesz pomyśleć jak bedziesz miał lepsze okulary, a i tak do 90/900 co najwyżej filtry kolorowe mają sens.
Z zakupem poczekaj jeszcze trochę, bo pewnie nie długo będzie w ogłoszeniach sporo "nie trafionych prezentów " oraz osób którzy mieli słomiany zapał.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Postwinio | 31 Gru 2021, 10:45

25mm to w zasadzie można sobie zostawić na stałe, bo do tej tuby nie jest zły. 10mm - do wymiany, ale na giełdzie spokojnie znajdziesz coś sensownego za niewielkie pieniądze.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postlemarr7 | 31 Gru 2021, 11:35

Dobrymi i tanimi okularkami sa Vixeny NPL , na pewno przydalyby Ci sie ogniskowe 10, 15 , 20mm ,no i jakies orthoskopy np BCO o ogniskowych 6 ,10 i 18mm do planet i Ksiezyca no i na zwarte DS jak gromady kuliste.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Postkubal395 | 03 Sty 2022, 00:13

lemarr7 napisał(a):Dobrymi i tanimi okularkami sa Vixeny NPL , na pewno przydalyby Ci sie ogniskowe 10, 15 , 20mm ,no i jakies orthoskopy np BCO o ogniskowych 6 ,10 i 18mm do planet i Ksiezyca no i na zwarte DS jak gromady kuliste.


Wytłumaczysz mi co dokładniej znaczy orthoskop? Okular służy tylko do astrofoto czy też do oglądania okiem?

Chciałbym zapytać też czego potrzebuje żeby podłączyć bezlusterkowiec Sony a6500 do teleskopu SK BK909. Czy tylko taki adapter wystarczy żeby można było cokolwiek sfotografować? (https://allegro.pl/oferta/adapter-sony- ... 9127271142 lub https://deltaoptical.pl/adapter-t-ring- ... g&q=sony+e)
Potrzebuję czegoś jeszcze aby taki zestaw działał?
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Gru 2021, 01:16

 

Postriklaunim | 03 Sty 2022, 02:50

kubal395 napisał(a):Wytłumaczysz mi co dokładniej znaczy orthoskop? Okular służy tylko do astrofoto czy też do oglądania okiem?

Spece od obserwacji doradzają okulary do obserwacji wizualnych, różne konstrukcje lub typy mają swoje nazwy i charakterystykach. Okulary typu "orto" zazwyczaj stosuje się do obserwacji planet/księżyca na dużych powiększeniach.

kubal395 napisał(a):Chciałbym zapytać też czego potrzebuje żeby podłączyć bezlusterkowiec Sony a6500 do teleskopu SK BK909. Czy tylko taki adapter wystarczy żeby można było cokolwiek sfotografować? (https://allegro.pl/oferta/adapter-sony- ... 9127271142 lub https://deltaoptical.pl/adapter-t-ring- ... g&q=sony+e)
Potrzebuję czegoś jeszcze aby taki zestaw działał?


To adapter T2, będziesz potrzebował jeszcze nos 1,25" z gwintem T2. Bez napędu na prostym montażu możesz złapać Księżyc i jako tako planety - choć będą małe itd.

Budżetowa astrofotografia głębokiego nieba to aparat + obiekty na montażu EQ z napędem (są różne opcje) - wtedy fotografujesz szerokie pola i jest znacznie większy margines na błędy (prowadzenia itd.)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: dzik621 oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat