[Pierwszy teleskop] Dobson 10" GSO czy SW lub coś innego?

PostDevilaN | 27 Sty 2022, 23:33

Dobry wieczór :-)

Planuję zakup pierwszego teleskopu.
Nie mam zamiaru zaczynać od mniejszych sprzętów "na próbę" - stąd wybór pada na coś większego na dłuższy czas (ze wskazaniem, że już na zawsze).
Ponieważ wiedzę na temat teleskopów "nabyłem" z Internetu, to prosiłbym o potwierdzenie czy wybór słuszny i/lub poradę co bardziej doświadczonych użytkowników.

Nie mam zamiaru iść w astrofotografię, a dodatkowo przewiduję frajdę w "odnajdywaniu" obiektów na niebie - systemy auto-wyszukiwania czy śledzenia obiektów na niebie raczej odpadają - stąd obstawiam, że montaż Dobsona będzie dla mnie najbardziej odpowiedni.
Mieszkam w dużej aglomeracji GOP w domku jednorodzinnym. Większość obserwacji będę, niestety, prowadził w mieście, a okazjonalnie parę razy w roku wybiorę się w jakieś miejsce z co bardziej ciemnym niebem. Wydaje mi się, że w takim układzie teleskop 10" jest na granicy ewentualnej mobilności i złapie wystarczająco dużo światła aby można było zobaczyć coś więcej niż tylko Księżyc i parę planet?
Z ewentualnym ustawianiem / regulacją raczej sobie powinienem poradzić jeżeli jest to dobrze opisane i nie straszne mi 2 minuty pokręcić przy sprzęcie - stąd stawiałbym raczej na reflektor.

Budżet mam około 3k z opcją dokupienia dodatkowego osprzętu za jakiś grosz jeszcze, aczkolwiek w kwestiach "tego jaki okular będzie dobry" jestem totalnie zielony.

Na chwilę obecną widzę, że w ofertach cenowych w moim zasięgu jest GSO 10 lub SW 10. W jednym z tematów padła opinia, że GSO są bardziej powtarzalne jeżeli chodzi o w miarę wysoką jakość egzemplarzy i dlatego skłaniałbym się raczej ku temu wyborowi (akurat nie bardzo widzi mi się "bujać się" z teleskopem nie wiedząc czy "ten typ tak ma" czy jednak coś jest nie tak)

Wiem, że wybór nie jest nigdy zero-jedynkowy, ale łudzę się, że zgodnie wszyscy skomentują "tak, wybierając GSO to nigdy nie jest zły wybór" lub "będziesz pan zadowolony" lub padnie jakaś inna zacna propozycja.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dzięki za pomoc :-)
Ostatnio edytowany przez DevilaN, 31 Sty 2022, 09:56, edytowano w sumie 1 raz
DO GSO 10"/1250, 30mm GSO, 9mm Plossl, Barlow GSO 2x ED 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 27 Sty 2022, 22:44
Miejscowość: Tarnowskie Góry

 

Postwampum | 27 Sty 2022, 23:38

Żeby zobrazować co znaczy oglądać głębokie niebo z dużego miasta zapraszam do tutejszego "Symulatora Teleskopu". Masz go w zakładce po prawej stronie.
Tam ustawiasz sobie parametry teleskopu (apertura i ogniskowa) oraz wybierasz obiekt (któraś z Mek i po ustawieniu wszystkiego zmieniasz sobie klasyfikację nieba.....sam ocenisz....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJSC | 27 Sty 2022, 23:44

Obserwacje astronomiczne to wiedza o obiektach. Bez wiedzy o obiektach stracisz zapał mając nawet najlepszy teleskop świata.
Nie nastawialbym się też na "docelowy" telskop, bo to czy będzie on docelowy to dopiero się okaże. To zależy nie tylko od tego co przez niego widać, ale także od jego mobilności, obsługi, doboru okularów, jasności nieba jakie posiadasz nad głową....

A co do GSO 10" na Dobsonie - tak, to na pewno dobry teleskop. :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrisJot | 28 Sty 2022, 00:29

Cześć,

W drugiej połowie zeszłego roku, tak jak Ty teraz wybierałem swój pierwszy teleskop. Za podpowiedziami Kolegów z tego forum kupiłem GSO 10" (wybrałem nowy). Moim skromnym zdaniem jest to super maszynka na początek przygody. Z nim, niczym z dobrym kumplem zacząłem poznawać podstawy nieba i odkrywać, co tak na prawdę mnie najbardziej interesuje w astro obserwacjach:-). Po czym niedawno pojawił się MAK i ATM, więc nastał czas na przejście do następnego etapu. Etapu, który oznacza pożegnanie i przekazanie astro towarzysza komuś innemu, kto będzie również on niego dbał i odkrywał wspólnie z nim tajemnice nieba... :-). Dla mnie teleskop jest jak towarzysz, uchylający swoim lustrzanym okiem rąbka tajemnicy otaczającego nas świata. Do powyższego dodaj jeszcze drugą zakręconą osobę i masz receptę na niesamowitą noc pod gwiazdami.
Piszę to jako początkujący, to są moje osobiste spostrzeżenia potwierdzające słowa Kolegi przedmówcy -> nie traktuj tego teleskopu jako docelowego. Ja traktowałem, a teraz w domu goszczą u MAK, GSO i ATM w budowie:-)


Kris
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

PostDevilaN | 28 Sty 2022, 08:58

@wampum:
Zdaję sobie sprawę, że z miasta będzie, delikatnie pisząc, kiepsko.
Symulator widziałem. Fajna sprawa.
Seeing 3, duże miasto. 254/1250 i okular jakieś 7mm. Koń jaki jest każdy widzi. Ma to swój urok i osobiście uznaję, że po prostu taka jest przyroda, ale możemy zawsze dążyć do czegoś więcej - można się zmotywować do wyjazdu za miasto częściej. Widzę tylko, że brakuje tam certyfikatu do https - ogólnie mogę pomóc z tego typu rzeczami jako wkład w społeczność forumową, bo z początku raczej nie wniosę niczego w tematy astronomii czego 99% uczestników forum już nie wie ;-)

@JSC:
Wiedzę mam bardzo podstawową, ale spory apetyt na więcej. Kiedyś byłem całkiem niezły z fizyki i generalnie obserwacja praw przyrody i zjawisk w niej występujących jest dla mnie czymś co sprawia radość. Szczególnie gdy może to być hobby i jest dobrowolną przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Do zakupu teleskopu generalnie zmotywował mnie ten artykuł: https://www.thedailybeast.com/spacexs-s ... d-fix-that
Chciałbym jeszcze samemu "coś pooglądać" i pokazać dzieciom inaczej niż na obrazkach / filmikach.
Lubię czytać o różnych odkryciach i gdy "puzzle" zaczynają się gdzieś powoli układać w głowie. Galileusz coś zaobserwował? Chętnie powtórzę jego obserwację i prześledzę tok myślenia dochodząc do tych samych wniosków :-) Gwiazdy podwójnej używano do sprawdzania wzroku łuczników w starożytności? Przyjrzyjmy się jak to naprawdę wygląda i czym jest... DS? Czemu nie... Nie jestem typem osoby, która "choruje" żeby coś koniecznie zobaczyć. Jeżeli się coś uda, to super :)

@KrisJot:
Spoko. Chętnie bym go od Ciebie odkupił gdybym tylko miał jakąś możliwość zweryfikowania czy wszystko z teleskopem jest w porządku. Niestety nie bardzo na tym się znam. Wybacz ograniczone zaufanie, ale może "na dniach" uda mi się kogoś znaleźć, kto ogarnia odpowiednie kwestie i wtedy już nie będziesz musiał dalej szukać kupca :-)
Na razie nie ogarniam jeszcze wszystkich skrótów. MAK to Maksutov? ATM kojarzy mi się tylko z bankomatem ;-) Jest gdzieś jakiś słowniczek może?
DO GSO 10"/1250, 30mm GSO, 9mm Plossl, Barlow GSO 2x ED 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 27 Sty 2022, 22:44
Miejscowość: Tarnowskie Góry

 

PostJSC | 28 Sty 2022, 11:41

Obserwacje kosmosu na zywo, a tym bardziej w duzym powiekszeniu to niesamowite przezycie i to koniecznie trzeba w zyciu zobaczyc! Uczulam jednak na to co pisalem, najpierw poczytac o danym obiekcie, a potem go obserwowac. Kup na poczatek chciaz ten przewodnik https://allegro.pl/oferta/miesieczny-pr ... 1741626405
Z cena zaszaleli, bo ksiazke kiedys mozna bylo kupic za kilkanascie zlotych. Ale ona jest tak dobra, ze nawet warto dac za nią stowke :)
Kup tez obrotowa mapke nieba, aby zrozumiec pozorny ruch gwiazd na niebie. Jak to ogarniesz, to poinstaluj aplikacjie na telefon typu SkySafari, Moon Atlas itp.
Newton wymaga kolimacji, więc nie mozesz tak czy siak wyjac go z pudelka i od razu obserwowac. Byc moze akurat wszystko bedzie OK, ale nie liczylbym na to. Juz mozesz poczytac o kolimacji metoda Hamala, poogladac filmiki instruktazowe jal kolimuje sie laserem albo innymi kolomatorami.

Mak, to Mkosutow. ATM to cos wlasnej roboty. EDek to refraktor ze szklem ED, o malej duspersji, APO zwykle utozsamia sie z tripletem - refraktorem o trzech soczewkach.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostDevilaN | 28 Sty 2022, 15:00

@JSC:
OK, jestem z ludzi którzy nie chcą tylko popatrzeć - ja chcę zobaczyć i zrozumieć co widzę :-)
Cena książki... Cóż - trochę grubo, ale skoro polecasz, to dam szansę. Poza zwykłą mechaniką nieba wynikającą z fizyki ruchu ciał niebieskich niewiele więcej wiem.
Sam ruch rozumiem w miarę dobrze. Ogarniam astrolabium i rozumiem jak działa, aczkolwiek nie miałem okazji używać go w praktyce zbyt często :-)
Kolimacja chyba wymagana jest raz na jakiś czas lub gdy jesteśmy niezadowoleni z jakości obrazu (ewentualnie przy każdej obserwacji jeżeli już hardkorowo do tematu podchodzimy)?

Dzięki za objaśnienie i pomoc dla początkującego :)
DO GSO 10"/1250, 30mm GSO, 9mm Plossl, Barlow GSO 2x ED 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 27 Sty 2022, 22:44
Miejscowość: Tarnowskie Góry

 

PostJSC | 28 Sty 2022, 22:17

Pisze o tym wszystkim, abys za szybko nie zniechecil sie do astronomii i obserwacji astronomicznych. Żebyś za jakis krotki czas nie dal ogloszenia " sprzedam dobsona 10" trzy razy uzytego" , no chyba ze w zwiazku z wymiana na inny teleskop, to wtedy OK :wink:

Co do ksiazki, to moze popatrz w internecie na jakichs olxach lub antykwariatach. Jest wiele dobrych kasiazek, ale ta jest moim zdaniem najlepiej napisana dla poczatkujacego. Po prostu dziala na wyobraźnie, a do tego jest w niej bardzo wiele uzytecznych informacji. Sa tam tez mapki nieba wykonane przerz najlepszego rysownika takich mapek. Jest tez dosc dobra mapka Ksiezyca, jak dla poczatkujacego.

Jak mniej wiecej wiesz jak to wszystko sie kreci na niebie, to i tak obrotowa mapka nieba przyda sie. Zreszta dzieki niej zrozumiesz pewne niuansoki, ktore ciezko wychwycic podczas obserwacji lub z aplikacji na telefon albo na komputer.

Z ta kolimacja to jest tak, ze albo ona trzyma, albo nie trzyma :mrgreen: , zalezy to od wielu czynnikow. Jak porzadnie skolimujesz (i bedziesz wiedzial co robisz kolimujac teleskop), to zwykle sa potrzebne tylko male poprawki przed obserwacjami.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSebastian Ś. | 28 Sty 2022, 22:49

Newton 10" na Dobsonie jest bardzo dobrym teleskopem do DSow, troszkę droższe okulary trzeba kupić niż do jego mniejszych braci 8"/6" ze względu na światłosile. W mieście niestety nie wykorzystasz jego potencjału no ale jak zapragniesz widzieć lepiej to gdzieś pojedziesz. Z planetami i Księżycem w mieście nie ma różnicy (w kontekście light pollution).

Jakie mógłbym dać rady to jeżeli masz gdzie to zobacz w sklepie jego wymiary, tak w realu, bo jest co nosić ;) W domku to nie powinien być problem, jakiś wózek w garażu i masz gotowego od razu, tak samo z transportem wtedy. Do bloku nie polecam tego kolosa, znoszenie po klatce schodowej dość karkołomne.

Kolimacja nie jest upierdliwa za n-tym razem ale za pierwszym będzie trochę kombinowania zanim "uruchomisz" teleskop.

Dolicz jeszcze budżet na chociaż jeden porządny okular, np ES 14mm 82 stopnie. A jak jeszcze Księżyc i planety to jakiś planetarny.

Nie oszukujmy się jak się wkrecisz kupisz jeszcze jeden teleskop najmniej ;)
 
Posty: 2361
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostDevilaN | 21 Lut 2022, 22:17

Przestudiowałem książkę, którą poleca @JSC. Strzał w 10! Dzięki :)

Każdy dzień to więcej czytania o astronomii i teleskopach. Im więcej czytam tym większą sieczkę w głowie mam. Zrozumiałem, że z teleskopami wygląda to trochę tak jak przy grze w papier - nożyczki - kamień. W głowie przerabiałem już różne warianty, ale finalnie wróciłem do pierwotnego pomysłu z GSO 10" w dobsonie i teraz utwierdzam się w przekonaniu, że będzie ok.

Finalnie mam teraz zagwozdkę. Nie do końca rozumiem cen w różnych sklepach.
Wygląda na to, że ten sam GSO 10" w pewnym sklepie z Krakowa kosztuje około 2k, a w innym sklepie z Chorzowa niecałe 3k. Na Aledrogo również okolice 3k. Gdzieś jest haczyk? Mam zwrócić na coś konkretnego uwagę przy zakupie nówki sztuki nieśmiganej?

[offtopic]W międzyczasie okazało się, że dzieciaki kuzyna dostały teleskop zabawkowy, ale nie bardzo potrafiły sobie z nim poradzić i tylko raz "coś popatrzeli i się kurzy w piwnicy". No to wypożyczyłem to cacuszko... Refraktor w systemie nieodwracającym obrazu. 50mm średnicy, tuba może z pół metra długości. Powiększenie 35-50x i "Precision Optics".
Geniuszem teleskopów nie jestem, ale wyciąg plastikowy ma takie luzy, że aby cokolwiek zobaczyć w okularze trzeba było przytrzymywać palcem okular aby był jako tako w osi optycznej. Obraz ultra niewyraźny, ostrości nie dało się złapać w ogóle - jedyny ostry obraz to jakieś paprochy w środku przy maksymalnym powiększeniu :( Próbowałem jedynie patrzeć na Księżyc i na Syriusza (tu aberracja chromatyczna dawała po oczach aż miło). Później za dnia uzyskany obraz pobliskiej wieży kościelnej mocno ciemny rozmyty bez względu na ustawiane powiększenia... W sumie gdybym miał od tego zaczynać przygodę z astronomią jako dzieciak, to bym sobie podarował chyba...[/offtopic]
DO GSO 10"/1250, 30mm GSO, 9mm Plossl, Barlow GSO 2x ED 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 27 Sty 2022, 22:44
Miejscowość: Tarnowskie Góry

 

PostJSC | 21 Lut 2022, 23:16

Kup taki teleskop jaki Ci się podoba, jeśli już trochę o teleskpach poczytałeś. Jak załapisz bakcyla obserwacji i stwierdzisz, że to jednak nie ten teleskop, to po prostu kupisz inny a tego sprzedasz. Jesli nie załapiesz bakcyla obserwacji i stwierdisz, że to nie dla Cibie hooby, to... też go sprzedasz. Naprawdę bardzo trudno doradzić. Zobacz jak różny sprzęt maja forumowicze. Gdyby istniał teleskop idealny dla wszystkich, to wszyscy tutaj mieliby tylko taki. A jednak prawie każdy ma inny. Wielu ma po kilka teleskopów.

Te teleskopiki z marketu to totalny szmelc. Absolutnie nie warto ich kupować nawet dzieciom.

PS
Fajnie że książeczka Ci się spodobała :)

PS 2
Bardzo fajna, aczkolwiek juz lekko leciwa jest ksiazka
"Niebo na weekend" Przemysława Rudzia. Odmienna od tej popprzedniej, bardziej "techniczna".
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostDevilaN | 18 Mar 2022, 11:09

@JSC:
Książkę zakupiłem, ale w innym wydaniu - pt. "Atlas Nieba" tegoż samego autora. Wedle opisów jest to jota w jotę ta sama treść książki co "Niebo na weekend". Również bardzo ciekawa. Natężenie technikalii w niektórych miejscach spore, ale to nie wada :-)

GSO 10" w końcu do mnie dotarł. Długo to trwało, ale oczekiwanie na sprzęt "umilałem" sobie wyszukiwaniem informacji dotyczących kwestii związanych z kolimacją i obsługi tego typu teleskopu.
Dzisiaj, chociaż bardzo bym chciał, to jeszcze nie mam czasu na rozpakowanie i ogarnięcie sprzętu.
Na pewno podzielę się wrażeniami jak będzie luźniejsza chwila, a gdy zapoznam się z kitowymi okularami, to będę prosił o pomoc w dobraniu właściwych do obserwacji (aczkolwiek koledzy w tym temacie już coś sugerowali).

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za życzliwe przyjęcie na forum, cierpliwość i udzieloną pomoc :)
DO GSO 10"/1250, 30mm GSO, 9mm Plossl, Barlow GSO 2x ED 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 27 Sty 2022, 22:44
Miejscowość: Tarnowskie Góry

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat